Mandatar Zdravko Krivokapić obećava novi i bolji pristup borbe protiv virusa, nakon haosa koji je iza sebe ostavila stara Vlada, Simović i NKT. Za sada, Krivokapić je nepoštovanjem osnovih mjera protiv virusa nastavio politiku prethodnika i uputio lošu poruku građanima koji očekuju ozbiljnost u vrijeme pandemije
Kada pandemija jednom prođe, pored švedskog, naučnici će moći da analiziraju i crnogorski model borbe protiv korone. Crna Gora je jedina zemlja u Evropi koja nakon izbora nije imala skoro nikakav sistem borbe protiv korona virusa. Nemanje institucija uslovilo je time da „patriote“ i „vjernici“ mogu nesmetano, bez poštovanja mjera, organizovati masovne skupove a da oni koji poštuju mjere budu „naivna“ manjina.
„Mi praktično dva mjeseca imamo visok nivo obolijevanja“, kazao je epidemiolog Instituta za javno zdravlje Milko Joksimović i ocijenio da je to „slika i prilika nepridržavanja mjera sve vrijeme“.
Slike sa sahrane mitorpolita Amfilohija – pričešće vjernika istom kašikom, ljubljenje kovčega, nenošenje maski… obišle su svijet i to u rubrikama no coment i vjerovali ili ne.
„Suprug moje prijateljice je u plastičnoj kesi iznijet iz KCCG i imala je 15 minuta da se oprosti ona i dvoje djece od pokojnika koji je imao 57 godina, na Čepurcima. Roditelji nisu mogli da vide svoje dijete”, izjavila je doktorica Kliničkog centra Crne Gore Nevenka Pavličić. Ona se obratila predsjedniku NKT-a Milutinu Simoviću i od njega zatražila da izda nalog da se zatvori kovčeg preminulog mitropolita Amfilohija, jer je prema njenim riječima obred gdje hiljade ljudi ljubi tijelo Amfilohija „leglo zaraze“.
NKT i Simović, koji su i prije podržavanja poslijeizbornih „patriotskih“ skupova izgubili legitimitet, oglasili su se nakon par dana osudivši „drastično kršenje mera“. Otišli su i kod predsjednika države i njihove partije Mila Đukanovića da se usaglase oko toga. A odgovornost su prebacili na Institut za javno zdravlje.
U kakvu neozbiljnost je utonuo NKT govori i njihovo saopštenje krajem protekle nedjelje, o tome da su preventivne mjere dale rezultate u danu kada je zabilježen, do tada, rekordni broj novooboljelih 354, a umrlo osam kovid pacijenata.
Crni rekordi se iz dana u dan obaraju – u srijedu je Institut registrovao 574 nova slučaja, a privatne laboratorije 300, ukupno 874 novooboljelih. S tim da su rezultati iz privatnih laboratorija dovedeni u sumnju. Direktor doma zdravlja Podgorica Nebojša Kavarić apelovao je na građane da pozitivne testove iz privatnih laboratorija prijavljuju Institutu za javno zdravlje a ne da se, kako je rekao, sa njima šetaju po prodavnicama i restoranima.
„Ugovorima je, na predlog Instituta za javno zdravlje, definisano da upućivanje uzoraka u navedene privatne ustanove, ide isključivo preko Instituta. Navedene zdravstvene ustanove će dobijati uzorke isključivo od strane Instituta za javno zdravlje odnosno Institut će privatnim ustanovama dostavljati uzorke koje ne može u optimalnom roku da obradi. Obaveza privatnih zdravstvenih ustanova je da Institutu dostave rezultate urađenih PCR testova u roku od 48 sata od dobijanja uzoraka na analizu“, odgovoreno je Monitoru iz Fonda za zdravstveno osiguranje.
Iz Fonda tvrde da su privatne laboratorije obavezne da vode „evidenciju na propisanim obrascima od strane Instituta za javno zdravlje u skladu sa Zakonom o zbirkama podataka u oblasti zdravstva i Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti“.
Odgovore iz privatnih laboratorija koje je Monitor kontaktirao nijesmo dobili. Iz Instituta su Monitoru kazali da se iz privatnih laboratorija prijavljuju pozitivni rezultati testova, ali „ne raspolažemo informacijama da li su baš svi pozitivni slučajevi prijavljeni, jer kontrola rada zdravstvenih ustanova nije u ingerenciji Instituta za javno zdravlje“.
Vrtoglavi rast broja oboljelih doveo je do drastičnog rasta broja umrlih, tvrde u Sindikatu doktora medicine Crne Gore. U analizi koju su uradili, Crna Gora je u protekla tri mjeseca imala najveću stopu zaraženih koronom u Evropi. U periodu od 6. oktobra do 1. novembra smrtnost od korona virusa u Crnoj Gori porasla je za čak 66,5% procenata, dok je u Njemačkoj i Velikoj Britaniji rast bio oko 10 %, u Švedskoj manje od 1% , dok je na Tajvanu nula.
Od korona virusa u Crnoj Gori je od početka epidemije umrlo 326 ljudi, u Srbiji 850, Sloveniji 441, Hrvatskoj 654, Albaniji 536, Sjevernoj Makedoniji 1.071, BiH 1.358.
Nadležni tvrde da prijeti pretrpanost bolnica, dok se pacijenti žale da se pojedini sa ozbiljim stanjem ne hospitalizuju već im se određuje kućno liječenje. Ljekari upozoravaju da pored bojazni od punih bolnica i medicinski radnici imaju prag izdržljivosti. Situacija u Kliničkom centru Crne Gore trenutno je podnošljiva, ali brojke o novozaraženim na nivou države, koje će se vrlo brzo odraziti i na hospitalni dio, više su nego alarmantne, kazao je pomoćnik direktora KCCG-a Nemanja Radojević. On je upozorio: „Bliži nam se vrlo nepovoljna i loša, da ne kažem katastrofalna situacija. Oko 700 oboljelih dnevno nevjerovatna je brojka za Crnu Goru, a rastom broja oboljelih biće i više preminulih”.
U Crnoj Gori je 5.638 oboljelih, a najgora situacija je u Podgorici sa 2.738 slučajeva oboljenja od korona virusa. Direktor Doma zdravlja Podgorica Nebojša Kavarić poručio je da je trenutna epidemiološka situacija u glavnom gradu alarmatno ozbiljna i dramatična: „Mi smo davno prešli brojke koje smo nekada projektovali kao najgori scenario i u odnosu na te brijke, sistem uredno funkcioniše”.
Iz Institua su najavili da će od 6. novembra škole i ugostiteljski objekti biti zatvoreni u Glavnom gradu, Budvi, Ulcinju i Cetinju. Biće zabranjeno i okupljanje u kućama i stanovima. Ministarstvo prosvjete je najavilo da očekuje da se u pomenutim opštinama od sljedećeg ponedjeljka pređe na onlajn sistem rada.
Iz Instituta za javno zdravlje Monitoru su rekli da će epidemiološki rezultati okupljanja na sahrani mitorpolitu Amfilohiju znati za dvije nedjelje: „Mjesta iznenađenju nema, tako da je moguće očekivati pogoršanje već prilično složene situacije, a konkretan epilog svega znaćemo za 14 dana“.
„Institut za javno zdravlje koristi svaku priliku da podsjeti građane da mi nemamo mogućnost da zabranjujemo ili sankcionišemo određena ponašanja, već je naša uloga prvenstveno propisivanje mjera kojima štitimo sve crnogorske građane“, ponavljaju iz Instituta.
Korona virus potvrđen je kod vladike Joanikija i patrijarha Irineja. Mandatar Zdravko Krivokapić obećava novi i bolji pristup borbe protiv virusa, nakon haosa koji je iza sebe ostavila stara Vlada, Simović i NKT. Za sada, Krivokapić je nepoštovanjem osnovih mjera protiv virusa nastavio politiku prethodnika i uputio lošu poruku građanima koji očekuju ozbiljnost u vrijeme pandemije.
Aplauzi nijesu dovoljni
Sistem zdravstva treba da se bolje organizuje, poručili sindikati zdravstvenog sektora Evrope u zajedničkoj akciji kako bi svojim vladama stavili do znanja kakvo je stanje u zdravstvenim sistemima. I
Sindikat zdravstva Crne Gore kao član Evropske Federacije sindikata javnih službi, podržao je akciju Aplauzi nijesu dovoljni.
„U Evropi je više od 7.000 zdravstvenih radnika izgubilo život a kraj pandemije se ne nazire. Skrećemo pažnju na sve naše kolege, naročito one koji su danonoćno u skafanderima i pod maskama i vizirima i tražimo da se nagradi njihov rad, ali ne samo trenutno već da se prepozna prava vrijednost posla koji obavljaju zdravstveni radnici“, izjavio je Vladimir Pavićević, predsjednik Sindikata zdravstva Crne Gore.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, od ukupno oboljelih od korona virusa, između četiri i 12 odsto potvrđenih slučajeva su zdravstveni radnici. Između 50 i 60 zdravstvenih radnika KCCG-u pozitivno je na koronavirus, i nalaze se u kućnoj samoizolaciji ili na bolničkom liječenju
„Evropska komisija procjenjuje da će u sljedećoj deceniji doći do dramatične nestašice pružanja zdravstvenih usluga ako se ne preduzmu odgovarajuće mjere“, kazala je Ratka Prodanović, predsjednica Nezavisnog sindikata KCCG.
Predrag NIKOLIĆ