Povežite se sa nama

Izdvojeno

ŽIVOT SRPSKOG SVETA POSLIJE  REZOLUCIJE UN: Njemačka najbolji partner – Crna Gora izdajnik

Objavljeno prije

na

Povika režimskih srbijanskih medija i lojalista na Njemačku zbog  Rezolucije je doživjela obrt.  Na  polaganju temeljca za izgradnju fabrike u Čačku njemačke PWO grupe, pet dana nakon glasanja u Njujorku, Vučić  je primijetio :  „Nemačka je ubedljivo broj jedan u svakom segmentu što se tiče naše saradnje sa bilo kojom zemljom u svetu“. Režimska Politika je događaj naslovila : „Nemačke fabrike dolaze da Čačani više ne odlaze“ Kad je u pitanju Crna Gora, nema „razumijevanja“. Vučić je  rekao da je Crna Gora „samo nečiji potrčko jer je to rađeno po nečijem nalogu“. Po riječima Milana Kneževića  ispada da je nalog stigao baš iz Njemačke

 

 

Nakon što je Generalna skupština UN-a izglasala 23. maja Rezoluciju kojom se 11. jul proglašava za međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici i osudila svako poricanje tog zločina,  i veličanje ratnih zločinaca, srbijansko rukovodstvo je proglasilo „moralnu pobedu“ nad „sramnom Rezolucijom“.

Formalni premijer Miloš Vučevićje okupio ministre u Generalnom sekretarijatu predsednika Republike, kako bi zajedno pratili TV prenos iz Njujorka ogrnuti srbijanskim zastavama. Među prisutnima je bila i (ogrnuta)predsjednica Skupštine Ana Brnabić koja je tokom govora (takođe zastavom ogrnutog) gospodara Srbije Aleksandra Vučića u UN-u vodila bilješke.Scene iz Generalnog sekretarijata podsjećaju na raniji Turkmenistan i druge centralnoazijske despotije u kojima ministri i drugi zvaničnici na isti način prate obraćanja svojih gospodara i zapisuju njihove riječi. Nova.rs navodi da polovina ministara ispod državne zastave krije makar jednu aferu, bilo da je u pitanju korupcija, ofšor kompanije, koferčići ili veze s kriminalcima.

Brnabićka je nakon glasanja rekla da „više od dve trećine sveta nije glasalo za Rezoluciju”. Nakon glasanja Vučić je poručio da je jedina namjera (autora – prvenstveno Njemačke) bila da se stavi „moralna i politička krivica na jedan narod, na ljude Srbije i Republike Srpske… i kada je reč o legitimitetu, to nije uspelo“, poručio je Vučić. Potpredsjednik Vlade Aleksandar Vulin je poručio da će, bez obzira na Rezoluciju o Srebrenici, ostati istina da su Njemci narod genocida, a Srbi nisu.

Valja se podsjetiti:  Narodna skupština Srbije 31.marta 2010. godine donijela je rezoluciju kojom „najoštrije osuđuje zločin izvršen nad bošnjačkim stanovništvom u Srebrenici jula 1995. god., na način utvrđen presudom Međunarodnog suda pravde (ICJ)“. Presuda o genocidu u Srebrenici je donesena 26. februara 2007. godine i Skupština Srbije je naglasila da tu presudu „poštuje“. I predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik  jasno osuđivao „genocid“ što se može naći online uključujući i video zapise.

Rezolucija u Njujorku je izglasana  shodno svim propisima UN-a. „Za“ su glasale 84 zemlje, 19 su bile protiv dok je uzdržanih bilo 68. Takođe, 22 članice UN-a uopšte nisu glasale. Srpski političari su požurili da kažu da čak 109 država nije podržalo Rezoluciju. Iole ozbiljnija analiza baca sasvim drugu sliku.

Zbog političkog momenta (prije svega rata u Gazi) mnoge zemlje su odlučile ostati po strani bojeći se raznih prikrivenih kalkulacija. Ujedinjeni arapski emirati (UAE) su jasno stavili do znanja da stoje uz „braću Bosance“ i da nemaju dileme da se u Srebrenici desio genocid ali zbog drugih okolnosti žele biti uzdržani. Ostale su po strani još neke važne muslimanske zemlje koje takođe nemaju dileme šta se desilo u Srebrenici.

Srbija se najmanje može pohvaliti grupom koja je bila „protiv“. Radi se o zemljama koje imaju najcrnji bilans masovnih kršenja ljudskih prava i kojima rezolucije takve prirode ionako ne znače ništa. Tu su komunističke Kina, Rusija, Bjelorusija, Kuba, Sjeverna Koreja, Eritreja, Nikaragva, Grenada… uz bratske totalitarne režime Sirije, Konga i Esvatinija. Od evropskih zemalja je jedino autokratska Mađarska bila protiv. Zemlje bivše Jugoslavije sve su glasale „za“. Iznenađenje je što i narko-komunistička Venecuela nije bila u bloku „protiv“ zemalja. Predstavnik režima u Karakasu uopšte nije glasao nakon što je ranije pozvao na „nacionalno pomirenje i izgradnju mira“. Ministar vanjski Hondurasa Enrike Reina je dan nakon glasanja u UN-u na društvenoj mreži X izrazio zahvalnost srbijanskoj vladi i ambasadi u Meksiku (koja pokriva i Honduras) za donaciju od pola miliona dolara. Novac će biti utrošen za obnovu bolnice oštećene u požaru, objasnio je Reina. Bivši srbijanski vojni ministar i predsjednik partije SRCE Zdravko Ponoš je ukazao na „vrlo indikativan tajming, ne vidim da mi imamo neke specijalne odnose s Hondurasom. S obzirom na to da se dešavalo u momentu kad i usvajanje Rezolucije o Srebrenici, prvo što čovek pomisli je da su te stvari povezane“. Na optužbe opozicije o kupovanju glasova predsjednik Vučić je rekao da je „bedno da mislite da sa 500 hiljada možete kupiti glas… da to nije tačno… sa tim su javnost izašli naši politički protivnici u Srbiji“. Honduras je bio uzdržan oko Srebrenice. Inače bivši predsjednik Hondurasa Huan Orlando Hernandez (u dva mandata 2014-2022) je u martu ove godine osuđen u Americi (gdje je isporučen 2022.  za trgovinu drogom. Njegov brat Toni je već ranije osuđen u Americi i na izdržavanju je doživotne robije.

U Srbiji je Rezolucija odlično iskorištena za nacionalnu homogenizaciju i u susret lokalnim izborima početkom juna . Srpska napredna stranja (SNS) je 28.maja održala završni predizborni miting za Beograd. Na mitingu nije bilo ni riječi o beogradskim temama. Pričalo se o Kosovu, Srebrenici i drugim nacionalnim temama. Predsjednik Vučić je veličan kao heroj koji se bori protiv etikete genocidnog naroda. Kandidat za gradonačelnika Aleksandar Šapić je istakao da je Beogradu potreban „srpski gradonačelnik“, „Beogradu srpska vlast“ i da je „Srbiji potreban srpski predsednik“. Srpski predsjednik se u finalu obratio skupu i na binu je iznio istu zastavu koju je ogrnuo u Njujorku rekavši da se zastave „ne stidi“ i da niko nije mogao da ga „spreči da je i tog dana nosi“, iako je isticanje državnih simbola protiv UN-ovih pravila.

No, povika režimskih medija i lojalista na Njemačku koja je „dva puta u svetskim ratovima genocidirala Srbe“  i sada bila glavni sponzor Rezolucije je doživjela obrt .  Iako je predsjednik Vučić zaprijetio da će Srbija preispitati odnose sa zemljama u zavisnosti kako su se izjasnile oko rezolucije o Srebrenici, to se ne odnosi na Njemačku. Na ceremoniji polaganja kamena temeljca za izgradnju fabrike u Čačku njemačke PWO grupe, samo pet dana nakon glasanja u Njujorku, Vučić  je rekao da „protekli dani nisu bili laki ali se problemi rešavaju iskrenim dijalogom… Nemačka je ubedljivo broj jedan u svakom segmentu što se tiče naše saradnje sa bilo kojom zemljom u svetu“. Naveo  je da 82 hiljade ljudi radi u njemačkim kompanijama i da će razmjena robe i usluga ove godine dostići oko 12 milijardi eura. Režimska Politika je polaganje kamena temeljca stavila na glavnu stranu uz naslov: Nemačke fabrike dolaze da Čačani više ne odlaze“.

Kad je u pitanju Crna Gora, srbijanski vlastodršci nemaju ni malo „razumijevanja“. Srpski predsjednik je rekao da su „vrlo prljavu ulogu odigrali crnogorski amandmani“, i da je Crna Gora „samo nečiji potrčko jer je to rađeno po nečijem nalogu“. Po riječima Milana Kneževića, ispada da je taj nalog stigao upravo iz Njemačke. Crna Gora je takođe narušila intergritet Srbije priznanjem Kosova i glasanjem za UN Rezoluciju. Vučićevi ministri i mediji  se utrkuju  sa dijeljenjem pogrdnih epitata Crnoj Gori i optužbama za izdaju i zabijanje noža u leđa Srbiji.

Vučićevci u Crnoj Gori guraju rezoluciju o genocidu u Jasenovcu. Ona bi, bi po riječima predsjednika Skupštine Andrije Mandića,  trebala biti stavljena na dnevni red krajem juna,. U junu se čeka i IBAR (izvještaj o ispunjenosti privremenih mjerila) čiji pozitivan odgovor od Evropske komisije (EK) bi značilo ozbiljno ubrzanje Crne Gore na putu ka EU.

To što će Rezolucija o Jasenovcu  ipak morati sačekati IBAR govori da se ni provučićevskim strankama i ne žuri sa Jasenovcem zbog moguće hrvatske blokade. No, po  izjavama funkcionera Pokreta Evropa sad (PES) i Demokrata usvajanje te rezolucije je za sada izvjesno jer se tako  osigurava dalja podrška prosrpskih stranaka Vladi. Tim povodom se oglasio i bivši premijer Zdravko Krivokapić rekavši da je rezolucija o Jasenovcu „politička trampa“ i „još jedna igra sa žrtvama“. Krivokapić je pojasnio da je u decembru 2021.,  od svog savjetnika tražio da sazna razloge zašto rezolucija u Jasenovcu nije prošla u parlamentu Srbije –  glasalo ju je samo 30 poslanika. „Obrazloženje – da ne bi uticala na evropski put Srbije, vrlo jasan stav“ zaključio je Krivokapić. Međutim, sadašnja srpska vlast nije zadovoljna  čak ni sa predloženim tekstom o Jasenovcu koju su inicirali isti oni koji ne priznaju Srebrenicu. Potpredsjednik Vlade Vulin je rekao da ako crnogorski parlament „ne sme da pomene i Hrvatsku, i ustaše i Nemce, neka ne rasitnjava jasenovačku golgotu da bi opravdao Vladu CG“ zbog glasanja za Rezoluciju u UN-u. Riječi Vulina ukazuju na dalje moguće pritiske na Crnu Goru radi zaoštravanja odnosa sa Hrvatskom u nadi da će joj Hrvatska blokirati  prema EU.

Od crnogorskih zakonodavaca za sada niko ne želi počistiti prvo svoje dvorište i onda moralisati. U dosadašnjoj poplavi rezolucija nema  osude četničkog genocida nad Bošnjacima / Muslimanima na sjeveru Crne Gore 1943. godine., ni mirnodopskog masakra u Šahovićima kod Bijelog Polja 1924.  Nema ni osude crnogorskog učešća, kao satrapa Miloševića, u agresiji na Dubrovnik i Konavle 1991. Ni ostalih nekažnjenih zločina devedesetih.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA ZVALA AMBASADORE NA RAPORT I INSTRUKCIJE: (Ne)sluh za vanjsku politiku

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s crnogorskim ambasadorima, od Ukrajine  preko Evrope do SAD.  Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa EU

 

 

Vlada Crne Gore je preko Ministarstva vanjskih poslova (MVP) i ministra Ervina Ibrahimovića krajem februara pozvala maltene sve ambasadore u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) da hitno dođu na konsultacije. Početak konsultacija je određen za 6. mart. Mnogi su se tada uplašili reprize opoziva od 15. novembra 2024., kada je Vlada smijenila tri ambasadora.

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s ambasadorima od Ukrajine (Borjanka Simićević) preko Evrope do SAD-a (Jovan Mirković). Ispostavilo se da je strah ambasadora bio neopravdan. Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa Evropskom Unijom (EU), te odnosima između ključnih evropskih zemalja. Spajić je dao upute ambasadorima da nastave nedvosmileno podržavati EU i članstvo Crne Gore u tom bloku. Istovremeno je tražio da se uzdrže od kritike prema SAD-u i novoj administraciji i da se ne upuštaju u bilo kakve komentare trenutnih razmimoilaženja između SAD-a i evropskih saveznika.

Odmjereni stav Crne Gore se ubrzo vidio 11. marta na sastanku najviših evropskih vojnih zvaničnika u Parizu, gdje se razgovaralo o modalitetima podrške Ukrajini nakon američke najave obustave vojne pomoći. Na sastanak nije pozvana Amerika jer su Evropljani željeli pokazati da sami mogu biti veliki dio sigurnosnog okvira u slučaju primirja između Ukrajine i Rusije. Nakon što je agencija AP javila da su Crna Gora i Hrvatska jedine evropske članice NATO-a koje nisu odgovorile na poziv za sastanak u Parizu, savjetnik premijera za bezbjednost i odbranu Todor Goranović je za Radio Slobodna Evropa (RFE) potvrdio učešće Crne Gore na sastanku. Ipak, poslat je samo zamjenik vojnog predstavnika pri NATO komandi u Briselu jer je „načelnik Generalštaba Zoran Lazarević …u službenoj posjeti Bugarskoj“.

Diplomatske (ne)aktivnosti s druge strane Atlantika sadašnjeg ambasadora Mirkovića kod nekih funkcionera vladajuće koalicije izazivaju nezadovoljstvo i čak otvorenu ljutnju. Jedan od povoda je bio sastanak s američkim zvaničnicima sredinom februara u Vašingtonu kada je ambasador navodno izjavio da bi gubitak vlasti Aleksandra Vučića vjerovatno oslabio neke od njegovih crnogorskih marioneta. Detalje razgovora nije bilo moguće nezavisno potvrditi. Iako nije direktno pomenuo bivši Demokratski front (DF), izvještaj(i) ambasade ka Podgorici je naljutio koalicione partnere koji su se prepoznali u pomenutoj kvalifikaciji. To je navodno pogoršalo tinjajući antagonizam između djelova srpskog bloka i premijerovog Pokreta Evropa sad (PES). Jedan funkcioner DF-a je komentarisao da je to dovoljan razlog za opoziv jer su i oni podržali takvo kadrovsko rješenje u Vašingtonu.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

CRNA GORA I EVROPSKE OBAVEZE: Prestiže li nas Albanija  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Formalno, Crna Gora je u prednosti u odnosu na Albaniju. No, očigledna je sve snažnija podrška Brisela Albaniji, koju je komesarka Marta Kos nazvala i mogućom sljedećom članicom EU.  Ima još signala da je Crna Gora dobila ozbiljnu konkurenciju: Evropski parlament je umjesto u Podgorici otvorio kancelariju u Tirani, a Albanija nas je preduhitrila i u korišćenju sredstava iz programa Plana rasta

 

 

Nakon što je sredinom marta stigla vijest da Evropski parlament (EP) otvara kancelariju u Tirani umjesto u Podgorici, kod kuće je stidljivo aktuelizovana priča o tome gubi li Crna Gora titulu lidera u regionu. O tome za sada govore samo opozicija i civilni sektor, dok Vlada ćuti.

Iz EP su saopštili da je otvaranje kancelarije u Tirani dio strateškog plana o proširenju EU i da će Albanija  biti „ključna kontakt tačka“ sa Zapadnim Balkanom. „ Odluka o konkretnom gradu i mjestu uslijedila je nakon tehničke procjene dostupnosti.  Ali, naravno, status odgovarajuće zemlje kandidata za članstvo u EU je takođe imao pozitivan impuls”, saopštio je  izvjestilac Evropskog parlamenta za Albaniju Andreas Šider.

Crnogorske vlasti najavljivale su da bi Podgorica mogla biti izabrana za kancelariju EP na Zapadnom Balkanu, a incijativu je formalizovao predsjednik Jakov Milatović u decembru 2024. Iako se činilo da je stvar gotova, na kraju je izabrana Tirana.  Kao jedno od obrazloženja odluke,  evropski zvaničnici ističu bolju saobraćajnu povezanost Tirane. Ipak, očito je da Brisel polagano mijenja i retoriku o tome koja bi balkanska zemlja mogla biti 28. članica EU.

“Nastavi li ovako, Albanija bi do 2027. mogla postati sledeća članica EU”, saopštila je evropska komesarka za proširenje Marta Kos, tokom posjete Albaniji sredinom mjeseca. “Albanija je napravila izuzetan progres. Naravno, ostaje još dosta posla i dublje reforme su neophodne. Svakako, nastavi li ovim tempom, onda je sigurno da bi sve moglo biti završeno do 2027. godine i krenuti naprijed što je brže moguće. Želim da čestitam albanskim građanima na dostignućima do sada, a uz nastavak takve posvećenosti i tempa, nadam se kako EU više ne bi imala 27 članica već 28, sa Albanijom koja bi nam se pridružila”, saopštila je ona.

Ta ocjena Marte Kos, podstakla je u  Crnoj Gori i razgovor na temu gubi li Crna Gora status lidera u regionu.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DALIBORKA ULJAREVIĆ, CENTAR ZA GRAĐANSKO OBRAZOVANJE: Nerazminirano polje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Crna Gora više tapka u mjestu nego što ide naprijed, uprkos “guranju” iz Brisela. Pogrešne je lekcije vlast izvukla iz poklonjenog IBAR-a

 

 

MONITOR: Vlast i opozicija su dugo usaglašavali pitanja za Venecijansku komisiju. Zašto?

ULJAREVIĆ: Činjenica da dio vlasti i opozicije, koji su potpisali sporazum, nijesu mogli lako doći do jednog usaglašenog pitanja za Venecijansku komisiju već su poslata dva – od svake strane po jedno – indikacija je suštinskog nepovjerenja među tim političkim akterima. To naglašava i da je jedan formalni dokument, koji je trebalo da bude neki vid mosta ka uspostavljanju institucionalnog dijaloga između vlasti i opozicije, na krhkim osnovama.

MONITOR: Hoće li VK pomoći da se prevaziđe politička kriza?

ULJAREVIĆ: Venecijanska komisija nema čarobni štapić. Njena uloga je savjetodavna, zasnovana na pravu i principima demokratije. Može pomoći u tehničkom i pravnom smislu, ali neće riješiti suštinske probleme naše političke krize, čiji je samo jedan izraz bio slučaj penzionisanja sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović.

Imaćemo pravni i politički test – da li su akteri spremni da poštuju preuzete obaveze, posebno partije vladajuće većine ukoliko to mišljenje ne bude u okvirima odluke koju su oni donijeli. Ma kako se to u konačnici riješilo, ostaje nam nerazminirano političko polje, po kojem akteri hodaju, a svaka nova “mina” koja se (ne)namjerno aktivira produbljuje krizu.

MONITOR: Kako vidite  političku situaciju u kojoj su nam potrebne strane adrese da  arbitriraju o  pitanjima od  javnog interesa?

ULJAREVIĆ: To je simptom nerazvijene političke kulture, slabih institucija i skromnih formata političkih struktura na našoj političkoj sceni, a demokratska zrelost se mjeri i sposobnošću institucionalnog i samostalnog rješavanja sporova.Nije to od juče, dug je put ka demokratskoj konsolidaciji, ali je važno da se ide naprijed, bez skretanja u slijepe ulice ili vraćanja unazad, što je naša svakodnevnica.

Uvijek treba apostrofirati odgovornost vlasti, a ona je sve otuđenija od građana i građanki. Nalazi naših istraživanja, konkretno posljednji CG puls, zajednički poduhvat CGO-a i Instituta Damar, ukazuju da 56.5 posto građanstva cijeni da je ova Vlada okrenuta partijskim interesima, a 60.7 posto da su ministri više predani ličnoj promociji nego poslu. Kada se sa tim upare podaci o (ne)povjerenju u institucije ili o percepciji pravca kretanja države jasno se prepoznaje da unutrašnji mehanizmi ne funkcionišu i da je država na autopilotu – bez jasnog smjera i vizije za budućnost.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo