Malo je vjerovatno da će ovo društvo, i donosioci odluka u njemu, svjetovni i crkveni, u skorije vrijeme shvatiti kuda vodi praksa – zabrana onima koji misle drugačije da iskažu svoj stav
Nije prvi put da Srđan Kusovac, šef Vladinog biroa za odnose sa javnošću i bivši urednik nekadašnje državne Pobjede, najavi mržnju i podjele. Dva dana prije protesta na Cetinju, kojim je ukinuto pravo drugih na protest, i otkazana litija Mitorpolije crnogorsko primorske, Kusovac je na svom nalogu postavio fotografiju sa transparentom na kom piše: Nema šetnje na Cetinje. Isti transparent su potom nosili oni koji su, ogrnuti u crnogorske zastave, odlučili da „mirnom i dostojanstvenom“ šetnjom ne dozvole najavljenu litiju vjernika Srpske pravoslavne crkve, odnosno Mitropolije, koji već mjesec dana na taj način, negoduju protiv usvojenog Zakona o vjerskim zajednicama. Ovo „mirni i dostojanstveni“, kako su svoj čin nazvali oni koji su se okupili na Cetinju, valjda je trebalo da nas ubijedi da imaju pravo na to. A nemaju.
Niko nema pravo da drugome ukida pravo. Bez obzira u čije ime, ili u ime čega to radi. Pošteno bi bilo reći i da su dosadašnje litije, odnosno šetnje koje organizuje MPC bile mirne. Nijesu ugrožavale nikog. Ne bi ni Cetinjane, ni one koji su odlučili da utvrđuju ko smije na cetinjske ulice, odnosno ko je „dobronamjeran“, i dobrodošao, a ko nije. Sve pozivajući se na odbranu „slobode“ i slobodne Crne Gore.
Poseban je problem to što je sve počelo na FB zidu vladinog funkcionera. I opet nikom ništa. Kusovac je očito i angažovan da truje, a ne da informiše. Inače bi odavno bio sankscionisan od strane šefova. Kao što niko nije reagovao ni kada je u prorežimskoj Pobjedi ove sedmice osvanuo tekst u kom se širi mržnja i poziva na nasilje protiv onih koji mirno šetaju na litijama. Onda nema hapšenja novinara. Vlast ne želi slobodne građane, niti njih štiti. Ona želi tabore. A hapsi samo one iz suprotnog tabora.
Nije ovo prvi put da se u Crnoj Gori na sličan način ukida tuđe pravo. Godinama je onemogućavano CPC i njenim vjernicima da služe parastos u crkvi na Ćipuru. Iz bezbjednosnih razloga. Na sjeveru Crne Gore, zbranjivano je pristalicama CPC da nalože badnjake. To, se ne sviđa drugom vjerskom taboru, sljedbenicima SPC a i lično Mitropoltu Amfilohiju. Niko bolje nego liberali i ostali izvorni suverenisti, ne zna, šta znači biti izopšten iz društva, dočekivan barikadama na putevima do odredišta, izložen policijskim pretresima i iživljavanjima. Red se sjetiti: počelo je u kampanji za prve višestranačke izbore, 1990. Tada su sljedbenici Bulatovićevog i Đukanovićevog Saveza kominusta, i ostale svesrpske snage zabranile Antu Markoviću premijeru SFRJ i lideru Saveza reformskih snaga Jugoslavije da prođe do Virpazara – da ruča. Zalud su tekle godine, zalud ratovi i porazi, bezumlje, različitih predznaka i dalje, kao blatne rijeke, teče ovom zemljom. Malo je vjerovatno da će ovo društvo, i donosioci odluka u njemu, svjetovni i crkveni, u skorije vrijeme shvatiti kuda vodi praksa – zabrana.
Možda treba iz bezbjednosnih razloga da policija zabrani svadbe, šetnje gradom, odlaske kod prijatelja koji drugačije misle. Nikad ne znaš kad može izbiti incident, ko je dušmanin. Ili, da svi ogrnuti u svoje zastave idemo drugom stranom ulice, živimo u zasebnim kvartovima, udajemo se i ženimo samo „među svojima“. Zabranjivanje drugima da iskažu stav sa kojima se ne slažemo znači samo jedno – zbogom normalnosti.
Mnogi su odgovorni za ovakvo stanje. Đukanović i Amfilohije, i svojim svađama i i svojim savezništvom, posebno. Kao i obično kad se bude nacionalne i vjerske mržnje i prave rovovi, u pozadini je igra moćnika. Koji žele da zadrže svoje posjede, svoju moć, privilegije. Možda će se igra koja je danas na djelu završiti kompromisom. Ima i naznaka. Mitropolit Amfilohije govori o vjekovnoj autonomnosti MCP i traži da sa crnogorskim vlastima pregovara on, a ne patrijarh SPC. Vlada je, nakon što je postalo jasno da je Mitropolija nakon usvajanja Zakona, postala moćna sila, kazala da je spremna na razgovore i ustupke. No, ako se dogodi kompromis, pitanje je šta će biti sa Crnom Gorom. Posebno sa idejom slobodne, građanske Crne Gore. Ako ruku jedan drugom pruže crkveni moćnik, veleposjednik koji je znao da ugosti ratne zločince, i svjetovni veleposjednik, koji je nekad mrzio šahovnicu. Koje god ruho budu obukli, ako stisnu jedan drugom ruku, biće to vrlo vjerovatno Crna Gora „mirnih i dostojanstvenih“ podanika.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ