Nekoliko dana prije datuma određenog za održavanje sjednice Skupštine opštine Andrijevica, državna Pobjeda prognozirala je da bi ta sjednica „mogla imati zanimljiv početak, dramatičan tok i incidentan završetak”. Nečija mašta razradila je i dva moguća scenarija. Prema prvom, „sjednica bi započela regularno, a onda bi se nekoliko odbornika s već napisanim govorima brutalno obrušilo na kolege iz suprotnog političkog kruga, posebno na bivšeg odbornika Pokreta za promjene Uroša Čukića, koji se prije nekoliko mjeseci priključio Demokratskoj partiji socijalista.” Provokacije bi išle čak do „mogućih fizičkih obračuna”.
NERVOZNE REAKCIJE: Za drugi je scenario rečeno da je „utemeljen na očekivanjima da uoči početka sjednice u Andrijevicu stigne grupa funkcionera Pokreta za promjene, uz mogućnost da se pojavi i Nebojša Medojević – lično. Računa se na nervozne reakcije pojedinaca iz Demokratske partije socijalista, u krajnjoj liniji i na uličnu razmjenu kojekakve argumentacije, koja bi dokazala da je nova većina neodrživa, a vanredni izbori neminovni”.
Pobjeda je „saznala” i da se zbog toga odbornički klub Demokratske partije socijalista obratio ministru unutrašnjih poslova Ivanu Brajoviću sa zahtjevom da „kao posmatrače pošalje ovlašćene službenike iz Sekretarijata za lokalnu samoupravu, kako bi se na taj način omogućila zaštita zakonitosti rada SO”.
A onda se dotičnog dana nije ništa dogodilo, osim što su odbornici Demokratske partije socijalista „dramatično i incidentno” poljubili vrata Doma kulture, u čijoj sali je trebalo da se sjednica održi. Razlog je bio najbanalnije prirode – smrtni slučaj u porodici šefa odborničkog kluba „Bolja Andrijevica – Bolja Crna Gora” i predsjednika Opštinskog odbora Socijalističke narodne partije Gorana Stojanovića.
Odbornici DPS zamjerili su predsjedniku lokalnog parlamenta Veselinu Radenoviću da sjednicu nije otkazao na zakonit način, „jer je trebalo da sazove šefove odborničkih klubova da se džentlmenski dogovore o odlaganju sjednice”.
Radenović je odgovorio da nama potrebe za nervozom u redovima DPS-a, jer će sjednica biti regularno zakazana.
„Bilo je kratko vrijeme. Ja sam bio na terenu i nijesam stigao da se vidim sa šefovima odborničkih klubova. Nema potrebe da se pominje policija i tome slično. Sve je regularno i po zakonu, jer da nije oni bi drugačije postupili”, rekao je Radenović.
U trenutku dok ovaj broj Monitora ide u štampu sjednica na kojoj će DPS demonstrirati novu odborničku većinu obezbijeđenu prelijetanjem bivšeg odbornika PZP Uroša Čukića, zvanog Gašo u njihove redove, još nije održana.
PRIVATNI PUTEVI: Do ovog momenta još, međutim, nije poznata sudbina krivične prijave koju je protiv Uroša Čukića državnom tužiocu podnio predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević. On je Čukića optužio da je u tabor DPS-a preletio iz praktičnih razloga – za nekoliko desetina hiljada eura u kešu i stan u Podgorici. Tvrdio je i da ima sigurnog svjedoka kojem se Čukić povjerio. Državni tužilac tim se povodom još nije oglasio.
Predsjednik Opštine Andrijevica, od nedavno i poslanik Vesko Bakić sumnju u postojanje političke korupcije u Andrijevici javno je iznio mnogo prije Medojevića, još polovinom prošle godine, kada se prijavom obratio državnoj Upravi za antikorupcijsku inicijativu. On je optužio Direkciju za javne radove da godinama u širokom luku zaobilazi lokalne institucije u ovom gradu i asfaltiranje puteva obavlja preko štaba Opštinskog odbora DPS-a, ali nije zadovoljan odgovorom koji je nedavno dobio od Uprave za antikorupcijsku inicijativu.
„Potpuno je neprimjereno da jedna takva državna institucija kao što je Direkcija za javne radove, poslove koje je trebalo sa nama da radi, izvodi preko Demokratske partije socijalista”, rekao je Bakić ranije za Monitor.
On je kazao da takvih primjera ima toliko da ih je nemoguće nabrojati.
„Ondje dvadeset, ovdje pedeset, ovamo dvjesta, onamo ispred trafike, tamo ispred prodavnice. Kroz privatna imanja i livade. To je nečuveno”, konstatuje Bakić.
On dodaje da su to privatni putevi, rađeni bez ikakve dokumentacije, građevinske dozvole i tendera.
„Postoji osnovana sumnja da u radu Direkcije javnih radova Crne Gore, prilikom finansiranja modernizacije puteva u opštini Andrijevica u toku 2009. i 2010. godine, postoje koruptivne radnje”, pisao je Bakić.
Prema prijavi, Direkcija je 2009. i 2010. finansirala asfaltiranje puteva, sokaka, prilaza kućama, pomoćnim objektima i drugo, u dužini od šest kilometara.
SA GAŠOM: „Kako su ovi radovi izvođeni bez obavještenja organa lokalne uprave, bez tendera, po nalogu lokalnog rukovodstva Demokratske partije socijalista, postoji sumnja da ovdje ima elemenata političke korupcije i da Direkcija ispunjava predizborna obećanja lokalnog rukovodstva Demokratske partije socijalista i tako nezakonito troši državne pare za finansiranje političkih partija”, pisalo je u prijavi, uz koju je dostavljena i fotodokumentacija.
Uprava za antikorupcijsku inicijativu nedavno je Bakiću dostavila odgovor na prijavu, ali on ističe da tim odgovorom nije zadovoljan.
„Uprava nas je obavijestila da je od Direkcije dobila objašnjenje kako su oni navodno te radove izvodili preko nekakvih režijskih odbora u mjesnim zajednicama, što je smiješno. Ti odbori ne postoje ili nijesu legalno birani, nemaju pečata. Pa sve da je tako, za izvođenje tih radova bili su potrebni tenderi, projektna dokumentacija, urbanističke dozvole i saglasnosti iz lokalne uprave”, kaže Bakić.
Predsjednik Opštine Andrijevica zato je zatražio da državna Uprava za antikorupcijsku inicijativu ponovo ispita njegovu prijavu, bez obzira na posljednja dešavanja u ovoj opštini i promjenu odnosa u lokalnom parlamentu.
Bitka oko Andrijevice ulazi tako u završnu fazu. Za kraj ovog mjeseca zakazana je vanredna sjednica lokalnog parlamenta na kojoj će DPS sa Gašom smijeniti predsjednika Skupštine. Kada u septembru Bakiću istekne mandat, postaviće, sa Gašom, i svog gradonačelnika. Tada će, sa Gašom, imati potpunu kontrolu u ovoj varošici na Limu. Onda mogu da izađu iz ilegale, odnosno da legalno asfaltiraju.
Dešavanja u Andrijevici političkom korupcijom nazvao je i predsjednik SDP Ranko Krivokapić. Komentarišući to što se niko od državnih organa nije oglasio nakon njegove tvrdnje da je u Podgorici na djelu politička korupcija, pošto će Miomir Mugoša za gradonačelnika biti izabran glasom iz opozicije, Krivokapić je kazao da “moguće koruptivno djelo još nije nastalo”.
,,Skupština Glavnog grada zakazana je za 19. jul. Da biste odgovarali moraju da postoje djela. Moguće da ona u Podgorici još nijesu nastala. Mislim da je u Andrijevici bilo dovoljno vremena da se aktiviraju nadležni organi, ali da sačekamo to na možda većem slučaju, da ne kažem na krupnijoj ribi. Jednostavno mislim da zakon mora biti isti za sve”, istakao je Krivokapić.
Zakon bi zaista morao biti isti i u Andrijevici i u Podgorici. Hoće li Medojević i Bakić, ipak, ostati bez odgovora na prijave za političku korupciju?
Tufik SOFTIĆ