U avgustu 2008. godine, Sretko Kalinić je dobio nalog da likvidira Ivana Delića, poznatog Budvanina, koga dovode u vezu sa crnogorskim don Vitom – Branom Mićunovićem. Umjesto Delića, ubijen je greškom mladi Nikšićanin Goran Pejović, koji se tog nesrećnog dana našao u kafani Palma. Pejovića ništa nije vezivalo sa žestokim momcima, osim što je, kao i Delić, odabrao istu kafanu i sličnu boju majice. Bio je tek na pragu tridesetih. Crnogorska policija i pravosuđe nijesu učinili mnogo da rasvijetle Pejovićevu smrt. Bio je to tek jedan u nizu nerazriješenih zločina počinjenih po crnogorskim gradovima. Iako je objavljeno odmah nakon tragedije da je Delić bio meta, da je stradao nevin čovjek, da su zemunci izvršili zločin istraga je tapkala u mjestu. Na kraju, umjesto naših organa, sam Kalinić je otkrio detalje. Kalinić, koga su nakon nedavnog mafijaškog obračuna i ranjavanja uhvatili hrvatski istražitelji, u Zagrebu sa bolesničke postelje sklapa mozaik svojih sabranih djela. Koliko će ih biti vezano za našu zemlju.
Tek nakon Kalinićevog hapšenja, crnogorska policija je krenula u akciju i u kontaktima sa kolegama iz Hrvatske dnevno razmjenjuje informacije. Oglasio se i Ivan Delić. On je zemunce optuži za niz nerasvijetljenih ubistava počinjenih u Crnoj Gori – od Duška Jovanovića do inspektora Slavoljuba Šćekića.
Zloglasni zemunci slobodno su više od decenije operisali po Crnoj Gori. Prisjetite se, neometano su izveli atentat na Vuka Draškovića u Budvi turobne 2000-te, iako je lider srpske opozicije bio pod zaštitom crnogorske policije. Drašković se u Budvu sklonio od Miloševićeve službe i njenih izvršitelja. Ali, crnogorska tajna služba bolje je izgleda štitila zemunce nego Vuka, kome je umalo otišla glava. Atentatorima na Draškovića, pak, ni dlaka nije falila.
Nijesu zemunci samo pucali po Crnoj Gori. Uz Severinu ludo su se zabavljali na svadbi Safeta Saja Kalića u Rožajama, u društvu visokog funkcionera crnogorske DB Zorana Lazovića i narko bosa Darka Šarića, sa kojim su imali razgranate poslove. Tek kad je pukla bruka, kad je pola Crne Gore odgledalo svadbu postavljenu na Jutjubu, kada su sudije kaznile novinare koji su pisali o mladoženjinim vezama sa zemuncima, crnogorsko je tužilaštvo saopštilo da će pročešljati video zapis, koji je ranije državna tužiteljica odbacila kao dokaz.
Umjesto da istražuje zločine, da podstakne tužilaštvo da procesuira, crnogorska služba je zemuncima pružala logistiku: oružni listovi, lične karte, prebivališta… I to od doba kada je ta fabrika smrti radila za Slobodana Miloševića sa kojim je Crna Gora ratovala. Može li biti da su i Milošević i njegovi crnogorski oponenti koristili iste vojnike za mračne poslove – i kad se bije, i kad se pije, i kad se puca.
Milo Đukanovića je na dan Đinđićeve sahrane, prema knjizi Miloša Vasića, pitao srpske kolege – griješe li kada dovode zemuski klan u vezu sa ubistvom premijera, dodajući da njegova služba nema operativna saznanja o grupi koja je, vidimo, vršljala po Crnoj Gori.
Jasno: važno je saznati šta je Sretko Kalinić sa društvom radio po našoj zemlji. Dobro je da je uhapšen taj važni svjedok. Ali, mnogo je značajnije drugo – ko je ovdje tu zločinačku bandu štitio i za koga su sve obavljali strašne poslove. Kako je moguće da ni jedan od vojnika smrti nije dopao u ruke crnogorske policije? Zašto ključne zločine vezane za Crnu Goru rješavaju policije i pravosuđa Srbije i Hrvatske?
U odgovorima na ova pitanja, krije se suštinsko – ono o prirodi poretka koji je ovdje stvoren, u kome u kontinuitetu najveći zločini ostaju nekažnjeni. Nigdje u regionu nije kriminal na takav način infiltriran u sistem kao u Crnoj Gori. Povucite, ako možete, granicu između mafije, biznisa i politike.
Još od davnih devedesetih Đukanoviću je, uz Zapad, bila presudna podrška ljudi iz kriminalnih struktura. Od Brana Mićunovića do Stanka Subotića i veselih zemunaca. Ta osovina je držala vođu. Njihovi poslovi su punili kasu. Ta sprega mu ne da danas da ode. Zaštitnik mora ostati na vlasti, da bi kriminal ostao nekažnjen.
Milka TADIĆ MIJOVIĆ