Povežite se sa nama

Izdvojeno

VLADIMIR SREBROV, PJESNIK, ČOVJEK OD KONTROVERZI: Od srpskog radikala do zatočnika srpskih radikala

Objavljeno prije

na

U zatvorskoj sobi punoj praznih kreveta, septembra ’92, sjedio je u ćošku, za pisaćom mašinom. Razgovaramo kao stari prijatelji. Plače. Pita me da li smo na različitim stranama, začuđen da sam mogla da uđem kod njega. Na komadiću papira zapisuje poruku za Vuka Draškovića. „Molim te da ga obavijestiš da sam ovdje”. U Karadžićevom zatvoru Kula kod sarajevske Lukavice

 

Vladimir Srebrov, pjesnik, čovjek od kontroverzi, pritvoren je u septembru 1992. godine, suđen i osuđen, prvo na smrtnu kaznu, a par mjeseci kasnije, kazna je preinačena na pet godina zatvora. Ratno rukovodstvo bosanskih Srba presudilo je: „Slabio je moral srpskih vojnika i počinio djela koja vode u veleizdaju”. Na brojne apele za oslobođenje Srebrova, koji su stizali na adresu lidera bosanskih Srba, Karadžić je odgovarao: „Srebrov nije uhapšen kao pjesnik, već kao agitator za srpsku predaju i probijanje fronta, a to se kažnjava u cijelom svijetu”. Petnaestak dana kasnije posjetila sam Vladimira Srebrova u zatvoru Kula kod sarajevske Lukavice.

„Ne znam da li sam uhapšen, znam samo da sam prevaren. Isprebijan sam.   Vezali su mi ruke i tukli me. Zbog toga je i moj glas tiši. Ovdje na Kuli dobio sam ljekarsku pomoć i da nije bilo te pomoći ne bih preživio”.

Uhapšen je čovjek koji je pred rat javno tvrdio da se u Bosni osjeća „ugrožen i kao čovjek i kao Srbin” da bi, samo par godina kasnije, užasnut ratnim zbivanjima, ponavljao: „S ponosom kažem da je Bosna moja domovina i otadžbina”.

U Bosni i u Sarajevu je živio, pjevao i pisao: „Granete padaju oko nas, mnogo granata, mnogo metaka, mnogo gelera. Svaki sumrak je sve teži, svaka noć sve groznija. Svjetleći meci ih čine strašnijim, a mi još živimo djevojčice moja, živimo sa svojim sugrađanima, kojih je iz dana u dan sve manje, a humki pod prozorima kuća sve više. Naš grad, naše Sarajevo, postaje jedna velika humka slobodi i zvijezdama u njoj i nad nama.To zapamti”.

U zatvorskoj sobi, punoj praznih kreveta, sjedio je u ćošku, za pisaćom mašinom. Razgovaramo kao stari prijatelji. Srebrov plače. Pita me da li smo to sad na različitim stranama, začuđen da sam mogla da uđem kod njega. Na komadiću papira zapisuje poruku za Vuka Draškovića. „Molim te da ga obavijestiš da sam ovdje…”

Vuk je reagovao: „Uhapšen si,Vlado, onog dana kada si prije izbijanja rata u Sarajevu, onima koji su krivotvorili krštenicu i sebe nazivali srpskim intelektualcima u lice sasuo srpsku reč. Tada su vrebali priliku da te uhvate. Tebe pesnika, zatvorio je pesnik. Prve javne čestitke primio je od srpskih pesnika. Sad će dve godine od tada.Ti si još u zatvoru i još je rat. I još je najveći zločin izgovarati srpsku reč”.

U ime Srba, građana Sarajeva, tog drugog septembra Srebrov je prešao na srpsku ratnu teritoriju s namjerom da pregovara o prestanku razaranja Sarajeva i eventualnom otvaranju koridora preko Ilidže kako bi hrana mogla stići opkoljenom gradu. Uz obećanje, tvrdi, ovjereno srpskom pravoslavnom riječju, da može bezbjedno doći i da mu se ništa desiti neće. Dočekali su ga Karadžićevi poslušnici, polomili mu rebra i vilicu. Narednih par mjeseci hodao je sa štakama.

U zatvorskoj ćeliji je govorio: „Još je gore, kad se sjetim umiranja od gladi, kad se sjetim da nisam više u Sarajevu, gradu u kojem živim od svoje četvrte godine. Gradu gdje je rođena moja ćerka Dijana, kad se sjetim svih prebijenih drugova, svih ljudi koje sam poznavao, kad se sjetim kako sam gledam kako padaju granate… Ovdje u ćeliji preživljavam tih 140 dana…

Pa nastavljao: „Ispred motela Košuta na Jahorini vidim mladića od dvadest godina, koji je izvadio nož sa usirenom krvlju i hvalio se kako je dva sata klao Muslimane. Tada sam se sjetio drugog Srbina, setio sam se Goranove Jame, sjetio sam se onog ustaškog koljača, koji je na suđenju rekao da ne može da spava jer mu na san dolazi onaj starac koji mu je, dok je klao, rekao:’Radi ti svoj posao sinko’”.

Vladimir Srebrov je rođen je u Požarevcu, u učiteljsko-oficirskoj porodici, pod imenom Milan Nikolić. Kao Vladimir Srebrov prvi put se potpisao na zbirci poezije Breze na asfaltu, da bi vremenom postalo njegovo, javno, prepoznatljivo ime.

Aktivno, politikom se počeo baviti devedesetih. U to vrijeme postao je predsjednik Inicijativnog odbora za formiranje Srpske demokratske stranke BiH i predsjednik  glavnog odbora Mlade Bosne. Govorio je da „ne želi da bude lider, već buntovnik srpskog naroda u BiH, onaj koji će tom narodu javno reći da ustane sa koljena i da bude ono što jeste, srpski narod, a ne nečija fukara i bilo čiji hamal. Samo dvije godine kasnije razgovarao je sa ljudima i jedan mu je rekao: „Volio bih da te koljem uz svirku gusala”. Srebrov ga je upitao: „Jesi li Srbin”. Odgovorio je: „Jesam”.

Sa mjesta predsjednika Glavnog odbora Mlade Bosne, Srebrova je smijenio Radovan Karadžić. Povod su bili „gotovo militantni istupi magistra Srebrova, koji su nespojivi sa duhom srpskog naroda”, objasnio je smjenu tada „miroljubivi” Karadžić. Potom su dva pjesnika nastavila javnu polemiku.

Političku aktivnost Srebrov nastavlja kao aktivista Srpskog pokreta obnove Vuka Draškovića. Poslije izbornog neuspjeha ove stranke na izborima decembra 90′-e zahtijeva smjenu Vuka Draškovića, a dočekaće samo svoju sopstvenu.

Onda, počinje rat u Sarajevu. Na prvim sjednicama ratnog Predsjedništva BiH, koje je već zasijedalo bez srpskih predstavnika Biljane Plavšić i Nikole Koljevića, zabilježeno je i prisustvo Vladimira Srebrova. Koga je predstavljao? Zvanično nikog. Sjedio je i ćutao. Uskoro, predložiće Marka Vešovića i sebe za popunu „srpskih mjesta” u Predsjedništvu. Marko Vešović je odbio uz obrazloženje da ni u razredu ne može da održi red.

U 140 dana, koliko je proveo u Sarajevu, kao saradnik beogradskih listova Borba i Vreme, ostao je upamćen po pitanjima i diskusijama na konferencijama za štampu, ali i po čestim istupanjima na sarajevskoj televiziji i muslimanskom Hajat-u. Alija Izetbegović mu je ponudio status zaštićenog građanina, obezbjeđenje, automobil i sigurniji stan. Onaj u kojem je stanovao na Koševskom brdu pogođen je granatom.

Privilegije je izgubio kada je, na konferenciji za štampu, upitao Stjepana Šibera, Hrvata, jednog od komandanata Armije BiH: „Zašto se u zvaničnim izvještajima, ali i u sarajevskim medijima, ne pominju spaljena srpska sela u Hercegovini, iako se za to sa sigurnošću zna?” Poslije te izjave fizički je napadnut.

Početkom septembra došao je na Ilidžu, pod srpskom kontrolom, kako je tvrdio, na njihov poziv. „Rekli su da žele da razgovaraju sa prvakom Građanske stranke Srba i Srba građana Sarajeva. Prije toga, imao sam nekoliko razgovora sa srpskim komandirom milicije Budišom, koji mi je dao srpsku i pravoslavnu riječ da mi se ništa neće dogoditi ako dođem”. Dobio je batine. Ovaj put od Budišinih ljudi.

Nakon 39 mjeseci, duže od tri godine provedenih u zatočeništvu, Srebrov je nastavio da živi u Sarajevu. U ljeto 1999. godine, u 45. godini života, preminuo je.

Petko Budiša, koji ga je uhapsio, naziva Srebrova „budaletinom i psihijatrijskim slučajem”. Tomo Kovač, Budišin nadređeni, čest je gost srbijanskih medija.

 

“Zaboravljeni heroj povlačenja”

U knjizi  Scenografija rata, danski pisci J.M. Eriksen i F.Stjernfelt, posvetili su jedno poglavlje Vladimiru  Srebrovu. U poglavlju  Zaboravljeni heroj povlačenja, bilježe: “Srebrov je  ustao protiv drakonskih posljedica nacionalističkog ludila i završo slomljen u ćeliji, obeščašćen. Zbog tog puta humanosti i ljudskosti Srebrov je i danas neomiljen u srpskim krugovima koji i dalje sanjaju o velikoj Srbiji”

Lidija KOJAŠEVIĆ-SOLDO

 

Komentari

FOKUS

OPOZICIJA NA PAUZI, BUDŽET SE USVAJA, DPS SE VRATIO U BUDVU: Ljepota poroka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok se u polupraznom državnom parlamentu bez opozicije  usvaja budžet, u Budvi su otvorena vrata za aranžman DPS-a sa dijelom tamošnjeg bivšeg DF, koji su za novog predsjednika budvanskog parlamenta iz redova Evropskog saveza glasali sa tri prsta

 

 

Desilo se gotovo sinhronizovano. Odblokirani su procesi u državnom i  budvanskom parlamentu,  iako opozicija i vlast nijesu zvanično sjeli za sto i postigli dogovor o prevazilaženju političke krize.

Šef parlamenta Andrija Mandić u ponedjeljak je  izrekao mjeru od 15 dana udaljavanja većini opozicionih poslanika,  čime je otvoren put za usvajanje budžeta i deblokiran parlament, koji opozicija od penzionisanja Ustavnog suda Dragane Đuranović krajem prethodne godine  drži kao taoca.  Neki opozicioni poslanici  znak protesta zatvorili su  put poslaniku PES-a Vasiliju Čarapiću do svoje kancelarije iz koje je htio da pokupi stvari, ali na tome se završilo. Sjednica državnog paralemnta naknadno je zakazana, a usvajanje budžeta je u toku.

Istovremeno, u Budvi je  u ponedeljak   izabran Petar Odžić iz Evropskog saveza za predsjednika tamošnjeg parlamenta. Tako je  otvoren put da se u tom gradu formira vlast Budva naš grad Nikole Jovanovića, Evropskog saveza i Građanskog pokreta URA, uz podršku Demokratske partije socijalista. Budvanska sjednica je prošla u međusobnim uvredama Jovanovićevog krila bivšeg DF, koje se vezuje za gradonačelnika Budve iz Spuža Mila Božovića,  i onog koje predvodi Mladen Mikijelj, čija je centrala i dalje blok Andrije Mandića.  Ipak, na tome se stalo.

Rezultat: dok se u polupraznom državnom parlamentu pripremao teren za usvajanje budžeta, u Budvi su funkcioneri Jovanovićeve stranke za Odžića glasali sa tri prsta. Navodno, svi su i dalje ljuti protivnici jedni drugima. Iako su gdje treba svi sa svima.  Ljepota poroka.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 7. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SUMRAK CRNOGORSKIH INTERESA U AMERICI: Šetnja na Molitveni, umjesto ozbiljne diplomatije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osim raznih iseljeničkih organizacija i putovanja radi putovanja, država  ne pokazuje da ima ikakvu strategiju lobiranja u Americi. Crnogorski kokus, koji okuplja članove oba doma Kongresa  je sada, sa umirovljenjem kongresmena Daga Lembhorna  ,sveden na samo jednu osobu – kongresmenku iz Mejna Čeli Pingri

 

 

Počeo je tradicionalni 73. Molitveni doručak u Vašingtonu koji  okuplja više od tri hiljade lidera i istaknutih ličnosti iz političkog i društvenog života širom svijeta. Oni će  neposredno imati priliku razmijeniti iskustva i napraviti dobra poznanstva (networking) tokom dva dana sastanaka u Hotelu Hilton. Zvanični domaćin je predsjednik Sjedinjenih Država.

U Vladi su pozive dobili premijer Milojko Spajić, vanjski ministar Ervin Ibrahimović, potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku Nik Đeljošaj, ministar planiranja i urbanizma Slaven Radunović, ministarka saobraćaja Maja Vukićević i ministar ljudskih prava Fatmir Đeka. Iz Skupštine pozive su dobili nezavisna poslanica Jevrosima Pejović, PES-ov Tonči Janović i DPS-ovi Danijel Živković, Andrija Nikolić i Nikola Rakočević. Od DPS-ovaca su pozive dobili i bivši predsjednik države Milo Đukanović, bivši državni funkcioner Branimir Gvozdenović i Nermin Abdić. Iz URA-e su otputovali Dritan Abazović i bivša ministarska Ana Novaković Đurović. Iz Bošnjačke stranke (BS) pored Ibrahimovića su otišli i gradonačelnik Gusinja Sanel Balić i poslanici Admir Adrović i Kenana Strujić Harbić. Osim državnog establišmenta u Vašington je otišao i Željko Ivanović, kolumnista i jedan od osnivača Vijesti. Ivanović je, prema dostupnim informacijama, jedini iz Crne Gore kome poreski obveznici neće plaćati putne troškove. Tu se može dodati i ime Gvozdenovića kome vjerovatno partija plaća put i premijer koji nije otputovao.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 7. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

DRŽAVNE INSTITUCIJE KAO PODSTANARI: Zakup koštao građane preko 190 milliona za deceniju i po

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od 2011. do danas, iz državnog budžeta je za zakup objekata  plaćeno 191 miliona eura. Nova zgrada Vlade, koja je useljena 2010. godine, koštala je 10,17 miliona eura.  Za zakup smještaja ministarstava i institucija izdvojen je  novac u vrijednosti –  18 novih zgrada vlade

 

U oktobru prošle godine građani su saznali da je centralni registar privrednih subjekata (CRPS) koji posluje pri Poreskoj upravi (PU) zakupio novo sjedište. To preseljenje će nas koštati tri puta više nego što smo do tada plaćali prostorije ove institucije.

Naime, prema informaciji koje je Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine dostavilo Vladi, zakup poslovnog prostora za potrebe smještaja CRPS-a, za koji je mjesečna kirija iznosila 2.323, ubuduće će biti 7.961 eura. CRPS se iz prostora od 192 kvadrata, preselio u prostor od 470. Da li je razlog ovog preseljenja veći broj radnika ili obim posla, nije precizirano. Godišnje sa 27.323, na 95.541 eura iz budžeta.

No, da institucijama često ne cvjetaju ruže ni u iznajmljenim privatnim prostorima, pokazalo se tokom protekle godine kada je martu više državnih institucija, smještenih u hotelu Best Western u Podgorici, ostalo bez struje. Razlog- bivši vlasnik objekta – kompanija Montenegro premier porodice biznismena Danila Dana Petrovića nije redovno izmirivala svoje račune, pa je dug dostigao više desetina hiljada eura.

U hotelu su smještene prostorije Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa, dijela Ministarstva finansija, Ministarstva javne uprave, Direkcija za intelektualnu svojinu, Agencija za obezbjeđivanje kvaliteta u visokom obrazovanju…

Isti scenario se ponovio i u avgustu protekle godine, kada su navedene institucije bile tri dana bez struje. Iz državne Elektroprivrede (EPCG)  su tada kazali da moraju da naplate svoja potraživanja od privatne kompanije, iako je ispalo da ispaštaju institucije, državne.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 7. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo