Lice našeg vrhovnika bilo je zaleđeno dok je od komesara Štefana Filea primao paket iz Brisela – kandidaturu Crne Gore za EU. Dan jeste bio istorijski, ali Milu Đukanoviću nije lako – da bi zemlja počela pregovore o članstvu treba da ispuni sedam uslova. Da bi se uslovi ispunili, neophodno je da vođa ode.
Kao da su domaći neprijatelji udruženi sa Reporterima bez granica pisali mišljenje.
Politički kriteriji: Evropa traži da se unaprijedi vladavina prava i implementacija zakona. Ističe da je veliki problem politizacija pravosuđa, nefunkcionisanje institucija i organizovani kriminal… EU u Crnoj Gori brine pranje novca i krijumčarenje droge.
Da bi Crna Gora počela pregovore o članstvu potrebna je, kaže se u mišljenju Brisela, snažna politička volja kako bi se poboljšali kapaciteti pravosuđa i borba protiv kriminala – istrage i presude na svim nivoima. Čija politička volja – nekog glavnog odbora, skupštine, sudija … Ili, oca nacije i koruptivnog sistema u kome se vode istrage protiv medicinskih sestara i prometnih policajaca, dok štite partnere od Uba do Pljevalja, a i samog vođu – prvog na Šelzijevoj duvanskoj listi.
Ekonomski kriteriji: Evropa u mišljenju kaže da je kriza otkrila ranjivost u regulaciji i nadzoru bankarskog sektora… Ističe da slabosti u vladavini prava negativno utiču na poslovni ambijent. Tvrdi da je za funkicionisanje tržišne privrede neophodno riješiti probleme u finansijskom sektoru, tržištu rada, eliminisati monopole…
Ko je umalo srušio finansijski sistem zemlje? Poštanska štedionica ili premijerova Prva banka? Ko je oduvao guvernera i ugrozio autonomiju Centralne banke? Čiji monopoli su uništili zdravu konkurenciju, a čije su privatizacije urušile privredu? Ko je sa Deripaskom sklapao poslove, a sada priča da ovakva zemlja zaslužuje baš takve investitore? Kao da premijer nije partnere birao prema sebi.
Crna Gora, kaže se u mišljenju, mora uskladiti sistem sa EU i zadovoljiti Kopenhaške kriterije koji garantuju stabilnost institucija i vladavinu prava.
Prvi od sedam uslova za pregovore je onaj o usklađivanju izbornog zakonodavstva sa preporukama OEBS-a i Venecijanske komisije, te jačanje zakonodavne i nadzorne uloge parlamenta. Da li je moguća takva uloga Skupštine u zemlji u kojoj je jedan čovjek i zakonodavna, i izvršna, i sudska vlast, koalicioni partner njegov portparol, a opozicija neprijatelj? Mora se, kažu u mišljenju EU, reformisati i depolitizovati javna uprava i ojačati upravljanje ljudskim resursima… Ali, kako udariti u biračku mašinu?
Neophodno je depolitizovati pravosuđe, obezbijediti nov način izbora sudskog i tužilačkog savjeta… Šta bi onda zaštitnice poretka: državna tužiteljica koju uvažavaju članovi mafije i predsjednica Vrhovnog suda, koji se proslavio po kaznama medijima, dok krupne ribe bježe iz mreže. Treba, kažu Evropljani, unaprijediti borbu protiv organizovanog kriminala unutar zemlje i ojačati saradnju sa regionalnim partnerima. Vidjeli smo kako saradnja ide, kako su Šarić i momci nestali s lica zemlje.
Evropa traži veće medijske slobode, saradnju sa civilnim sektorom… U ovakvoj zemlji to nije moguće. Ovdje su poželjni mediji mikrofoni s crvenog tepiha, zaduženi za održanje iluzije da će ako vođa ode Crna Gora – nestati… U ovoj su zemlji slobodni mediji kao i slobodni ljudi – sramotni.
Treba biti objektivan: Đukanović može ispuniti dio posljednjeg, sedmog uslova – ukidanje kampa na Koniku, u kome u neljudskim uslovima žive raseljena lica, uglavnom Romi sa Kosova. Jedino ga taj zahtjev Evrope ne bi koštao vlasti.
Projekt integracija najveći je, nakon komunizma, pokrenut u Crnoj Gori. Vlast je, na svoj način uložila napore. Umjesto da reformiše sistem, kranula je u kozmetiku, diplomatiju i lobiranje Berluskonija, Danzana, Tanoka, a ovdje Barbantija i sličnih. Cilj je bio ambiciozan: status kandidata sa datumom i pozivom na pregovore. Vidimo, pregovori su uslovljeni suštinskim promjenama. Da su vođa i društvo znali šta im Brisel sprema, ostali bi pri konceptu malog poreskog raja, van EU, koji se bavi prometom kurentnih roba. Mikro državi Veselina Vukotića, u kojoj ustvari živimo.
Ali, više nema povratka. Ni dileme: vođa ili Evropa.
Milka TADIĆ MIJOVIĆ