Politički ratovi operativnim podacima, teške međusobne javne optužbe bez procesuiranja, ciiljane upotrebe kriminalaca u političkim obračunima, proizvode društvo u kojem niko ni u šta ne vjeruje. Nihilizam obnavlja stare autokrate i proizvodi nove. Život je negdje drugdje
Da počnemo od najaktuelnijeg. Prema operativnim podacima u posjedu redakcije Monitora, niko od naših novinara nema zajedničku fotografiju sa pripadnicima škaljarskog klana. Ni iz ovog, ni iz prošlog vijeka. Isti je slučaj i sa kavčanima.
A nije da nijesmo imali kad. Naredne nedjelje počeće trideset treća godina od kako je prvi broj Monitora pronašao put do svojih čitalaca. Prosto, sa kotorskim kriminalcima nijesmo dijelili interesovanja, nijesmo se kretali u istim društvenim krugovima, ni zalazili na ista mjesta.
Umjesto toga, njegovali smo kulturu sjećanja.
Zato sasvim pouzdano znamo da logor u Morinju nijesu osnovali lokalni kriminalci ili rukovodioci mjesne zajednice. Odgovorne za to zlodjelo mogli bi, i danas, pronaći u vrhu vlasti, po državnim institucijama, upravnim odborima državnih preduzeća… Njih nijeste vidjeli pokraj novootkrivene spomen ploče, ali ni na kotorskim barikadama sa kojih su lokalni protivnici postavljanja simboličnog obilježja iskazali želju da „skinu ljagu sa Morinja”. Predajući zaboravu počinjene zločine. A tišinom amnestirajući najveće krivce (nalogodavce i organizatore Rata za mir).
Ko za koga radi, ko sa kim spava, ko se đe fotografisao, da li su njihovi šverceri opasniji od naših, koliko je naš patriotizam „zdraviji” od njihovog… Uz najavu novih – dakako – ekskluzivnih, skandaloznih i šokantnih detalja. Tek da se dodatno pritvrdi ko je vjera a ko je nevjera na našem evropskom putu.
Tu nema mjesta za detalje. Poput onoga da smo glupošću i lijenošću naših vlasti, sadašnjih i bivših, ostali bez četrdeset i nešto miliona eura iz evropskih fondova, namijenjenih za izgradnju zaobilaznice oko Budve. I još 400.000 eura za rekonstrukciju karaule na Božaju.
Tri vlade nijesu bile u stanju da pripreme projektnu dokumentaciju, kao što nijesu mogli da izaberu sudije Ustavnog suda. Problem je, izgleda, što je sada već četiri upražnjena mjesta teško podijeliti po partijskim kvotama – onako kako su njihovi lideri izračunali sebi pripadajuće sljedovanje ustavnih sudija.
Za ostale nevolje tek se nema vremena. U Crnoj Gori gotovo da nema saobraćajnice, ni one najkraće između dvije susjedne opštine, na kojoj ove godine nije izgubljen makar jedan ljudski život. Loši putevi, neispravna vozila, ljudski faktor. Nedavno objavljeni podaci pokazuju kako je policija, za prvih osam mjeseci ove godine, sankcionisala skoro 8.000 pijanih vozača. Hiljadu mjesečno. Ili, više od 30 dnevno. A to su samo oni koje je iz nekog razloga zaustavila, kontrolisala i kaznila prije nego su izazvali nesreću. Nije za brigu?
Đaci će i zimus, ponovo, zebsti u učionicama. Pogotovo na sjeveru. Djece je sve manje a resorno Ministarstvo novac za ogrijev dijeli „po đaku”. I tako će ostati do daljnjeg. Sjutra ćemo se, ponovo, čuditi zašto nam sjever postaje pustoš. „Divlja ljepota” bez ljudi. Koji su još u prvim razredima škole naučili da otud valja što prije pobjeći. Negdje gdje su učionice tople, a roditelji mogu naći posao.
U dugogodišnjem ratu kotorskih narko klanova bio je jedan momenat kada se njihov krvavi rat, dijelom, preselio na društvene mreže i jutjub. Tamo su škaljarci i kavčani objavljivali operativna saznanja o neprijateljima. Ko se gdje sklonio, pod kojim imenom, sa čijim pasošom, ko je pustio bradu i brkove a ko je ofarbao kosu… Pominjalo se, ponekad, i šta rade djevojke i supruge zakrvljenih protivnika „na službenom putu”. Fotografije sa političarima nijesu objavljivali. Aktuelni obračun naših „većina i manjina” u vladi i parlamentu, pokazuje da smo prešli još jednu crtu. Opasnu crtu. U tom obračunu manjka svega osim operativnih podataka. I želje da se satre onaj drugi.
Politčki ratovi operativnim podacima, teške međusobne javne optužbe zvaničnika bez procesuiranja, ciiljane upotrebe kriminalaca u političkim obračunima, proizvode društvo u kojem niko i ni u šta ne vjeruje. Nihilizam obnavlja stare autokrate i proizvodi nove. Život je negdje drugdje.
Zoran RADULOVIĆ