Prema nekim računicama proizvođačima energije iz malih hidroelektrana građani će kroz subvencije na računima za struju ove godine dati do oko dvadeset miliona eura. Plus njihova milionska dobit. Sada oni državi u presudnoj bici sa korona virusom daju čitavih četiristo hiljada eura. Red je ponoviti – naših
Proizvođači električne energije iz malih hidroelektrana su Nacionalnom koordinacionom tijelu za zarazne bolesti (NKT) donirali 401.593 eura. Kompletan februarski prihod.
Ovaj podatak otkriva mnogo toga. U zajedničkoj donaciji su učestvovale kompanije Hidroenergija Montenegro iz Berana sa 186.600 eura, Kronor iz Podgorice sa 90.403 eura, Hydro Bistrica iz Podgorice sa 41.300 eura, Igma Energy iz Andrijevice sa 32.117 eura, Synergy iz Podgorice sa 30.000 eura, Nord Energy iz Andrijevice sa 18.673 eura i Simes inženjering iz Podgorice sa 2.500 eura.
,,Ovim putem pozivamo i ostale kolege iz privatnog sektora da u skladu sa svojim mogućnostima uzmu učešće u pomoći onima koji će u narednom periodu voditi najvažniju bitku za sve nas”, navedeno je u zajedničkom saopštenju proizvođača električne energije iz malih hidroelektrana. Zvuči kao ruganje .
Šef i odbornik Demokratskog fronta u Andrijevici Veselin Raketić ironično je prokomentarisao taj postupak: ,,Oni pomažu nas od našega novca. Tačnije – mi pomažemo nas, preko njih”.
Na području Andrijevice, odakle su zvanično dva donatora, gradi se dvanaest hidrolektrana i već izvlači desetine miliona eura dobiti godišnje.
,,Sada se prikazuju kao humanisti, a opljačkali narod. Osim neznatnih naknada za koncesije, od njih lokalne zajednice nemaju nikave koristi. A uništili su prirodu i biodiverzitet u rijekama”, kaže Raketić.
Donacije NKT iz Andrijevice su dali Igma Energy i Nord Energy. Dok za drugu kompaniju nijesmo mogli ustanoviti na koga se vodi, za prvu se sa sigurnoću zna da je vlasnik Igor Mašović, brat predsjednika Opštine Andrijevica, Srđana Mašovića (DPS).
On je, prema donaciji, u fenbruaru zaradio 32.117 eura. Za sada ima dvije male hidrolektrane, Bradavac i Pješivska Rijeka, a u izgradnji još nekoliko. Ako bi se prikazana donacija za jedan mjesec pomnožila sa dvanaest mjeseci, onda bi dobili sumu od 385.404 eura, koliko Mašović ove godine treba da prihoduje. Kada stavi u funkciju ostale hidroelektrane koje su u izgradnji, godišnje će prihodovati vjerovatno milionski iznos.
Milionskim prihodima već se može pohvaliti prvi na listi donatora, beranska Hidroenergija Montenegro. Oni su se u društvenu korist odrekli februarske dobiti od 186.600 eura. Pomnoženo sa dvanaest mjeseci, to bi bilo dva miliona i dvjesta trideset devet hiljada, i još dvjesta eura preko toga, godišnje.
Vijesti su krajem prošle godine otkrile da će vlasnicima beranske kompanije Hidroenergija Montenegro u prvih 13 godina rada njenih pet malih hidroelektrana (mHE), ostati preko 14 miliona eura čiste gotovine.
To je tada saopštila pravna savjetnica pri NVO Akcija za socijalnu pravdu Ines Mrdović, koja je biznis plan Hidroenergije Montenegro dobila od Regulatorne agencije za energetiku (RAE), u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacija.
Biznis plan obuhvata rad pet mHE u Beranama. Prva od njih je u pogonu od 2014, a ostale od 2015. godine. Plan ne obuhvata i šestu mHE, koja radi od 2016. godine.
Priča o ovom preduzeću je manje-više poznata. U najkraćem, preduzeće je osnovano u Beranama u jesen 2007. godine. Tada je biznismen Oleg Obradović došao u svoj rodni grad i preko kompanije Hamera Capital napravio dogovor sa tri opštine na sjeveroistoku Crne Gore o davanju koncesija za izgradnju malih hidrolektrana na njihovim teritorijama, ponudivši im zauzvrat dio akcija u zajedničkoj firmi.
Odluka o upisu udjela Opštine Berane u d.o.o Hidroenergija Montenegro donijeta je u lokalnom parlamentu u Beranama krajem oktobra te godine, u vrijeme lokalne vlasti Demokratske partije socijalista. Odluku je potpisao tadašnji predsjednik Skupštine opštine Berane, današnji predsjednik Opštine Petnjica, Samir Agović (DPS).
Ništa ne bi bilo sporno, da se kasnije nije ispostavilo da prema pregledu u Centralnom registru privrednih subjekata, Opština Berane, kao ni druge dvije opštine, Andrijevica i Plav, nikada nijesu upisane kao vlasnici Hidroenergije Montenegro.
U junu 2007. godine prilikom registrovanja pod punim nazivom d.o.o Hidroenergija Montenegro Berane kao osnivači su upisani Hamera Capital sa sedamdeset odsto i izvjesna firma Fortis d.o.o Berane sa trideset procenata.
Uslijedile su desetine promjena u Centralnom registru privrednih subjekata, preko ulaska u vlasništvo Miodraga Ivanovića, pa zatim njegovog brzog izlaska. Onda uskakanja Bemksa, zatim kada su kao osnivači pristupili direktno vlasnici Bemaksa Aleksandar Mijajlović i Ranko Ubović sa po 25 procenata. Bemaksu je ostalo deset odsto.
Onda je iz vlasništva istupio Bemax, tako da su osnivači ostali Asleksandar Mijajlović i Ranko Ubović sa po trideset procenata i Hamera Capital sa 40 odsto vlasništva.
Kada je obavljen novi transfer vlasništva bila je sagrađena i šesta mHE, ali nije dio biznis plana prvobitno predatog RAE.
Ubović i Mijajlović su svojih 60 odsto vlasništva prodali Ranku Radoviću za svega 300 hiljada eura, kojeg su imenovali za direktora kada je Bemaks 2011. ušao u vlasništvo Hidroenergije.
Prema riječima Ines Mrdović, od 2014. do sredine ove godine, potrošači, odnosno crnogorski građani, su Hidroenergiji Montenegro kroz račune za struju platili više od sedam miliona eura subvencija.
,,To su podaci Crnogorskog operatora tržišta električne energije, koji isplaćuje subvencije, a koje je dobila NVO Akcija za socijalnu pravdu. Uz to, od Investiciono-razvojnog fonda (IRF) je 2013. dobila subvencionirani kredit od pet miliona eura, sa rokom od 10 godina i povoljnom kamatnom stopom od 4,5 odsto godišnje. Kamate kod IRF su 2013. godine bile dvaput niže nego na tržištu”, kazala je Mrdović.
Mediji su renije prenijeli da je plan Hidroenergije Montenegro da izgradi ukupno 13 mini hidroelektrana na području beranske opštine, a vrijednost investicija je 28 miliona eura. Hidroenergija Montenegro koncesije je dobila na 27 godina. Sve lokacije su u slivu Lima. Pet u području Šekularske rijeke, i čak osam na beranskoj Bistrici.
Tri male hidroelektrane planirano je da se izgrade na području plavske opštine, i još četiri u Andrijevici.
Podgorički Kronor vlasnik je malih hidrolektrana u Plavu. Oni su NKT za borbu protiv korone donirali mjesečni prihod od 90.403 eura. Pomnoženo sa dvanaest mjeseci, proizilazi da je njihova očekivana dobit za ovu godinu 1.084.836 eura.
U Plavu nijesmo mogli naći sagovornika na ovu temu. Neki deklarisani borci protiv izgradnje malih hidrolektrana su nam kazali da njih ne zanima ko je do sada izgradio i koliko para je zaradio, već da se oni ,,samo bore da se ne grade nove hidrolektrane”. Pošteno.
Andrijevčanin Veselin Raketić kaže da su vlasnici svih malih elektrana, kojih će uskoro biti dvanaest na području te opštine, to samo formalno.
,,Sve te pare se slivaju u jednu kasu, ili bolje reći u jedan džep”, kaže Raketić.
Prema nekim računicama proizvođačima energije iz malih hidrolektrana građani će kroz subvencije na računima za struju ove godine dati do oko dvadeset miliona eura. Plus njihova milionska dobit, koju smo za neke sračunali. Oni sada državi u presudnoj bici sa korona virusom daju čitavih četiristo hiljada eura. Red je ponoviti – naših.
Tufik SOFTIĆ