Povežite se sa nama

Izdvojeno

ZA I PROTIV RUDNIKA U MOJKOVCU: Podijelio vlast a ujedinio građane

Objavljeno prije

na

Troje odbornika vladajuće većine u lokalnom parlamentu pridružilo se opoziciji u stavu da na području te opštine ne smije biti eksploatacije rude. Ostali zagovaraju otvaranje rudnika,  “uz poštovaje najviših ekoloških standarda”

 

Na suprotstavljenim  stranama  našli su se odbornici mojkovačke vladajuće većine, na posljednjoj sjednici Skupštine opštine (SO), kada se odlučivalo o Zaključku   “protiv svih aktivnosti vezanih za oblast rudarstva” na teritoriji  te opštine.

Zaključak je predložio odbornički klub opozicione DPS, zajedno sa jednim odbornikom SNP koja je u tom gradu dio vladajuće koalicije. Na sjednici SO njima su se pridružila još dva odbornika Grupe birača Ne damo Mojkovac, pa je tako većina odbornika rekla ne rudniku. Ostalih 14 odbornika vladajuće većine iz koalicije Za budućnost Mojkovca , Demokrata,  URA i Ujedinjene Crne Gore izašli su iz skupštinske sale dok je glasanje trajalo.

Dok oni koji su glasali za Zaključak tvrde da u Mojkovcu ne smije biti rudnika, iz Opštine Mojkovac kažu da taj projekat treba objeručke prihvatiti, ukoliko bude realizovan po najvišim ekološkim standardima. Izvršna vlast smatra da Mojkovac treba razvijati u oblastima industrije, poljoprivrede i turizma.  Iako su našli brojne zamjereke  nacrtu Detajnog prostornog plana (DPP) za prostor koncesionog područja za eksploataciju mineralnih sirovina Brskovo, ipak  tvrde da taj “manjkavi dokument” može služiti  kao polazna osnova.

“Vlada Crne Gore – nadležno ministarstvo, treba da inovira postojeći nacrt DPP za prostor koncesionog područja Brskovo, zajedno sa Strateškom procjenom uticaja na životnu sredinu. DPP i Strateška procjena uticaja na životnu sredinu treba da odgovore da li je taj  projekat u koliziji sa strateški važnim razvojnim projektom skijališta Žarski. Poseban osvrt treba da bude na problem rješavanje prašine sa rudnika, kako bi bilo spriječeno potencijalno širenje prašine prema budućem ski centru kao i prema drugim naseljenim područjima”, saopštili su iz Opštine neposredno prije sjednice na kojoj je usvojen Zaključak.

Poručili su i  da je “u planskim dokumentima i ugovoru sa potencijalnim investitorima neophodno utvrditi obavezu rekultivacije nakon završene faze eksploatacije”. Izvršna vlast smatra i da je koncesiona naknada niska i da je kroz zakonsku regulativu treba uvećati. Preporučili su Vladi i da nađe rješenje da se otvaranjem rudnika investitor  obaveže da prilikom zapošljavanja prioritet imaju stanovnici opštine Mojkovac, kao i drugih opština sa sjevera Crne Gore.

“Zbog značajnog arheološkog lokaliteta Brskovo investitor se mora obavezati da finansira izgradnju muzeja za čuvanje i izlaganje arheoloških artefakata i sprovedenih istraživanja, kao i da finansira projektnu dokumentaciju i izgradnju replike Srednjovjekovnog Brskova u punoj veličini. Takođe, investitor se mora obavezati i da finansira izgradnju Memorijalnog centra “Junacima Mojkovačke bitke” na lokaciji koju odredi opština Mojkovac”, samo su neki od zahtjeva iz Opštine.

Većina odbornika, međutim,  smatra da što hitnije treba da se  verifikuje prestanak važenja Ugovora  o koncesiji za detaljna geološka istraživanja  i eksploataciju sulfidne polimetalične rude na prostoru bivšeg rudnika “Brskovo”. Takođe i da se obustavi donošenje DPP za prostor koncesionog područja sa pratećom Strateškom procjenom uticaja na životnu sredinu.

U Zaključku, za koji je glasala većina lokalnog parlamenta, piše da bi taj projekat „u ogromnoj mjeri devastirao prostor, trajno zagadio životnu sredinu, ugrozio život i zdravlje ljudi, uništio kvalitet prirodnih i kulturnih vrijednosti“. Dalji razvoj te opštine, piše u dokumentu, treba usmjeriti na razvoj poljoprivrede i organske proizvodnje, seoskog, sportskog i visokog turizma i poljoprivredno-prerađivačkih aktivnosti.

Većina  odbornika  smatra i da  DPP nije urađen u skladu sa važećim zakonskim propisima, međunarodnim konvencijama koje je Crna Gora ratifikovala i  planovima višeg reda.  Tvrde da je taj planski dokument „u suprotnosti sa svim principima održivog razvoja i zelene agende“i da se  „njime  predlažu aktivnosti koje za rezultat imaju trajnu i nepovratnu devastaciju prostora u području između dva nacionalna parka i rijeke Tare“.

Iz  izvršne vlasti  nijesu željeli da komentraišu koliko je  projekat rudnika pokvario, do sada, više puta isticane “harmonične odnose” među konstituentima lokalne vlasti. Ne žele da komentarišu ni kako će činjenica da među političkim subjektima u vladajućoj koaliciji postoje dijametralno suprotni stavovi oko budućeg razvoja Mojkovca uticati na funkcionalnost lokalne vlasti. Međutim, na društveim mrežama, uporedo, traje  “rat” objavama i saopštenjima između koalicionih partnera.  Prvo je Boško Laketić, odbonik URA optužio odbornike Ne damo Mojkovac i  Miloša Rajkovića (SNP) za  “pravljenje  političkog  saveza sa DPS“ i ograničavanje razvojnih šansi opštine “samo na poljoprivredu i turizma”.

“Ako sa nekom partijom dijelite u potpunosti viziju razvoja, nakon što ste sopstvenu promijenili za 180 stepeni, onda se postavlja jasno pitanje, da li je ta partija suštinski vaš partner… Nakon sjednice,  narednih dana logično je očekivati i rušenje aktuelne vlasti, jer je danas sklopljen savez DPS-a, Ne damo Mojkovac (PES-a) i Miloša Rajkovića koji je usvajanjem današnjeg Zaključka odredio sudbinu razvoja Mojkovca isključivo u pravcu razvoja poljoprivrede i turizma… Ko ne može da se bavi turizmom i poljoprivredom neka polako pakuje kofere”, poručio je odbornik Laketić na društvenim mrežama.

Kako su Monitoru kazali u GB Ne damo Mojkovac, neće “raditi bilo kakve rekonstrukcije i prekonbinacije lokalne vlasti”. Kažu i da će poštovati koalicioni dogovor, “kao i do sada”. Ukoliko neko drugi od konstituenata ima to u planu,  objašnjavaju da neće smetati.

Tvrde, takođe, da su se prilikom glasanja o Zaključku koji su predložili odbornici DPS, vodili isključivo zdravim razumom, sopstvenim stavom, dokumentima struke i interesom građana Mojkovca.  Podsjećaju da napade na GB “ predvodi odbornik lokalne vlasti, čija je partija na državnom nivou zajedno  sa DPS srušili prvu demokratski izabranu Vladu Crne Gore”.

“Ostaje nam nejasno kako je partija koja sebe naziva “zelenom” (ekološkom) i srcem i dušom uz rudnik koji prijeti da trajno devastira životnu sredinu Mojkovca”, zaključuju iz Ne damo Mojkovac.

U tom gradu je mjesecima vrlo aktivna i Građanska inicijativa “Zdravi Mojkovac”, čiji su predstavnici i pred odbornicima još jednom obrazložili zbog čega je rudnik “poguban za grad”. Oni traže raskid Ugovora o koncesiji za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju sulfidne polimetalične rude na istražno-eksploatacionom prostoru bivšeg rudnika „Brskovo“ sa kompanijom  Brskovo Mine.

Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT), u septembru su podnijeli i krivične prijave protiv tadašnjeg ministra kapitalnih investicija Ervina Ibrahimovića i državnog sekretara Admira Šahmanovića. U krivičnoj  prijavi navode da su  Ibrahimović i Šahmanović,  protivno imperativnim propisima Ugovora o koncesiji i protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja i svojih ovlašćenja,  spriječili raskidanje ugovora iako su, navodno, postojali uslovi za to. Kako tvrde iz GI,   Ministarstvo kapitalnih investicija nije poslalo obavještenje koncesionaru da je Ugovor istekao 25. jula.

                                                                                                Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo