Zemljotres jačine 5,2 stepeni Rihterove skale pogodio je 4. januara sjever Crne Gore, sa epicentrom na planini Visitor, kod Plava. Bio je toliko jak da je potresao Podgoricu, a srpski mediji su javili da se osjetio i u Beogradu. Osim materijalne štete i to isključivo na starijim objektima, niko nije povrijeđen.
Do sada je više od 1.100 Plavljana i Gusinjana prijavilo oštećenje na kućama. Nadležni su kazali da će za desetak dana imati preciznije podatke o posljedicama ovog zemljotresa.
Vlada je obećala da će opštinama na sjeveru države pogođenim zemljotresom uplatiti finansijsku pomoć u iznosu od 10 odsto od ukupno utvrđene štete.
Ovo je najjači zemljotres koji je pogodio Crnu Goru od 1992. godine. Prema podacima Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju zemljotres istog inteziteta pogodio je područje Plava davne 1926. godine. A prema dosadašnjim istraživanjima seizmičkog hazarda očekivana maksimalna magnituda na ovom području može dostići 5,8 jedinica Rihterove skale.
Tokom ove nedjelje osjetio se i zemljotres manje jačine, 3,0 jedinice Rihterove skale sa epicentrom u okolini Podgorice. Iz Zavoda za seizmologiju su istakli da ovaj zemljotres nije povezan sa onim koji je pogodio Plav i okolinu.
Mr Jadranka Mihaljević, načelnica Sektora za seizmologiju, Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju za Monitor kaže da iako je primorski region seizmički najugroženiji ,,praktično cijela teritorija Crne Gore seizmički ugrožena i može biti pogođena zemljotresom koji nanosi materijalne štete (uslovno govoreći to je VII stepen Merkalijeve skale intenziteta)”.
Sljedeće godine će se navršiti 40 godina od razornog zemljotresa na primorju koji je 15. aprila 1979. odnio 101 žrtvu u Crnoj Gori i 35 u Albaniji. Nakon njega izvršeno je obimno istraživanje, od 1980. do 1986. kojim je utvrđena regionalna seizmološka karakteristika teritorije Crne Gore. Podaci iz ovog istraživanja bili su objavljeni na sajtu nekadašnjeg Seizmološkog zavoda Crne Gore i po njima u Podgorici i okolini, u narednih 100 godina, treba očekivati zemljotres inteziteta VIII stepeni Merkalijeve skale, sa vjerovatnoćom od 63 odsto. Crnogorsko primorje i zaleđe okarakterisano je očekivanim intezitetom od IX stepeni Merkalijeve skale. Seizmička opasnost se smanjuje u pravcu sjevera, pa je krajnji sjever-sjeveroistok (između Pljevalja i Bijelog Polja) praktično aseizmičan (vidi boks 1).
Da bi se preduprijedili rizici od budućih zemljotresa u Crnoj Gori se tokom 80-ih, uz pomoć jugoslovenskih i međunarodnih eksperata, uvodi koncept integralnog planiranja. Koliko se ozbiljno radilo svjedoči i činjenica da je ovaj koncept, osmišljen i primijenjen nakon crnogorskog zemljotresa, preporučen od strane UNDP kao uzoran model za područje Mediterana.
Sve je to trajalo do početka devedesetih kada se pod noge bacaju svi razumni koncepti. Rezultat toga je urbanistički haos u Podgorici i na Crnogorskom primorju. Gradnja stambenih blokova na klizištima i močvarnom zemljištu na primorju postala je legalna praksa.
Jedan od najvećih stručnjaka iz ove oblasti Božidar S. Pavićević je prije par godina u Monitoru tada samo najavljeni koncept gradnje solitera u Budvi, s aspekta seizmičkog rizika ocijenio ,,katastrofičnim”. Soliteri danas krase ne samo Budvu, već i Petrovac.
Staniša Ivanović, dugogodišnji profesor inženjerske seizmologije na Građevinskom fakultetu UCG i stalni sudski vještak za ovu oblast, je prije dvije godine za Monitor izjavio da se geomehanička ispitivanja, koja su zakonom obavezna, često ili ne izvode, ili se izvode parcijalno. Kao jednu od ilustracija naveo je lokalitet Prijevor kod Budve na kome je izdato na desetine urbanističkih i građevinskih dozvola, za objekte, koji su već sada i u odsustvu zemljotresa, ispucali, oštećeni i veoma skloni rušenju.
Iako se u Crnoj Gori još uvijek gradi po standardima iz 1981. počelo se sa uvođenjem Eurokoda 8, koji obuhvata savremeni pristup u projektovanju zgrada otpornih na dejstvo zemljotresa.
Samo uvođenje ovog EU standarda neće samo po sebi promijeniti odomaćenu praksu. A o njoj je takođe za Monitor govorila profesorica Građevinskog fakulteta u penziji Jelisava Kalezić istakavši da nijedan DUP koji je usvojen unazad deset – petnaest godina ne sadrži kvalitetan i funkcionalan plan (mnogi nikakav) mjera evakuacije i zbrinjavanja stanovništva u slučaju razornog zemljotresa. Praksa je i da se gradi u zonama koje su na kartama mikroseizmičke rejonizacije označene kao područja na kojima ne treba graditi. Problem je i što se projektna dokumentacija, posebno velikih objekata ne čuva na način da može da posluži u razne svrhe u slučaju zemljotresa: bezbjedno otkopavanje zatrpanih, procjena mogućnosti sanacije objekata, planovi rušenja i uklanjanja u slučajevima veće destrukcije i dr.
,,Crna Gora je zaboravila iskustvo aprilskog zemljotresa, a taj je zaborav rezultatanta pohlepe investitora, nebrige institucija i pomanjkanja stručne etike”, zaključuje Kalezić.
Generalni direktor Direktorata za vanredne situacije Mirsad Mulić ubjeđuje javnost da Crna Gora ima kapaciteta za prvi odgovor, koji je najvažniji, u slučaju razornog zemljotresa. Kaže i da smo u proteklih 10 godina uspjeli da izgradimo sistem koji može dati brz odgovor, ali da bi ipak bilo neophodno angažovati i međunarodnu pomoć.
Arhitekta u penziji Novak Jovović nedavno je gostujući na TV Vijesti kazao da se ,,nije smjelo desiti to što se dešava da imamo jako koncentrisanu izgradnju, da imamo vrlo bliske fizičke strukture, nemogućnost efikasnog intervenisanja u slučaju potrebe – pristup kola, evakuacija, pomoć…”
Kako je sve to naša realnost, Srđan Janković, profesor Građevinskog fakulteta u Podgorici, izjavio je za TV Vijesti da je danas seizmoloski rizik veći nego 1979: ,,Danas bi sličan zemljotres kao 1979. izazvao znatno veći broj žrtava i znatno veću materijalnu štetu”.
Možemo samo da se nadamo da neće skoro.
Seizmička opasnost
Iz Sektora za seizmologiju proslijedili su Monitoru izvode tzv. Makroseizmičke rejonizacije Crne Gore iz 1982. godine. Karte seizmičke regionalizacije izradio je tadašnji Republički seizmološki zavod Crne Gore u saradnji sa Zavodom za geološka istraživanja SR Crne Gore i Institutom za zemljotresno inženjerstvo i inženjersku seizmologiju iz Skoplja.
Karta seizmičke rejonizacije 1982. Karta seizmičke rejonizacije 1987.
Karta očekivanih intenziteta za povratni period od 200 godina izdvaja nekoliko aktivnih i potencijalno aktivnih seizmogenih zona:
• južni, primorski region, Ulcinjsko-skadarska, Budvanska i Boko-Kotorska zona, sa mogućim maksimalnim intenzitetom u uslovima srednjeg tla od devet stepeni MCS skale,
• Podgoričko-Danilovgradska zona sa mogućim maksimalnim intenzitetom od osam stepeni MCS skale,
• Središnji dio Crne Gore sa sjevernim regionom, uključujući Nikšić, Kolašin, Žabljak i Pljevlja, sa mogućim maksimalnim intenzitetom od sedam stepeni MCS skale i
• Izolovana seizmogena zona Berana, koja može generisati zemljotrese sa maksimalnim intenzitetom od VIII stepeni MCS skale.
Sa stanovišta dugoročne prognoze – što je period za koji se iskazuje seizmička opasnost duži (tzv. povratni period zemljotresa) to je veličina te opasnosti veća ukazuje da se za 500 godina mogu desiti rijetki i vrlo jaki zemljotresi.
Šta raditi u slučaju zemljotresa
• Ako ste u stanu, čučnite ispod čvrstog stola kako bi se zaštitili od predmeta koji vise na zidovima i nestabilnog namještaja, ili kleknite uz unutrašnji zid, ili stanite u otvor za vrata u nosećem zidu objekta. Pokrijte glavu dok zemljotres traje.
• Ako ste napolju, odmaknite se od zgrada zbog mogućnosti pada djelova krovne konstrukcije, dimnjaka, maltera itd., odmaknite se i od uličnih svjetiljki i električnih vodova.
• Ukoliko ste u zgradi, posebno na višim spratovima (iznad drugog) sačekajte da prođe podrhtavanje izazvano zemljotresom (zaklonjeni prema prethodnim savjetima), jer najčešće to stanje traje svega nekoliko sekundi, što nije dovoljno za napuštanje objekta. Pri dejstvu zemljotresa posebno su nestabilne stepenišne konstrukcije i treba ih izbjegavati, kao i liftovi koji se redovno blokiraju.
• Nakon zemljotresa nije poželjno ulaziti u objekte pošto najsnažniji zemljotres u seriji obično prati povorka naknadnih, nešto slabijih.
• Ako ste u stanu, nakon prestanka podrhtavanja tla trebalo bi napustiti objekat, koristeći stepenište, ali nikako lift, pošto je u takvim uslovima nesiguran, ako već nije blokiran.
Predrag NIKOLIĆ