Dug je put pred nama. Čak je i optimizam razdragane ministrice evropskih integracija opao, pa više ne pominje rokove. Veliko je pitanje da li će Crna Gora dobiti status kandidata koncem godine, kako su najavljivali naši zvaničnici. I da dobije, neizvjesno je kada će otvoriti pregovore o članstvu. A sjetićete se nije bilo davno kada su obećavali da ćemo već 2014. biti unutra. Brisel sada pominje daleku 2025. Tokom posljednje posjete sjedištu EU, kako su Monitoru rekli visoki evropski zvaničnici, crnogorski je premijer prošao kroz nekolika hladna tuša. Glavna pitanja odnosila su se na organizovani kriminal i korupciju, sa čim ova zemlja ima ozbiljnih problema, kao i na neke političke kriterije.
Da je bilo volje, Crna Gora je brzo nakon Hrvatske mogla u EU. Za razliku od drugih zemlja regiona, nije imala teška opterećenja koja su Srbiji, Bosni, Kosovu i Makedoniji kamen o vratu i glavna prepreka integracijama.
Srbija je još zarobljenik prošlosti – ratova, imperijalnih snova, Ratka Mladića i nespremna da se suoči sa strašnim nasljeđem. Bosna i Hercegovina je nesrećno i nepravedno podijeljena zemlja, sa ugrađenom tektonskom bombom u Dejtonskom sporazumu – linijom razdora između Sarajeva i Banjaluke. Makedonci imaju probleme zbog sprova sa svojim Albanacima, ali i sukob sa Grčkom oko imena. Kosovo razaraju slabe institucije i naslijeđeni problemi sa Srbijom.
U tom kontekstu, Crna Gora je stajala nekako najbolje. Nakon referenduma najveći broj oponenata nezavisnosti prihvatio je realnost i danas državu ne dovode u pitanje, većina manjina lojalna je ovoj zemlji. Crna Gora nema teških otvorenih pitanja sa susjedima. Hrvatska joj je davno pružila ruku pomirenja, i pored užasa koji smo činili oko Dubrovnika, Prevlaka se lagano rješava međunarodnom arbitražom, a tenzije sa Srbijom nakon priznanja Kosova znatno su opale.
Zvanična Crna Gora je zbog svoje spoljnopolitičke orijentacije, još od raskida sa Miloševićem, zadobila simpatije Zapada, koje su rasle posebno kod Vašingtona kada je Podgorica deklarisala cilj oko ulaska u NATO, priznala Kosovo i poslala prve trupe u Avganistan.
Uz sve komparativne prednosti koje smo imali u odnosu na druge zemlje regiona, sada smo na začelju. Pogledajte samo kako Srbija i Hrvatska napreduju u borbi protiv organizovanog kriminala. Vidite koga su sve pohapsili, kome sve sude, kako svakodnevno pravosuđe i policije dvije zemlje sarađuju.
A u ladici našeg ministra pravde dvije godine leži inicijativa Zagreba o sporazumu oko ekstradicije počinilaca teških krivičnih djela. Takav sporazum, u duhu evropske prakse, nedavno su potpisali predsjednici Hrvatske i Srbije. Zašto je Crna Gora izostala? Da li su slučajno u nedjelju dana u Podgoricu stigli Josipović i Tadić, ili nose poruku da se i Crna Gora mora uključiti u tu borbu.
Uzalud poruke. Umjesto izručenja i razbijanja organizovanih kriminalnih grupa, ovdje se sve čini da se baš oni osjećaju ugodno. Ima li u svijetu zemlje u kojoj državna tužiteljica sa skupštinske govornice poručuje da mafija ima moral, i još se hvali da je cijene jer ne procesura ništa za šta nema dokaza?
Đukanovićevu Crnu Goru iz temelja ugrožava sporazum o izručenju. Politički i privredni vrh ove države sumnjiči se u procesima od Njujorka do Bankoka. Kad bismo počeli da izručujemo, to bi bio naš prvi, suštinski korak ka Evropi. Ali, naš bi premijer ostao bez prijatelja i poslova. A, bogme, ni on ne bi bio siguran.
U dvadesetogodišnjoj istoriji ove vlasti, od svih crnogorskih saveza, pa i ovoga sa Evropom, najjači je savez sa mafijom. Đukanović ne može iz đavolje alijanse. Bilo je lakše da prije deceniju i po okrene leđa Miloševiću i zločinima, nego da se danas odrekne prijatelja kao što su Stanko Subotić Cane ili Brano Mićunović.
Sa njima vođa ima dugogogdišnju saradnju i velike mračne tajne. Kada bi i htio da pobjegne, prosto, prekasno je. On je zarobljenik – u taj se svijet lako ulazi, ali gotovo je nemoguće izaći. Eto šta je okovalo Crnu Goru, eto zašto ona propada.
Milka TADIĆ MIJOVIĆ