Mnogi se komentatori u balkanskim medijima natječu da ušminkano prikažu nekoga od partijskih čelnika svoje sredine kao onoga koji može,zna i umije povesti cijeli region Jugoistočne Europe u sretniju i bolju budućnost. Premca nema srbijanskim medijima koji bi, da imaju i minimum argumentacije, Aleksandra Vučića proglasili regionalnim vladarom. Nije mane ni medijima iz drugih balkanskih sredina.Svi bi nekako da svoga ili svoje vođe (ovo se,dakako,odnosi i na bosanskohercegovački trojac bez kormilara) vide kao glavne u regionalnim okvirima.
Nisam jedino primijetio da itko,pa čak i makedonski mediji i tamošnji analitičari vide Zorana Zaeva kao personu numero uno na balkanskom poluotoku.
Vjerujem u ono što pišem i,naravno, objavljujem, pa sljedeću konstataciju,cijenjeni moji čitatelji, uzmite u razmatranje.
Po svim dosadašnjim potezima, izrazito umjerenim izjavama i kompletnom političkom vokabularu ihabitusu, donedavni, dugogodišnji i izrazito uspješni gradonačelnik Strumice nameće mi se kao jedini lider koji bi mogao moderirati različite i nerijetkosuprotstavljene politike, u cilju jačanja regionalne suradnje,pa zašto da ne i stvaranja pretpostavki za neki vid Balkanske unije!?!
Sve je u ovom trampiziranom svijetu u igri,svemu se možemo nadati, pa zašto ne i ovim sasvim subjektivnim pretpostavkama autora Periskopa…
Ima li objektivnih argumenata za ovu moju tvrdnju? Zašto ne i kako da ne?Treba pročitati knjigu
Taipa Erdoana o stvaranju lidera, pa u njoj naći i zorno nacrtan politički hodogram Zorana Zaeva prema tronu potencijalnog balkanskog vođe.
I Taip Erdoan je krenuo iz pozicije vođe u manjoj sredini da bi danas postao političkom figurom u suvremenom svijetu, čiji se i glas i mišljenja itekako čuju.
Zaev je u nacionalnom kompozitu Makedonije sa izrazito snažnom albanskom narodnosnom komponentom uspio postići ozbiljnu dozu konsenzualnog mišljenja i kompromisa. A svi ozbiljni politički analitičari vele da su dvije ključne riječi u svjetskoj politici danas konsenzus i kompromis!!!
Zaev je u skupštinskoj dvorani raskrvavljene glave nakon brutalnoga napada na njegov fizički integritet stvarna metafora borca za demokratskiju i pluralniju Makedoniju, po mjeri svih njenih građana, bili oni Makedonci, Albanci, Turci, Grci, Bošnjaci ili ini.
Zaev je pokazao čvrstinu liderskoga stava da izdrži u situaciji koja je prijetila i eskalacijom nemira širih razmjera.
Zapad ne daje podršku slabima i bezidejnima,pogotovo kad nose odoru socijaldemokrata. A Zevu je,da istini gledamo u oči,taj Zapad bio ozbiljan vjetar u leđa!
Kod njega imponira staložena gesta, nebombastičan vokabular i strpljivost u razgovorima sa političkim neistomišljenicima i otvorenim oponentima.Njegova upornost u direktnim razgovorima je frapantna.
Uspije li pronaći formulu za dogovore sa Grčkom i ostalim međunarodnim faktorima oko konačnog imena svoje države, Zaev će postići skoro pa isti državnički stav i stil kakav je protagonirao Kiro Gligorov, koji je jedini od nekadašnjih jugoslavenskih lidera uspio Makedoniju poštedjeti ratnih strahota i, što je najznačajnije, ljudskih žrtava.
Pokazao je Zaev zrelost polažući test najtežeg problema međunacionalnih odnosa,a sad mu uz bolnu temu imena države preostaje niz testova privrednog i socijalnog karaktera.
Ovaj strumički socijaldemokrat je na kraju pokazao da se i u ovakvoj desničarskojj Europi može biti ljevičar, socijaldemokrat. I k tome i pobjediti nacionaliste.
Zato je moj tip regionalnog lidera Zoran Zaev!!!
Gradimir GOJER