I nakon pisanja Monitora da je stopa nezaposlenosti Zavoda za zapošljavanje krivotvorena, sa ciljem prikazivanja znatno niže stope od one realne, ta institucija nastavlja obmanjivanje javnosti. Ćute nadležni, prije svega Ministarstvo rada i socijalnog staranja na čelu sa Suadom Numanovićem, ćuti direktorica ZZZ, Vukica Jelić, ćuti njen suprug Zoran, bivši direktor Zavoda i sadašnji savjetnik u istom, poslanik DPS-a. Ćute i falsifikuju.
Zavod nastavlja sedmično obračunavanje stope nezaposlenosti, mimo svjetske, opšteprihvaćene prakse! Tako je 16. oktobra u javnost plasirana informacija da je „stopa nezaposlenosti porasla u odnosu na prošlu sedmicu sa 12.22 na 12.32 odsto te da je prema izvještaju ZZZ u Crnoj Gori ove sedmice 28.590 nezaposlenih”. Sedmicu kasnije, 23. oktobra, Zavod lansira podatak da je „stopa porasla u odnosu na prošlu sedmicu sa 12.32 na 12.48 odsto pa je prema tome u Crnoj Gori 28.970 nezaposlenih”.
Naš izvor, stručnjak iz oblasti statistike nezaposlenosti, koji insistira na anonimnosti, naglašava da je nevjerovatno da nikoga ne zabrinjava činjenica da je Zoran Jelić godinama krivotvorio stopu nezaposlenosti, umanjujući je za 30 – 40 odsto, a, recimo, u Sjedinjenim Američkim Državama, u predizbornoj kampanji se digla bura oko 0.3 posto. Sagovornik Monitora tvrdi da je sedmično obračunavanje stope registrovane nezaposlenosti – skandalozno. „Smatrao sam da će istraživanje koje je Monitor objavio imati odjeka jer je detaljno objašnjen način na koji Jelić godinama švercuje stopu nezaposlenosti, obmanjujući javnost. Nedopustivo je ćutanje nadležnih”.
Monitor je u broju od 12. oktobra, provjerio validnost podataka koje je Zavod za zapošljavanje koristio u periodu mandata direktora Zorana Jelića.
Za januar 2010, 2011. i 2012, za koje smo na osnovu odgovora na poslaničko pitanje imali mogućnost provjere, koristeći svjetski priznatu metodologiju i zvanične podatke Monstata iz mjesečnog statističkog biltena, naš list je došao do šokantnih podataka. U prvom mjesecu 2010, stvarna stopa nezaposlenosti u Crnoj Gori bila je 15,2 procenata, a ne 11,5 odsto, kako stoji u zvaničnom Jelićevom izvještaju. To znači da je stvarna stopa nezaposlenosti bila veća za 32 procenta. U januaru 2011, stvarna stopa nezaposlenosti bila je 17,2 odsto, a ne 12,3, što znači da je bila veća od Zavodove za 39 odsto. U januaru 2012. stopa nezaposlenosti bila je 16,3, a ne 11,7 odsto, kako je prikazano u Jelićevom dokumentu. Veća za nevjerovatnih 40 odsto!
Kako Zavod krivotvori podatke?
U dva koraka. Monitor je ovo ilustrovao podacima samo za 2010, jer je ista metodologija korišćena za sve godine.
Prvi korak: u računanju stope nezaposlenosti za januar 2010. korišćen je podatak o nezaposlenosti na dan 25. januar koji iznosi 30 452. Kako januar ima 31 dan, zvanični broj nezaposlenih na kraju januara 2010. godine bio je 31 055.
Drugi i mnogo drastičniji korak: Zavod za zapošljavanje je za potrebe svojih sedmičnih analiza čitavo vrijeme Jelićevog mandata koristio isti podatak o aktivnom stanovništvu, star devet godina, iz Popisa 2003. godine, po kome u Crnoj Gori živi 264 276 radno aktivnog stanovništva, dok zvanična metodologija nalaže da se koriste zvanični statistički podaci o nezaposlenosti i aktivnom stanovništvu za taj mjesec! To je i osnovni razlog zbog čega je nemoguće vršiti sedmične analize stope nezaposlenosti.
Direktorica Zavoda, Vukica Jelić nastavila je suprugovim stopama. „Provjerom najnovije stope nezaposlenosti Zavoda za zapošljavanje, Vukice Jelić, jasno je da Zavod koristi isti metod, tj. istu prevaru samo što je, sada, prevara novijeg datuma – podatak o aktivnoj radnoj snazi sada je preuzet iz poslednjeg popisa, a ne, kao što je bio slučaj dugi niz godina, iz popisa od 2003. godine”, jasan je sagovornik Monitora.
I Evropska komisija je – očigledno je to nakon pažljivog uvida u izvještaje o napretku Crne Gore iz oblasti politike nezaposlenosti za prethodnih pet godina – ,,provalila” friziranje Zavoda za zapošljavanje. Kako je vrijeme odmicalo postajali su svjesniji ,,manjkavosti” Zavodove statistike, pa su je na koncu i odbacili, služeći se samo Monstatovim podacima.
„Eksperti iz Evropske unije iz godine u godinu, iz izvještaja u izvještaj ukazuju na nelogičnost statistike o nezaposlenosti u Crnoj Gori. Za njih je nepojmljivo da se neko može usuditi da falsifikuje stopu nezaposlenosti. Međutim, na osnovu poslednjeg izvještaja Evropske komisije o napretku, više je nego jasno ukazano da podaci Zavoda za zapošljavanje o broju nezaposlenih nijesu relevantni”, tvrdi naš izvor.
U izvještaju EK za 2008. godinu, kada je Zoran Jelić došao na mjesto direktora, Komisija konstatuje da je proces usklađivanja i ažuriranja instrumenata za analizu tržišta rada na kojem rade Zavod za zapošljavanje i nacionalni Zavod za statistiku (MONSTAT) u toku, ali i da ,,još postoji potreba da se bliže definišu odgovornosti koje dijele dvije institucije”. EK u ovom izvještaju ne navodi preciznu stopu nezaposlenosti, međutim poziva se na Zavodove podatke: ,,U oblasti politike zapošljavanja zabilježeno dalje smanjenje stope nezaposlenosti”.
I sljedeće godine Komisija koristi Zavodove prognoze tvrdeći da je ,,u oblasti politike zapošljavanja, Zavod za zapošljavanje zabilježio mali pad nezaposlenosti uprkos umanjenoj potražnji kao posljedici krize”. Zavod za zapošljavanje, piše u izvještaju, izrađuje statistiku nezaposlenosti a Monstat vrši anketu radne snage u skladu sa relevantnim zakonodavstvom. Ni 2009. godine Komisija ne uviđa manipulaciju.
Prvi put, u svom izvještaju za 2010. godinu, Komisija konstatuje veliku razliku između Zavodove i Monstatove stope nezaposlenosti. Ipak i dalje se koristi podatak Zorana Jelića, i to precizan: ,,Zabilježena stopa registrovane nezaposlenosti iznosi oko 11 posto na kraju 2009. godine i na mnogo većem nivou stopa nezaposlenosti iz ankete o radnoj snazi (MONSTAT) sa tendencijom rasta, imajući u vidu negativan efekat globalne ekonomske i finansijske krize. Razvijanje relevantnih podataka i statistike ostaje otvoreno pitanje naročito na polju tržišta rada”.
Godinu kasnije, u izvještaju za 2011. godine, Komisija ne koristi, prvi put, stopu nezaposlenosti niti ocjenjuje tendenciju na osnovu podataka Zavoda za zapošljavanje. Koriste se podaci Monstata: ,,Ograničen napredak zabilježen je u polju politike zapošljavanja. Tržište rada se dodatno pogoršalo 2010. godine i tek skromno napredovalo tokom 2011, sa kontinuiranim uvećavanjem nezaposlenosti, blizu 20 odsto sredinom 2011. godine”.
Na koncu, u izvještaju za ovu godinu, osim što se tvrdi da je “zabilježen mali progres u oblasti politike zapošljavanja”, osim što se ponovo koriste podaci Monstata (,,Nastavljena je tendencija povećanja nezaposlenosti i iznosi 20 odsto”) i osim što se nastavlja ignorisanje podataka Zavoda za zapošljavanje, Komisija direktno naglašava da je ,,broj registrovanih nezaposlenih značajno potcijenjen”. Znamo: obračunavanje broja registrovanih nezaposlenih ali i stope registrovane nezaposlenost u nadležnosti je Zavoda za zapošljavanje Crne Gore. Zorana i Vukice Jelić. Teško da kritika može biti eksplicitnije adresirana.
Da pojasnimo. ,,Značajno potcijenjen” ne znači ništa drugo do značajno umanjen. Ili – krivotvoren.
Marko MILAČIĆ