Zorno se i lako sjećati herojske žrtve predaka palih za slobodu i jednakost. Mučno je i hrabro spoznati da su naši savremenici – poznanici, komšije, rođaci – odgovorni, ali nekažnjeni, što su neki drugi ljudi, ne tako davno, postali žrtve zločina. Zbog svog imena, nacionalne i vjerske pripadnosti
Biće žurka, pripremite kokice. Tako javnost, već neko vrijeme, (ne)odlazeći premijer priprema za ono što dolazi. O čemu, vjeruje Abazović, on zna ponešto što mi ne znamo. Zapalo ga po službenoj dužnosti.
Mnogima se, opet, čini kako je žurka – počela.
U Nikšiću je održan skup podrške predsjedniku opštine Marku Kovačeviću koji je pod istragom zbog, već čuvenog, srednjeg prsta. Kovačević je iskoristio priliku da se zahvali okupljenima i podrži sebe. Onda je poručio da kako je većina okupljenih “starija od ove države i njenih simbola”. Nije novo, ali je znakovito.
Kovačević je, inače, krajem prošle godine u Podgorici nepravosnažno oslobođen optužbi da je negiranjem genocida u Srebrenici izazivao vjersku i nacionalnu mržnju. “Tužilaštvo nije dokazalo da je način negiranja genocida bio takav da može dovesti do nasilja ili izazivanja mržnje prema grupi lica ili članu neke takve grupe”, stoji u presudi na koju je tužilaštvo uložilo žalbu.
Tako je počela nedjelja u kojoj je obilježena 28. godišnjica genocida u Srebrenici i 82. godišnjica Trinaestojulskog ustanka, istoričari kažu prvog masovnog antifašističkog otpora u tada porobljenoj Evropi. Zbog Kovačavića i sličnih treba pomenuti kako Dan državnosti slavimo ne samo zbog ustanka iz 1941. već i zbog Berlinskog kongresa na kome je, 1878, Crnoj Gori priznata nezavisnost. Dva sata prije Srbije, znaju da naglase oni kojima je do mjerenja istorijskih dubina.
Predsjednik Crne Gore nije bio u Potočarima 11. jula, pošto je predvodio crnogorsku delegaciju na NATO samitu u Viljnusu. U snimljenoj video poruci bio je korektan i konkretan: genocid u Srebrenici…, ljudi ubijeni zbog drugačijeg imena, nacionalne i vjerske pripadnosti…, svjedočanstvo beščašća i opomena generacijama koje dolaze… Premijer je ponovo prisustvovao komemoraciji. Ove godine nije držao zvaničan govor. Što, ako se sjetimo njegovog lanjskog nastupa, nije šteta.
Sve je to, ipak, ostalo u sjenci žurke koja je u dvorištu srebreničke crkve SPC organizovana nekoliko sati nakon komemoracije tokom koje su ukopani ostaci još 30 novopronađenih i identifikovanih žrtava zločina. Iz kvazimuzičkog repertoara manifestacije organizovane pod kodnim nazivom Petrovdanski dani Srebrenice zatečeni i zgroženi svjedoci izdvajaju numere Ne volim te Alija i Veseli se srpski rode, kao nesumnjivu potvrdu strahovanja da su promoteri zločina i dalje među nama. Živi, zdravi i moćni. Ni publike im ne manjka. Samo prilika.
Zato Milatovićeve riječi sa prijema na Cetinju upriličenog povodom Dana državnosti traže dopunu. “Sjećajući se žrtava predaka ostaje nam lakši dio posla, da u miru nastavimo da izgrađujemo našu Crnu Goru”, rekao je Predsjednik. Zorno se i lako sjećati herojske žrtve predaka palih za slobodu i jednakost. Mučno je i hrabro spoznati da su naši savremenici – poznanici, komšije, rođaci – odgovorni što su neki drugi ljudi, ne tako davno, postali žrtve zločina. Zbog svog imena, nacionalne i vjerske pripadnosti.
Srebrenica jeste globalni simbol tog grijeha, ali su deportacije, Bukovica, Štrpci… trasirale put zločina. Baš kao što je i Kaluđerski laz, koju godinu kasnije, potvrdio da zločinci uvijek vrebaju svoju priliku. A naši su još među nama. Nekažnjeni.
Ko ne vjeruje neka iščita skoro objavljene transkripte sa slavlja pripadnika kriminalnog kavačkog klana, upriličenog povodom ubistva visokorangiranog Škaljarca. Ubijeni, saznajemo, nije samo ljuti neprijatelj u narko biznisu i opasan protivnik u krvavom ratu kriminalnih klanova, već i “iskonski neprijatelj” drugačijeg imena, vjere i nacije. Takvima se treba “krvi napiti” vele tada visoko rangirani pripadnici crnogorske policije i kavačkog klana.
Na sudu će se dokazivati kojoj su firmi i poslodavcu bivši policajci bili lojalniji, ali već znamo da im je svjetonazor zastrašujuće blizak onima koji su u Srebrenici organizovali veselje na dan pomena žrtvama genocida. Ravnodušnost sa kojom smo spoznali tu istinu brine više od prijetnji i demonstracija mržnje.
Zoran RADULOVIĆ