Povežite se sa nama

INTERVJU

ZORAN VULETIĆ, PREDSJEDNIK GRAĐANSKOG DEMOKRATSKOG FORUMA U SRBIJI: Dobili smo opozicuju Vučiću a ne njegovoj politici

Objavljeno prije

na

Vučić je imao šansu koja se dobija jednom u nekoliko generacija – a on će odvesti Srbiju u epohalni poraz uz Rusiju

 

MONITOR: Iako je Aleksandar Vučić najavio još u aprilu da će se nova Vlada Srbije brzo konstituisati, vrijeme da se ona po zakonu formira ističe 1. novembra. Dosta se spekulisalo da je ovo, u stvari, kupovanje vremena u vezi sa uvođenjem sankcija Rusiji?

VULETIĆ: Nažalost Srbija je u takvom institucionalnom stanju da nam nije bitno da li imamo Vladu. Odluke se donose u Predsedništvu SNS, koje aminuje Vučićeve odluke. Dačić je neophodan zbog većine, Vučević se letos preporučio vređajući srpske turiste na odmoru u Hrvatskoj, gade mu se Srbi koji tamo idu, Siniša Mali je slepi izvršilac, Ana Brnabić sa napamet naučenim radikalskim stavovima koju je i Šešelj pohvalio/preporučio Vučiću je idealna predsednica Vlade. Odluku o sankcijama Rusiji svakako neće donositi ovi ljudi. Međutim, biće zanimljivo videti da li će u novoj Vladi biti Vulin i Nenad Popović ili će se pokušati sa novom prevarom Zapada bez njih u Vladi. I za tu prevaru će biti potrebna saglasnost Rusije.

MONITOR: Mjesecima traju verbalna nadgornjavanja između državnih vrhova Srbije i Hrvatske. Sve je zaoštreno kada Vučić nije uspio da ode u Jasenovac, pa kada je tužilaštvo u Srbiji optužilo četiri hrvatska pilota za stradanje izbjeglica u Oluji – sve do navođenja Hrvatske kao glavnog krivca za EU odbijanje tzv. derogacije sankcija na uvoz ruske nafte u korist Srbije. Mnoga konkretna važna pitanja u odnosima dvije zemlje uopšte se ne pominju?

VULETIĆ: Predsednik Vučić je na neprimeren način pokušao da poseti Jasenovac, kao privatno lice. Pokazao je da mu nije stalo do žrtava već da od sebe napravi heroja, jedinog branioca srpstva kome Hrvati ne dozvoljavaju posetu Jasenovcu. Nakon toga se podiže optužnica za pilote i istovremeno se devalvira jer se tumači kao osveta za zabranu odlaska u Jasenovac. Ponovo se pokazuje da žrtve tog brutalnog bombardovanja u izbegličkoj koloni bivaju zloupotrebljene. Ostaje im da neko iskreniji i sa stvarnim empatijama jednog dana pokrene sudske procese koji su preko potrebni kako srpskoj tako i hrvatskoj strani. Učitavanje ustaštva današnjoj Vladi Hrvatske zbog zabrane uvoza ruske nafte je najotrovnija politika čiju će cenu ponovo da plate preostali Srbi u Hrvatskoj kao i građani Srbije koji će finansirati duplo skuplji naftovod prema Mađarskoj. Pritom, ponoviću, ni tim naftovodom nećemo doći do ruske nafte.

MONITOR: Prijedlog koji su za rješavanje pozicije Kosova – ali i Srbije, dale nedavno Njemačka i Francuska uz podršku EU, konačno je na stolu Aleksandra Vučića. Da li je Vučić dobio ponudu koju „ne može da odbije“?

VULETIĆ: Vučić je odbio ovu ponudu. Nažalost on nema hrabrosti za nešto drugo, iako zna da je ovo poslednja ponuda koja bi spasila čast Srbije time što ne zahteva eksplicitno priznanje Kosova. Kosovo će pre ili kasnije postati članica UN, Srbiji je u interesu da pomogne Kosovu da se to desi što pre. Time bismo započeli raskid sa otrovnom politikom koja nas vezuje za Putinovu Rusiju i vratili se EU integracijama. Imamo iskustvo sa odbijanjem plana Z4 i plana u Rambujeu. Tada su Milošević i Šešelj to lakonski odbili, bili smo bombardovani i Srbi su bili najveći gubitnici. Preti nam sličan epilog, i ne slažem se da je to samo Vučićev problem. Zašto ćute svi ostali? Vučić je pokazao da ne može da uradi ništa više od ovoga što je uradio, bez obzira što ima dve trećine parlamenta deset godina u kontinuitetu i najveću ličnu popularnost. Na kraju će te činjenice i obeležiti njegovu vladavinu u istoriji: ogromna podrška, šansa koja se dobija jednom u nekoliko generacija, a on odvede Srbiju u epohalni poraz uz Rusiju.

MONITOR: Više opozicionih stranaka je sada u Skupštini Srbije. Ipak je mnogo teže govoriti o opozicionoj politici nego što je to bilo prije izbora u aprilu?

VULETIĆ: Nije bilo opozicione politike ni pre izbora, zato je nema ni danas u parlamentu. Različite politike ne možemo da očekujemo ako se pre izbora potpisuju sporazumi o nenapadanju, u prevodu, sporazumi o skrivanju politika. Dobili smo opoziciju Vučiću, a ne njegovoj politici. Rasprava o Kosovu je sve ogolila. Ako analiziramo izveštaje Evropske komisije i rezolucije Saveta Evrope i uporedimo ih sa raspravom u parlamentu, vidimo da nema nijedne poslaničke grupe sa političkom vizijom drugačije Srbije. Svi su opisivali stanje u Srbiji, i bili su u pravu, ali o novoj politici ni reči, gde vide Srbiju za deset godina, ni reči.

MONITOR: Nedavno su nekoliko opozicionih stranaka – desnog centra i radikalnije desnice, kao i grupa javnih ličnosti, predstavili Deklaraciju o reintegraciji KiM u ustavno-pravni poredak Srbije. Kakvim se efektima oni nadaju i koliko to znači ukrupnjavanje nacionalno-nacionalističke desnice na za vlast važnom pitanju Kosova?

VULETIĆ: Ta grupa podržava Šešeljevu politiku i traži od Vučića da se vrati toj politici potpuno kako bi se i formalno prekinule EU integracije. Dobro je što se Vuk Jeremić i formalno pridružio tim štetočinama Srbije jer se čitavu deceniju skrivao po nezavisnim medijima i time se nametao kao nekakva alternativa Vučiću.

Dodatnu opasnost vidim u konsenzusu oko regionalne politike Srbije, tek tu nema Opozicije Vučićevoj politici srpskog sveta. Mi nemamo ozbiljnu analizu u našim medijima šta znači Milorad Dodik za BiH, a Andrija Mandić za CG. Na različite načine ali gotovo sve političke organizacije iz Srbije podržavaju Dodika jer opstruira BiH, dok Andriju Mandića žele na vlasti kako bi isto to radio u Crnoj Gori. Razlog ove podrške je jer ni jedan ni drugi ne prihvataju nezavisnost svojih država.

MONITOR: U Italiji i Švedskoj desne i ultradesne partije dolaze na vlast a u Pragu je održan sastanak još uvijek neformalne Evropske političke zajednice, Džozef Bajden i Olaf Šolc su razgovarali i o budućnosti Zapadnog Balkana, rat u Ukrajini se nastavlja kao i globalna ekonomska kriza. U tom krajnje kompleksnom i neizvjesnom kontekstu može li se predvidjeti budućnost zemalja Zapadnog Balkana?

VULETIĆ: Migrantska kriza iz 2015/2016. je posebno zloupotrebljena od evropskih desničara. Međutim, ne treba zanemariti ni veze sa Putinom koji ih je finansirao kako bi oslabio evropsko jedinstvo u odsudnom momentu za njega. Planiranje napada na Ukrajinu je počelo par godina pre aneksije Krima 2014, i gle čuda, naglo se bude desničari po Evropi. Migrantsku krizu je takođe Putin podsticao u Siriji ratujući na strani Asada uz besomučno bombardovanje. Samit u Pragu je pokazao da Evropa još uvek daje šansu Zapadnom Balkanu. Od Srbije najviše zavisi da li će ta šansa biti iskorišćena. Srbija drži, uz podršku Rusije, zamrznute konflikte na Kosovu i BiH, isto to pokušava da uradi i u Crnoj Gori. Kada političari u Srbiji budu shvatili da od politike „srpskog i ruskog sveta” nema ništa, tada će Zapadni Balkan početi da živi punim plućima.

 

Glavom o kosovski zid

MONITOR: Prije nekoliko dana predsjednik Srbije Aleksandar Vučić održao je konferenciju za štampu o novim strateškim smjernicama politike Srbije. Govorio je puno i o dosta različitih tema. Da li se nešto bitno mijenja?

VULETIĆ: Predsednik je ponovio da nastavljamo gubitničku politiku u pregovorima sa Prištinom, nastavljamo da ignorišemo realnost nastalu 1999. Srbija je u Kumanovu potpisala kapitulaciju nakon rata tokom kog je naša vojska i policija proterala 800.000 Albanaca u skladu sa politikom Miloševića i Šešelja. Prethodno ih je u desetak godina obespravila i institucionalno maltretirala, što je nedopustivo po međunarodnom pravu i što je dovelo do bombardovanja Srbije i konačnog oduzimanja prava Srbiji da dalje upravlja Kosovom. Dakle, nastavljamo da udaramo glavom u kosovski zid. Druga nepromenjena stvar je robovski odnos Srbije u odnosu na Rusiju. Predsednik je najavio da ćemo pratiti rusku agresiju na Ukrajinu, manipulativno pravdajući tu nemoralnu i po međunarodnom pravu netačnu poziciju povlačenjem paralele između teritorijalnog integriteta Ukrajine i teritorijalnog integriteta Srbije. Ukrajina nije proterala skoro milion svojih građana(Rusa) i punila masovne grobnice pored Kijeva, za razliku od Srbije. Ovo su dve najbitnije konstante srpske politike skoro dvadeset godina, nije to samo Vučićeva postavka. Novina koju smo čuli je taktika kako doći do ruske nafte mimo Hrvatske. Trijumfalno nam je predsednik najavio, krećemo u Moskvu po naftu preko Mađarske, gradimo naftovod. Začuđujuće je delovalo Vučićevo uverenje da će time rešiti problem. Međutim nisam siguran da se radi o kolosalnom neznanju, pre bih rekao da je napravio lukrativnu šansu za izgradnju velikog infrastrukturnog projekta mimo Zakona o javnim nabavkama jer nam je to „hitno”. EU i Ukrajina nam sigurno neće dopustiti uvoz jeftinije ruske nafte kada imamo jadranski naftovod preko koga možemo da kupujemo bilo koju drugu na slobodnom tržištu. To ne bi bilo moguće čak i kada bi Mađarska napustila EU iz ljubavi prema Vučiću.

 

EU integracije Srbije su zamrznute

MONITOR: Srbija najveću spoljno-trgovinsku razmjenu ima upravo sa EU, kao i investicioni kapital. Ocjene koje je u najnovijem izveštaju o Srbiji dala Evropska komisija djeluju dosta obeshabrujuće. Vodi li odnos Srbije prema EU „preigravanju“?

VULETIĆ: EU integracije Srbije su zamrznute. Izveštaj Evropske komisije je poražavajući i preteći. Najdirektnije nam je stavljeno do znanja da više nećemo moći ovako, bez obzira na povremena glasanja u UN za osuđujuće rezolucije prema Moskvi poput jučerašnjeg o prisajedinjenju četiri ukrajinske oblasti. Ako uzmemo u obzir i rezolucije Evropskog parlamenta od letos, kao i razgovor američkog državnog sekretara Entoni Blinkena sa predsednikom Vučićem, jasno je da bez potpunog usaglašavanja spoljne politike sa EU, tj. uvođenja svih nivoa sankcija Rusiji i priznanja Kosova nema ništa od EU. Ne možemo ništa drugo zaključiti osim da smo posle dvadeset godina ponovo pred dilemom – hoćemo li ili ne u EU. Građani nisu svesni posledica formalnog prekida EU integracija, a na korak-dva smo od toga. Izgubili bismo više stotina hiljada radnih mesta, plate i penzije bi se približile proseku iz 90-ih, sa sadašnjih 50-60 hiljada mladih koji godišnje napuštaju Srbiju došli bismo na preko 100.000… Da li je to taj patriotizam koji nam nudi vlast i najveći deo opozicije koja čak i ne komentariše prekid integracija. Imajući u vidu nedavnu parlamentarnu raspravu o Kosovu kada su se ritualno zakleli svi poslanici da nikada neće priznati Kosovo, ne znam čemu se možemo nadati od novog saziva parlamenta.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

TEA GORJANC-PRELEVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORICA AKCIJE ZA LJUDSKA PRAVA: Nedodgovorno se zapostavlja značaj pomirenja u regionu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju

 

 

TXT: MONITOR: HRA i Centar za ženska prava osudili su napad Zorana Ćoća Bećirovića na novinarku Pobjede Anu Raičković, kao apsolutno neprihvatljiv čin nasilja.  Kako vidite dosadašnje reakcije nadležnih i šta bi država morala da učini? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Reagovanje nadležnih je onakvo kakvo treba da bude. Državni vrh je jednoglasno osudio napad, policija je u saopštenju posebno naglasila da želi da unaprijedi bezbjednost novinara, osumnjičeni su odmah privedeni, zadržani i određen im je pritvor zbog opasnosti od ponavljanja djela, jer su izrečene ozbiljne prijetnje novinarki i njenom sinu, i mogućeg uticaja na svjedoke. Sada je važno da procesuiranje bude efikasno, da se postupak ne razvodnjava godinama kao što se dešava. Krivični zakonik od 2021. propisuje strožije kazne za napade na novinare, ali je važno i da se vidi da pravni sistem funkcioniše i da se postupci vode u razumnom roku. Zabrinjava što je ovo sudeći po Sindikatu medija već 18. incident na štetu novinara ove godine.

Reakcije na ovaj događaj, koji nije smio da se desi, pokazuju i dvije karakteristične pojave. Prvo, u javnosti su prisutne naglašene osude napada na novinarku od strane muškog dijela društva, posebno zbog toga što je sve počelo intenzivnim dobacivanjem uvreda ženi iz mraka od strane trojice muškaraca. Važna je ta osuda, jer se naši dječaci moraju učiti novim i mnogo boljim obrascima ponašanja. U tom smislu je ohrabrujuće i svjedočenje novinarke Raičković da sin Bećirovića ni na koji način nije učestvovao u napadu ili vrijeđanju. Druga, razočaravajuća pojava, je to što iako je bilo očevidaca, niko nije pokušao da se umiješa, zaštiti novinarku i spriječi napad, niti je iko drugi, osim nje, pozvao policiju, a to je najmanje što je moglo da se uradi, makar anonimno.


MONITOR: Promocija mržnje, zajedno s mizoginijom i religijskim fanatizmom, sve je prisutnija u crnogorskom društvu, upozorili ste na Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma. Šta to govori o ovom društvu, njegovim vlastima i institucijama? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Uvijek su državni zvaničnici i političari ti koji kreiraju atmosferu, kako mirnodopsku, tako i ratničku. Ova sad nažalost više vuče na ovu drugu. Mislim da se veoma neodgovorno zapostavlja značaj pomirenja u regionu i za crnogorsko društvo i za odnose sa susjedima, a i za učlanjenje Crne Gore u Evropsku uniju. Odnosi sa Hrvatskom su bez ikakve potrebe na najnižem nivou od devedesetih, samo zato što je to odgovaralo vlastima u Srbiji. Sad se ponovo zloupotrebljava slučaj zločinca Balijagića, koji je u bjekstvu, za potpirivanje međuvjerskih i međuetničkih sukoba na sjeveru Crne Gore. Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju. Zanimljivo je i da aktivno bježe od optužbi nadležnih za govor mržnje, bilo tako što se kriju iza imuniteta, kao Marko Kovačević, ili tako što se ne registruju kao mediji u Crnoj Gori, kao portali koji slede politiku srpskih i ruskih vlasti.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR DUŠKO LOPANDIĆ, PROFESOR EVROPSKOG PRAVA I PREDSJEDNIK FORUMA ZA MEĐUNARODNE ODNOSE IZ BEOGRADA: Jedino predvidivo u Trampovoj budućoj politici je da je ona nepredvidiva

Objavljeno prije

na

Objavio:

Trampov pristup će ohrabriti „orbanovsku desnicu“ u Evropi- i možda pojačati neslogu. S druge strane, njegov negativni odnos odnosno ignorisanje EU, možda može da proizvede i efekat veće kohezije država članica- kako se to, na primjer, desilo u slučaju „bregzita“

 

 

MONITOR: Nakon pogibije 14-oro ljudi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, organizovani su protesti na koje je vlast reagovala privođenjima i hapšenjima. Mnogima je sve to izgledalo kao repriza događaja iz decembra 2023. Hoće li se, i ovog puta, pokazati da vlast ima uspješan način da suzbije nezadovoljstvo i revolt građanstva?

LOPANDIĆ: Radi se verovatno najvećoj nesreći ovog tipa koja se pamti u Srbiji. Nesreća se desila nakon velike rekonstrukcije stanične zgrade, koju su vlasti dva puta svečano otvarale. Ovo je skandaloznan slučaj, gde se mešaju različiti nivoi odgovornosti javnih vlasti i privatnih firmi uz učešće stranaca, veliki novac i korupcija, kao i drastična nekompetentnost i neodgovornost. Gotovo rendgen slika načina na koji SNS vlada Srbijom. Malo – malo, pa nam se nešto sruši na glavu – bilo fizički ili simbolično. Od nesreće prošlo je već dosta dugo a da još niko od odgovornih investitora, izvođača ili nadležnih za nadzor nije čak ni pritvoren – sa izuzetkom aktivista koji su učestvovali u protestima zbog nesreće. Građani su s razlogom besni, a vlasti su odgovorile uobičajenim manipulacijama i odugovlačenjem. SNS je ubacio svoje ekipe da tokom velikog protesta u Novom Sadu prave štetu, kako bi za to optužili organizatore. Već viđen scenario. Nezadovoljstvo i revolt građana neće stati jer ni vlast neće prestati da proizvodi nepočinstva i skandale u serijama.

MONITOR: U izvještaju EK o napretku Srbije, nije primijećen značajan pomak. Ministarka Tanja Miščević očekuje otvaranje novog klastera do kraja godine, mada je to sasvim neizvjesno…Nakon toga, Aleksandar Vučić u obraćanju na samitu Evropske političke zajednice, više  puta je insistirao na strateškom pristupu u politici proširenja, u kontekstu globalnih promjena. Kako vidite dinamiku Srbija-EU i politiku proširenja?

LOPANDIĆ: Vučićeva politika je -u strateškim pitanjima, Srbiju dovela od parole „i Kosovo i EU“ do rezultata „ni Kosovo, ni EU“. Srbija se od 2021. godine nije pomerila u pregovorima sa EU. Ipak, zapazivši sa kašnjenjem da se geopolitička situacija u Evropi i svetu menja-a da je politika proširenja EU oživela, uključujući vesti o napretku Crne Gore i Albanije, Vučić obnavlja priču o ulasku Srbije u Uniju (ranije je samo ponavljao da smo „na evropskom putu“). Osim toga, već neko vreme je primetno tzv. puzajuće okretanje režima ka „političkom zapadu“, što se objašnjava nastojanjem vlasti u Beogradu da očuvaju zapadnu naklonost popuštanjem u nekim bitnim pitanjima (poput odnosa prema Kosovu u „dijalogu“ Beograd- Priština), kao i angažovanjem ili rasprodajom nacionalnih resursa (koncesija za kopanje litijuma, nabavke vojnih aviona u Francuskoj) i drugim merama, poput pomoći i prodaje oružja Ukrajini, jačanja saradnje sa Izraelom… Najnoviji izveštaj Evropske komisije potvrđuje utisak da u Srbiji nema bitnijeg napretka, što znamo. Geopolitika je bitna ali bitne su i reforme u suštinskim pitanjima demokratije, vladavine prava, slobode medija i sl., a u tome režim neće popustiti osim kada na to bude prisiljen. Sa Planom rasta za Zapadni Balkan EU je uvela jedan novi sistem „štapa i šargarepe“ u vidu direktne veze između obećanih koraka u reformama i isplate finansijske podrške. Videćemo kako će to funkcionisati u praksi.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGAN JOVIĆEVIĆ, REDITELJ I TEORETIČAR FILMA: Topli film

Objavljeno prije

na

Objavio:

Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posjedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan slijed. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir

 

Hibridni dokumentarac Topli film Dragana Jovićevića bavi se kvir fenomenom kroz čak 38 naslova iz jugoslovenske i srpske kinematografije. Topli film imao je premijeru u Solunu, a prikazan je na mnogim festivalima – u Splitu, Paliću, Novom Sadu, Bangkoku, Pekingu, Berlinu, Londonu, Tel Avivu, Ljubljani, Sarajevu, Hagu… Podgorička publika mogla je da ga pogleda na UnderhillFestu i na Nedjelji prajda.

Dragan Jovićević je doktorirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu iz oblasti teorije filma, a osnovne studije završio i na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Autor je kratkih filmova, video radova i instalacija. Osnivač je nezavisne produkcijske kuće Greifer. Objavio je nekoliko filmskih knjiga, jedan roman, brojne kratke priče, pripovijetke, naučne studije i eseje. Urednik je rubrike Kultura u nedeljniku Radar. Ranije je istu funkciju obavljao u NIN-u, Danasu, a bio je i urednik dokumentarnog programa na TV Avala. Takođe je filmski kritičar Radio televizije Srbije.

MONITOR: U istoriji jugoslovenske i srpske kinematografije pronašli ste 65 filmova sa kvir tematikom. Zanimljiv je podatak, koji je na samom početku „Toplog filma“, da postoji scena poljupca dvojice muškaraca u filmu  Čiča Ilije Stanojevića iz 1911. godine. Šta Vas je inspirisalo da se bavite kvir odnosima kroz istoriju kinematografije?

JOVIĆEVIĆ: Više toga. Prvo, Topli film je logičan produžetak mojih ranijih teorijskih radova u kojima sam se bavio reistorizacijom jugoslovenske i kasnije srpske kinematografije, iz različitih perspektiva. Tako sam 2014. napisao knjigu Izgubljeni svetovi srpskog filma fantastike s Jovanom Ristićem u kojoj smo tražili sve momente gde je fantastika ušla u ovdašnje filmove i otkrili još impozantniji broj od gotovo 250 filmova, što dugih što kratkih. Odmah zatim, doktorirao sam na Fakultetu dramskih umetnosti sa tezom o žanrovima u srpskoj kinematografiji, što je objavljeno i kao knjiga nekoliko godina kasnije. Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan sled. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir. I naravno, sasvim mi je jasno da će to biti film a ne knjiga ili naučna publikacija, jer  su kvir likovi prosto filmičniji. S druge strane, često čujemo priču o cenzuri nekog filmskog sadržaja zbog gej likova, da je neki glumac odbio da igra gej osobu ili da mlade reditelje te tematike, koje su goruće u svetskoj kinematografiji, uopšte ne interesuju. Ili ih interesuju, ali ne dobijaju finansijsku podršku za njihovo nastajanje. To je sve otvorilo pitanje homofobije, kojim sam na drugom planu hteo da se ovim filmom bavim.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo