Povežite se sa nama

Izdvojeno

ŽIVOT SRPSKOG SVETA POSLIJE  REZOLUCIJE UN: Njemačka najbolji partner – Crna Gora izdajnik

Objavljeno prije

na

Povika režimskih srbijanskih medija i lojalista na Njemačku zbog  Rezolucije je doživjela obrt.  Na  polaganju temeljca za izgradnju fabrike u Čačku njemačke PWO grupe, pet dana nakon glasanja u Njujorku, Vučić  je primijetio :  „Nemačka je ubedljivo broj jedan u svakom segmentu što se tiče naše saradnje sa bilo kojom zemljom u svetu“. Režimska Politika je događaj naslovila : „Nemačke fabrike dolaze da Čačani više ne odlaze“ Kad je u pitanju Crna Gora, nema „razumijevanja“. Vučić je  rekao da je Crna Gora „samo nečiji potrčko jer je to rađeno po nečijem nalogu“. Po riječima Milana Kneževića  ispada da je nalog stigao baš iz Njemačke

 

 

Nakon što je Generalna skupština UN-a izglasala 23. maja Rezoluciju kojom se 11. jul proglašava za međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici i osudila svako poricanje tog zločina,  i veličanje ratnih zločinaca, srbijansko rukovodstvo je proglasilo „moralnu pobedu“ nad „sramnom Rezolucijom“.

Formalni premijer Miloš Vučevićje okupio ministre u Generalnom sekretarijatu predsednika Republike, kako bi zajedno pratili TV prenos iz Njujorka ogrnuti srbijanskim zastavama. Među prisutnima je bila i (ogrnuta)predsjednica Skupštine Ana Brnabić koja je tokom govora (takođe zastavom ogrnutog) gospodara Srbije Aleksandra Vučića u UN-u vodila bilješke.Scene iz Generalnog sekretarijata podsjećaju na raniji Turkmenistan i druge centralnoazijske despotije u kojima ministri i drugi zvaničnici na isti način prate obraćanja svojih gospodara i zapisuju njihove riječi. Nova.rs navodi da polovina ministara ispod državne zastave krije makar jednu aferu, bilo da je u pitanju korupcija, ofšor kompanije, koferčići ili veze s kriminalcima.

Brnabićka je nakon glasanja rekla da „više od dve trećine sveta nije glasalo za Rezoluciju”. Nakon glasanja Vučić je poručio da je jedina namjera (autora – prvenstveno Njemačke) bila da se stavi „moralna i politička krivica na jedan narod, na ljude Srbije i Republike Srpske… i kada je reč o legitimitetu, to nije uspelo“, poručio je Vučić. Potpredsjednik Vlade Aleksandar Vulin je poručio da će, bez obzira na Rezoluciju o Srebrenici, ostati istina da su Njemci narod genocida, a Srbi nisu.

Valja se podsjetiti:  Narodna skupština Srbije 31.marta 2010. godine donijela je rezoluciju kojom „najoštrije osuđuje zločin izvršen nad bošnjačkim stanovništvom u Srebrenici jula 1995. god., na način utvrđen presudom Međunarodnog suda pravde (ICJ)“. Presuda o genocidu u Srebrenici je donesena 26. februara 2007. godine i Skupština Srbije je naglasila da tu presudu „poštuje“. I predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik  jasno osuđivao „genocid“ što se može naći online uključujući i video zapise.

Rezolucija u Njujorku je izglasana  shodno svim propisima UN-a. „Za“ su glasale 84 zemlje, 19 su bile protiv dok je uzdržanih bilo 68. Takođe, 22 članice UN-a uopšte nisu glasale. Srpski političari su požurili da kažu da čak 109 država nije podržalo Rezoluciju. Iole ozbiljnija analiza baca sasvim drugu sliku.

Zbog političkog momenta (prije svega rata u Gazi) mnoge zemlje su odlučile ostati po strani bojeći se raznih prikrivenih kalkulacija. Ujedinjeni arapski emirati (UAE) su jasno stavili do znanja da stoje uz „braću Bosance“ i da nemaju dileme da se u Srebrenici desio genocid ali zbog drugih okolnosti žele biti uzdržani. Ostale su po strani još neke važne muslimanske zemlje koje takođe nemaju dileme šta se desilo u Srebrenici.

Srbija se najmanje može pohvaliti grupom koja je bila „protiv“. Radi se o zemljama koje imaju najcrnji bilans masovnih kršenja ljudskih prava i kojima rezolucije takve prirode ionako ne znače ništa. Tu su komunističke Kina, Rusija, Bjelorusija, Kuba, Sjeverna Koreja, Eritreja, Nikaragva, Grenada… uz bratske totalitarne režime Sirije, Konga i Esvatinija. Od evropskih zemalja je jedino autokratska Mađarska bila protiv. Zemlje bivše Jugoslavije sve su glasale „za“. Iznenađenje je što i narko-komunistička Venecuela nije bila u bloku „protiv“ zemalja. Predstavnik režima u Karakasu uopšte nije glasao nakon što je ranije pozvao na „nacionalno pomirenje i izgradnju mira“. Ministar vanjski Hondurasa Enrike Reina je dan nakon glasanja u UN-u na društvenoj mreži X izrazio zahvalnost srbijanskoj vladi i ambasadi u Meksiku (koja pokriva i Honduras) za donaciju od pola miliona dolara. Novac će biti utrošen za obnovu bolnice oštećene u požaru, objasnio je Reina. Bivši srbijanski vojni ministar i predsjednik partije SRCE Zdravko Ponoš je ukazao na „vrlo indikativan tajming, ne vidim da mi imamo neke specijalne odnose s Hondurasom. S obzirom na to da se dešavalo u momentu kad i usvajanje Rezolucije o Srebrenici, prvo što čovek pomisli je da su te stvari povezane“. Na optužbe opozicije o kupovanju glasova predsjednik Vučić je rekao da je „bedno da mislite da sa 500 hiljada možete kupiti glas… da to nije tačno… sa tim su javnost izašli naši politički protivnici u Srbiji“. Honduras je bio uzdržan oko Srebrenice. Inače bivši predsjednik Hondurasa Huan Orlando Hernandez (u dva mandata 2014-2022) je u martu ove godine osuđen u Americi (gdje je isporučen 2022.  za trgovinu drogom. Njegov brat Toni je već ranije osuđen u Americi i na izdržavanju je doživotne robije.

U Srbiji je Rezolucija odlično iskorištena za nacionalnu homogenizaciju i u susret lokalnim izborima početkom juna . Srpska napredna stranja (SNS) je 28.maja održala završni predizborni miting za Beograd. Na mitingu nije bilo ni riječi o beogradskim temama. Pričalo se o Kosovu, Srebrenici i drugim nacionalnim temama. Predsjednik Vučić je veličan kao heroj koji se bori protiv etikete genocidnog naroda. Kandidat za gradonačelnika Aleksandar Šapić je istakao da je Beogradu potreban „srpski gradonačelnik“, „Beogradu srpska vlast“ i da je „Srbiji potreban srpski predsednik“. Srpski predsjednik se u finalu obratio skupu i na binu je iznio istu zastavu koju je ogrnuo u Njujorku rekavši da se zastave „ne stidi“ i da niko nije mogao da ga „spreči da je i tog dana nosi“, iako je isticanje državnih simbola protiv UN-ovih pravila.

No, povika režimskih medija i lojalista na Njemačku koja je „dva puta u svetskim ratovima genocidirala Srbe“  i sada bila glavni sponzor Rezolucije je doživjela obrt .  Iako je predsjednik Vučić zaprijetio da će Srbija preispitati odnose sa zemljama u zavisnosti kako su se izjasnile oko rezolucije o Srebrenici, to se ne odnosi na Njemačku. Na ceremoniji polaganja kamena temeljca za izgradnju fabrike u Čačku njemačke PWO grupe, samo pet dana nakon glasanja u Njujorku, Vučić  je rekao da „protekli dani nisu bili laki ali se problemi rešavaju iskrenim dijalogom… Nemačka je ubedljivo broj jedan u svakom segmentu što se tiče naše saradnje sa bilo kojom zemljom u svetu“. Naveo  je da 82 hiljade ljudi radi u njemačkim kompanijama i da će razmjena robe i usluga ove godine dostići oko 12 milijardi eura. Režimska Politika je polaganje kamena temeljca stavila na glavnu stranu uz naslov: Nemačke fabrike dolaze da Čačani više ne odlaze“.

Kad je u pitanju Crna Gora, srbijanski vlastodršci nemaju ni malo „razumijevanja“. Srpski predsjednik je rekao da su „vrlo prljavu ulogu odigrali crnogorski amandmani“, i da je Crna Gora „samo nečiji potrčko jer je to rađeno po nečijem nalogu“. Po riječima Milana Kneževića, ispada da je taj nalog stigao upravo iz Njemačke. Crna Gora je takođe narušila intergritet Srbije priznanjem Kosova i glasanjem za UN Rezoluciju. Vučićevi ministri i mediji  se utrkuju  sa dijeljenjem pogrdnih epitata Crnoj Gori i optužbama za izdaju i zabijanje noža u leđa Srbiji.

Vučićevci u Crnoj Gori guraju rezoluciju o genocidu u Jasenovcu. Ona bi, bi po riječima predsjednika Skupštine Andrije Mandića,  trebala biti stavljena na dnevni red krajem juna,. U junu se čeka i IBAR (izvještaj o ispunjenosti privremenih mjerila) čiji pozitivan odgovor od Evropske komisije (EK) bi značilo ozbiljno ubrzanje Crne Gore na putu ka EU.

To što će Rezolucija o Jasenovcu  ipak morati sačekati IBAR govori da se ni provučićevskim strankama i ne žuri sa Jasenovcem zbog moguće hrvatske blokade. No, po  izjavama funkcionera Pokreta Evropa sad (PES) i Demokrata usvajanje te rezolucije je za sada izvjesno jer se tako  osigurava dalja podrška prosrpskih stranaka Vladi. Tim povodom se oglasio i bivši premijer Zdravko Krivokapić rekavši da je rezolucija o Jasenovcu „politička trampa“ i „još jedna igra sa žrtvama“. Krivokapić je pojasnio da je u decembru 2021.,  od svog savjetnika tražio da sazna razloge zašto rezolucija u Jasenovcu nije prošla u parlamentu Srbije –  glasalo ju je samo 30 poslanika. „Obrazloženje – da ne bi uticala na evropski put Srbije, vrlo jasan stav“ zaključio je Krivokapić. Međutim, sadašnja srpska vlast nije zadovoljna  čak ni sa predloženim tekstom o Jasenovcu koju su inicirali isti oni koji ne priznaju Srebrenicu. Potpredsjednik Vlade Vulin je rekao da ako crnogorski parlament „ne sme da pomene i Hrvatsku, i ustaše i Nemce, neka ne rasitnjava jasenovačku golgotu da bi opravdao Vladu CG“ zbog glasanja za Rezoluciju u UN-u. Riječi Vulina ukazuju na dalje moguće pritiske na Crnu Goru radi zaoštravanja odnosa sa Hrvatskom u nadi da će joj Hrvatska blokirati  prema EU.

Od crnogorskih zakonodavaca za sada niko ne želi počistiti prvo svoje dvorište i onda moralisati. U dosadašnjoj poplavi rezolucija nema  osude četničkog genocida nad Bošnjacima / Muslimanima na sjeveru Crne Gore 1943. godine., ni mirnodopskog masakra u Šahovićima kod Bijelog Polja 1924.  Nema ni osude crnogorskog učešća, kao satrapa Miloševića, u agresiji na Dubrovnik i Konavle 1991. Ni ostalih nekažnjenih zločina devedesetih.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo