Onakva bivša vlast je proizvela ovu sadašnju, ovakvu
Nekada egzaktni podaci nijesu dovoljan pokazatelj nevolja sa kojima se suočava neka zajednica. Za kompletan utisak neophodne su slike, mirisi, zvuci. Kontekst. Atmosfera. Ili, jednostavno, ponuđene alternative tog vremena.
„Treba imati obraz debeo kao đon i biti potpuno bezobziran u odnosu na interese Crne Gore i njenih građana, pa dozvoliti da se ovakva bahatost, neodgovornost i nekompetentnost odvija na našem prostoru”, veli Milo Đukanović komentarišući najavu Veselina Pejovića da će ugasiti svoj KAP i otpustiti 500 radnika. Za šta je, prema jednome i drugome, Vlada najveći, ako ne i jedini, krivac: „Doprinose da se ugasi i taj posljednji ozbiljni industrijski subjekt u Crnoj Gori. Odgovorna vlada bi učinila sve na ovom svijetu što treba da sačuva tog investitora…”, u nevjerici je predsjednik države i partije koja je lani, nakon trideset godina vlasti, prešla u opoziciju.
Za to vrijeme Đukanović je bio premijer u sedam mandata. Ubjedljivo je najzaslužniji što je KAP, odnosno, ono što je od njega ostalo (pola elektrolize) „poslednji ozbiljni industrijski subjekt u Crnoj Gori”.
DPS politika i njegove vlade „ubile” su: Jugooceaniju, Prekookeansku plovidbu (skupa su imale više od 40 brodova), Radoje Dakić, Marko Radović, Željezaru, Obod, Gornji Ibar, Primorku, Vunko, Celulozu, Košutu, Polimku, Prvu petoljetku, IMAKO, Titeks, Velimir Jakić, Vukman Kruščić, Javorak, Solanu, Duvanski kombinat, Mljekaru (Podgorica), 19. decembar, Rivijeru, Lenku…, građevinska preduzeća, autoprevoznu industriju, najveći dio tursitičke privrede u državnom vlasništvu…
Baš treba biti bezobziran i imati đon-obraz pa prećutati da je upravo Đukanovićeva vlada KAP uvela u bankrot (stečaj je pokrenut na zahtjev Ministarstva finansija) nakon što su ga „partneri” koje je on birao po mjerilima kumstva i kafanskog drugarstva – od Dragana Brkovića do Olega Deripaske – poharali. Uz izdašnu logističku i finansijsku pomoć iz državne kase.
Specijalno državno tužilaštvo još se ne usuđuje da predoči rezultat te pohare. Pa i dalje baratamo podatkom koji je, prije skoro deceniju, predočio Vujica Lazović, tadašnji potpredsjednik vlade (Mila Đukanovića).
On je izračunao da su KAP i njegovi vlasnici državu koštali više od pola milijarde eura. Samo tokom i nakon privatizacije. Sada, umjesto izvinjenja, iz Lazovićeve partije (o našem trošku a za račun DPS-a, osnovane u Ramadi) stiže poruka da bi vlast koja ih je naslijedila „i kliker pokvarila”. Pa joj, da pripomogne Đukanoviću, Damir Šehović pritovari i gašenje Montenegroerlajnsa. Dobro znajući da su on i njegove kolege iz bivše vlade nasljednicima, umjesto nacionalne avio kompanije, ostavili firmu bez znakova života. Udavljenu u dugovima. I privilegijama povlašćenih.
Eksponenti bivše vlasti nijesu samo rušili zatečeno. Gradili su, i izgradili, temelje za ovu stvarnost. Popločali joj put.
A mi živimo stavrnost u u kojoj ministar ekonomije ne može da javnosti predoči podatke o posljedicama eventualnog gašenja KAP-a (ne zna, neće, ne smije?). Gdje ministarka obrazovanja, nauke, kulture i, pomalo, sporta na upit o istraživanju javnog mnjenja u kome je najgore ocijenjen član Vlade, odgovara kako ona ne priznaje ankete nego samo izborne rezultate. A kada je podsjete da ona na izborima nije učestvovala, „žestoko uzvrati”: ne može javno mnjenje ocjenjivati rad univerzitetskog profesora. Godina je prošla, a Vesna Bratić još nije razumjela ni elementarnu razliku između katedre i ministarske fotelje – na fakultetu ocjenjujete, u vladi ocjenjuju vas.
Premijer ne bi da ocjenjuje. Nije, kaže, politički trenutak da saopšti svoje stavove o učinku ministara iz njegovog kabineta. Mada je obećao. Za to vrijeme, jedan od lidera vladajuće većine u parlamentu se obračunava sa „političkim spermatozoidima predsjednika Pozitivne”.
Uz takve predvodnike, ne čudi što se na mojkovačkim ulicama kliče Ratku Mladiću, dok se njegovo ime ispisuje po podgoričkim i hercegnovskim fasadama. Ne čudi, ali vraća nelagodu.
Đukanović i njegov DPS i dalje su najodgovorniji za raznolike problem koji opterećuju crnogorsko društvo. Oni takvi proizveli su ove ovakve. I eto nas među alternativama.
Zoran RADULOVIĆ