Povežite se sa nama

Izdvojeno

VRIJEME UOČI NOVE VLADE: Kad riječi izgube vrijednost, a vlast postane najveća vrijednost

Objavljeno prije

na

Gotovo svi akteri koji bi mogli da čine buduću vladu, do nedavno su teško optuživali  jedni druge, a neki i tvrdili da sa nekima ne bi mogli nikako. Ispostavilo se  da mnogi ipak mogu.  A i da su im istine drugačije prije i poslije izbora

 

Dok se čeka na početak zvaničnih pregovora oko formiranja nove, 44. crnogorske vlade, koji bi trebalo da otpočnu nakon utvrđivanja konačnih rezultata izbora, što će po mnogima potrajati, u sjenci se vode neformalni pregovori i razvijaju potencijalni modeli buduće vlade. Analitičarima i ostalim svjedocima crnogorske političke zbilje, nikad nije bilo teže da predvide kako će izgledati buduća vlast. Riječ onih koji pretenduju da je vrše  ili su je već vršili, izgubila je vrijednost.,  A vlast za sebe postala najveća vrijednost.

Gotovo svi akteri koji bi mogli da čine buduću vladu, do nedavno su teško optuživali  jedni druge. Neki su i  tvrdili da sa nekima ne bi mogli nikako. Ispostavilo se da mnogi ipak mogu.  A i da su im istine drugačije prije i poslije izbora.

Milojko Spajić, lider Pokreta Evropa sad, najozbiljniji kandidat za premijera, saopštio je prošle sedmice da su neformalni razgovori o vlasti pokrenuti i da će biti konstituisana vlada “sa stabilnom političkom većinom”. Naveo je da su im Demokrate i partije manje brojnih naroda “prioritetni partneri”, te da su otvoreni za razgovor sa koalicijom Za budućnost Crne Gore, odnosno bivšim Demokratskim frontom, skraćenim za PzP.

Lider PES takođe je ponovio da neće pregovarati sa Demokratskom partijom socijalista(DPS) i građanskim pokretom URA, čiji je lider, premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović u predizbornoj sedmici lansirao aferu Do Kvon, iako danas tvrdi da nije. Ta afera je postala tačka razdora u postizbornoj jednačini sastavljanja Vlade.  I, između ostalog, otežala ako ne i onemogućila ono što se od ovih izbore očekivalo  – stabilna vlada.  Afera je uz to dočarala koliko vrijede riječi na crnogorskoj javnoj sceni.

Abazović je u sedmici pred izbore sazvao sjednicu Nacionalnog vijeća za bezbjednost  na inicijativu „nekih ljudi“ zbog pisma koje je, kako je aopštio, dobio od Do Kvona, takozvanog kralja kriptovaluta koga Japan i SAD potražuju zbog pronevjere teške 40 milijardi funti. Tada je saopšteno da je Do Kvon pismo uputio Abazoviću, ministru pravde Marku Kovaču i specijalnom tužiocu Vladimiru Novoviću, i u njemu inkriminisao Spajića.  Nakon sjednice, ministar policije Filip Adžić, saopštio je da postoje dokazi ne samo o susretima Spajića i Do Kvona, nego i da se u Do Kvonovom lap topu nalaze dokazi o finansiranju PES-a od strane kralja kripto valuta, te o njihovom poslovanju.

„Ne znam je li to sporno, treba da se ispita. Možda je potpuno legalno poslovanje sa jednim od najtraženijih bjegunaca… Unutar laptopa postoje dokazi o finansiranju kampanje. Ne bih govorio o cifri, ali nije zanemarljiva“, istakao je.

Izbori su prošli, PES osvojio manje glasova nego što se očekivalo, Do Kvon pred crnogorskim pravosuđem saopštio da nije finansirao PES, a Adžić saopštio da on to nije nikad ni rekao, već da je Do Kvon u stvari potvrdio njegove navode. U pismu, po Adćiću,  sad navodno  piše da je PES finansirala „kripto zajednica“.

I Abazović se odrekao onoga što je govorio pred izbore. U susret pregovorima o novoj Vladi, premijer je kazao da on nema nikakve veze sa tom aferom, da ju je sam sebi napravio Spajić, te da on da nije čuo Spajića kako se ničim izazvan brani od optužbi M portala o tom Do Kvonovom pismu, ne bi ni znao za pismo. Ispalo je i da je Abazović to famozno pismo sam uputio Kovaču i Novoviću,  a ne da je ono, kako se najprije tvrdilo, stiglo na sve te adrese.

“Niti sam tvrdio da su stvari istinite iz pisma, niti da su neistinite. Niti sam organ koji to utvrđuje. Moje je bilo da informišem nadležne državne organe, to sam uradio”, saopštio je Abazović nakon izbora. Nije objasnio zašto je, nakon što je obavijestio državne organe, sazvao  sjednicu Nacionalnog vijeća za bezbjednost.

Bilo kako bilo, nakon svega, i  pošto je PES saopštio da oni ne žele URU u vladi zbog afere Do Kvon, Abazović i Adžić sebe vide u Spajićevoj vladi.Uz obrazloženje da će iz PES zvati  „ako im je namjera da se nastavi sa borbom protiv organizovanog kriminala i korupcije“. Kako su Abazović i Adžič zamislili da nastave tu borbu sa premijerom koga su prije samo desetak dana optužili  da ima veze za „kraljem kriptovaluta“ i pronevjerama , nijesu objašnjavali.  Možda je kao i onda kada je njihovu borbu protiv organizovanog kriminala  podržao  Đukanovićev DPS kroz formiranje manjinske vlade.

Milenko Spajić aferu Do Kvon smatra presudnom temom za formiranjem Vlade, o kojoj se, kako je rekao, svi koji pretenduju da uđu u vladu moraju izjasniti. Istovremeno ne vidi problem oko pregovora sa ZBCG Milana Kneževića, iako je Knežević nakon sjednice Nacionalnog vijeća za bezbjednost povodom slučaja Do Kvon, otišao i korak dalje od Abazovića tvrdeći da je „nacionalna bezbjednost Crne Gore ugrožena“. I u  završnoj debati pred izbore u kojoj su učestvovali svi predstavnici lista, Knežević je u svom izlaganju mahom bio fokusiran na napade na Spajića, a povodom afere Do Kvon.

“Zbog nastalih okolnosti jako je bitno da se svi subjekti i činioci odrede po ovom pitanju, jer čvrsto vjerujemo da oni koji su na bilo koji način bili uključeni u osmišljavanje i plasiranje ove lažne afere, ne treba da budu dio naredne Vlade-zbog dobrobiti Crne Gore i svih njenih građana”, saopštili su iz PES-a. Knežević se tim povodom nije javno odredio nakon izbora.

Afera Do Kvon nije jedina stvar zbog koje su PES i bivši Demokratski front razmijenili optužbe. Uoči predsjedničkih izbora, Državna izborna komisija diskvalifikovala  je Spajića kao kandidata zbog njegovog državljanstva i boravišta u Srbiji. Tu  odluku podržali su i članovi DF i SNP u tom tijelu. Iz PES-a su tvrdili da je time ozvaničena “saradnja jedinstvenog DPS-a protiv svih slobodnih građana Crne Gore”.

Pred predsjedničke izbore Spajić je takođe govorio da su „DPS i DF partije prošlosti i da sa njima neće sarađivati“. Danas je koalicija ZBCG neko s kim se može pregovarati, a SNP se navodno takođe planira za Vladu. U međuvremenu smo saznali i da je Spajić zaista imao državljanstvo i boravište u Srbiji, te da mu se ne može vjerovati na riiječ, iako je u tom slučaju politički diskriminisan.

Saznali smo i da SNP Vladimira Jokovića sada nema ništa protiv da uđe u Spajićevu  vladu.  Iako su i njih dvojica svojevremeno razmijenili  teške riječi. Spajić je u susret predsjedničkim izborima kazao za Jokovića kako je “čovjek u formalnoj koaliciji sa Demokratskom partijom socijalista”.

“Najgluplje skrojena ‘tajna’ osovina na svijetu je jedinstveni DPS iz hiperinflacije 1993. godine – DF, SNP, DPS i kompanija”, saopštio je. Prethodno je Joković, odgovarajući na pitanje da li bi u drugom krugu predsjedničkih izbora podržao kandidata Evrope sad,  “izrazio bojazan kuda ide taj pokret”,  i saopštio “da je Spajić bio protiv ustoličenja mitropolita Joanikija na Cetinju”.

Govoreći o kandidaturi Spajića, Joković je dodatno  ocijenio da duh Šćepana malog nije prošao.

Joković danas, nakon što je dobio pozivnicu za ulazak u Spajićevu Vladu, utanjuje glas.  “Mi smo tradicionalna partija građanske profilacije, i kao takvi smo poželjan partner svakom koalicionom subjektu za formiranje vlasti. Očekujemo da će doći do pregovora i da će SNP biti dio buduće 44.vlade”, saopštio je ponosno.

Prema raznim procjenama, Spajićeva „stabilna većina“ i okosnica buduće Vlade su – deset poslanika manjinskih partija, sedam poslanika Demokrata i dva poslanika SNP. Uz moguću podršku ZBCG. Kad se sve sabere, malo je šta tu  stabilno.

Manjinske partije su u susret zvaničnim pregovorima oko formiranja Vlade ispostavile principe koje moraju uvažiti  poterncijalni  partneri u vlasti. Njihovi zahtjevi u suprotnosti su sa programima dijela stranaka i koalicija sa kojima PES planira pregovore , a posebno sa koalicijom ZBCG. Nego što se principa tiče, i lideri manjinskih stranaka su mnogo puta dokazali da umiju da prižmure.

​​​​​Iako su tokom kampanje najavljivali zajednički pobjednički pohod postizborna sudbina Demokrata i URE po svemu sudeći neće biti ista. Iz dosadašnjih izjava, jasno je da će Demokrate pregovarati sa PES-om, bez URE, koja je nepoželjna u novoj vladi.

Boris Bogdanović iz Demokrata saopštio je ove sedmice, odgovarajući na pitanje hoće li odvojeno pregovarati o ulasku u vladu,  da je ““jako pošteno” od GP URA “da svojim stavovima ne opterećuju” koaliciju te dvije partije.

On je rekao da su  Demokrate za aferu “Do Kvon” saznale iz medija, i da “druga neposredna saznanja i informacije” nijesu imali. Dodao je da žele da ostanu neutralni, i da kroz to daju prostor da se dva subjekta (GP URA i PES) lakše izražavaju “bez stvaranja atmosfere nagađanja”.

Mileta Radovanić, iz GP URA,  saopštio je  takođe da će oni i Demokrate, “kao dva odvojena politička subjekta, sve bitne odluke donijeti na najvišim partijskim organima”.

“Nije pošteno prema glasačima koalicije Demokrata i Građanskog pokreta (GP) URA da se ona odmah nakon izbora ugasi, ali je očigledno da Demokrate žele da uđu u vladu u kojoj je GP URA nepoželjan”, prokomentarisao je građanski aktivista Stefan Đukić.

“U svakom slučaju, imajući u vidu da govorimo o crnogorskoj partijskoj politici, ne bih isključio bilo koju mogućnost, pa da na kraju i Demokrate i GP URA budu u vlasti, ali i u opoziciji. Istorija nam je pokazala da ne postoji obećanje ili ‘snažan’ stav koji politička klasa ne može prekršiti, te nam je i ovdje mudrije da posmatramo i čekamo”, ocijenio je Đukić.

Čekamo.

Milena PEROVIĆ

Komentari

FOKUS

ZORAN BEĆIROVIĆ, KONTINUITET NASILJA NAD NOVINARIMA I KRITIČARIMA: Do kada?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Napad na novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića, nije incident. To je kontinuitet svestrane nasilničke prakse Zorana Ćoća Bećirovića. Pitanje je: hoće li država konačno stati na put tom nasilju? Ili će učinjenost i novac neformalnog gospodara Kolašina prevagnuti i kod sadašnjih vlasti

 

 

Novinari su ponovo bili meta kontroverznog biznismena i njegovih tjelohranitelja. Osnovni sud u Podgorici odredio je pritvor do 30 dana Zoranu Ćoću Bećiroviću, Mladenu Mijatoviću i Ljubiši Dukiću, dok je Bećirovićev sin Luka nakon tužilačkog pritvora pušten na slobodu. Njih su četvorica osumnjičeni da su u nedjelju veče, verbalno a potom i fizički, napali novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića.

“Osnovano se sumnja da su osumnjičeni kritičnom prilikom u alkoholisanom stanju Ani Raičković uputili veći broj grubih uvreda i ozbiljnih prijetnji, prepoznajući je kao novinarku koja je u više navrata u svojim tekstovima u okviru crne hronike pisala o pojedinim osumnjičenim licima”, saopšteno je iz Osnovnog suda. “Osumnjičeni Bećirović i Mijatović su istu fizički napali na način što su je uhvatili rukama za kosu i vukli je, usljed čega je glavom udarala po unutrašnjosti svog vozila u kojem se nalazila, dok  je osumnjičeni Mijatović istovremeno držao za vrat i stiskao, a nakon čega su polomili staklo na zadnjem vjetrobranskom staklu njenog vozila “, navodi se dalje.

U saopštenju u kom se obrazlaže odluka o određivanju sudskog pritvora, navedeno je da su osumnjičeni “fizički nasrnuli na Gagovića i Arapovića, isključivo iz razloga što su uvidjeli da se radi o osobama bliskim Raičković i to na način što su Gagoviću zadali više udaraca pesnicama i nogama u predjelu glave i tijela, dok su Arapovića pokušali nasilno izvući iz vozila, kada je imao namjeru da se udalji sa lica mjesta. Sva oštećena lica su zadobila povrede u predjelu glave i tijela.”

Napadanuta novinarka dala je detaljniji opis nasilja koji je pretrpjela, skupa sa svojim bližnjima. Izdvajamo dio koji opisuje šta se desilo kada je sjela u automobil i  pokušala da ode sa mjesta gdje je napadnuta, ispred lokala brze hrane Gurman u Bloku V.  On, možda, najpotpunije  ilustruje bezobzirnost siledžija. “Tada je grupa napadača došla do mene, otvorili su vrata i Mijatović me stezao za vrat i govorio: Reci kako se zove momak (njen sin – prim. Monitora). Nijesam htjela, a on je ponavljao da kažem, jer će ga, prijetio je, svakako naći, a ako ne progovorim, mene ubiti”. Uporedo, svjedoči novinarka, dok je Mijatović držao za vrat, Bećirović je uhvatio za kosu i lupao joj glavu o vrata vozila. “Kad su me pustili, a ovaj (osumnjičeni Dukić) mi sugerisao da se udaljim, Bećirović je uzeo nešto, udario u auto i slomio mi zadnje staklo.”

Iako je opis događaja sličan onom u saopštenju Osnovnog suda, konačni zaključci čude: “Pritvor je određen zbog opasnosti od ponavljanja djela u odnosu na Mijatovića i Dukića, budući da su ranije osuđivani zbog krivičnih djela sa elementima nasilja, dok je u odnosu na Bećirovića pritvor određen zbog opasnosti da će učiniti krivično djelo kojim prijeti, imajući u vidu činjenicu da je osnovano sumnjiv da je kritičnom prilikom uputio prijetnje oštećenoj…”.

Ispada da je Bećirović osnovano sumnjiv ne zato što je fizički napao novinarku, već samo zato što je vrijađao i prijetio. To je u suprotnosti sa njenim tvrdnjama, ali i opisom događaja koji je tužilaštvo podnijelo uz zahtjev za određivanje pritvora, a sud prihvatio. Uz malu intervenciju koja bi u nastavku postupka mogla biti od velike koristi Bećiroviću.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVEMBAR PUN SLUŽBENIH PUTOVANJA U VLADINOM OFISU: Skupo, a ne vrijedi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osim što je pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice, još neobičnije su  međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nisu u njihovoj nadležnosti. I od kojih zemlja baš i nema neku korist, a košta nas papreno.  Doduše i kod kuće nas koštaju

 

 

Ko je ovih dana zalutao na sajt Vlade Milojka Spajića, imao je razloga da se makar blago začudi.  U odjeljku Kalendar aktivnosti,  u kojoj Vlada najavljuje događaje za ovu i narednu sedmicu,  mahom su službena putovanja ministara/ki i njihovih delegacija.  Doduše, u Kalendaru se našla i rijetka unutrašnja aktivnost izvršne vlasti – ministar poljoprivrede Vladimir Joković uručio je 11. novembra 11 snjegočistača za sjever Crne Gore.  Bar je neko u zemlji.Ne samo zbog vremenskih nepogoda, nego i zbog predstojećih izbora u Budvi.

Jasno, premijer, potpredsjednici i ministri moraju da putuju i vode međunarodne aktivnosti.No, pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice. Još neobičnije su međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nijesu u njihovoj naležnosti. Iod kojih zemlja baši nema neku korist, a košta nas papreno. Doduše i kod kuće nas koštaju, a korist za zemlju je počesto upitna.

Prema kalendaru aktivnosti, ministar za urbanizam i prostorno planiranje Slaven Radunović će u novembru biti odsutan iz zemlje deset dana, od 14. do 24. novembra.  Iz Ženeve, u kojoj će biti dva dana, odletjet će  u Baku. Na sedam dana.

Radunović će u Ženevi već biti kada ovaj broj Monitora bude u štampi. Odlazi na Forum Kran Montana, koji je ove godine posvećen temi globalne bezbjednosti. Šta će minnistar urbanizma na konferenciji o bezbjednosti i je li to bio baš naš najbolji odabir, nije obrazloženo u Predlogu platforme koju je Radunović priložio kad se kandidovao za put. U vrlo oskudnom obrazloženju navodi se  tema Foruma, a ne i svrha Radunovićevog prisustva.

“Teme koje će se na ovom skupu obrađivati pokrivaju oblasti geostrategije, upravljanja međunarodnim poslovima u cilju borbe protiv terorizma, bezbjednosni problemi koji vrše uticaj na javni prostor, pomorski aspekti globalne bezbjednosti, finansije/bankarstvo i sajber bezbjednost, energetska sigurnost, zdravstvena bezbjednost, bezbjednost životne sredine, bezbjednost hrane, rudarstvo kao komponenta ekonomske sigurnosti, bezbjednost kritične infrastrukture…”,, stoji u Predlogu.  Teško da će Radunović imati šta da kaže na temu recimo sajber bezbjednosti, obzirom da u Ministartsvu imaju tehničkih problema čak i sa faksom,  kad treba odgovoriti na pitanja javnosti. Možda ovo “bezbjednost kritične infrastrukture”.

U Ženevi je sa ministrom Radunovićem i Andrej Orlandić, v.d. generalnog direktora Direktorata za strateške odnose i komunikacije.  “Troškovi članova delegacije procjenjuju se na 5.867,50EUR”, navodi se u Predlogu. I padaju na račun Ministarstva, odnosno građana.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RASTU RAČUNI ZA STRUJU, VODU…: Disanje je džabe, ali nije zdravo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Struja možda neće poskupjeti ali će računi za struju biti veći. Ovo možda tu je zbog činjenice da EPCG još nije odlučila da li će, prvi put u ovoj deceniji, povećati cijenu kilovata koje isporučuje domaćim potrošačima. Pretpostavlja se da će, nakon poruka vladinih čelnika, pokušati da odlože neminovno poskupljenje

Ono što je, zapošljenima, Vlada dodala na platu programom Evropa sad 2, počeće već od januara da se vraća u državni trezor, preko prihoda državnih (sistem EPCG) i lokalnih komunalnih preduzeća. Nova godina donijeće nove, veće, račune za struju, vodu i kanalizaciju, odvoz i deponovanje smeća… Neka će poskupljenja biti manja, druga veća, ali će se svako od njih osjetiti u troškovniku crnogorskih domaćinstava.

Ipak, premijer Milojko Spajić ne da se lošim vijestima. “Zbog Evrope sad 2 neće biti nikakvih povećanja nigdje”, obećao je prošle nedjelje prkoseći činjenicama. “Neće biti povećanja cijena struje od januara 2025. godine”, pridodao je predsjednik Vlade, naglasivši kako pokret Evropa sad (PES), u opštinama gdje je dio lokalnih vlasti, “neće dozvoliti povećanje cijena vode”.

Prvi dio iznijetih tvrdnji, koji se tiče cijena električne energije, pojasnio je, već sjutradan, ministar energetike Saša Mujović. Manje naklonjeni premijeru Spajiću rekli bi kako ga je ministar Mujović – demantovao.

Odgovarajući na poslanička pitanja u Skupštini CG, Mujović je saopštio kako 1. januara neće doći do povećanja cijene aktivne električne energije (to je cijena po kojoj nam EPCG prodaje svoje kilovate, bez dodatnih troškova), ali bi moglo doći do uvećanja računa za struju. Otprilike, izračunao je ministar, jedan euro na prosječni mjesečni račun od 30 eura. “Postoji jedna stavka na računima nad kojom ni ministarstvo ni premijer nemaju ingerencije”, edukovao je ministar poslanike i ovdašnju javnost. “Zove se troškovi korišćenja prenosnog i distibutivnog sistema tzv. regulatorno dozvoljeni prihod koji reguliše Regulatorna agencija. Ako se desi, a sjednica će biti 18. novembra, da Agencija odobri veći prihod za CEDIS i CGES, neminovno je da od 1. januara, računi budu uvećani za tu stavku.“

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo