Nedavno objavljeni spisak plata u zdravstvu pokazuje da direktori bolnica primaju preko 4.000 eura. Porast plata ljekarima uslovio je da Crna Gora postane atraktivna za kadar iz Srbije u kojoj su plate doktorima tri puta manje. Tokom prošle godine 25 ljekara iz Srbije zaposlilo se u Crnoj Gori
U prethodnih pola godine, u javnom zdravstvenom sektoru, najveće plate primili su direktor beranske bolnice Milorad Magdelinić, direktorica Kliničkog centra Crne Gore Ljiljana Radulović, medicinski direktor te utanove Zoran Terzić i jedan od dva ljekara specijalista Odjeljenja za biliopankreatičnu hirurgiju u KCCG, pokazuju podaci koje je dostavio Fond za zdravstveno osiguranje.
Prema tim podacima, direktor Opšte bolnice u Beranama, dr Milorad Magdelinić u julu prošle godine primio je ukupnu neto zaradu u iznosu od 4.457 eura, a u avgustu mu titulu preuzima direktorica Kliničkog centra Crne Gore dr Ljiljana Radulović sa 4,375 eura. Ljekar specijalista Odjeljenja za biliopankreatičnu hirurgiju u KCCG je u septembru zaradio 4.548 eura.
Direktorica Kliničkog centra Crne Gore Ljiljana Radulović rekla je za Portal RTCG da je njena neto zarada u avgustu prošle godine iznosila 2.381 eura, a ne više od 4.000 eura. Navela je da joj je bruto zarada tog mjeseca iznosila 3.250 eura.
Plate su objelodanjene nakon što je Akcija za socijalnu pravdu to zatražila od Fonda za zdravstveno osiguranje, pozivajući se na Zakon o slobodnom pristupu informacijama. Ta NVO tražila je podatke za 50 najvećih neto zarada i ostalih primanja od jula do decembra 2023. godine.
Magdelinić je, prema tim dokumentima, primao najveću platu i u oktobru – 4.114, od čega mu je ukupna neto zarada bila 4.014 dok je za dopunski rad i ostale naknade i dodatke dobio 100 eura. Nešto manje od njega, 4.000 eura primio je specijalista stomatolog u KCCG. Magdelinić je zaradu od 4.299 primio u novembru prošle godine, dok je u decembru najveću platu imao medicinski direktor KCCG Zoran Terzić – 4.000 eura.
U decembru je načelnik odjeljenja za anesteziologiju i reanimaciju u Bolničkom centru Kotor zaradio 3.955 eura. Nešto manje novca pripalo je specijalisti hirurgu u Opštoj bolnici Bijelo Polje – 3.919 eura. Načelnik odjeljenja za pulmologiju KCCG u julu prošle godine zaradio je 4,323 eura, dok je ljekar specijalista za ultrazvučnu dijagnostiku u toj ustanovi primio 4.231 eura.
Brojke se odnose na ukupne neto zarade uz dopunski rad i ostale naknade i dodatke.
Povećanje plata kao uspješan sistem zadržavanja ljekara za kojima vape i zapadne zemlje, primijenila je prije nekoliko godina Rumunija i uspjela da zadrži ljekare i tako spasi svoj zdravstveni sistem. U ovoj zemlji plate ljekara specijalista iznose 4.000 eura, subspecijalista 7.000 eura, a medicinskih sestra/tehničara 1.700 eura.
Ove plate su veće od ostalih članica Evropske unije u našem regionu: u Sloveniji ljekar specijalista prima između 2.000 do 3.000 eura, Hrvatskoj 2.797 eura, a u Bugarskoj do 2.000 eura.
Sa prosječnim platama ljekara specijaliste od 2.500, subspecijalista od oko 3.000 eura, Crna Gora se izjednačila sa Slovenijom i Hrvatskom, i pretekla zemlje iz regiona. U Sjevernoj Makedoniji ljekar specijalista ima platu do 1.500 eura, u Albaniji i Bosni i Hercegovini 2.000 eura.
Najmanje plate ljekarima su u Srbiji – ljekar specijalista 1.072 eura, subspecijalista – 1.200 eura, doktor medicine – 918 eura, medicinska sestra/tehničar sa četvrtim stepenom stručne spreme – 568 eura.
Iz Crne Gore se svake godine izdvajaju milioni za liječenje pacijenata van države. Najveći broj njih upućuje se u Srbiju. Ovogodišnjim budžetom za liječenje van Crne Gore namijenjeno je oko 13,4 miliona eura, dok je za angažovanje medicinskih stručnjaka van Crne Gore namijeno 170.000 eura.
Prema dokumentu Program razvoja zdravstvenog turizma od 2021. do 2023,
Crna Gora izdvaja ogromne iznose za liječenje van države: od 2009. do kraja 2020. godine, za to liječenje se izdvojilo 183 miliona eura.
Mediji u Srbiji sve učestalije pišu da ljekari iz ove zemlje masovno dobijaju ponude za posao u Crnoj Gori gdje su trostruko veće plate nego u Srbiji. Ljekari su do sada zbog znatno boljih uslova odlazili u Njemačku, a u okruženju najčešće u Sloveniju, ali sada se kao rješenje nudi i Crna Gora.
,,Zašto da idu u Njemačku, kad mogu u Crnu Goru. Bliže je, a plate su odlične, tri puta veće nego kod nas. Bez doprinosa za zdravstvo, koje je Crna Gora ukinula prije nekoliko godina, njihova država je shvatila da mora da izdvaja iz budžeta dovoljno za svoje ljekare, sa kojima inače njihove ustanove kubure. Povećanje plata je upravo način da zadrže kadrove koji još nijesu otišli, a da privuku one iz okruženja, zbog čega i naši zdravstveni radnici dobijaju sve više ponuda da idu u Crnu Goru”, izjavila je za Nova.rs dr Tatjana Vešović, specijalistkinja ginekologije i akušerstva u Opštoj bolnici Vršac, koja je i članica Sindikata ljekara i farmaceuta Srbije.
Prema podacima Ministarstva zdravlja Crne Gore tokom protekle godine 25 ljekara iz Srbije zaposlilo se u Crnoj Gori – na različitim nivoima zdravstvene zaštite i različitih specijalnosti, od doktora medicine, do ljekara specijalista.
Iz Ministarstva najavljuju da će uskoro biti završeno mapiranje kadra te da će imati podatke koliko u našem zdravstvenom sistemu ima medicinskog i nemedicinskog kadra. Trebalo bi da se tačno zna koliko i gdje kadra nedostaje i da se ovaj problem počne rješavati nakon decenija kuburenja sa zdravstvenim kadrom.
P. NIKOLIĆ