Povežite se sa nama

Izdvojeno

ZAUSTAVLJENA GRADNJA U ATRAKTIVNOJ ZONI BUDVE I BEČIĆA: Polovični moratorijum

Objavljeno prije

na

Vlasnici zemljišta imaju razloga za zabrinutost jer novim planovima za centar Budve i Bečića, moguća je izmjena ne samo građevinskih parametara, smanjene spratnosti objekata i gustine gradnje, nego i promjena namjene površina. Neki objekti mogu biti izbrisani iz plana. Zato je pred stupanje na snagu odluke o zabrani gradnje u Budvi zabilježena prava trka sa vremenom kako bi građani ugrabili da prijave gradnju

 

Odlukom Vlade da se suspenduju dva kontroverzna urbanistička plana, DUP Budva centar i DUP Bečići, donijeti početkom juna ove godine, zabranjena je gradnja objekata na najatraktivnijim dijelovima prostora budvanske opštine  najmanje 12 mjeseci. Odluka o zabrani gradnje je sastavni dio Odluke o izradi Prostornog urbanističkog plana Opštine Budva koja bi do tog roka bila završena. Istovremeno pristupiće se i izradi novih detaljnih urbanističkih planova za prostor budvanskog centralnog dijela i turističkog naselja Bečiće.

Ova odluka Vlade teško je pogodila vlasnike zemljišta i investitore koji do prestanka važnosti navedenih planova nisu realizovali svoje investicije. Riječ je o prostoru koji se u Budvi i Bečićima nalazi u ekskluzivnoj zoni između morske obale i jadranske magistrale, koji je i bukvalno zazidan nizom solitera i stambenih zgrada. DUP Budva centar realizovan je gotovo 90 odsto, ostalo je još par lokacija na kojima su planirani veliki apartmanski kompleksi koji nisu izgrađeni ili su investitori zakasnili u postupku pribavljanja dokumentacije za gradnju. Neizgrađena je parcela kod Jadranskog sajma na kojoj je turska kompanija Mia Investments planirala dvije kule sa 15 i 16 etaža. Zatim prostor turističkog naselja Slovenska plaža na kome su planom predviđene desetine hiljada kvadrata. Zaustavljena je i izgradnja solitera firme Roming u centru Budve, pored Hotela Mogren, i još par sličnih projekata.

Vlasnici zemljišta imaju razloga za zabrinutost jer novim planovima za centar Budve i Bečića, moguća je izmjena ne samo građevinskih parametara, smanjene spratnosti objekata i gustine gradnje, nego i promjena namjene površina. Neki objekti mogu biti izbrisani iz plana. Zato je pred stupanje na snagu odluke o zabrani gradnje u Budvi krenula trka sa vremenom  kako bi građani ugrabili da prijave gradnju.

Pravo gradnje imaju samo oni koji su do donošenja Vladine odluke kompletirali dokumentaciju, odnosno imaju saglasnosti na idejni projekat, revidovan glavni projekat i plaćene komunalije Opštini Budva, što je zakonski uslov za konačnu prijavu građenja.

Međutim, kako bi ublažila efekte zabrane gradnje koja prije svega pogađa kasu Opštine Budva koja u narednom periodu, za koji se procjenjuje da će biti i duži od najavljenih 12 mjeseci, ostaje bez prihoda od komunalnih taksi koje se mjere milionima eura, Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma donosi „spasonosno“ Stručno uputstvo o praktičnoj primjeni odredbe o zabrani građenja u službama Opštine Budva, glavnog državnog i gradskog arhitekte.

Prema ovom uputstvu investitori i dalje, tokom period zabrane gradnje, mogu pribavljati dokumentaciju, jer se ne radi o građenju objekta, dobijati UT uslove za gradnju, raditi idejne projekte, dobijati saglasnost glavnih arhitekata na njih, raditi i glavni projekat objekata, platiti komunalije i ostale opštinske i republičke takse – sve do prijave gradnje koja je pod embargom. Dakle, mogu sve završiti, platiti Opštini šta joj pripada, ali ne mogu graditi u narednih, najmanje 12 mjeseci, a po svoj prilici i duže, bez garancija da će se njihov objekat naći u novom urbanističkom planu.

Kontroverzno uputstvo Ministarstva, pruža veliku mogućnost zloupotrebe u pogledu korupcije i podmićivanja članova tima za izradu plana, kako bi se objekti za koje je pripremljena sva potrebna dokumentacija realizovali. Ako se radi o objektima većih gabarita, soliterima i širim kompleksima, komunalne takse plaćene unaprijed, praktično na sopstveni rizik investitora, mogu dostići i milionske iznose. Može se očekivati da će koristiti prečice da se objekti uklope u novi planski dokument.

Odredbe Stručnog uputstva žestoko su osporavane na sjednici Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje, na kojoj je na predlog poslanika održano kontrolno saslušanje ministra Ratka Mitrovića. Ova ideja o naplati komunalija uz zabranu gradnje nije naišla na odobravanje Glavnog državnog arhitekte Mirka Žižića ni njegovog kolege u Budvi Vladana Stevovića.

„Nakon stupanja na snagu Odluke o izradi PUP-a, od 22. juna 2021. koja sadrži član 4 koji definiše zabranu gradnje na dijelu prostora u granicama obuhvaćenim Odlukom o donošenju DUP-a Budva centar i DUP-a Bečići, Služba gradskog arhitekte u Budvi nije donijela nijedno rješenje o saglasnosti za zahtjeve u zoni obuhvata predmetnih DUP-ova“, kazao je arhitekta Stevović.

Stevović je istakao problem nelegalne gradnje koja odlukom o zabrani gradnje nije obuhvaćena. Stvorena je apsurdna situacija u kojoj tokom moratorijuma može procvjetati bespravna gradnja objekata koji će na kraju biti legalizovani, dok građani koji poštuju zakon i procedure trpe veliku štetu.

„Odluka u članu 4, koja se odnosi na zabranu gradnje nema valjano obrazloženje i precizno definisana prava i obaveze te se poseglo za donošenjem Stručnog uputstva  za primjenu. Ovo uputstvo smatram karajnje nepreciznim, problematičnim i suprotnim članu 4 Odluke i u tom smislu ga je neophodno povući. Neprecizno jer se temelji na pojmu građenja iz člana 67 stav 2 Zakona. Međutim, istim uputstvom nije tretrirana nelegalna gradnja koja je takođe građenje, samo u institucionalnom smislu „nevidljivo građenje“, koje se evidentira tek u trenutku zavničnog zahtjeva za legalizaciju objekta. Dolazimo u situaciju da je stranka – investitor, koja zakonski sporovodi radnje u skladu sa procedurom za potrebe građenja u podređenom položaju oštećena, u odnosu na pojedince koji su izbjegavajući zakonske propise realizovali nelegalan objekat i mogu da pokrenu i sprovedu postupak legalizacije ukoliko su nelegalni objekti u skladu sa planskim dokumentom za koji je Odlukom donešena zabrana gradnje“, navodi Glavni arhitekta Budve.

Nijedna saglasnost poslije 22. juna nije izdata ni u službi Glavnog državnog arhitekte, potvrdio je na sjednici Odbora arhitekta Žižić.

„Na svu dokumentaciju koja dolazi kod nas nakon stupanja na snagu Odluke o izradi PUP-a i uvođenju moratorijuma na gradnju, ne daje se saglasnost. Od tog momenta sve što nam stiže na saglasnot ne dobija pozitivno rješenje“, naglasio je Glavni državni arhitekta

„Situacija u kojoj se nalaze Budva i Bečići je takva – rezultat jako loših planskih dokumenata koje već 10 godina trpimo. Prihvaćen je većinski stav da dođe do uvođenja moratorijuma na ova dva detaljna urbanistička plana. Oni su stavljeni van snage, praviće se novi, ali kojom brzinom nijesam potpuno siguran. Deset godina imamo posla sa planovima koji su donijeti na vrlo sporan način. U njihovoj izradi bili su uključeni svi koji su praktično doveli  prostor u situaciju u kojoj se sada nalazi“, kazao je Žižić i ocijenio da „prethodna vlast u vezi ovih planova – nema čime da se pohvali“.

Skupštinski Odbor kome predsjedava poslanik Demokrata Dragan Krapović donio je i zaključak kojim se traži da se zainteresovani građani obavijeste da se smjernice iz Stručnog uputstva neće primjenjivati za vrijeme trajanja moratorijuma.

„Skupština Crne Gore poziva Vladu Crne Gore da, preko Ministarstva ekologije, planiranja prostora urbanizma, upozna javnost da za građenje u obuhvatu planova DUP „Budva-centar” i DUP „Bečići” glavni državni arhitekta ne izdaje saglasnosti, a Direktorat za inspekcijske poslove i licenciranje ne prihvata prijave gradnje do završetka njihove izrade, za koju se predlaže da se radi paralelno s pripremom PUP-a Budva”, navodi se u zaključcima.

Branka PLAMENAC

Komentari

FOKUS

ZORAN BEĆIROVIĆ, KONTINUITET NASILJA NAD NOVINARIMA I KRITIČARIMA: Do kada?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Napad na novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića, nije incident. To je kontinuitet svestrane nasilničke prakse Zorana Ćoća Bećirovića. Pitanje je: hoće li država konačno stati na put tom nasilju? Ili će učinjenost i novac neformalnog gospodara Kolašina prevagnuti i kod sadašnjih vlasti

 

 

Novinari su ponovo bili meta kontroverznog biznismena i njegovih tjelohranitelja. Osnovni sud u Podgorici odredio je pritvor do 30 dana Zoranu Ćoću Bećiroviću, Mladenu Mijatoviću i Ljubiši Dukiću, dok je Bećirovićev sin Luka nakon tužilačkog pritvora pušten na slobodu. Njih su četvorica osumnjičeni da su u nedjelju veče, verbalno a potom i fizički, napali novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića.

“Osnovano se sumnja da su osumnjičeni kritičnom prilikom u alkoholisanom stanju Ani Raičković uputili veći broj grubih uvreda i ozbiljnih prijetnji, prepoznajući je kao novinarku koja je u više navrata u svojim tekstovima u okviru crne hronike pisala o pojedinim osumnjičenim licima”, saopšteno je iz Osnovnog suda. “Osumnjičeni Bećirović i Mijatović su istu fizički napali na način što su je uhvatili rukama za kosu i vukli je, usljed čega je glavom udarala po unutrašnjosti svog vozila u kojem se nalazila, dok  je osumnjičeni Mijatović istovremeno držao za vrat i stiskao, a nakon čega su polomili staklo na zadnjem vjetrobranskom staklu njenog vozila “, navodi se dalje.

U saopštenju u kom se obrazlaže odluka o određivanju sudskog pritvora, navedeno je da su osumnjičeni “fizički nasrnuli na Gagovića i Arapovića, isključivo iz razloga što su uvidjeli da se radi o osobama bliskim Raičković i to na način što su Gagoviću zadali više udaraca pesnicama i nogama u predjelu glave i tijela, dok su Arapovića pokušali nasilno izvući iz vozila, kada je imao namjeru da se udalji sa lica mjesta. Sva oštećena lica su zadobila povrede u predjelu glave i tijela.”

Napadanuta novinarka dala je detaljniji opis nasilja koji je pretrpjela, skupa sa svojim bližnjima. Izdvajamo dio koji opisuje šta se desilo kada je sjela u automobil i  pokušala da ode sa mjesta gdje je napadnuta, ispred lokala brze hrane Gurman u Bloku V.  On, možda, najpotpunije  ilustruje bezobzirnost siledžija. “Tada je grupa napadača došla do mene, otvorili su vrata i Mijatović me stezao za vrat i govorio: Reci kako se zove momak (njen sin – prim. Monitora). Nijesam htjela, a on je ponavljao da kažem, jer će ga, prijetio je, svakako naći, a ako ne progovorim, mene ubiti”. Uporedo, svjedoči novinarka, dok je Mijatović držao za vrat, Bećirović je uhvatio za kosu i lupao joj glavu o vrata vozila. “Kad su me pustili, a ovaj (osumnjičeni Dukić) mi sugerisao da se udaljim, Bećirović je uzeo nešto, udario u auto i slomio mi zadnje staklo.”

Iako je opis događaja sličan onom u saopštenju Osnovnog suda, konačni zaključci čude: “Pritvor je određen zbog opasnosti od ponavljanja djela u odnosu na Mijatovića i Dukića, budući da su ranije osuđivani zbog krivičnih djela sa elementima nasilja, dok je u odnosu na Bećirovića pritvor određen zbog opasnosti da će učiniti krivično djelo kojim prijeti, imajući u vidu činjenicu da je osnovano sumnjiv da je kritičnom prilikom uputio prijetnje oštećenoj…”.

Ispada da je Bećirović osnovano sumnjiv ne zato što je fizički napao novinarku, već samo zato što je vrijađao i prijetio. To je u suprotnosti sa njenim tvrdnjama, ali i opisom događaja koji je tužilaštvo podnijelo uz zahtjev za određivanje pritvora, a sud prihvatio. Uz malu intervenciju koja bi u nastavku postupka mogla biti od velike koristi Bećiroviću.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVEMBAR PUN SLUŽBENIH PUTOVANJA U VLADINOM OFISU: Skupo, a ne vrijedi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osim što je pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice, još neobičnije su  međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nisu u njihovoj nadležnosti. I od kojih zemlja baš i nema neku korist, a košta nas papreno.  Doduše i kod kuće nas koštaju

 

 

Ko je ovih dana zalutao na sajt Vlade Milojka Spajića, imao je razloga da se makar blago začudi.  U odjeljku Kalendar aktivnosti,  u kojoj Vlada najavljuje događaje za ovu i narednu sedmicu,  mahom su službena putovanja ministara/ki i njihovih delegacija.  Doduše, u Kalendaru se našla i rijetka unutrašnja aktivnost izvršne vlasti – ministar poljoprivrede Vladimir Joković uručio je 11. novembra 11 snjegočistača za sjever Crne Gore.  Bar je neko u zemlji.Ne samo zbog vremenskih nepogoda, nego i zbog predstojećih izbora u Budvi.

Jasno, premijer, potpredsjednici i ministri moraju da putuju i vode međunarodne aktivnosti.No, pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice. Još neobičnije su međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nijesu u njihovoj naležnosti. Iod kojih zemlja baši nema neku korist, a košta nas papreno. Doduše i kod kuće nas koštaju, a korist za zemlju je počesto upitna.

Prema kalendaru aktivnosti, ministar za urbanizam i prostorno planiranje Slaven Radunović će u novembru biti odsutan iz zemlje deset dana, od 14. do 24. novembra.  Iz Ženeve, u kojoj će biti dva dana, odletjet će  u Baku. Na sedam dana.

Radunović će u Ženevi već biti kada ovaj broj Monitora bude u štampi. Odlazi na Forum Kran Montana, koji je ove godine posvećen temi globalne bezbjednosti. Šta će minnistar urbanizma na konferenciji o bezbjednosti i je li to bio baš naš najbolji odabir, nije obrazloženo u Predlogu platforme koju je Radunović priložio kad se kandidovao za put. U vrlo oskudnom obrazloženju navodi se  tema Foruma, a ne i svrha Radunovićevog prisustva.

“Teme koje će se na ovom skupu obrađivati pokrivaju oblasti geostrategije, upravljanja međunarodnim poslovima u cilju borbe protiv terorizma, bezbjednosni problemi koji vrše uticaj na javni prostor, pomorski aspekti globalne bezbjednosti, finansije/bankarstvo i sajber bezbjednost, energetska sigurnost, zdravstvena bezbjednost, bezbjednost životne sredine, bezbjednost hrane, rudarstvo kao komponenta ekonomske sigurnosti, bezbjednost kritične infrastrukture…”,, stoji u Predlogu.  Teško da će Radunović imati šta da kaže na temu recimo sajber bezbjednosti, obzirom da u Ministartsvu imaju tehničkih problema čak i sa faksom,  kad treba odgovoriti na pitanja javnosti. Možda ovo “bezbjednost kritične infrastrukture”.

U Ženevi je sa ministrom Radunovićem i Andrej Orlandić, v.d. generalnog direktora Direktorata za strateške odnose i komunikacije.  “Troškovi članova delegacije procjenjuju se na 5.867,50EUR”, navodi se u Predlogu. I padaju na račun Ministarstva, odnosno građana.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RASTU RAČUNI ZA STRUJU, VODU…: Disanje je džabe, ali nije zdravo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Struja možda neće poskupjeti ali će računi za struju biti veći. Ovo možda tu je zbog činjenice da EPCG još nije odlučila da li će, prvi put u ovoj deceniji, povećati cijenu kilovata koje isporučuje domaćim potrošačima. Pretpostavlja se da će, nakon poruka vladinih čelnika, pokušati da odlože neminovno poskupljenje

Ono što je, zapošljenima, Vlada dodala na platu programom Evropa sad 2, počeće već od januara da se vraća u državni trezor, preko prihoda državnih (sistem EPCG) i lokalnih komunalnih preduzeća. Nova godina donijeće nove, veće, račune za struju, vodu i kanalizaciju, odvoz i deponovanje smeća… Neka će poskupljenja biti manja, druga veća, ali će se svako od njih osjetiti u troškovniku crnogorskih domaćinstava.

Ipak, premijer Milojko Spajić ne da se lošim vijestima. “Zbog Evrope sad 2 neće biti nikakvih povećanja nigdje”, obećao je prošle nedjelje prkoseći činjenicama. “Neće biti povećanja cijena struje od januara 2025. godine”, pridodao je predsjednik Vlade, naglasivši kako pokret Evropa sad (PES), u opštinama gdje je dio lokalnih vlasti, “neće dozvoliti povećanje cijena vode”.

Prvi dio iznijetih tvrdnji, koji se tiče cijena električne energije, pojasnio je, već sjutradan, ministar energetike Saša Mujović. Manje naklonjeni premijeru Spajiću rekli bi kako ga je ministar Mujović – demantovao.

Odgovarajući na poslanička pitanja u Skupštini CG, Mujović je saopštio kako 1. januara neće doći do povećanja cijene aktivne električne energije (to je cijena po kojoj nam EPCG prodaje svoje kilovate, bez dodatnih troškova), ali bi moglo doći do uvećanja računa za struju. Otprilike, izračunao je ministar, jedan euro na prosječni mjesečni račun od 30 eura. “Postoji jedna stavka na računima nad kojom ni ministarstvo ni premijer nemaju ingerencije”, edukovao je ministar poslanike i ovdašnju javnost. “Zove se troškovi korišćenja prenosnog i distibutivnog sistema tzv. regulatorno dozvoljeni prihod koji reguliše Regulatorna agencija. Ako se desi, a sjednica će biti 18. novembra, da Agencija odobri veći prihod za CEDIS i CGES, neminovno je da od 1. januara, računi budu uvećani za tu stavku.“

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo