Povežite se sa nama

Izdvojeno

VLAST U ODBRANI NACRTA FISKALNE STRATEGIJE: 600 = 700. I tačka

Objavljeno prije

na

Svi koji budu primali minimalac od 600 eura biće prevareni. Uzalud ih sada iz PES-a, plaćenim oglasima na portalima, uvjeravaju, parafraziramo, da će ljutnja što će primati 100 eura manje nego što im je obećano biti samo njihov subjektivni osjećaj. Pošto će prosječni minimalac biti 700

 

 

Rasprava o vladinom Nacrtu fiskalne strategije za period 2024.-2027. dobija na dinamici.
„Naš ekonomski program zasniva se na unapređenju poslovnog ambijenta kroz smanjenje poreskog opterećenja na rad sa jedne i povećanje neto zarada zaposlenih sa druge strane“, pohvalio se premijer Milojko Spajić na predstavljajnju Nacrta koji se pretvorio u prezentaciju davno obećane, a konačno dostupne verzije programa Evropa sad 2.
To što je ponuđeno, u najvećoj mjeri, ne korespondira sa predizbornim obećanjima Pokreta Evropa sad. „Smanjenjem troškova na zarade, Crna Gora postaje zemlja sa najmanjim poreskim opterećenjem na rad u Evropi, čime stvaramo ambijent za kredibilne investicije i otvaranje novih radnih mjesta i zadovoljnog i motivisanijeg zaposlenog sa druge strane“, kaže Spajić. Čitaoci znaju da je to što premijer opisuje kao „smanjenje troška na zarade“, zapravo smanjenje bruto plate za nekih 10,5 odsto. Za toliko će, ukoliko Vladina fiskalna strategija u ovom obliku dobije neophodnu podršku Skupštine, biti smanjena izdvajanja za penziono-invalidsko osiguranje koja se više neće uplaćivati Fondu PIO.
Sa raznih strana, različito se gleda na dilemu da li je to dobra ili loša vijest. Baš kao što se različito ocjenjuje i evidentni raskorak između obećanog pred izbore i najavljenog prošle nedjelje. Uglavnom, na štetu onih koji su povjerovali bilbordima PES-a. Sada je sa sajta te partije uklonjen kalkulator sa isprogramirane dvije računske operacije. Da svaku neto platu manju od 562 eura prebaci u 700. Pod stavkom buduća neto zarada. A da sve iznad toga uveća za 24,5 odsto.
Premijer Spajić sada tvrdi kako nikada nijesu obećali toliku povišicu.
“Gledali smo građane u oči i obećali povećanje prosječne plate na 1.000 eura, minimalne plate na 700 eura, a minimalne penzije na 450 eura i punu zaposlenost u roku od 12 mjeseci! Tražili smo njihovo povjerenje, i na osnovu obećanog smo ga dobili“, reagovao je bivši funkcioner PES-a, a od ove nedjelje i bivši ministar pravde Andrej Milović. „Umjesto obećanog, građani dobijaju farsu. Dobijaju prevaru. I dobijaju vrijeđanje inteligencije nekakvim izmišljenim pojmovima poput prosječnog minimalca.”
Prosječna minimalna zarada biće 700 eura ponavljaju iz Vlade i PES-a. Pokušavajući da sakriju da ćemo imati, jedini na svijeti, dvije minimalne zaarde. Manju za srednjoškolce – 600 eura . I 200 eura veću za one sa višim obrazovanjem. Iz Vlade još ne umiju da odgovore na prosto pitanje: koji će minimalac primati visokoškolci angažovani na poslovima za koje je, sistematizacijom radnih mjesta unutar kompanije/institucije, dovoljna i srednja škola?
To što oni neće da kažu, ne znači kako odgovor nije jasan. „Minimalna zarada je biološka mjera po kojoj ne može biti podvajanja zaposlenih, a posebno ne po osnovu nivoa obrazovanja. Ovdje program Evropa sad 2 otvoreno pokazuje lice zle maćehe iz neke od bajki“, poručuju iz Sindikata uprave i pravosuđa Crne Gore. Nezadovoljni su i u Savezu samostalnih sindikata, odakle demantuju tvrdnje premijera da su podržali program: „Saopštili smo Vladi da je jedinstven stav Izvršnog odbora USSCG da ne podržavamo da se program Evropa sad 2 realizuje kroz model koji preferiraju, a koji podrazumijeva ukidanje jednog dijela doprinosa za obavezno penzijsko osiguranje.“
Ništa za to. Trenutno je, prema saznanjima Monitora, u toku velika akcija izmjene sistematizacija radnih mjesta u značajnom broju kompanija koje posluju u oblastima trgovine, usluga i turizma. Pogodićete – raste broj radnih mjesta za koje je dovoljno srednjoškolsko obrazovanje.
Tu je i pitanje – kako su u Vladi došli do prosječne minimalne zarade od 700 eura? Po svoj prilici prostim dijeljenjem sa dva manjeg i većeg minimalca. I ako ne postoje javno dostupni podaci o obrazovnoj strukturi zaposlenih, teško je povjerovati da će odnos srednjoškolaca i visokoškolaca sa minimalnom zaradom biti 1:1. A lako je pretpostaviti da će onih prvih biti poprilično više. Pa stvarni prosjek minimalne zarade neće biti 700, nego manje.
Onima koji budu primali 600 eura, sve to će biti suvišna priča. Oni su prevareni, pa prevareni. Uzalud ih sada iz PES-a, plaćenim oglasima na portalima, uvjeravaju da će ljutnja što će primati 100 eura manje nego što im je obećano biti samo njihov subjektivni osjećaj. Prosječni minimalac je 700, poručuju iz najbrojnije članice vladajuće koalicije. Sve drugo je laž, kažu. Ostatak vlasti, potvrdno klima glavom. Nije uzalud rekonstruisana Vlada tri puta veća od one Zdravka Krivokapića iz 2020.
Poslije minimalca, na red je došlo pitanje penzionera. I obećane prosječne penzije od 600 eura.
Iz PES-a pojašnjavaju ono što su njihovi lideri zaboravili prošlog četvrtka: „Penzija se obračunava na osnovu bruto osnovice, koja povećanjem plata raste, a ne na bazi stope doprinosa“. Bolje da nijesu to radili. Ako baš ne računaju kako su zaposleni preumili da je suštini predočenog programa Evropa sad 2 smanjenje bruto zarade, oslobođene od dijela (približno 2/5) zakonom propisanih doprinosa za penziono osiguranje.
„Smanjenjem doprinosa za penzije smanjuju se sopstvene penzije u budućnosti a u sadašnjosti narušava princip međugeneracijske solidarnosti“, konstatuje nekadašnja državan sekretarka u Ministarstvu finansija Mila Kasalica. „Fond PIO biće zavisan od državnog budžeta“.
To su predočili i iz Sindikata uprave i pravosuđa. Uz konstatciju da su se sa programom Evropa sad 2 upoznali tokom TV prenosa Vladine prezentacije.
„Predstavljeni program Evropa sad 2 donosi umanjenje bruto zarade koja u konačnom čini definiciju zarade. Iz tog razloga penzije će sjutra biti znatno manje“, zaključuju iz Sindikata koji predvodi Nenad Rakočević. Uz zaključak: „Ogromna većina zaposlenih javne uprave imaće neto uvećanje zarade od svega par desetina eura“.
Da li će usljed smanjenja bruto zarade i doprinosa za PiO, buduće penzije biti manje od onih koji bi dobijali pod sadašnjim uslovima? I koliko bi moglo biti to umanjenje? Još dva pitanja na koja u Vladi nemaju odgovor. Ili žele da sami zaključimo kako je budućnost crnogorskog penzionog sistema u garantovanim (minimalnim) penzijama. Koje će se vezivati za starosnu dob građanina, a ne za dužinu staža i iznos bruto zarade osiguranika.
Nije skroz jasno ni šta je sa sadašnjim penzionerima i njihovim penzijama. Priča o povećanju penzija priča se na prilično nerazgovjetan način.
„Rastom plata, porašće i penzije od januara 2025. za najmanje sedam odsto, uz dodatno prilagođavanje godišnjoj stopi inflacije“, pojašnjavaju iz PES-a ono što je njihov predsjednik i premijer opisao kao „najmanje 50 eura“. Od naredne godine. „Ova Vlada penzionerima obezbjeđuje trajno povećanje primanja i ne kupuje glasove jednokratnim naknadama“.
Da pustimo priču i vidimo, da li će penzioneri nakon najavljene povišice imati obećanu prosječnu penziju od 600 eura. Izgleda da neće.
„Prosječna penzija za mart 2024. godine iznosi 488,32 eura“, saopštili su proljetos iz Fonda PiO, uz podsjećanje da je godinu ranije prosječna penzija iznosila nepunih 375 eura. Dakle, bilo da tu penziju uvećamo za 7-8 odsto, ili joj dodamo 50 eura, ona ne doseže do obećanih 600. Sada je sada razlika između minimalne i prisječne penzije manja od 40 eura, odnosno, nepunih 10 odsto. Još jedan podatak koji vodi ka slutnji da je plan vlasti uvođenje jednoobrazne, minimalne penzije. Ko želi više neka se okrene privatnim penzionim fondovima i kompanijama za životno osiguranje.
Navedeno je, vjerovatno, najbolji i najrazrađeniji dio Nacrta fiskalne strategije do 2027. Onda znate kakve su preostalih 100-tinjak strana. Jano je: u Vladi nemaju pojma kako će nadoknaditi budžetske prihode kojih se odriču smanjenjem doprinosa (oko 200 miliona eura, možda i znatno više). Od priča o oporezivanuju igara na sreću, markiranju goriva, smanjenju sive ekonomije, zaplijeni nezakonito stečenog… nema vajde. Uostalom, dodatni prihodi kojim se, po tim osnovama, barata u fiskalnoj strategiji ne mogu pokriti ni četvrtinu očekivanog gubitka. A najavljeno povećanje zarada i penzija dodatno će povećati deficit u državnom budžetu.
Dalje, državni dug će za tri godine biti makar 1,2 milijarde veći nego danas. Obećani putevi, sve izgrađeni do 2030, sa izuzetkom dionice Mateševo – Andrijevica, lagano blijede sa horizonta. Vlada se, uglavnom, ne bavi svojim poslom. Pogledajmo poglavlje Nacrta fiskalne strategije naslovljeno Mjere u oblasti ekonomije i turizma. Jedna stranica teksta, manje od jedan posto strategije, na kojoj čitamo:
„U ovoj oblasti obezbijeđuju se sredstva za realizaciju redovnih aktivnosti u vezi sa: stvaranjem dobrog poslovnog ambijenta; jačanjem konkurencije i ekonomske konkurentnosti, podizanjem nivoa konkurentnosti turističkog proizvoda i intenziviranju investicionih ulaganja u sektor turizma; unaprijeđenjem i implementacijom strateškog i zakonodavnog okvira za efikasniji industrijski i regionalni razvoj, izradu podzakonskih akata…“. Tekst je dijelom skraćen i ispravljene su mnogobrojne slovne greške. A ima još:
„U narednom peridou planirano je sprovođenje sljedećih novih politika: Dalje unapređenje energetske efikasnosti u javnim zgradama; Unapređenje konkurentnosti privrede; Dalji razvoj zanatstva; dalji razvoj poštanske djelatnosti; Unapređenje životne sredine i monitoring Morskog ekosistema…“.
Konačno: „Ukupno izdvajanje na godišnjem nivou po osnovu mjere iznosi 28 miliona eura“. Odnosno, 75 miliona za tri godine.
Baš su se potrudili.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA ZVALA AMBASADORE NA RAPORT I INSTRUKCIJE: (Ne)sluh za vanjsku politiku

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s crnogorskim ambasadorima, od Ukrajine  preko Evrope do SAD.  Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa EU

 

 

Vlada Crne Gore je preko Ministarstva vanjskih poslova (MVP) i ministra Ervina Ibrahimovića krajem februara pozvala maltene sve ambasadore u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) da hitno dođu na konsultacije. Početak konsultacija je određen za 6. mart. Mnogi su se tada uplašili reprize opoziva od 15. novembra 2024., kada je Vlada smijenila tri ambasadora.

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s ambasadorima od Ukrajine (Borjanka Simićević) preko Evrope do SAD-a (Jovan Mirković). Ispostavilo se da je strah ambasadora bio neopravdan. Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa Evropskom Unijom (EU), te odnosima između ključnih evropskih zemalja. Spajić je dao upute ambasadorima da nastave nedvosmileno podržavati EU i članstvo Crne Gore u tom bloku. Istovremeno je tražio da se uzdrže od kritike prema SAD-u i novoj administraciji i da se ne upuštaju u bilo kakve komentare trenutnih razmimoilaženja između SAD-a i evropskih saveznika.

Odmjereni stav Crne Gore se ubrzo vidio 11. marta na sastanku najviših evropskih vojnih zvaničnika u Parizu, gdje se razgovaralo o modalitetima podrške Ukrajini nakon američke najave obustave vojne pomoći. Na sastanak nije pozvana Amerika jer su Evropljani željeli pokazati da sami mogu biti veliki dio sigurnosnog okvira u slučaju primirja između Ukrajine i Rusije. Nakon što je agencija AP javila da su Crna Gora i Hrvatska jedine evropske članice NATO-a koje nisu odgovorile na poziv za sastanak u Parizu, savjetnik premijera za bezbjednost i odbranu Todor Goranović je za Radio Slobodna Evropa (RFE) potvrdio učešće Crne Gore na sastanku. Ipak, poslat je samo zamjenik vojnog predstavnika pri NATO komandi u Briselu jer je „načelnik Generalštaba Zoran Lazarević …u službenoj posjeti Bugarskoj“.

Diplomatske (ne)aktivnosti s druge strane Atlantika sadašnjeg ambasadora Mirkovića kod nekih funkcionera vladajuće koalicije izazivaju nezadovoljstvo i čak otvorenu ljutnju. Jedan od povoda je bio sastanak s američkim zvaničnicima sredinom februara u Vašingtonu kada je ambasador navodno izjavio da bi gubitak vlasti Aleksandra Vučića vjerovatno oslabio neke od njegovih crnogorskih marioneta. Detalje razgovora nije bilo moguće nezavisno potvrditi. Iako nije direktno pomenuo bivši Demokratski front (DF), izvještaj(i) ambasade ka Podgorici je naljutio koalicione partnere koji su se prepoznali u pomenutoj kvalifikaciji. To je navodno pogoršalo tinjajući antagonizam između djelova srpskog bloka i premijerovog Pokreta Evropa sad (PES). Jedan funkcioner DF-a je komentarisao da je to dovoljan razlog za opoziv jer su i oni podržali takvo kadrovsko rješenje u Vašingtonu.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

CRNA GORA I EVROPSKE OBAVEZE: Prestiže li nas Albanija  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Formalno, Crna Gora je u prednosti u odnosu na Albaniju. No, očigledna je sve snažnija podrška Brisela Albaniji, koju je komesarka Marta Kos nazvala i mogućom sljedećom članicom EU.  Ima još signala da je Crna Gora dobila ozbiljnu konkurenciju: Evropski parlament je umjesto u Podgorici otvorio kancelariju u Tirani, a Albanija nas je preduhitrila i u korišćenju sredstava iz programa Plana rasta

 

 

Nakon što je sredinom marta stigla vijest da Evropski parlament (EP) otvara kancelariju u Tirani umjesto u Podgorici, kod kuće je stidljivo aktuelizovana priča o tome gubi li Crna Gora titulu lidera u regionu. O tome za sada govore samo opozicija i civilni sektor, dok Vlada ćuti.

Iz EP su saopštili da je otvaranje kancelarije u Tirani dio strateškog plana o proširenju EU i da će Albanija  biti „ključna kontakt tačka“ sa Zapadnim Balkanom. „ Odluka o konkretnom gradu i mjestu uslijedila je nakon tehničke procjene dostupnosti.  Ali, naravno, status odgovarajuće zemlje kandidata za članstvo u EU je takođe imao pozitivan impuls”, saopštio je  izvjestilac Evropskog parlamenta za Albaniju Andreas Šider.

Crnogorske vlasti najavljivale su da bi Podgorica mogla biti izabrana za kancelariju EP na Zapadnom Balkanu, a incijativu je formalizovao predsjednik Jakov Milatović u decembru 2024. Iako se činilo da je stvar gotova, na kraju je izabrana Tirana.  Kao jedno od obrazloženja odluke,  evropski zvaničnici ističu bolju saobraćajnu povezanost Tirane. Ipak, očito je da Brisel polagano mijenja i retoriku o tome koja bi balkanska zemlja mogla biti 28. članica EU.

“Nastavi li ovako, Albanija bi do 2027. mogla postati sledeća članica EU”, saopštila je evropska komesarka za proširenje Marta Kos, tokom posjete Albaniji sredinom mjeseca. “Albanija je napravila izuzetan progres. Naravno, ostaje još dosta posla i dublje reforme su neophodne. Svakako, nastavi li ovim tempom, onda je sigurno da bi sve moglo biti završeno do 2027. godine i krenuti naprijed što je brže moguće. Želim da čestitam albanskim građanima na dostignućima do sada, a uz nastavak takve posvećenosti i tempa, nadam se kako EU više ne bi imala 27 članica već 28, sa Albanijom koja bi nam se pridružila”, saopštila je ona.

Ta ocjena Marte Kos, podstakla je u  Crnoj Gori i razgovor na temu gubi li Crna Gora status lidera u regionu.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DALIBORKA ULJAREVIĆ, CENTAR ZA GRAĐANSKO OBRAZOVANJE: Nerazminirano polje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Crna Gora više tapka u mjestu nego što ide naprijed, uprkos “guranju” iz Brisela. Pogrešne je lekcije vlast izvukla iz poklonjenog IBAR-a

 

 

MONITOR: Vlast i opozicija su dugo usaglašavali pitanja za Venecijansku komisiju. Zašto?

ULJAREVIĆ: Činjenica da dio vlasti i opozicije, koji su potpisali sporazum, nijesu mogli lako doći do jednog usaglašenog pitanja za Venecijansku komisiju već su poslata dva – od svake strane po jedno – indikacija je suštinskog nepovjerenja među tim političkim akterima. To naglašava i da je jedan formalni dokument, koji je trebalo da bude neki vid mosta ka uspostavljanju institucionalnog dijaloga između vlasti i opozicije, na krhkim osnovama.

MONITOR: Hoće li VK pomoći da se prevaziđe politička kriza?

ULJAREVIĆ: Venecijanska komisija nema čarobni štapić. Njena uloga je savjetodavna, zasnovana na pravu i principima demokratije. Može pomoći u tehničkom i pravnom smislu, ali neće riješiti suštinske probleme naše političke krize, čiji je samo jedan izraz bio slučaj penzionisanja sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović.

Imaćemo pravni i politički test – da li su akteri spremni da poštuju preuzete obaveze, posebno partije vladajuće većine ukoliko to mišljenje ne bude u okvirima odluke koju su oni donijeli. Ma kako se to u konačnici riješilo, ostaje nam nerazminirano političko polje, po kojem akteri hodaju, a svaka nova “mina” koja se (ne)namjerno aktivira produbljuje krizu.

MONITOR: Kako vidite  političku situaciju u kojoj su nam potrebne strane adrese da  arbitriraju o  pitanjima od  javnog interesa?

ULJAREVIĆ: To je simptom nerazvijene političke kulture, slabih institucija i skromnih formata političkih struktura na našoj političkoj sceni, a demokratska zrelost se mjeri i sposobnošću institucionalnog i samostalnog rješavanja sporova.Nije to od juče, dug je put ka demokratskoj konsolidaciji, ali je važno da se ide naprijed, bez skretanja u slijepe ulice ili vraćanja unazad, što je naša svakodnevnica.

Uvijek treba apostrofirati odgovornost vlasti, a ona je sve otuđenija od građana i građanki. Nalazi naših istraživanja, konkretno posljednji CG puls, zajednički poduhvat CGO-a i Instituta Damar, ukazuju da 56.5 posto građanstva cijeni da je ova Vlada okrenuta partijskim interesima, a 60.7 posto da su ministri više predani ličnoj promociji nego poslu. Kada se sa tim upare podaci o (ne)povjerenju u institucije ili o percepciji pravca kretanja države jasno se prepoznaje da unutrašnji mehanizmi ne funkcionišu i da je država na autopilotu – bez jasnog smjera i vizije za budućnost.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo