Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru pokrenulo je istragu protiv Aleksandra Tičića, savjetnika premijera Igora Lukšića, bivšeg direktora Agencije za planiranje Budve i profesora Arhitektonskog fakulteta u Beogradu Miodraga Ralevića, glavnog planera u izradi Detaljnog urbanističkog plana Budva – Centar zbog sumnji da su zloupotrijebili službeni položaj i ovlašćenja.
Istraga je otvorena na inicijativu porodica Radonjić, Plamenac i Čelebić iz Budve, nastanjenih u naselju Gospoština u blizini Starog grada. One su Specijalnom tužiocu za organizovani kriminal u Podgorici, u junu ove godine, podnijele krivičnu prijavu za krivično djelo organizovanog kriminala i korupcije u postupku donošenja DUP Budva-Centar protiv grupe nepoznatih izvršilaca u organima lokalne uprave u Budvi i obrađivača plana.
Specijalno tužilaštvo proslijedilo je predmet Osnovnom tužiocu u Kotoru Borisu Saviću, koji je, za sada, istragu usmjerio protiv Tičića, tadašnjeg direktora Agencije koja je bila nosilac poslova totalne urbanizacije turističke metropole.
Istragom je obuhvaćen i profesor Ralević, javnosti poznat po incidentu koji se nedavno dogodio u zgradi skupštine grada, kada je fizički napadnut od Budvanina Gorana Slovinića zbog iznevjerenih planskih obećanja.
Podnosioci krivične prijave ukazuju specijalnom tužiocu na niz nezakonitih radnji i nepravilnosti u postupku donošenja plana i ucrtavanja stambenog objekta u blizini hotela Avala, na parcelama koje su prema listu nepokretnosti vlasništvo izvjesnog Slobodana Markovića, državljanina Srbije, ugostitelja koji živi u Austriji.
Takođe ukazuju na nepoštovanje DUP-a prilikom izdavanja odobrenja za gradnju, urbanističko-tehničkih uslova i rješenja za izgradnju objekta koje je izdao Sekretarijat za planiranje prostora Opštine Budva kojim je Markoviću omogućeno da izgradi stambenu zgradu sa sedam spratova na parceli veličine 425 metara kvadratnih. Sve preduzete radnje, od ucrtavanja objekta do izdavanja rješenja za gradnju, predstavljaju klasičan primjer korupcije i zloupotrebe zakonskih ovlašćenja odgovornih lica koja su u tome učestvovala, navodi se u krivičnoj prijavi.
INCIDENT U PROSTORU: Nevjerovatan graditeljski incident dogodio u naselju sa pretežno malim, porodičnim kućama među kojima je za nekoliko mjeseci nikla monstruozna sedmospratnica koja je nadvisila hotel Avalu, obezvrijedila susjedne kuće, zaklonila im vidike na more, sunce i vazduh i ugrozila sigurnost cijelog naselja koje se nalazi u zoni pojačanog seizmičkog rizika.
Način kako je stara jednospratnica sa baštom pretvorena u betonsko čudovište uhodani je obrazac kako se uništava turistički centar Crne Gore.
Prvo je na javnoj raspravi nacrta DUP-a 2008. godine Markoviću ucrtana kuća veličine P+3. U izvještaju Recenzione komisije, čiji je predsjednik bio podgorički profesor Svetislav Popović, navodi se kako su investitori Slobodan Marković i Dragan Vučetić dostavili zahtjev za dogradnju postojećeg objekta upravo onako kako je planom predviđeno, pa komisija primjedbu – ocjenjuje prihvatljivom.
Međutim, nakon javnog uvida investitor uspijeva da spratnost poveća, pa se u usvojenom planu obreo novi znak P+5.
Ni tu nije kraj Markovićevim aspiracijama. Glavni urbanista Budve Slavica Kovač izdaje Markoviću urbanističko-tehničke uslove u kojima dodaje suteren, pa njegovo zdanje dobija cijelih sedam etaža. U ovom poslu urbanista Kovač našla se u svojevrsnom sukobu interesa, potpisuje uslove za gradnju, a reviziju glavnog projekta ove ružne građevine koji je osmislio budvanski biro ARHIS, uradio je biro njene ćerke, Kalos Ambijent, takođe iz Budve. Budva kao unosna porodična manufaktura.
Nevolja je u tome što upravo po planu na koji se urbanisti pozivaju, takva gradnja nije dozvoljena. Zgrada Markovića sa desetinom stanova i apartmana za tržište ne ispunjava ni jedan uslov iz Urbanističko-tehničkih uslova za gradnju objekata, sastavnim i obavezujućim dijelom DUP-a koje budvanski urbanisti izgleda i ne čitaju, a još manje primjenjuju.
Naselje Gospoština planom je zonirano kao naselje srednje gustine stanovanja po kojoj zgrade većih gabarita nisu predviđene. Međutim, Markoviću su ucrtani urbanistički parametri visoke gustine stanovanja na koje po planu nije imao pravo.
Podnosioci krivične prijave upozoravaju da ova spratnost nije mogla biti odobrena najmanje po dva osnova. Nema visoke gustine naseljenosti i vlasnik ne posjeduje parcelu planom propisane površine od najmanje 500 kvadrata.
Zato su planeri pribjegli falsifikatima i u planu parcelacije Markoviću dodali virtuelne kvadrate zemlje koje nema.
Da je mito odigrao značajnu ulogu u povećanju spratnosti pokazuje napor umiješanih, nakon što su bili upoznati sa krivičnom prijavom, da u Izmjenama i dopunama plana koje su uslijedile, na svaki način obezbijede 75 kvadarata koji nedostaju, pa su u tabelama Markoviću „poklonili” dio parcele vlasništvo HG Budvanska rivijera.
ZGRADA BEZ PRILAZA: Pravi biser među modelima planskog „uređenja” Budva je ovaj primjer uguravanja zgradurine u vrt do kojeg nema kolskog prilaza. Kako ucrtati zgradu sa stanovima za prodaju kojoj se ne može vozilima prići, vrhunac je „stručnog” umijeća beogradskih planera i budvanskih urbanista. Zgrada u Gospoštini, kako je duhovito primijetio arhitektonski kritičar Borislav Vukićević, sletjela je sa neba pravo u baštu.
U Budvi je sve moguće, pa i sazidati zgradu sa daljine, kilometarskim crijevima i cijevima.
DUP propisuje da je neophodno jedno parking mjesto za 80 m2 neto etažne površine. Za parcelu Markovića planom je predviđeno 20 parking mjesta! A zgradi se može prići samo stazom i skalinama.
Ugroženi susjedi podsjećaju na Zakon o uređenju prostora po kome glavni projekat mora da sadrži razradu priključaka objekta na saobraćajnu infrastrukturu i uređenje slobodnih površina. Zbog nepostojanja tehničkih uslova za izdavanje saobraćajne saglasnosti, Sekretarijat za komunalno-stambene poslove Opštine nije je ni izdao!
Markoviću nije ni mogla biti oformljena samostalna urbanistička parcela jer nema prilaza.
Uslovi za parcelaciju DUP-a propisuju: „Urbanistička parcela mora imati neposredan kolski pristup na javnu saobraćajnu površinu. Urbanističkom parcelom podobnom za građenje smatraće se i ona parcela koja se ne graniči sa javnom saobraćajnom površinom, ali koja ima trajno obezbijeđen pristup na takvu površinu u širini od najmanje 3,0 m.”
Specijalnom tužiocu se ukazuje na činjenicu da obrađivač plana i Agencija za planiranje nijesu postupili po preporukama iz izvještaja Recenzione komisije za stručnu ocjenu plana po primjedbama građana, što je zakonom bilo propisano, koje su se odnosile na smanjenje gustine naseljenosti u naselju Gospoština i koje su od strane komisije bile prihvaćene.
PLANOVI I DOZVOLE: Podnosioci krivične prijave smatraju da je nezakonitim planiranjem sa pozivom na zakonska ovlašćenja svih osoba koje su učestvovala u izradi DUP-a Budva-Centar došlo do planskog narušavanja već izgrađenog gradskog naselja , te do obezvređivanja njihovih kuća izgrađenih u skladu sa zakonom, za koje su Opštini Budva plaćene sve nadoknade na ime komunalne infrastrukture.
Zahtjevi upućeni predsjedniku Opštine Lazaru Rađenoviću za poništenje građevinske dozvole nisu dali nikakve rezultate.
Glavni republički inspektor za urbanizam Željka Vranić konstatovala je, nakon uvida u plan i u rješenje o građevinskoj dozvoli, da je dozvola izdata u skladu sa DUP-om, odnosno sa Zakonom o uređenju prostora i izgradnji objekata.
Mora da je tumačila neku, samo njoj dostupnu verziju DUP-a, koja podnosiocima prijave nije poznata. Ovakav stav i ne čudi kada se zna da je Ministarstvo uređenja prostora u vrijeme mandata Branimira Gvozdenovića dalo saglasnost na DUP Budve koji je u suprotnosti sa samim sobom.
Članovi porodica Radonjić i Čelebić državljani su Sjedinjenih Američkih Država i Slovenije, pa su se za pomoć i zaštitu svoje imovine obratili ambasadama tih zemalja u Podgorici.
Branka PLAMENAC