Parada ponosa u Nikšiću zabranjena je po treći put ove godine. iz Uprave policije saopštili su ove nedjelje organizatorima LGBT Forumu Progres i Hiperionu da su donijeli Odluku o privremenoj zabrani.
Nakon zabrane prajda u Nikšiću, izvršni direktor NVO LGBT Forum Progres Stevan Milivojević je ponudio ostavku jer, kako kaže, osjeća moralnu odgovornost zbog toga što treći put policija zabranjuje održavanje prajda u Nikšiću sa istim obrazloženjem.
Iz saopštenja Uprave policije stiče se utisak da je prajd u Nikšiću skoro nemoguće organizovati: ,,morala bi da bude ograničena sloboda kretanja mještanima, vlasnicima radnji, posjetiocima Kluba penzionera, roditeljima i djeci…, a između ostalog bi morala da bude blokirana i glavna petlja – kružni tok u Nikšiću, što bi izazavalo saobraćajni kolaps i to u danu kada se očekuje priliv većeg broja ljudi, kako iz Nikšića tako i iz drugih gradova, s obzirom na to da je tog dana praznik grada, Dan oslobođenja”.
Prajd je bio zakazan za 18. septembar. A pripreme za njega traju od jula, tako da su vlasti imale vremena da upozore organizatore i na datum i na ostale rizike. Međutim, osim policije druge institucije se i nijesu puno angažovale oko najavljene parade. Izuzetak su nikšićki komunisti, koji su se zbog prajda, da ga onemoguće, posljednjih nedjelja, svakodnevno okupljali u prostorijama opštinskog komiteta partije.
Za razliku od prethodnih sličnih događaja koje je obilježio govor mržnje, nikšićki je umnogome propraćen polemikom oko vizuelnog identiteta parade. Pored izbora Dana oslobođenja Nikšića za datum održavanja prajda, problematizovana je petokraka koja je bila obilježje najavljenog prajda, kao i slogan – Stop fašizmu, sloboda narodu.
Nikšićki komunisti su početkom mjeseca organizovali protesnu šetnju centrom grada pod sloganom Tuđe nećemo, svoje ne damo. Istakli su da neće dozvoliti da se održi parada sa istaknutom petokrakom, jer se time zloupotrebljavaju antifašistički simboli i dostojanstvo onih koji su se borili protiv najveće nemani XX vijeka – fašizma.
Protestu je prisustvovao i Stevan Milivojević. On je izjavio da je bio spreman da se dogovore sa komunistima i da odustanu od ,,spornih” simbola, ali je sve palo u vodu kada je čuo homofobne poruke koje su se čule na protestu.
A sličnih poruka, već tradicionalno, bile su pune društvene mreže. Kao uvertira prajdu, nijesu se birale riječi mržnje kojima se poziva sprečavanje šetnje. ,,Eliminisao bih ih u Sibir”, bila je jedna od najblažih koja se čula u medijima.
Neodržavanje parade u Nikšiću podsjeća na prvu najavljenu u Crnoj Gori, koja je trebala da se održi u maju 2011. Ona je otkazana jer, kako su tada objasnili organizatori, izuzev deklarativne nije bilo podrške nadležnih organa niti vlade.
Organizatori bezuspješno od februara pokušavaju da uspostave saradnju sa nikšićkom lokalnom upravom. A ućutale su se i institucije na državnom nivou. ,,Žao nam je što su zakazale univerzitetske vlasti i akademski autoriteti. Žao nam je što Vladina LGBT politika potpuno stagnira, a procesi dijaloga i pripreme ključnih aktivnosti LGBT zajednice teku bez imenovanja i učešća nacionalnog koordinatora za LGBT politiku”, istakli su u Hiperionu i LGBT Forumu Progres.
Prva parada organizovana je u Budvi 24. jula 2013. godine. Oganizovao ju je LGBT Forum Progres. Nekoliko mjeseci kasnije, 20. oktobra, održana je i druga parada, koja je bila najavljena još prije održavanja prajda u Budvi. Održana je u Podgorici, u organizaciji Queer Montenegro.
Zdravko Cimbaljević, jedan od organizatora prvog prajda, je u međuvremenu zbog stalnih prijetnji i pasivnosti države, napustio Crnu Goru.
Obje parade protekle su uz veliko policijsko obezbjeđenje i incidente tokom kojih je povrijeđeno nekoliko desetina policajaca i uhapšeno nekoliko desetina protivnika prajda. Oko 120 učesnika parade u Budvi dočekani su kamenjem, flašama, pepeljarama, stolicama, bakljama… Njih je napadalo oko 500 ljudi.
Prošlogodišnja parada u Podgorici, u novembru, prošla je bez incidenata. Skup je obezbjeđivalo čak 1.800 policajaca, a 10 osoba je privedeno zbog toga što su posjedovali ,,opasne predmete”.
Parade su održane zahvaljujući promjeni odnosa vlasti prema ovom pitanju. Ponovna nezainteresovanost podsjeća na 2011. kada je tadašnji ministar za ljudska prava Ferhat Dinoša izjavio da ,,ne bi bio srećan ako u Crnoj Gori ima homoseksualaca”.
Od zvaničnika, posljednjih mjeseci, o paradi se jedino oglasio ministar vanjskih poslova Igor Lukšić, koji je kazao da uspješan i bezbjedan prajd u Nikšiću može biti još jedna pozitivna potvrda ukupnog napretka zemlje.
U isto vrijeme kada je prajd zvanično zabranjen, u Beogradu su predstavnici Vlade učestvovali na međunarodnoj konferenciji Demokratija za sve. ,,Riječ je o još jednom u nizu otvorenih nastupanja, prepoznatljivosti i snažne zastupljenosti Vlade kao saveznika i pouzdanog partnera, u zalaganju za unapređenje kvaliteta života i ljudskih prava LGBT osoba”, saopšteno je iz Vlade.
Tako DPS poštuje ljudska prava – kad donose političke poene.
Predrag NIKOLIĆ