Povežite se sa nama

Izdvojeno

VUK JANIĆ I POSLJEDNJA JUGOSLOVENSKA JEDANAESTORICA: O izgubljenim snovima

Objavljeno prije

na

Ivica Osim: ,,Politička situacija je postajala sve gora, a reprezentacija je igrala sve bolje i bolje”. Onda se zemlja raspala a zlatni dječaci iz Čilea 1987. rasuli su se svijetom. Režiser Vuk Janić od 1994. kao izbjeglica, živi u Amsterdamu. U holandskoj prijestonici sreli smo se neposredno nakon premijere njegovog filma 2000

 

Sada već davne 2000, film Vuka Janića, Poslednja jugoslovenska jedanaestorica prikazan je u Amsterdamu. Iste godine, nagrađen je prvim mjestom u konkurenciji dokumentarnog filma. Dirljivo svjedočenje fudbalera posljednje reprezentacije SFRJ-a, o njihovom doživljaju raspada zemlje i karijerama koje su nastavili rasuti po svijetu. Režiser, koji je i sam iskusio strahote rata u rodnom Sarajevu, proputovao je Evropom i razgovarao sa slavnim igračima ,,zlatne generacije”. Fudbalerima koji su 1987, u Čileu, ponijeli titulu omladinskog svjetskog prvaka. Sa Sinišom Mihajlovićem i Zvonimirom Bobanom u Italiji, Robertom Prosinečkim u Zagrebu, Predragom Mijatovićem u Madridu. Osim njih i sa Dejanom Savićevićem u Beču i Ivicom Osimom u Gracu.

Vuk Janić od 1994, kao izbjeglica, živi u Amsterdamu. U holandskoj prijestonici sreli smo se neposredno nakon premijere njegovog filma.

,,Ovo nije film samo o fudbalu”, objasnio je. ,,Ovo je metafora o raspadu Jugoslavije. O pokušaju da razumijem ono što razumjeti ne mogu. Do kraja života neću razumjeti šta se u mojoj zemlji desilo i zašto”.

Ringišpil se polagano okreće preko platna, a onda umorno lice Ivice Osima. Čuje se pitanje režisera Janića.,,Prvo su se otcijepile Hrvatska i Slovenija, ali vi nastavljate da igrate i borite se za Jugoslaviju?” ,,Ne bori se niko za Jugoslaviju. Borili smo se za igru. Igra je igra. Bilo je slučajeva u ratu kada je zatišje, pa je raja igrala na male golove, oni isti koji su se borili jedni protiv drugih. To je jedna fina vrsta rata, a ne onog krvavog”.

Poslije ovakvih scena, zbog kojih se bolno grči utoba, slijede nježni porodični detalji. Boban sa ćerkom dok zalivaju cvijeće, Prosinečki pokazuje slike iz mladih dana na kojima je sa Šukerom, Peđa Mijatović ubjeđuje sina da je hladno da se kupa napolju u bazenu i ponavlja: ,,Znaš da bi te tajo pustio…”

U kadru je JAT-ov avion na putu u Italiju na sjetsko fudbalsko prvenstvo, 1990. Drugi dnevnik Televizije Beograd počinje najavom: ,,…Momci u plavim majicama krče put ka svjetskim fudbalskim visinama… Trener Osim se ljubi sa igračima, jugoslovenske zastave vijore se na tribinama, masa navijača skandira ‘Jugoslavija’”.

Sarajevo iste noći. Sve živo je na ulicama. Automobili sa upaljenim sirenama, pjenuša šampanjac, Sarajlije slave pobjedu i pjevaju Jugoslaviji.

,,Bosna se nekako osjećala najbliža sa tom reprezentacijom. Još su gajili nadu, iako su opasnost i strah već bili tu. Vidjeli su u tom uspjehu reprezentacije šansu za popravak nečeg što se više nije dalo popraviti. Politički, stanje je postajalo sve gore, a reprezentacija je igrala sve bolje i bolje”, priča Osim.

Glas komentatora: ,,Prilika, Savićević i 2 : 0. Jugosloveni su nadmoćno završili kvalifikacije, osvojivši prvo mjesto sa samo jednim porazom i sedam pobjeda u osam susreta”.

Slovenački igrači ostali su do kraja postojanja reprezentacije. Osim u Gracu pred kamerama: ,,Pokušavao sam da taj tim zadržim na okupu… Don Kihot je bio malo dijete za nas”.

Nije uspio. Maja 1992, na konferenciji za štampu Ivica Osim doima se kao slomljen čovjek. ,,Teško mi je da kažem. Podnosim ostavku… Odlazim, gotovo je. Ovo je moj gest, moja lična odluka. Neću da govorim radi čega, neću da objašnjavam. Vi to dobro znate. Ako ništa drugo, činim što mogu da se bar sjetite da sam se rodio u Sarajevu, a znate šta se tamo dešava”.

U Sarajevu je počeo rat. Dokumentarni snimci minobacačkih granata, zgrade u plamenu, snimci improvizovanih utakmica tokom rata, stadion Koševo prekopan, hiljade svježih humki, izgorjela Zetra u pozadini…Posljednja oaza zajedništva se ruši.

Slike Vukovara. Tišina. Ovdje je već sve srušeno.

Filmska priča počeće najavom: ,,Dvije države, Hrvatska i SRJ, koje su ne tako davno bile u ratu, izvučene su žrijebom u istoj grupi za Evropsko fudbalsko prvenstvo 2000”.

Reditelj zumira Peđin lik dok govori: ,,Osamnaestog avgusta treba da se igra sa Hrvatskom i ja mislim da će to biti Beograd, bez obzira na sadašnju situaciju. Mislim da će se stvari do tada smiriti. Desilo nam se da smo sada rivali”.

Beograd je 1999, razvaljeni grad, ne samo po zgradama nego i u dušama. Trubači praćeni srpskim navijačima i Kebom, na ulicama. Usporeni snimak i igrači reprezentacije Hrvatske i SRJ ulaze na teren. Jedan pored drugog, ne gledajući se, ulaze Boban i Mijatović. Prvi put poslije rata ,,Čileanci” igraju zajedno, ovaj put na suprotnim stranama. Mijatović, Mihajlović i Savićević za SRJ, Boban, Šuker, Bokšić za Hrvatsku. Mihajlović ne prestaje da se čudi: ,,Do juče smo zajedno igrali za jednu reprezentaciju, slavili i tugovali. A, sad, jedni protiv drugih”.

Revanš u oktobru. Dejan Savićević ispred kamere: ,,Obezbjedjenje je na nivou. Nemam straha. A šta ko misli, to me najmanje interesuje. Oni misle da smo mi krivi, a mi mislimo da su oni krivi”. Hrvatski navijač između kordona obezbjeđenja dobacuje uvredu Savićeviću. Kamera zumira Savićevićeve oči koje plamte, dok i on izgovara psovku. Zatim se spokojnim glasom okreće Janiću. I dodaje: ,,Najvažnije je da se utakmica završi bez incidenata”.

Na zagrebačkim ulicama, oko ponoći, zabilježen je razgovor sa Zvonimirom Bobanom. Opet zastave, ovaj put šahovnica u krupnom planu. Boban sa širokim osmijehom, odgovara na Janićeva pitanja. ,,Normalno je da je sve oko ove utakmice puno žešće, puno bitnije, puno drugačije. Prvi put se sastajemo kao državne reprezentacije. Igrali smo zajedno, ali tako je život otišao, i povijest napravila, i to tako treba prihvatiti”.

Opet se intoniraju Lijepa naša i Hej Sloveni, ovaj put domaćini zvižde jugoslovenskoj zastavi. SRJ se kvalifikovala za Evropsko prvenstvo.

Kamera zumira lice Ivice Osima. Legendarni Švabo u svojoj kući, u austrijskim štajerskim brdima, posmatra snimak igre dvije reprezentacije. Janić je zabilježio i ovaj trenutak: dok navijači zaglušujućom vikom pozdravljaju svoje igrače, Šuker i Mihajlović se pogledaju u oči, prijateljski nasmiju i pozdrave. Oči Ivice Osima ožive, na tren postoji neki drugi svijet.

,,To je momenat nade i suština filma. Najznačajnija poruka. Da uprkos mržnji, koja se u masi osjeća, prijateljstvo pojedinaca može opstati”, priča mi Janić dok šetamo duž amsterdamskih kanala.

Osim je tada je trenirao Šturm iz Graca i od njih je napravio austrijske prvake. Janić objašnjava: ,,U kući u austrijskim koruškim brdima, izgledao mi je kao neko ko se baš tu namjerno izolovao”.

Umornim glasom Osim objašnjava. ,,Poslije događaja u Bosni, nisam jedini koji je pokušao da se negdje skloni, da pobjegne. Ali, ne možeš. I ako odeš, to je prisutno. Veliki problem nastaje kada se brutalno prekinu svi snovi i plamenovi… Mnogi ljudi čije su duše ubijene žive, a nisu više živi“.

Iako nije pripadao generaciji iz Čilea, Janić je Dejana Savićevića uvrstio  u film, jer je prijatelj sa Bobanom. Snimao ga je kada je tek došao u Beč.

,,Želio sam da snimam u njegovoj sobi, ali je rekao : ‘Nemoj majke ti, stvari su u stanu jedna preko druge i nemam volje da ih sada raspremam’. Želio sam da uhvatim miris njegovog života. Snimali smo u   jednom hotelskom apartmanu, ali miris Dejanovog života osjetio sam kad smo otišli na Prater, onaj veliki točak napravljen početkom ovog vijeka, odakle se vidi Beč kao na dlanu. Moja je ideja bila da zabilježim ono što je za njihove živote karakteristično u vremenu u kojem snimamo. Mislim da sam u tome na neki način uspio”.

Prosinečki je odveo Janića u selo gdje mu žive roditelji. Idilična slika igrališta na kojem je napravio prve fudbalske korake. Sinušu  Mihajovića snimao je dok je ,,ležao kao gospod Bog naslonjen na loptu”, a u pozadini ekipa Lacija trenirala.,,Imaš najskuplji tim u drugom planu, dok mi pričamo šta se dešavalo u Jugoslaviji”. Ispričaće da je kao dijete učen da je Jugosloven, ali da je postao Srbin zbog svega što se u ratu dogodilo. Njegovi roditelji, majka Hrvatica i otac Srbin, morali su napustiti Vukovar, u strahu od hrvatskih vojnika… “

Dogovor za snimanje sa Zvonimirom Bobanom Janić je napravio pred utakmicu u Beogradu. ,,Boban je obrazovan, jako puno zna. Ličnost”, kaže Janić. ,,Djelovao je perfektno smireno, pričao je o prijateljstvu sa Dejanom, o tome kako je kao klinac došao iz Imotskog u Zagreb, da bi stanovao u internatu za mlade fudbalere… “

Zavaljen u dubokom baroknom naslonjaču, obrubljenom zlatom, u salonu vile u Madridu, Peđa Mijatović, dječačkim osmijehom i sa  tugom u glasu: ,,Sa svima njima, sa kojima sam igrao Svjetsko prvenstvo 1987. u Čileu i danas sam u odličnim odnosima”.

Onda svako od nas dugo odvija svoj film u sebi.

 

Mogli smo biti pobjednici

U intervju za holandski nedeljnik Panorama Vuk Janić na pitanje da li je, zbog sopstvenog iskustva i emocija bilo teško napraviti ovakav film, odgovara:  ,,Jako. Kad sam napustio Sarajevo 1994, nisam želio da razmišljam o pošlosti i o svemu što sam ostavio iza sebe. Ali, kasnije, sjetio sam se grupe igrača moje zemlje u čijim sam igrama uživao. Generacija, koja je kao jugoslovenski tim mogla stići daleko. Mogli su biti pobjednici svjetskog kupa. Toliko su obećavali, ali zbog događaja u mojoj zemlji razdvojili su se i obećanja se nisu realizovala. Odlučio sam da napravim film o ‘zlatnoj generaciji’. Ovo je film o izgubljenim snovima

 Lidija SOLDO KOJAŠEVIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA ZVALA AMBASADORE NA RAPORT I INSTRUKCIJE: (Ne)sluh za vanjsku politiku

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s crnogorskim ambasadorima, od Ukrajine  preko Evrope do SAD.  Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa EU

 

 

Vlada Crne Gore je preko Ministarstva vanjskih poslova (MVP) i ministra Ervina Ibrahimovića krajem februara pozvala maltene sve ambasadore u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) da hitno dođu na konsultacije. Početak konsultacija je određen za 6. mart. Mnogi su se tada uplašili reprize opoziva od 15. novembra 2024., kada je Vlada smijenila tri ambasadora.

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s ambasadorima od Ukrajine (Borjanka Simićević) preko Evrope do SAD-a (Jovan Mirković). Ispostavilo se da je strah ambasadora bio neopravdan. Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa Evropskom Unijom (EU), te odnosima između ključnih evropskih zemalja. Spajić je dao upute ambasadorima da nastave nedvosmileno podržavati EU i članstvo Crne Gore u tom bloku. Istovremeno je tražio da se uzdrže od kritike prema SAD-u i novoj administraciji i da se ne upuštaju u bilo kakve komentare trenutnih razmimoilaženja između SAD-a i evropskih saveznika.

Odmjereni stav Crne Gore se ubrzo vidio 11. marta na sastanku najviših evropskih vojnih zvaničnika u Parizu, gdje se razgovaralo o modalitetima podrške Ukrajini nakon američke najave obustave vojne pomoći. Na sastanak nije pozvana Amerika jer su Evropljani željeli pokazati da sami mogu biti veliki dio sigurnosnog okvira u slučaju primirja između Ukrajine i Rusije. Nakon što je agencija AP javila da su Crna Gora i Hrvatska jedine evropske članice NATO-a koje nisu odgovorile na poziv za sastanak u Parizu, savjetnik premijera za bezbjednost i odbranu Todor Goranović je za Radio Slobodna Evropa (RFE) potvrdio učešće Crne Gore na sastanku. Ipak, poslat je samo zamjenik vojnog predstavnika pri NATO komandi u Briselu jer je „načelnik Generalštaba Zoran Lazarević …u službenoj posjeti Bugarskoj“.

Diplomatske (ne)aktivnosti s druge strane Atlantika sadašnjeg ambasadora Mirkovića kod nekih funkcionera vladajuće koalicije izazivaju nezadovoljstvo i čak otvorenu ljutnju. Jedan od povoda je bio sastanak s američkim zvaničnicima sredinom februara u Vašingtonu kada je ambasador navodno izjavio da bi gubitak vlasti Aleksandra Vučića vjerovatno oslabio neke od njegovih crnogorskih marioneta. Detalje razgovora nije bilo moguće nezavisno potvrditi. Iako nije direktno pomenuo bivši Demokratski front (DF), izvještaj(i) ambasade ka Podgorici je naljutio koalicione partnere koji su se prepoznali u pomenutoj kvalifikaciji. To je navodno pogoršalo tinjajući antagonizam između djelova srpskog bloka i premijerovog Pokreta Evropa sad (PES). Jedan funkcioner DF-a je komentarisao da je to dovoljan razlog za opoziv jer su i oni podržali takvo kadrovsko rješenje u Vašingtonu.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

CRNA GORA I EVROPSKE OBAVEZE: Prestiže li nas Albanija  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Formalno, Crna Gora je u prednosti u odnosu na Albaniju. No, očigledna je sve snažnija podrška Brisela Albaniji, koju je komesarka Marta Kos nazvala i mogućom sljedećom članicom EU.  Ima još signala da je Crna Gora dobila ozbiljnu konkurenciju: Evropski parlament je umjesto u Podgorici otvorio kancelariju u Tirani, a Albanija nas je preduhitrila i u korišćenju sredstava iz programa Plana rasta

 

 

Nakon što je sredinom marta stigla vijest da Evropski parlament (EP) otvara kancelariju u Tirani umjesto u Podgorici, kod kuće je stidljivo aktuelizovana priča o tome gubi li Crna Gora titulu lidera u regionu. O tome za sada govore samo opozicija i civilni sektor, dok Vlada ćuti.

Iz EP su saopštili da je otvaranje kancelarije u Tirani dio strateškog plana o proširenju EU i da će Albanija  biti „ključna kontakt tačka“ sa Zapadnim Balkanom. „ Odluka o konkretnom gradu i mjestu uslijedila je nakon tehničke procjene dostupnosti.  Ali, naravno, status odgovarajuće zemlje kandidata za članstvo u EU je takođe imao pozitivan impuls”, saopštio je  izvjestilac Evropskog parlamenta za Albaniju Andreas Šider.

Crnogorske vlasti najavljivale su da bi Podgorica mogla biti izabrana za kancelariju EP na Zapadnom Balkanu, a incijativu je formalizovao predsjednik Jakov Milatović u decembru 2024. Iako se činilo da je stvar gotova, na kraju je izabrana Tirana.  Kao jedno od obrazloženja odluke,  evropski zvaničnici ističu bolju saobraćajnu povezanost Tirane. Ipak, očito je da Brisel polagano mijenja i retoriku o tome koja bi balkanska zemlja mogla biti 28. članica EU.

“Nastavi li ovako, Albanija bi do 2027. mogla postati sledeća članica EU”, saopštila je evropska komesarka za proširenje Marta Kos, tokom posjete Albaniji sredinom mjeseca. “Albanija je napravila izuzetan progres. Naravno, ostaje još dosta posla i dublje reforme su neophodne. Svakako, nastavi li ovim tempom, onda je sigurno da bi sve moglo biti završeno do 2027. godine i krenuti naprijed što je brže moguće. Želim da čestitam albanskim građanima na dostignućima do sada, a uz nastavak takve posvećenosti i tempa, nadam se kako EU više ne bi imala 27 članica već 28, sa Albanijom koja bi nam se pridružila”, saopštila je ona.

Ta ocjena Marte Kos, podstakla je u  Crnoj Gori i razgovor na temu gubi li Crna Gora status lidera u regionu.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DALIBORKA ULJAREVIĆ, CENTAR ZA GRAĐANSKO OBRAZOVANJE: Nerazminirano polje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Crna Gora više tapka u mjestu nego što ide naprijed, uprkos “guranju” iz Brisela. Pogrešne je lekcije vlast izvukla iz poklonjenog IBAR-a

 

 

MONITOR: Vlast i opozicija su dugo usaglašavali pitanja za Venecijansku komisiju. Zašto?

ULJAREVIĆ: Činjenica da dio vlasti i opozicije, koji su potpisali sporazum, nijesu mogli lako doći do jednog usaglašenog pitanja za Venecijansku komisiju već su poslata dva – od svake strane po jedno – indikacija je suštinskog nepovjerenja među tim političkim akterima. To naglašava i da je jedan formalni dokument, koji je trebalo da bude neki vid mosta ka uspostavljanju institucionalnog dijaloga između vlasti i opozicije, na krhkim osnovama.

MONITOR: Hoće li VK pomoći da se prevaziđe politička kriza?

ULJAREVIĆ: Venecijanska komisija nema čarobni štapić. Njena uloga je savjetodavna, zasnovana na pravu i principima demokratije. Može pomoći u tehničkom i pravnom smislu, ali neće riješiti suštinske probleme naše političke krize, čiji je samo jedan izraz bio slučaj penzionisanja sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović.

Imaćemo pravni i politički test – da li su akteri spremni da poštuju preuzete obaveze, posebno partije vladajuće većine ukoliko to mišljenje ne bude u okvirima odluke koju su oni donijeli. Ma kako se to u konačnici riješilo, ostaje nam nerazminirano političko polje, po kojem akteri hodaju, a svaka nova “mina” koja se (ne)namjerno aktivira produbljuje krizu.

MONITOR: Kako vidite  političku situaciju u kojoj su nam potrebne strane adrese da  arbitriraju o  pitanjima od  javnog interesa?

ULJAREVIĆ: To je simptom nerazvijene političke kulture, slabih institucija i skromnih formata političkih struktura na našoj političkoj sceni, a demokratska zrelost se mjeri i sposobnošću institucionalnog i samostalnog rješavanja sporova.Nije to od juče, dug je put ka demokratskoj konsolidaciji, ali je važno da se ide naprijed, bez skretanja u slijepe ulice ili vraćanja unazad, što je naša svakodnevnica.

Uvijek treba apostrofirati odgovornost vlasti, a ona je sve otuđenija od građana i građanki. Nalazi naših istraživanja, konkretno posljednji CG puls, zajednički poduhvat CGO-a i Instituta Damar, ukazuju da 56.5 posto građanstva cijeni da je ova Vlada okrenuta partijskim interesima, a 60.7 posto da su ministri više predani ličnoj promociji nego poslu. Kada se sa tim upare podaci o (ne)povjerenju u institucije ili o percepciji pravca kretanja države jasno se prepoznaje da unutrašnji mehanizmi ne funkcionišu i da je država na autopilotu – bez jasnog smjera i vizije za budućnost.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo