Kao i stara, i nova vlast nastoji da medije stavi pod šapu politike, a kritičare ućutka. Za sada ih targetira, umjesto da ih, ako ima dokaza, procesuira
Kritička misao odgovornu i sposobnu vlast čini boljom, napisao je na Tviteru bivši predsjednik države, Vlade i DPS-a Milo Đukanović. Prekasno je shvatio.
Pod okriljem borbe za pravdu, vlast poprima oznake diktature, totalitarizma i represije, ocijenio je Đukanović sadašnje stanje.
,,U protekle tri godine malo je aktera na javnoj sceni očuvalo nezavisnost i nepristrasnost, izoštrilo kritičku misao uprkos sve učestalijim direktnim napadima nosilaca vlasti, kao što su to činili pojedine NVO, novinari, umjetnici, intelektualci. Možemo se saglasiti sa njihovim ocjenama ili ne. možemo i bilo bi poželjno o tome sa njima i voditi dijalog. Ali moramo, posebno ako smo nosioci državnih funkcija, poštovati njihovu nezavisnost i osigurati njihovo pravo na slobodno djelovanje, bez zastrašivanja i prijetnji”, obrazložio je Đukanović na Tviteru.
Sve lijepo sročeno, ali većinu građana i danas hvata jeza od vođenja ,,dijaloga” tokom tri decenije Đukanovićeve vladavine.
,,Bivši predsjednik Crne Gore nas je nostalgično podsjetio na vrijeme ‘slobode mišljenja i javno iskazane kritike’ tokom njegove višedecenijske autokratske vladavine. Ni riječ o napadima na novinare, konstruisanju afera kritički nastrojenim NVO liderima, progonu političkih neistomišljenika, hapšenjima građana zbog ostavljenih komentara na društvenim mrežama”, napisao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.
Žalosno je što smo dočekali da tri godine nakon smjene vlasti Milo Đukanović bilo kome drži lekcije o odnosu prema civilnom društvu, kazali su iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).
Iz te nevladine organizacije napisali su na Tviteru da su za vrijeme Đukanovićevog režima progonjeni, hapšeni, prebijani i zastrašivani novinari kao i aktivisti civilnog društva. Dodali su kako su ,,najgnusnije” medijske kampanje tabloida vođene pod njegovim patronatom. ,,Ne zaboravljamo kako su Informer, Pink, Pobjeda, Publika satirale kritičare tadašnjeg režima”, kazali su iz MANS-a.
Zaista, teško je zaboraviti bljuvotine koje su tabloidi vlasti pisali o direktorici MANS-a Vanji Ćalović, o novinarkama Mileni Perović i Milki Tadić Mijović i ostalima koji su protekle tri decenije kritikovali vlast. Dijaloga nije bilo, samo blaćenje.
Zbog najnovije Đukanovićeve izjave iz URE su žestoko kritikovali bivšeg predsjednika uz opasku da to ,,može jedino u Crnoj Gori koja trpi svakakve budalaštine i sutone mozgova”.
,,Na svu sreću Đukanović lišen svih direktnih mehanizama u rukovođenju državom, sada jedino može da katkad razveseli građane u ulozi njihovog zaštitnika koji tobože brine o demokratiji, sistemu i državi. Neka mu u tome i svesrdno i dalje pomažu njegovi mediji, kvaziintelektualci, kvaziaktivisti i foteljaši. I neka zabava traje, šta bi bilo da ih nema, bi li drugačije mogli vidjeti napredak društva od 2020. i njihovog odlaska sa vlasti”, zaključuje se u saopštenju ove partije.
No, da od aurtoritativnog načina razmjene mišljenja nijesu imuni ni novi vlastodršci potvrdio je više puta upravo sam premijer Dritan Abazović. ,,Ako smo blokirali Sputnjik, nije ni Gradska TV daleko”, kazao je Abazović prije godinu dana. On je više puta optužio ovu televiziju za širenje mržnje i nacionalne netrpeljivosti. S druge strane na Gradskoj TV se emitiju emisije koje su naslovljenje – Zašto Dritan Abazović vodi Crnu Goru u građanski rat?.
Abazović je u proteklom periodu takođe žestoko kritikovao i optuživao neke od organizacija poput Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), zbog kritika na račun načina trošenja novca od strane tehničke vlade, i ranije zbog kritike na račun tzv. anti mafija zakona, koji je premijer zdušno zagovarao. Optuživao ih je da rade za račun nekih drugih političkih interesa.
Takođe, prije nekoliko dana, a u susret Đukanovićevoj brizi za civilno društvo i slobodnu riječ, ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić, takođe član URA, je nakon akcije u hotelu Podgorica izjavio da su se pojedine osobe su se, kako je rekao, u prethodnih par dana ,,jasno stavile u zaštitu kriminalnih struktura”.
Adžić je za TV Vijesti izjavio da se ,,javljaju određeni pravnici koji staju na stranu mafije, određene NVO, političke partije… Imamo jasne informacije da se u Crnoj Gori, upravo zbog borbe protiv mafije, pokušalo ubistvo visokog funkcionera prije nekoliko dana. Vrlo brzo ćete biti upoznati”.
Nekoliko dana je prošlo a konkretnih dokaza još nema. Pa sve liči na ponavljanje starog obrasca targetiranja ljudi, medija, nevladinih organizacija, bez valjanih dokaza i epiloga.
Čitava ujdurma oko zaslužnih i mafijaških intelektualaca i organizacija, uslijedila je nakon što je policija u poslovnoj zgradi,koja je poklopila hotel Podgoricu, nakon dojave o postavljenoj bombi, pronašla policijsku i vojnu opremu. U zgradi koju krasi reklama Bemaksa i ogromne crnogorske zastave, nađena je oprema za razbijanje protesta i akcije specijalne policije, uključujući pancire, gumene metke i šok bombe, ručne – fleš i dimne bombe, startni – gasni pištolj ali i veliki broj crvenih majica sa državnim grbom sa natpisom ,,Da je vječna”.
Nakon ovog otkrića, uslijedila je racija u hotelu Podgorica i oduzimanje vozila Ranka Ubovića, vlasnika Bemaksa.
Onda se ,kao fus nota u medijima i na društvenim mrežama, pojavila crtica da je veći dio prvog sprata pomenute poslovne zgrade (228 m2) u vlasništvu nevladine organizacije Centar za građansko obrazovanje (CGO), u kojoj je izvršna direktorka Daliborka Uljarević. Komšije su im Bemaks, Normal Tours i Normal Company, koje su u vlasništvu kontraverznog biznismena Žarka Burića, slovenačko akcionarsko društvo Sava osiguranje, nikšićka firma VHM Solutions, koja je 2015. godine adaptirala Zgradu Predsjednika Crne Gore. Cijeli sprat ima i kompaniji Tošković, koja se povezuje sa Ivicom Toškovićem – 2019. godine pravosnažno osuđenim zbog stvaranja kriminalne organizacije i utaje poreza i doprinosa. A tu je i kompaniju Kodio, koja je dijelom u vlasništvu firme Capital Invest – iza koje stoji Blažo Đukanović.
Iako se CGO nije baš našao u odabranom društvu, problematično je kada vlast neku organizaciju optužuje paušalno ne nudeći dokaze već prosipa maglu po uzoru na DPS.
Ministar Adžić je isto tako prije par mjeseci optužio Akciju za ljudska prava ,,da za potrebe određenih grantova urušavaju institucije”. Razlog- jer je ova organizacija zahtijevala susprenziju policajaca optuženih za torturu. .. ,,Ministar sugeriše da bi više građana policajcima oprostilo da ih tuku i tjeraju da priznaju što nijesu učinili, nego da trguju drogom?! Umjesto da sve ‘prljave’ policajce tretira jednako, u skladu sa zakonom, ministar je nekima unaprijed oprostio i time se diskvalifikovao za obavljanje javne funkcije u pravnoj državi”, odgovorila je na ministrovu prozivku direktorica HRA Tea Gorjanc-Prelević.
Pored pojedinaca, nevladinih organizacija, vlasti smetaju i brojni mediji izašli iz DPS šinjela. Nova uprava Glavnog grada muku muči kako da zakonski sprovede promjene, bolje reći preuzimanje Gradske TV.
,,Mislim da su za naše društvo jako neophodni – kritički mediji prema svakoj vlasti. Više puta sam govorio da su nekada nacionalno bogatstvo bili mediji poput Dana i Vijesti, koji su kritikovali bivšu vlast. Danas imamo drugu situaciju, mi moramo da njegujemo medije poput CdM-a, Pobjede, Gradske, Antene M, koji su kritički prema novoj vlasti… Jer svaka vlast mora da ima svoga kontrolora, nekada su to ovi mediji, a nekada su to neki drugi”, izjavio je Nikola Marković, novinara i direktora RTV Nikšić.
On je istakao da se često nije slagao sa uređivačkom politikom ovih medija ali da ,,medijima, analizom njihove uređivačke politike treba dominantno da se bavi struka, a ne politika, jer ona uvijek ima skriveni cilj. Jesam za to da razgovaramo o svemu, o uređivačkoj politici i profesionalizmu svakog medija, ali ne ako je razlog i cilj da se stavi pod političku kontrolu bilo koji medij”.
Kao i stara, i nova vlast nastoji da medije stavi pod šapu politike, a kritičare ućutka. Za sada ih targetira, umjesto da ih, ako ima dokaza, procesuira.
Predrag NIKOLIĆ