Povežite se sa nama

Izdvojeno

VRIJEME UOČI NOVE VLADE: Kad riječi izgube vrijednost, a vlast postane najveća vrijednost

Objavljeno prije

na

Gotovo svi akteri koji bi mogli da čine buduću vladu, do nedavno su teško optuživali  jedni druge, a neki i tvrdili da sa nekima ne bi mogli nikako. Ispostavilo se  da mnogi ipak mogu.  A i da su im istine drugačije prije i poslije izbora

 

Dok se čeka na početak zvaničnih pregovora oko formiranja nove, 44. crnogorske vlade, koji bi trebalo da otpočnu nakon utvrđivanja konačnih rezultata izbora, što će po mnogima potrajati, u sjenci se vode neformalni pregovori i razvijaju potencijalni modeli buduće vlade. Analitičarima i ostalim svjedocima crnogorske političke zbilje, nikad nije bilo teže da predvide kako će izgledati buduća vlast. Riječ onih koji pretenduju da je vrše  ili su je već vršili, izgubila je vrijednost.,  A vlast za sebe postala najveća vrijednost.

Gotovo svi akteri koji bi mogli da čine buduću vladu, do nedavno su teško optuživali  jedni druge. Neki su i  tvrdili da sa nekima ne bi mogli nikako. Ispostavilo se da mnogi ipak mogu.  A i da su im istine drugačije prije i poslije izbora.

Milojko Spajić, lider Pokreta Evropa sad, najozbiljniji kandidat za premijera, saopštio je prošle sedmice da su neformalni razgovori o vlasti pokrenuti i da će biti konstituisana vlada “sa stabilnom političkom većinom”. Naveo je da su im Demokrate i partije manje brojnih naroda “prioritetni partneri”, te da su otvoreni za razgovor sa koalicijom Za budućnost Crne Gore, odnosno bivšim Demokratskim frontom, skraćenim za PzP.

Lider PES takođe je ponovio da neće pregovarati sa Demokratskom partijom socijalista(DPS) i građanskim pokretom URA, čiji je lider, premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović u predizbornoj sedmici lansirao aferu Do Kvon, iako danas tvrdi da nije. Ta afera je postala tačka razdora u postizbornoj jednačini sastavljanja Vlade.  I, između ostalog, otežala ako ne i onemogućila ono što se od ovih izbore očekivalo  – stabilna vlada.  Afera je uz to dočarala koliko vrijede riječi na crnogorskoj javnoj sceni.

Abazović je u sedmici pred izbore sazvao sjednicu Nacionalnog vijeća za bezbjednost  na inicijativu „nekih ljudi“ zbog pisma koje je, kako je aopštio, dobio od Do Kvona, takozvanog kralja kriptovaluta koga Japan i SAD potražuju zbog pronevjere teške 40 milijardi funti. Tada je saopšteno da je Do Kvon pismo uputio Abazoviću, ministru pravde Marku Kovaču i specijalnom tužiocu Vladimiru Novoviću, i u njemu inkriminisao Spajića.  Nakon sjednice, ministar policije Filip Adžić, saopštio je da postoje dokazi ne samo o susretima Spajića i Do Kvona, nego i da se u Do Kvonovom lap topu nalaze dokazi o finansiranju PES-a od strane kralja kripto valuta, te o njihovom poslovanju.

„Ne znam je li to sporno, treba da se ispita. Možda je potpuno legalno poslovanje sa jednim od najtraženijih bjegunaca… Unutar laptopa postoje dokazi o finansiranju kampanje. Ne bih govorio o cifri, ali nije zanemarljiva“, istakao je.

Izbori su prošli, PES osvojio manje glasova nego što se očekivalo, Do Kvon pred crnogorskim pravosuđem saopštio da nije finansirao PES, a Adžić saopštio da on to nije nikad ni rekao, već da je Do Kvon u stvari potvrdio njegove navode. U pismu, po Adćiću,  sad navodno  piše da je PES finansirala „kripto zajednica“.

I Abazović se odrekao onoga što je govorio pred izbore. U susret pregovorima o novoj Vladi, premijer je kazao da on nema nikakve veze sa tom aferom, da ju je sam sebi napravio Spajić, te da on da nije čuo Spajića kako se ničim izazvan brani od optužbi M portala o tom Do Kvonovom pismu, ne bi ni znao za pismo. Ispalo je i da je Abazović to famozno pismo sam uputio Kovaču i Novoviću,  a ne da je ono, kako se najprije tvrdilo, stiglo na sve te adrese.

“Niti sam tvrdio da su stvari istinite iz pisma, niti da su neistinite. Niti sam organ koji to utvrđuje. Moje je bilo da informišem nadležne državne organe, to sam uradio”, saopštio je Abazović nakon izbora. Nije objasnio zašto je, nakon što je obavijestio državne organe, sazvao  sjednicu Nacionalnog vijeća za bezbjednost.

Bilo kako bilo, nakon svega, i  pošto je PES saopštio da oni ne žele URU u vladi zbog afere Do Kvon, Abazović i Adžić sebe vide u Spajićevoj vladi.Uz obrazloženje da će iz PES zvati  „ako im je namjera da se nastavi sa borbom protiv organizovanog kriminala i korupcije“. Kako su Abazović i Adžič zamislili da nastave tu borbu sa premijerom koga su prije samo desetak dana optužili  da ima veze za „kraljem kriptovaluta“ i pronevjerama , nijesu objašnjavali.  Možda je kao i onda kada je njihovu borbu protiv organizovanog kriminala  podržao  Đukanovićev DPS kroz formiranje manjinske vlade.

Milenko Spajić aferu Do Kvon smatra presudnom temom za formiranjem Vlade, o kojoj se, kako je rekao, svi koji pretenduju da uđu u vladu moraju izjasniti. Istovremeno ne vidi problem oko pregovora sa ZBCG Milana Kneževića, iako je Knežević nakon sjednice Nacionalnog vijeća za bezbjednost povodom slučaja Do Kvon, otišao i korak dalje od Abazovića tvrdeći da je „nacionalna bezbjednost Crne Gore ugrožena“. I u  završnoj debati pred izbore u kojoj su učestvovali svi predstavnici lista, Knežević je u svom izlaganju mahom bio fokusiran na napade na Spajića, a povodom afere Do Kvon.

“Zbog nastalih okolnosti jako je bitno da se svi subjekti i činioci odrede po ovom pitanju, jer čvrsto vjerujemo da oni koji su na bilo koji način bili uključeni u osmišljavanje i plasiranje ove lažne afere, ne treba da budu dio naredne Vlade-zbog dobrobiti Crne Gore i svih njenih građana”, saopštili su iz PES-a. Knežević se tim povodom nije javno odredio nakon izbora.

Afera Do Kvon nije jedina stvar zbog koje su PES i bivši Demokratski front razmijenili optužbe. Uoči predsjedničkih izbora, Državna izborna komisija diskvalifikovala  je Spajića kao kandidata zbog njegovog državljanstva i boravišta u Srbiji. Tu  odluku podržali su i članovi DF i SNP u tom tijelu. Iz PES-a su tvrdili da je time ozvaničena “saradnja jedinstvenog DPS-a protiv svih slobodnih građana Crne Gore”.

Pred predsjedničke izbore Spajić je takođe govorio da su „DPS i DF partije prošlosti i da sa njima neće sarađivati“. Danas je koalicija ZBCG neko s kim se može pregovarati, a SNP se navodno takođe planira za Vladu. U međuvremenu smo saznali i da je Spajić zaista imao državljanstvo i boravište u Srbiji, te da mu se ne može vjerovati na riiječ, iako je u tom slučaju politički diskriminisan.

Saznali smo i da SNP Vladimira Jokovića sada nema ništa protiv da uđe u Spajićevu  vladu.  Iako su i njih dvojica svojevremeno razmijenili  teške riječi. Spajić je u susret predsjedničkim izborima kazao za Jokovića kako je “čovjek u formalnoj koaliciji sa Demokratskom partijom socijalista”.

“Najgluplje skrojena ‘tajna’ osovina na svijetu je jedinstveni DPS iz hiperinflacije 1993. godine – DF, SNP, DPS i kompanija”, saopštio je. Prethodno je Joković, odgovarajući na pitanje da li bi u drugom krugu predsjedničkih izbora podržao kandidata Evrope sad,  “izrazio bojazan kuda ide taj pokret”,  i saopštio “da je Spajić bio protiv ustoličenja mitropolita Joanikija na Cetinju”.

Govoreći o kandidaturi Spajića, Joković je dodatno  ocijenio da duh Šćepana malog nije prošao.

Joković danas, nakon što je dobio pozivnicu za ulazak u Spajićevu Vladu, utanjuje glas.  “Mi smo tradicionalna partija građanske profilacije, i kao takvi smo poželjan partner svakom koalicionom subjektu za formiranje vlasti. Očekujemo da će doći do pregovora i da će SNP biti dio buduće 44.vlade”, saopštio je ponosno.

Prema raznim procjenama, Spajićeva „stabilna većina“ i okosnica buduće Vlade su – deset poslanika manjinskih partija, sedam poslanika Demokrata i dva poslanika SNP. Uz moguću podršku ZBCG. Kad se sve sabere, malo je šta tu  stabilno.

Manjinske partije su u susret zvaničnim pregovorima oko formiranja Vlade ispostavile principe koje moraju uvažiti  poterncijalni  partneri u vlasti. Njihovi zahtjevi u suprotnosti su sa programima dijela stranaka i koalicija sa kojima PES planira pregovore , a posebno sa koalicijom ZBCG. Nego što se principa tiče, i lideri manjinskih stranaka su mnogo puta dokazali da umiju da prižmure.

​​​​​Iako su tokom kampanje najavljivali zajednički pobjednički pohod postizborna sudbina Demokrata i URE po svemu sudeći neće biti ista. Iz dosadašnjih izjava, jasno je da će Demokrate pregovarati sa PES-om, bez URE, koja je nepoželjna u novoj vladi.

Boris Bogdanović iz Demokrata saopštio je ove sedmice, odgovarajući na pitanje hoće li odvojeno pregovarati o ulasku u vladu,  da je ““jako pošteno” od GP URA “da svojim stavovima ne opterećuju” koaliciju te dvije partije.

On je rekao da su  Demokrate za aferu “Do Kvon” saznale iz medija, i da “druga neposredna saznanja i informacije” nijesu imali. Dodao je da žele da ostanu neutralni, i da kroz to daju prostor da se dva subjekta (GP URA i PES) lakše izražavaju “bez stvaranja atmosfere nagađanja”.

Mileta Radovanić, iz GP URA,  saopštio je  takođe da će oni i Demokrate, “kao dva odvojena politička subjekta, sve bitne odluke donijeti na najvišim partijskim organima”.

“Nije pošteno prema glasačima koalicije Demokrata i Građanskog pokreta (GP) URA da se ona odmah nakon izbora ugasi, ali je očigledno da Demokrate žele da uđu u vladu u kojoj je GP URA nepoželjan”, prokomentarisao je građanski aktivista Stefan Đukić.

“U svakom slučaju, imajući u vidu da govorimo o crnogorskoj partijskoj politici, ne bih isključio bilo koju mogućnost, pa da na kraju i Demokrate i GP URA budu u vlasti, ali i u opoziciji. Istorija nam je pokazala da ne postoji obećanje ili ‘snažan’ stav koji politička klasa ne može prekršiti, te nam je i ovdje mudrije da posmatramo i čekamo”, ocijenio je Đukić.

Čekamo.

Milena PEROVIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo