Povežite se sa nama

Izdvojeno

VLAST U ODBRANI NACRTA FISKALNE STRATEGIJE: 600 = 700. I tačka

Objavljeno prije

na

Svi koji budu primali minimalac od 600 eura biće prevareni. Uzalud ih sada iz PES-a, plaćenim oglasima na portalima, uvjeravaju, parafraziramo, da će ljutnja što će primati 100 eura manje nego što im je obećano biti samo njihov subjektivni osjećaj. Pošto će prosječni minimalac biti 700

 

 

Rasprava o vladinom Nacrtu fiskalne strategije za period 2024.-2027. dobija na dinamici.
„Naš ekonomski program zasniva se na unapređenju poslovnog ambijenta kroz smanjenje poreskog opterećenja na rad sa jedne i povećanje neto zarada zaposlenih sa druge strane“, pohvalio se premijer Milojko Spajić na predstavljajnju Nacrta koji se pretvorio u prezentaciju davno obećane, a konačno dostupne verzije programa Evropa sad 2.
To što je ponuđeno, u najvećoj mjeri, ne korespondira sa predizbornim obećanjima Pokreta Evropa sad. „Smanjenjem troškova na zarade, Crna Gora postaje zemlja sa najmanjim poreskim opterećenjem na rad u Evropi, čime stvaramo ambijent za kredibilne investicije i otvaranje novih radnih mjesta i zadovoljnog i motivisanijeg zaposlenog sa druge strane“, kaže Spajić. Čitaoci znaju da je to što premijer opisuje kao „smanjenje troška na zarade“, zapravo smanjenje bruto plate za nekih 10,5 odsto. Za toliko će, ukoliko Vladina fiskalna strategija u ovom obliku dobije neophodnu podršku Skupštine, biti smanjena izdvajanja za penziono-invalidsko osiguranje koja se više neće uplaćivati Fondu PIO.
Sa raznih strana, različito se gleda na dilemu da li je to dobra ili loša vijest. Baš kao što se različito ocjenjuje i evidentni raskorak između obećanog pred izbore i najavljenog prošle nedjelje. Uglavnom, na štetu onih koji su povjerovali bilbordima PES-a. Sada je sa sajta te partije uklonjen kalkulator sa isprogramirane dvije računske operacije. Da svaku neto platu manju od 562 eura prebaci u 700. Pod stavkom buduća neto zarada. A da sve iznad toga uveća za 24,5 odsto.
Premijer Spajić sada tvrdi kako nikada nijesu obećali toliku povišicu.
“Gledali smo građane u oči i obećali povećanje prosječne plate na 1.000 eura, minimalne plate na 700 eura, a minimalne penzije na 450 eura i punu zaposlenost u roku od 12 mjeseci! Tražili smo njihovo povjerenje, i na osnovu obećanog smo ga dobili“, reagovao je bivši funkcioner PES-a, a od ove nedjelje i bivši ministar pravde Andrej Milović. „Umjesto obećanog, građani dobijaju farsu. Dobijaju prevaru. I dobijaju vrijeđanje inteligencije nekakvim izmišljenim pojmovima poput prosječnog minimalca.”
Prosječna minimalna zarada biće 700 eura ponavljaju iz Vlade i PES-a. Pokušavajući da sakriju da ćemo imati, jedini na svijeti, dvije minimalne zaarde. Manju za srednjoškolce – 600 eura . I 200 eura veću za one sa višim obrazovanjem. Iz Vlade još ne umiju da odgovore na prosto pitanje: koji će minimalac primati visokoškolci angažovani na poslovima za koje je, sistematizacijom radnih mjesta unutar kompanije/institucije, dovoljna i srednja škola?
To što oni neće da kažu, ne znači kako odgovor nije jasan. „Minimalna zarada je biološka mjera po kojoj ne može biti podvajanja zaposlenih, a posebno ne po osnovu nivoa obrazovanja. Ovdje program Evropa sad 2 otvoreno pokazuje lice zle maćehe iz neke od bajki“, poručuju iz Sindikata uprave i pravosuđa Crne Gore. Nezadovoljni su i u Savezu samostalnih sindikata, odakle demantuju tvrdnje premijera da su podržali program: „Saopštili smo Vladi da je jedinstven stav Izvršnog odbora USSCG da ne podržavamo da se program Evropa sad 2 realizuje kroz model koji preferiraju, a koji podrazumijeva ukidanje jednog dijela doprinosa za obavezno penzijsko osiguranje.“
Ništa za to. Trenutno je, prema saznanjima Monitora, u toku velika akcija izmjene sistematizacija radnih mjesta u značajnom broju kompanija koje posluju u oblastima trgovine, usluga i turizma. Pogodićete – raste broj radnih mjesta za koje je dovoljno srednjoškolsko obrazovanje.
Tu je i pitanje – kako su u Vladi došli do prosječne minimalne zarade od 700 eura? Po svoj prilici prostim dijeljenjem sa dva manjeg i većeg minimalca. I ako ne postoje javno dostupni podaci o obrazovnoj strukturi zaposlenih, teško je povjerovati da će odnos srednjoškolaca i visokoškolaca sa minimalnom zaradom biti 1:1. A lako je pretpostaviti da će onih prvih biti poprilično više. Pa stvarni prosjek minimalne zarade neće biti 700, nego manje.
Onima koji budu primali 600 eura, sve to će biti suvišna priča. Oni su prevareni, pa prevareni. Uzalud ih sada iz PES-a, plaćenim oglasima na portalima, uvjeravaju da će ljutnja što će primati 100 eura manje nego što im je obećano biti samo njihov subjektivni osjećaj. Prosječni minimalac je 700, poručuju iz najbrojnije članice vladajuće koalicije. Sve drugo je laž, kažu. Ostatak vlasti, potvrdno klima glavom. Nije uzalud rekonstruisana Vlada tri puta veća od one Zdravka Krivokapića iz 2020.
Poslije minimalca, na red je došlo pitanje penzionera. I obećane prosječne penzije od 600 eura.
Iz PES-a pojašnjavaju ono što su njihovi lideri zaboravili prošlog četvrtka: „Penzija se obračunava na osnovu bruto osnovice, koja povećanjem plata raste, a ne na bazi stope doprinosa“. Bolje da nijesu to radili. Ako baš ne računaju kako su zaposleni preumili da je suštini predočenog programa Evropa sad 2 smanjenje bruto zarade, oslobođene od dijela (približno 2/5) zakonom propisanih doprinosa za penziono osiguranje.
„Smanjenjem doprinosa za penzije smanjuju se sopstvene penzije u budućnosti a u sadašnjosti narušava princip međugeneracijske solidarnosti“, konstatuje nekadašnja državan sekretarka u Ministarstvu finansija Mila Kasalica. „Fond PIO biće zavisan od državnog budžeta“.
To su predočili i iz Sindikata uprave i pravosuđa. Uz konstatciju da su se sa programom Evropa sad 2 upoznali tokom TV prenosa Vladine prezentacije.
„Predstavljeni program Evropa sad 2 donosi umanjenje bruto zarade koja u konačnom čini definiciju zarade. Iz tog razloga penzije će sjutra biti znatno manje“, zaključuju iz Sindikata koji predvodi Nenad Rakočević. Uz zaključak: „Ogromna većina zaposlenih javne uprave imaće neto uvećanje zarade od svega par desetina eura“.
Da li će usljed smanjenja bruto zarade i doprinosa za PiO, buduće penzije biti manje od onih koji bi dobijali pod sadašnjim uslovima? I koliko bi moglo biti to umanjenje? Još dva pitanja na koja u Vladi nemaju odgovor. Ili žele da sami zaključimo kako je budućnost crnogorskog penzionog sistema u garantovanim (minimalnim) penzijama. Koje će se vezivati za starosnu dob građanina, a ne za dužinu staža i iznos bruto zarade osiguranika.
Nije skroz jasno ni šta je sa sadašnjim penzionerima i njihovim penzijama. Priča o povećanju penzija priča se na prilično nerazgovjetan način.
„Rastom plata, porašće i penzije od januara 2025. za najmanje sedam odsto, uz dodatno prilagođavanje godišnjoj stopi inflacije“, pojašnjavaju iz PES-a ono što je njihov predsjednik i premijer opisao kao „najmanje 50 eura“. Od naredne godine. „Ova Vlada penzionerima obezbjeđuje trajno povećanje primanja i ne kupuje glasove jednokratnim naknadama“.
Da pustimo priču i vidimo, da li će penzioneri nakon najavljene povišice imati obećanu prosječnu penziju od 600 eura. Izgleda da neće.
„Prosječna penzija za mart 2024. godine iznosi 488,32 eura“, saopštili su proljetos iz Fonda PiO, uz podsjećanje da je godinu ranije prosječna penzija iznosila nepunih 375 eura. Dakle, bilo da tu penziju uvećamo za 7-8 odsto, ili joj dodamo 50 eura, ona ne doseže do obećanih 600. Sada je sada razlika između minimalne i prisječne penzije manja od 40 eura, odnosno, nepunih 10 odsto. Još jedan podatak koji vodi ka slutnji da je plan vlasti uvođenje jednoobrazne, minimalne penzije. Ko želi više neka se okrene privatnim penzionim fondovima i kompanijama za životno osiguranje.
Navedeno je, vjerovatno, najbolji i najrazrađeniji dio Nacrta fiskalne strategije do 2027. Onda znate kakve su preostalih 100-tinjak strana. Jano je: u Vladi nemaju pojma kako će nadoknaditi budžetske prihode kojih se odriču smanjenjem doprinosa (oko 200 miliona eura, možda i znatno više). Od priča o oporezivanuju igara na sreću, markiranju goriva, smanjenju sive ekonomije, zaplijeni nezakonito stečenog… nema vajde. Uostalom, dodatni prihodi kojim se, po tim osnovama, barata u fiskalnoj strategiji ne mogu pokriti ni četvrtinu očekivanog gubitka. A najavljeno povećanje zarada i penzija dodatno će povećati deficit u državnom budžetu.
Dalje, državni dug će za tri godine biti makar 1,2 milijarde veći nego danas. Obećani putevi, sve izgrađeni do 2030, sa izuzetkom dionice Mateševo – Andrijevica, lagano blijede sa horizonta. Vlada se, uglavnom, ne bavi svojim poslom. Pogledajmo poglavlje Nacrta fiskalne strategije naslovljeno Mjere u oblasti ekonomije i turizma. Jedna stranica teksta, manje od jedan posto strategije, na kojoj čitamo:
„U ovoj oblasti obezbijeđuju se sredstva za realizaciju redovnih aktivnosti u vezi sa: stvaranjem dobrog poslovnog ambijenta; jačanjem konkurencije i ekonomske konkurentnosti, podizanjem nivoa konkurentnosti turističkog proizvoda i intenziviranju investicionih ulaganja u sektor turizma; unaprijeđenjem i implementacijom strateškog i zakonodavnog okvira za efikasniji industrijski i regionalni razvoj, izradu podzakonskih akata…“. Tekst je dijelom skraćen i ispravljene su mnogobrojne slovne greške. A ima još:
„U narednom peridou planirano je sprovođenje sljedećih novih politika: Dalje unapređenje energetske efikasnosti u javnim zgradama; Unapređenje konkurentnosti privrede; Dalji razvoj zanatstva; dalji razvoj poštanske djelatnosti; Unapređenje životne sredine i monitoring Morskog ekosistema…“.
Konačno: „Ukupno izdvajanje na godišnjem nivou po osnovu mjere iznosi 28 miliona eura“. Odnosno, 75 miliona za tri godine.
Baš su se potrudili.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo