Povežite se sa nama

INTERVJU

ŽARKO PUHOVSKI, UNIVERZITETSKI PROFESOR I GRAĐANSKI AKTIVISTA IZ ZAGREBA: Radikalna manjina u Hrvatskoj kapilarno utiče na vladajuću stranku, a djelomično i na „lijevu“ opoziciju

Objavljeno prije

na

Mislim da je etnonacionalizam u Hrvatskoj pričuvna legitimacija – koristi se rjeđe nego ranije, ali zato intenzivnije. Paradoks je u tome da je on ojačao nakon ulaska zemlje u Evropsku uniju, posebice jačanjem nacionalističkoga ekstremizma – jer je nestao Big brothe  koji je sve kontrolirao za vrijeme pristupnoga procesa

 

MONITOR:  Početak je avgusta, za Hrvatsku i Srbiju, vjerovatno, još jedan krug međusobnih optuživanja koje se odnosi na uzroke i posledice vojno-policijske akcije Oluja, iz 1995. Posle dužeg perioda gotovo neprijateljskih izjava koje su dolazile sa obije strane, početkom ove godine je došlo do izvjesnog otopljavanja. Upadljivo je da razmjena posjeta najviših zvaničnika dvije zemlje nema državni značaj, već se njihovi susreti događaju „na mala vrata“. Kako  ocjenjujete ovaj trenutak u odnosima Srbije i Hrvatske?

 PUHOVSKI: Više sam puta upozoravao na to da je u odnosima Hrvatske i Srbije sve bolje od „otopljavanja“ – ono brzo stiže do ključanja; potrebno je komunikacijsko zahladnjenje, zamrzavanje, ako je ikako moguće! Jer, to bi bio korak ka normalizaciji – uostalom, dostatno je pogledati kako funkcionira suradnja u ekonomiji i turizmu (gdje se nacional-ideologija uglavnom ne miješa), a kako, recimo, obostrano izgleda javna sfera svake godine početkom kolovoza/augusta. S druge pak strane, ključne su, već transgeneracijske, prepreke u odnosima (odnos spram prošlosti, uključujući personifikaciju problema – nestale) doslovno višedecenijski zamrznute. Verbalno ključanje, očito, nadomješta sadržajnu ledanu. Igrokazi u međuvremenu objektivno nisu više od kupovanja vremena – dakako i to je manje loše od međusobnih napada.

MONITOR:  Javno, Hrvatska i Srbija se slažu da odnose između država opterećuje i pitanje nestalih. Od 2015. kada su se komisije za nestale na obije strane složile da je na prostoru Hrvatske 1606 nestalih ljudi, nije mnogo urađeno.  Da li su pitanja nestalih postala „omiljeno“ mjesto političke hipokrizije?

PUHOVSKI: Broj nestalih u ratu je, prema službenim iskazima u Hrvatskoj, oko 1400 (a za oko 400 nije poznato mjesto ukopa) i njihovo se pronalaženje neprestance ponavlja kao zahtjev s hrvatske strane e da bi se odnosi država popravili. Čini se nedvojbenim da sa srpske strane opstruiraju nastojanja da se pronađu posmrtni ostaci poginulih. No, nešto manje od polovine nestalih su srpskoga podrijetla (uglavnom nestali iz 1995.), o čemu bi se trebalo znati u Hrvatskoj, gdje se doista nalazi nekoliko stotina neidentificiranih posmrtnih ostataka osoba čiji se DNA profil ne podudara s profilima onih koji traže svoje. Moglo se sigurno učiniti više, ali, čini se da hrvatske vlasti ne žele situaciju u kojoj bi značajan broj nestalih srpske pripadnosti bio identificiran, dok identifikacija hrvatskih žrtava zapinje.

MONITOR:  Hrvatska je 2011. donijela zakon kojim se ne priznaju optužnice za ratne zločine koje se odnose na JNA i SFRJ ili koje pokreće Srbija. Taj zakon je primijenjen i na prošle godine pokrenut slučaj Petrovačka cesta koji je počeo pred Specijalnim sudom za ratne zločine u Beogradu, ali je „zamro“ od kako su predstavnici Srbije i Hrvatske, počeli češće da se viđaju. Vi ste 2012. kazali da se u ovim slučajevima „obje strane ponašaju kao djeca“?

PUHOVSKI:  Dapače, kao zločesta djeca. No, bitno je sljedeće – u Hrvatskoj se, najblaže rečeno, već desetljećima ne pretjeruje sa suđenjima za „naše“ ratne zločine. U posljednje vrijeme ne sudi se puno ni drugoj strani, ponajprije stoga što su nedostupni. Ipak, ovih je dana za silovanje optužen „naoružani civil“ koji je u doba počinjenja djela imao petnaest godina, što možda upućuje na iscrpljenost resursa. S druge strane, iz Srbije su dolazile čudne nakupine optužnica – od veoma ozbiljnih do, prije nekoliko godina, optužbe protiv osobe koja je „nepoznate noći u ljeto 1991. čuvala stražu na poziciji Zbora narodne garde“. Uz to, iz nepoznatih razloga, dokumenti nisu bili uručivani hrvatskim organima u skladu s međunarodnom pravnom praksom. Istina je da je zločin na Petrovačkoj cesti bio razmatran i u Haagu i da su zaključili kako krivica nije jasno ustanovljiva. U međuvremenu su u Beogradu mogli doći do novih dokaza, ali oni nisu predani Hrvatskoj, pa se službena pozicija Zagreba svodi na to da se nadležni organi dižu na patriotske stražnje noge, uz poklič „Ne damo naše!“ A zločin se je dogodio.

MONITOR:  Deniza Kostovicova, iz Londonske škole za ekonomiju i politiku, smatra da političke elite Srbije i Hrvatske ne mogu da se odreknu etnonacionalizama kao uporišta za svoju legitimaciju.  Da li su procesi suočavanja sa „dinamikom nasilja “ i  dugotrajniji i složeniji nego što smo očekivali ili je „greška“ do nas?

PUHOVSKI:  Mislim da je etnonacionalizam u Hrvatskoj pričuvna legitimacija – koristi se rjeđe nego ranije, ali zato intenzivnije. Paradoks je u tomu da je on ojačao nakon ulaska zemlje u Evropsku uniju, posebice jačanjem nacionalističkoga ekstremizma – jer je nestao „Big brother“ koji je sve kontrolirao za vrijeme pristupnoga procesa. Jasno se je to vidjelo protućiriličnom histerijom u Vukovara u to doba (zbivalo se je to dvadesetak godina nakon kraja rata, a ja sam, poredbe radi, desetak godina nakon mnogo krvavijega rata učio goticu u zagrebačkoj školi). Radikalna manjina (koja ima jednoznamenkastu podršku na izborima) kapilarno, međutim, utječe na vladajuću stranku, pa, djelomice, i na „lijevu“ oporbu koja se želi dodatno patriotski dokazivati (npr. zeleno-lijeva koalicija Možemo superiorno je pobijedila na posljednjim lokalnim izborima u Zagrebu, ali među 50 kandidata za Gradsku skupštinu nisu imali nijednu osobu srpske nacionalnosti). Najveći je utjecaj etnonacionalističkoga reziduuma u obljetničkim prigodama kada se čini da je kod nas na djelu obrnuta kronologija, kao da se društvo s vremenom približava ratnim zbivanjima, umjesto da se udaljuje. Ali, i to opetovano patetično ritualiziranje smeta sve veći broj mladih (kao što je i moju generaciju nerviralo slično postupanje jugoslavenskih vlasti u sedamdesetima).

  MONITOR: Na evropskoj političkoj sceni napreduju ultra desne partije. AFD u Njemačkoj je na oko 20 posto podrške, a ultra-desni Voks u Španiji bi mogao da postane partner u vlasti ukoliko konzervativna Narodna partija uspije da formira vladu. Da li je i ovo refleks nezadovoljstva među građanstvom u EU posledicama rata kojem se ne vidi kraj?

PUHOVSKI: I ljevica i desnica žive od socijalnoga i svjetonazorskog nezadovoljstva. No, ljevica danas ima, u najboljim izdancima, neke ozbiljne političke programe za suvremenost (od ekologije do koncepata promjene svjetske situacije pod hegemonijom SAD). Desnica to, posebice radikalna, uopće nema; sve što čini jest transferiranje realnoga očaja u mržnju spram (više-manje) svih „drugih“, pa u poriv za jačanjem – ionako posvuda odviše moćne – države.

MONITOR: Na djelu je ukrajinska kontraofanziva i Putinova izmjena zakona o mobilizaciji. Da li je ovaj sukob više od Hladnog rata i da li bi, zaista, Balkan mogao da postane neka vrsta njegovog evropskog „drugog fronta“?

PUHOVSKI: Balkanu dobro ide kada se veliki sukobljavaju tamo daleko. SAD nemaju interesa za ovaj dio svijeta (npr. Kosovo im se, privremeno doduše, otelo kontroli), Rusija nema snage ni za potpunu obranu Moskve. Utoliko su besmislenije baš u Crnoj Gori jako popularne pripovijetke o srpsko-ruskoj opasnosti – obje su slabije no ikada (ili barem u posljednje vrijeme). Cinično, ali istinito; što lošije u Ukrajini (za obje iskrvavljene strane), to bolje za Balkan. Glavni koljač Putin još uvijek dobro stoji, na žalost, a živi pretežito  od ukrajinskih slabosti. No, koliko  dugo? Trebat će, dakle, početi razmišljati o  svijetu poslije ovoga rata – a tada će vjerojatno glavni svjetski problem biti opet u pobjedničkome Washingtonu. Ne toliko zbog vojne moći – SAD su (osim Grenade) izgubile sve ratove poslije Korejskoga – nego zbog nepojmljivoga pritiska na „slobodne medije na Zapadu“, koji neće lako nestati. Posvemašnja manipulacija mjestimice graniči s terorom. Primjerice, 1995. je u Hrvatskoj bilo lakše govoriti o hrvatskim ratnim zločinima nego danas o ukrajinskima (to važi posvuda na „Zapadu). A bez racionalno slobodne javnosti trumpizam (p)ostaje glavni izvozni artikl svjetske hegemonije.

 

Čišćenje povijesne slike

MONITOR:  Kako vidite odluku da se ovogodišnja centralna manifestacija sjećanja na stradale Srbe u Oluji obilježi baš u Prijedoru, gradu „bIjelih traka“ -gde je ubijeno više od 3000 Bošnjaka i Hrvata, od kojih su sto dvoje bila djeca? Ovo mjesto je, kako su izvijestili mediji, predložio Milorad Dodik na sastanku sa Aleksandrom Vučićem i Patrijarhom SPC Irinejem…

PUHOVSKI:  Čišćenje povijesne slike je bitno za sve autoritarno nacionalističke strategije. Prijedor jest nedvojbeni zemljopisni simbol brojnih zločina srpske strane u ratu, pa se očito nastoji postići prekrivanje ovih zlodjela nekim drugima, koja su došla s hrvatske strane. A njih je nedvojbeno bilo, počevši, vjerojatno, od raketiranja na Petrovačkoj cesti. Uostalom, na desetke tisuća izbjeglica prošlo je kroz Prijedor u kolovozu 1995. Ideja da se jedni zločini prekrivaju (ili izravnavaju) drugima podjednako je perverzna koliko i svjetski uobičajena. Pritom je posve nevažno to što je Prijedor danas u BiH, jer je tada funkcionirao jedinstveni „theatar of operations“. Bitno je, međutim, to što se iz vile Mir nastavlja s propagandnim korištenjem žrtava (od NDH, na dalje, dakako) u teokratski intoniranome falsificiranju povijesti.

 

Milanovićeva veza s  Dodikom  sada ima smisla samo u saradnji na rastakanju BiH

MONITOR:  I unutrašnja politika Hrvatske mnogo koristi „srpski faktor“, posebno na nivou odnosa predsjednika Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića. Najnoviji povod je dolazak predsjednika RS Dodika na Hvar na radni sastanak sa Milanovićem-„afera helikopter“. Djeluje da Milanović nastavlja da favorizuje Dodika kao svoju „kartu“ u unutrašnjoj politici u BiH?

PUHOVSKI: Dodik je bio objektivni (jedini) saveznik hrvatske političke elite u BiH u vrijeme uspjeha ružnih manipulacija većinske bošnjačke politike koje su dovele do političkoga falsificiranja izbora za Predsjedništvo BiH. Sada, s odlaskom Izetbegovića , to više nije slučaj, sada veza s  Dodikom ima smisla samo u suradnji na rastakanju BiH. Milanović to čini naprosto zato – što može. Da pokaže da je i dalje u igri. No, pokazao je, zapravo, da je iz igre ispao. Jer, neovisno o popratnim skandalima, Dodikov posjet nije ništa donio stvarajući privid normalnosti u nenormalnim okolnostima.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

BILJANA MASLOVARIĆ, PROFESORICA SOCIOLOGIJE NA FILOZOFSKOM FAKULTETU UCG: Podijelili smo se, pa se izgubio građanin

Objavljeno prije

na

Objavio:

Naš problem je što nikad niko nije odgovarao, ni za jednu stvar, ni za jednu politiku koja se sprovodila. Na primjer neoliberalni koncept, sve je to palo, a svi znamo kreatore, počev od Vesa Vukotića, i ništa. Nema odgovornosti za ratne zločine, Štrpce, tragediju na Bioču…

 

 

MONITOR: Podržali ste javno proteste, kako gledate na napad vlasti, posebno Demokrata, na grupu Kamo  śutra?

MASLOVARIĆ: Kao profesorka i građanka iskazujem najdublje žaljenje zbog tragedije na Cetinju. Dok mi pričamo i tumačimo oni ostaju sa tom enigmom, ostali su bez članova porodice, bez dvoje djece, i onda se otkopavaju one stvari koje smo zatrpali kao društvo. Kao događaj u Medovini i ta ubistva, gdje smo vidjeli da režim u stvari nikad ne radi on samo zatrpava a ne otkriva stvari. Sada je kulminiralo ovim događajem na Cetinju nakon koga smo svi u šoku. A vlast računa, posebno Demokrate, na naše kratko pamćenje.

Ne znam što bi trebalo da se desi da ne podržim mlade ljude sa kojima radim i znam kolika je njihova čista energija. Posebno u situaciji gdje vlast svrstava grupu mladih ljudi da su nečiji. Grupu koja se odvažila da protestuje da mi kao društvo saznamo što su koraci, i gle čuda traže ostavke dva čovjeka koji uporno izbjegavaju taj čin. Gažeći građane tim što neće svoju foteljicu da predaju.

Ovo će biti trajna promjena, u smislu javnog govorenja, tog bunta, uprkos tom dijeljenju etiketa koje samo izaziva dodatni revolt. Ne možemo više smatrati ni da su to greške, jer vidim da vlast, PES i Demokrate, da se mi – građani i oni razilazimo u vrijednosnom smislu. Oni su diletanti, prilično nesposobni i da, jedini im je fokus da ostanu u foteljama, a da su im građani slučajna greška. Pa bi mi trebalo da i dalje budemo pokorni i da im tolerišemo nerad. Mislim da je dosta toga. Poručujem mladima da ne odstaju i da ima i starijih koji ih podržavaju i da neko mora odgovarati.

MONITOR: Daleko smo od odgovornosti.

MASLOVARIĆ: Naš problem je što nikad niko nije odgovarao, ni za jednu stvar, ni za jednu politiku koja se sprovodila. Na primjer neoliberalni koncept, sve je to palo, a svi znamo kreatore, počev od Vesa Vukotića, i ništa. Nema odgovornosti za ratne zločine, Štrpce, tragediju na Bioču…

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR STEFAN SURLIĆ, FAKULTET POLITIČKIH NAUKA, BEOGRAD: Vučićev bezuspješan pokušaj umanjivanja nezadovoljstva

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ostavka Miloša Vučevića, predsjednika vlade Srbije, neće umanjiti duboku krizu povjerenja između vlasti i različitih društvenih grupa

 

 

MONITOR: Situacija u Srbiji već više od dva mjeseca dobija i izvjesne dramatične dimenzije. Da li je ostavka  premijera Miloša Vučevića i odluke Predsjednika Srbije o pomilovanjima učesnika protesta, dobar manevar režima ili znak da on počinje da gubi kontrolu nad događajima?

SURLIĆ: Situacija u Srbiji nosi elemente ozbiljne društvene krize, koja je započela sa nezadovoljstvom studenata. Na iznaneđenje mnogih, studentske blokade su kulminirale potpunom paralizom viskoobrazovnih institucija u zemlji, a protest se prelio i na srednje škole. Ubrzo je usledila podrška iz polja nauke, umetnosti i kulture. Protesti su pokazali visok stepen nezadovoljstva, ali nisu uspeli da zahvate sve slojeve društva. Vlast i dalje ima kontrolu nad ključnim institucijama, ali su kontinuirani protesti i studentske blokade narušili njenu sposobnost da nesmetano upravlja političkim procesima i određenim institucijama. Ostavka premijera Vučevića i pomilovanja demonstranata su deo strategije deeskalacije, ali deluju kao bezusupešni pokušaji umanjivanja nezadovoljstva. Reč je o dubokoj krizi poverenja između vlasti i različitih društvenih grupa koje osećaju opravdan revolt zbog višegodišnjeg zarobljavanja institucija.

MONITOR: Studentskim blokadama se, povremeno, pridružuju i neke esnafske ili sindikalne organizacije…One se i „isključuju“ pošto sa Vladom postignu dogovor. Unija prosvjetnih radnika Srbije je to učinila pozivajući se na svoju zadatu apolitičnost, ali se ispostavilo da mnogi prosvetari i dalje učestvuju u protestima. Da li su studentske blokade nekima tek dobrodošao „kišobran“ da ispune i svoje želje?

SURLIĆ: Studentski protesti su se pokazali kao snažan mobilizatorski faktor koji je privukao različite društvene grupe, uključujući sindikate i profesionalna udruženja. Neki sindikati su se priključili protestima kako bi povećali svoj pregovarački kapacitet, ali su se nakon postizanja dogovora sa Vladom povukli. Ovo ne znači da su studenti iskorišćeni, već da su njihove blokade pružile prostor drugim nezadovoljnim grupama da artikulišu svoje zahteve. Međutim, činjenica da mnogi prosvetni radnici i dalje učestvuju u protestima pokazuje da sindikalni dogovori nisu nužno smirili celokupno nezadovoljstvo u obrazovanju.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGOLJUB VUKOVIĆ, NOVINAR: Zakon interesa i vlastite čapre

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako pričamo o kršenju Ustava i zakona, toga je bilo toliko u minulim godinama, računajući i ove od avgustovske prelomnice 2020. godine, da bi mogla biti ispisana prilično dugačka povjesnica. Samo se podsjetimo da u Ustavu piše da je Crna Gora ekološka i država socijalne pravde, pa to uporedimo sa stanjem na terenu i vidjećemo koliko je našoj političkoj klasi stalo do konstitucije i zakona. Stalo im je jedino onda kada se to tiče njihovih interesa i njihove vlastite čapre

 

 

 

MONITOR: Kako vidite blokadu parlamenta, ali i situacije u lokalu, poput skorašnjih slika iz Budve?

VUKOVIĆ: Crna Gora je, na žalost, nedovršena država i sve što se sada dešava izraz je te nedovršenosti. Da je bilo sreće, već bi imali institucije neupitnog kredibiliteta i autoriteta, ali sreća nas je razminula. Novoj vlasti nije bilo ni na kraj pameti da odrobljava institucije, nego samo da ih prevede u svoje ropstvo. Kad stvari tako stoje, kad nema čvrste i pouzdane institucionalne i pravne infrastrukture, onda se politika svodi na nadmetanje u stilu kafanskog obaranja ruku.

MONITOR: Da li se u parlamentu vode borbe za ustav i zakone, kako se to predstavlja,  ili za partijske interese?

VUKOVIĆ: Ako pričamo o kršenju Ustava i zakona, toga je bilo toliko u minulim godinama, računajući i ove od avgustovske prelomnice 2020. godine, da bi mogla biti ispisana prilično dugačka povjesnica. Samo se podsjetimo da u Ustavu piše da je Crna Gora ekološka i država socijalne pravde, pa to uporedimo sa stanjem na terenu i vidjećemo koliko je našoj političkoj klasi stalo do konstitucije i zakona. Stalo im je jedino onda kada se to tiče njihovih interesa i njihove vlastite čapre. O interesima građana i građanki i njihovim kožama samo onoliko koliko se to poklapa sa interesima pripadnika političke klase, kako pozicione tako i opozicione.

MONITOR: Ako su partijski interesi  ključ za razumijevanja crnogorske političke scene, gdje nas to vodi?

VUKOVIĆ: Crnogorsko društvo je razoreno po više osnova i njegovi komadi plutaju po površini koju talasaju političke partije i svu energiju troše na to da što više tih plutajućih komada privuku sebi i manipulišu njima na nacionalnoj, vjerskoj ili nekoj drugoj osnovi. Kada političke partije mantraju o evropskom putu, recimo, meni to ne zvuči kao iskrena želja da od toga puta obični ljudi ovdje imaju vajde, već kao vazalno dodvoravanje i pokazivanje spremnosti da se ispunjavaju tuđe agende. Takva politika ne integriše društvo i ne skicira jasno njegovu budućnost.

MONITOR:Protesti na kojima se traže ostavke čelnika bezbjednosnog sektora, nakon masovnog zločina na Cetinju,  se nastavljaju i čini se rastu.  Kako vidite reakciju Demokrata koji rukovode bezbjednosnim sektorom na te proteste?

VUKOVIĆ: Činjenica je da su Demokrate naslijedile probleme u bezbjednosnom sektoru, ali to im se ne može uzimati kao olakšavajuća okolnost za nesnalaženje i nepokazivanje spremnosti za samokritiku i snošenje odgovornosti. Umjesto proaktivnog djelovanja u tom pravcu, oni su svojim nesamokritičnim odbrambenim gardom nalili vodu na mlinski točak opozicije. Ne ulazim u to da li je pojavu ad hoc grupe Kamo śutra pogurala opozicija ili neke sa njom interesno povezane neformalne ili formalne grupe, ali su Demokrate dodatno pogriješile što su tu grupu odmah kriminalizovale.

MONITOR: Kako vidite medijsko izvještavanje nakon zločina na Cetinju?

VUKOVIĆ:  Koliko sam uspio da ispratim, čini mi se da u ovim iole ozbiljnijim medijima nije bilo ozbiljnijeg kršenja profesionalnih standarda i etičkih principa. Agencija za audiovizuelne medijske usluge je skrenula pažnju na problematične sadržaje u programima dvije po medijskom poganstvu od ranije poznate televizije iz Srbije, a sličnog poganstva je bilo ponegdje i na nekim ovdašnjim portalima.

Saglasan sam sa onima koji misle da je u crnogorskim medijima izostalo produbljenije bavljenje pitanjima koja je aktuelizovao ovaj strašni zločin.

MONITOR: A izlive mržnje na društvenim mrežama?

VUKOVIĆ:   I najzdravija društva imaju osobe koje jedino dobro funkcionišu u simbiozi sa mržnjom. Ovakvi zločini i tragedije u nezdravim društvima, a Crna Gora je, na žalost, takvo društvo, dodatno podižu mrzilački talog sa društvenog dna.

MONITOR: Ove sedmice podnijeta je prijava protiv policijskog službenika zbog sumnje da je dostavio srpskim tabloidima privatni snimak žrtve samoubistva. Isti tabloidi su na sličan način izvještavali o zločinu na Cetinju. Šta su mehanizmi za borbu protiv tabloidizacije?

VUKOVIĆ: Tabloidizacija medija na balkanski način je rezultat spoja burazerskog kapitalizma i lokalnog primitivizma i poganluka. Bojim se da su svi raspoloživi legalni mehanizmi nedostatni za borbu koju pominješ, čak da tim mehanizmima rukuju najčestitiji ljudi.

MONITOR: Obilježava se Dan novinara. Mijenja li se nesto od jubileja do jubileja?

VUKOVIĆ: Ne vidim da se išta značajno nabolje dešava, na žalost. Imamo sada nešto bolje medijsko zakonodavstvo, ali ćemo tek vidjeti je li to nešto što će unaprijediti kvalitet novinarstva u Crnoj Gori. Nacionalni javni emiter RTCG se dodatno kompromituje pod nezakonitim menadžmentom, a kvalitetni novinari napuštaju profesiju nezadovoljni statusom i zaradama. Ne zvuči optimistično.

MONITOR: Kad premijer tvitne God bless the USA  koja se čula na inauguraciji Donalda Trampa, nakon sto mu drugi put čestita mandat, šta pomislite?

VUKOVIĆ: Lično me je bilo sramota zbog ovakvog ljuboskuta, ali nije iznenađenje da jedan crnogorski japijevac, „maneken kapitala“, odnjihan u zipci neoliberalnog doživljaja svijeta klikće imperiji koja svojim demonima opsjeda cijeli svijet.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo