Povežite se sa nama

Izdvojeno

VLADI PODOBNOST I POSLUŠNOST VAŽNIJI OD STRUČNOSTI: Dubina profesionalce ne trpi

Objavljeno prije

na

Izvršna vlast se intenzivno, uglavnom voljom premijera Zdravka Krivokapića i ministra finansija Milojka Spajića, oslobađa (ili to uporno pokušava) kadrova čiji je angažman, prema percepciji zainteresovane stručne i laičke javnosti, obilježio kvalitetan rad i značajni ostvareni rezultati

 

Aleksandar Damjanović više nije v.d. direktora Uprave prihoda i carina.

Većina u Vladi prihvatila je, na elektronskoj sjednici održanoj prošlog četvrtka, prijedlog resornog ministra finansija i socijalnog staranja Milojka Spajića da Damjanovića, nakon što mu je istekao šestomjesečni mandat vršioca dužnosti direktora Uprave, na tom mjestu zamijeni Milena Petričević. Vlada je prethodno, početkom oktobra, Petričevićevu imenovala za v.d. generalnog direktora Direktorata za nadzor nad radom Uprave prihoda i carina. Takođe na prijedlog ministra Spajića.

Vijest da je Damjanović sklonjen sa čela Uprave koja je, uz Upravu policije, kadrovski najbrojnija u cijelom sistemu javne uprave, a po opisu posla najznačajniji kontrolor i sakupljač državnih prihoda (carine, akcize, porezi, koncesije od igara na sreću…) nije naišla na odobravanje. Naprotiv, odluci su se javno usprotivile partije vlasti i opozicije, finansijski i ekonomski stručnjaci i analitičari, dio zaposlenih u novoformiranoj Upravi prihoda i carina (nekadašnje Uprava prihoda, Uprava carina i Uprava za igre na sreću skupa imaju oko 1.200 zaposlenih). Dok su, u direktnom kontaktu sa premijerom i ministrom finansija isto uradili pojedini članovi Krivokapićevog kabineta ali i Vladini partneri iz sjenke sa diplomatskim pasošima, uglavnom, zapadnih zemalja.

Ogromna većina njih smatra da je Damjanović, rezultatima u minulih šest mjeseci, zaslužio povjerenje i priliku da nastavi započeti posao. Uz puno veću podršku Vlade, prije svega Ministarstva finansija, koje se svojski potrudilo da mu onemogući formiranje saradničkog tima (deset pomoćnika predviđenih sistematizacijom nove Uprave). Damjanović je, još početkom ljeta, Vladi dostavio listu kandidata za upražnjena rukovodeća mjesta, dio njih je u međuvremenu dobio i saglasnost Vladine Komisije za kadrovska i administrativna pitanja, ali Spajić ni jedan od tih prijedloga nije dostavio Vladi na izjašnjavanje. A njegovo Ministarstvo nije raspisalo konkurs za direktora Uprave u punom mandatu.

I pored toga, Damjanović je na svoj konto upisao (neočekivano) dobru primjenu Zakona o fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga, što je državi ljetos donijelo rekordne prihode po osnovu naplate PDV-a; Ozbiljne rezultate na suzbijanju ilegalnog tržišta duvanskih proizvoda namijenjenih domaćem i međunarodnom tržištu; Rekordnu zapljenu kokaina na teritoriji Crne Gore (skoro 1,5 tona) u operaciji koja je inopartnerima pokazala da, nakon promjena u rukovodećem kadru, mogu računati na kvalitetnu saradnju sa ovdašnjim carinicima i policijom…

Sve to nije bilo dovoljno za obnovu v.d. mandata, makar do raspisivanja konkursa i izbora direktora Uprave koji bi bio po mjeri čelnika Ministarstva. Štaviše, po procjeni ministra Spajića, Damjanović, njegovi saradnici i ovdašnja javnost nijesu zaslužili ni elementarno objašnjenje odluke o prekidu saradnje. Umjesto toga plasirana je priča o navodnom dogovoru prema kome će bivši čelnik Uprave prihoda i carina angažman nastaviti u Odboru direktora Investiciono-razvojnog fonda, Monteputu, ili na nekom sličnom državnom poslu.

Damjanović je sve to demantovao da bi, u razgovoru sa novinarom Monitora potvrdio da se tokom primopredaje dužnosti u Upravi sreo sa ministrom Spajićem, razgovarao sa njim, ali nije dobio adekvatno objašnjenje prošlonedjeljne odluke. ,,Ja i dalje čekam obrazloženje”, objašnjava Damjanović, ,,a životno i političko iskustvo me uče da se takve odluke, bez argumenata i objašnjenja, donose onda kada ste dužni da ispunite neko obećanje ili se nalazite pod velikim pritiskom”.   On ne želi da se bavi pretpostavkama jer bi na taj način, kaže, mogao ugroziti rad institucije (Uprave) ,,koja je važnija od bilo kog pojedinca”.

Dok Spajić ćuti, njegovu odluku pokušava da opravda državni sekretar u MFSS Janko Odović. ,,Moramo da se naviknemo u Crnoj Gori da su svi smjenjivi. Saradnja s Damjanovićem bila je jako dobra. Ministar finansija je njega pozvao u svoj tim i postavio mu zadatke koje je on ispunio ili nije ispunio…”, kazao je Odović. ,,Od svega toga se pravi mnogo buke bez razloga. Uvjeren sam da će Damjanović i ubuduće imati mjesto koje će biti vrlo odgovorno u ovoj Vladi i generalno administraciji”. Onda je sekretar MFSS, možda i nehotice, odao jednu tajnu. ,,Iz mog iskustva, kako je Petričevićeva pružila plan rada Uprave, mislim da će rezultati biti bolji”. Sad znamo da je Milena Petričević imala priliku da, nekome i negdje, prezentuje svoje viđenje budućeg rada Upreve prihoda i carina. Takvu šansu Aleksandar Damjanović nije dobio. Ostaje pitanje – zašto? Ako nije preporuka ranijeg poslodavca. Damjanović je bio (opozicioni) poslanik sa dugogodišnjim iskustvom a iz profesionalne biografije Milene Petričević štrči podatak o  radu u kabinetu odbjeglog tajkuna Duška Kneževića.

Već iz prvog obraćanja nove v.d. direktorice saznali smo da će njen prioritet biti ,,sankcionisanje svih oblika nezakonitosti koje direktno utiču na obezbjeđenje stečenih prava budžetskih korisnika”. Dakle, ključna riječ u planu tima Spajić – Odović –Petričevićeva, čije je iskustvo u tom poslu jako upitno, je sankcionisanje. A to nas vraća na početak priče i pitanje zašto je Aleksandar Damjanović morao da ode?

U Upravi prihoda i carina radi mnogo ljudi, kao što u Vladi ovih dana duva mnogo vjetrova – pozicionih, opozicionih, privatnih i onih sa predznakom inostranog faktora – pa do novinara stižu brojne spekulacije.

Jedne kažu da je mjesto direktora Uprave kaparisano još zimus, u polu-zvaničnoj podjeli resora po dubini među članicama vladajuće koalicije. I da se Damjanović nije mogao uklopiti u taj plan. Po drugima, bivši v.d. direktora, prosto, nije pokazao dovoljno očekivane servilnosti i uslužnosti prema nadređenima iz Ministarstva. Do mjere da su oni iz medija saznali za operaciju koja je prethodila rekordnoj zapljeni kokaina. Koja je, usput budi rečeno, bila tajna. Neki mediji su već pisali o pretpostavci da se Damjanović preigrao u pokušajima da sa pripadnicima UP-a iskorijeni švercerska gnijezda iz Luke Bar. I da se time zamjerio nekome ko je bio i ostao dovoljno moćan da može da imenuje i smjenjuje (ne)podobne javne funkcionere. Najzanimljivija je, možda, priča o tome kako je u Upravu prihoda, iz Ministarstva finansija, prije nekoliko mjeseci stigao usmeni zahtjev da se posebna pozornost posveti minulom radu velikih kompanija čiji su vlasnici bliski DPS-u. Kako bi se od njih uzeo što veći novac. Kako je, tvrde naši sagovornici, Damjanović ostao dosljedan neselektivnom pristupu  – bilo je što je bilo. Sad čekamo sankcionisanje.  Po, navodno, autentičnom spisku preduzeća u koji je Monitor imao uvid.

Pitanje je da li ćemo i kada saznati gdje je tu istina. A čelnici Vlade nastavljaju da rade na čišćenju svojih redova od nedovoljno poslušnih profesionalaca. Skoro dva mjeseca Zdravko Krivokapić traži način da smijeni Zorana Brđanina, direktora Uprave policije koji je za kratko vrijeme pobrao simpatije u zemlji i inostranstvu. Ali se premijeru  neoprostivo zamjerio insistiranjem da se policija, tokom događaja koji su pratili ustoličenje mitropolita Joanikija, drži zakona i naređenja svojih starješina, a ne ratoborne kombinatorike ostrašćenih amatera iz gluve sobe. Nasljednik je, kažu, već spreman.

U stvorenom ambijentu pomalo paranoičnih pokušaja da se vlast što duže zadrži, na meti bi se mogli naći još neki novoimenovani čelnici državnih institucija ali i po koji ministar. Pod uslovom da se sadašnja Vlada održi dovoljno dugo da bude u prilici sprovesti svoj naum: samozvani eksperti na vrhu, strogo kontrolisani poslušnici – do dna. I sankcionisanje.

 

Šta je zakon spram ministra

Prije Aleksandra  Damjanovića, iz Ministarstva finansija istjerana je državna sekretarka Mila Kasalica. Takođe nakon uspješnog angažmana oko primjene Zakona o fiskalizaciji, i manje uspješnih pokušaja da od ministra Spajića dobije detalje o ugovorenom hedžing aranžmanu i njegovim efektima na javne finansije. Vlada je Kasalicu razriješila na Spajićev zahtjev, bez obrazloženja i rasprave, ali i bez neophodnog mišljenja Komisije za kadrovska i administrativna pitanja. Na istoj sjednici, sekretarka Ministarstva odbrane razriješena je uz kompletnu dokumentaciju.

Konačnu riječ o tom razrješenju daće sud, ali je za našu priču zanimljivo obrazloženje iz Rješenja o razrješenju koje je potpisao premijer Krivokapić.  Citiraćemo ključni dio tog dokumenta:

,,Ministar finansija i socijalnog staranja je, u skladu sa odredbama člana 30 stav 4 Zakona o državnoj upravi, predložio da se razriješi državna sekretarka u Ministarstvu finansija i socijalnog staranja Mila Kasalica, mr ekonomskih nauka. U obrazloženju predloga je naveo da je Rješenjem Vlade Crne Gore od 11. februara 2021. godine, za državnu sekretarku u Ministarstvu finansija i socijalnog staranja imenovana Mila Kasalica i da, imajući u vidu da je članom 30 stav 4 Zakona o državnoj upravi propisano da državnog sekretara imenuje i razrješava Vlada, na predlog ministra, predlaže da Vlada donese rješenje o razrješenju državne sekretarke mr Mile Kasalice”.

Ako ministar može da predloži, može i da smijeni – rezonuju Spajić i Krivokapić, a većina u Vladi podržava. I ko mari za zakonom predviđene procedure, smišljene da se spriječi pretvaranje države u feud.

Zoran RADULOVIĆ 

Komentari

FOKUS

ZORAN BEĆIROVIĆ, KONTINUITET NASILJA NAD NOVINARIMA I KRITIČARIMA: Do kada?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Napad na novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića, nije incident. To je kontinuitet svestrane nasilničke prakse Zorana Ćoća Bećirovića. Pitanje je: hoće li država konačno stati na put tom nasilju? Ili će učinjenost i novac neformalnog gospodara Kolašina prevagnuti i kod sadašnjih vlasti

 

 

Novinari su ponovo bili meta kontroverznog biznismena i njegovih tjelohranitelja. Osnovni sud u Podgorici odredio je pritvor do 30 dana Zoranu Ćoću Bećiroviću, Mladenu Mijatoviću i Ljubiši Dukiću, dok je Bećirovićev sin Luka nakon tužilačkog pritvora pušten na slobodu. Njih su četvorica osumnjičeni da su u nedjelju veče, verbalno a potom i fizički, napali novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića.

“Osnovano se sumnja da su osumnjičeni kritičnom prilikom u alkoholisanom stanju Ani Raičković uputili veći broj grubih uvreda i ozbiljnih prijetnji, prepoznajući je kao novinarku koja je u više navrata u svojim tekstovima u okviru crne hronike pisala o pojedinim osumnjičenim licima”, saopšteno je iz Osnovnog suda. “Osumnjičeni Bećirović i Mijatović su istu fizički napali na način što su je uhvatili rukama za kosu i vukli je, usljed čega je glavom udarala po unutrašnjosti svog vozila u kojem se nalazila, dok  je osumnjičeni Mijatović istovremeno držao za vrat i stiskao, a nakon čega su polomili staklo na zadnjem vjetrobranskom staklu njenog vozila “, navodi se dalje.

U saopštenju u kom se obrazlaže odluka o određivanju sudskog pritvora, navedeno je da su osumnjičeni “fizički nasrnuli na Gagovića i Arapovića, isključivo iz razloga što su uvidjeli da se radi o osobama bliskim Raičković i to na način što su Gagoviću zadali više udaraca pesnicama i nogama u predjelu glave i tijela, dok su Arapovića pokušali nasilno izvući iz vozila, kada je imao namjeru da se udalji sa lica mjesta. Sva oštećena lica su zadobila povrede u predjelu glave i tijela.”

Napadanuta novinarka dala je detaljniji opis nasilja koji je pretrpjela, skupa sa svojim bližnjima. Izdvajamo dio koji opisuje šta se desilo kada je sjela u automobil i  pokušala da ode sa mjesta gdje je napadnuta, ispred lokala brze hrane Gurman u Bloku V.  On, možda, najpotpunije  ilustruje bezobzirnost siledžija. “Tada je grupa napadača došla do mene, otvorili su vrata i Mijatović me stezao za vrat i govorio: Reci kako se zove momak (njen sin – prim. Monitora). Nijesam htjela, a on je ponavljao da kažem, jer će ga, prijetio je, svakako naći, a ako ne progovorim, mene ubiti”. Uporedo, svjedoči novinarka, dok je Mijatović držao za vrat, Bećirović je uhvatio za kosu i lupao joj glavu o vrata vozila. “Kad su me pustili, a ovaj (osumnjičeni Dukić) mi sugerisao da se udaljim, Bećirović je uzeo nešto, udario u auto i slomio mi zadnje staklo.”

Iako je opis događaja sličan onom u saopštenju Osnovnog suda, konačni zaključci čude: “Pritvor je određen zbog opasnosti od ponavljanja djela u odnosu na Mijatovića i Dukića, budući da su ranije osuđivani zbog krivičnih djela sa elementima nasilja, dok je u odnosu na Bećirovića pritvor određen zbog opasnosti da će učiniti krivično djelo kojim prijeti, imajući u vidu činjenicu da je osnovano sumnjiv da je kritičnom prilikom uputio prijetnje oštećenoj…”.

Ispada da je Bećirović osnovano sumnjiv ne zato što je fizički napao novinarku, već samo zato što je vrijađao i prijetio. To je u suprotnosti sa njenim tvrdnjama, ali i opisom događaja koji je tužilaštvo podnijelo uz zahtjev za određivanje pritvora, a sud prihvatio. Uz malu intervenciju koja bi u nastavku postupka mogla biti od velike koristi Bećiroviću.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVEMBAR PUN SLUŽBENIH PUTOVANJA U VLADINOM OFISU: Skupo, a ne vrijedi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osim što je pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice, još neobičnije su  međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nisu u njihovoj nadležnosti. I od kojih zemlja baš i nema neku korist, a košta nas papreno.  Doduše i kod kuće nas koštaju

 

 

Ko je ovih dana zalutao na sajt Vlade Milojka Spajića, imao je razloga da se makar blago začudi.  U odjeljku Kalendar aktivnosti,  u kojoj Vlada najavljuje događaje za ovu i narednu sedmicu,  mahom su službena putovanja ministara/ki i njihovih delegacija.  Doduše, u Kalendaru se našla i rijetka unutrašnja aktivnost izvršne vlasti – ministar poljoprivrede Vladimir Joković uručio je 11. novembra 11 snjegočistača za sjever Crne Gore.  Bar je neko u zemlji.Ne samo zbog vremenskih nepogoda, nego i zbog predstojećih izbora u Budvi.

Jasno, premijer, potpredsjednici i ministri moraju da putuju i vode međunarodne aktivnosti.No, pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice. Još neobičnije su međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nijesu u njihovoj naležnosti. Iod kojih zemlja baši nema neku korist, a košta nas papreno. Doduše i kod kuće nas koštaju, a korist za zemlju je počesto upitna.

Prema kalendaru aktivnosti, ministar za urbanizam i prostorno planiranje Slaven Radunović će u novembru biti odsutan iz zemlje deset dana, od 14. do 24. novembra.  Iz Ženeve, u kojoj će biti dva dana, odletjet će  u Baku. Na sedam dana.

Radunović će u Ženevi već biti kada ovaj broj Monitora bude u štampi. Odlazi na Forum Kran Montana, koji je ove godine posvećen temi globalne bezbjednosti. Šta će minnistar urbanizma na konferenciji o bezbjednosti i je li to bio baš naš najbolji odabir, nije obrazloženo u Predlogu platforme koju je Radunović priložio kad se kandidovao za put. U vrlo oskudnom obrazloženju navodi se  tema Foruma, a ne i svrha Radunovićevog prisustva.

“Teme koje će se na ovom skupu obrađivati pokrivaju oblasti geostrategije, upravljanja međunarodnim poslovima u cilju borbe protiv terorizma, bezbjednosni problemi koji vrše uticaj na javni prostor, pomorski aspekti globalne bezbjednosti, finansije/bankarstvo i sajber bezbjednost, energetska sigurnost, zdravstvena bezbjednost, bezbjednost životne sredine, bezbjednost hrane, rudarstvo kao komponenta ekonomske sigurnosti, bezbjednost kritične infrastrukture…”,, stoji u Predlogu.  Teško da će Radunović imati šta da kaže na temu recimo sajber bezbjednosti, obzirom da u Ministartsvu imaju tehničkih problema čak i sa faksom,  kad treba odgovoriti na pitanja javnosti. Možda ovo “bezbjednost kritične infrastrukture”.

U Ženevi je sa ministrom Radunovićem i Andrej Orlandić, v.d. generalnog direktora Direktorata za strateške odnose i komunikacije.  “Troškovi članova delegacije procjenjuju se na 5.867,50EUR”, navodi se u Predlogu. I padaju na račun Ministarstva, odnosno građana.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RASTU RAČUNI ZA STRUJU, VODU…: Disanje je džabe, ali nije zdravo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Struja možda neće poskupjeti ali će računi za struju biti veći. Ovo možda tu je zbog činjenice da EPCG još nije odlučila da li će, prvi put u ovoj deceniji, povećati cijenu kilovata koje isporučuje domaćim potrošačima. Pretpostavlja se da će, nakon poruka vladinih čelnika, pokušati da odlože neminovno poskupljenje

Ono što je, zapošljenima, Vlada dodala na platu programom Evropa sad 2, počeće već od januara da se vraća u državni trezor, preko prihoda državnih (sistem EPCG) i lokalnih komunalnih preduzeća. Nova godina donijeće nove, veće, račune za struju, vodu i kanalizaciju, odvoz i deponovanje smeća… Neka će poskupljenja biti manja, druga veća, ali će se svako od njih osjetiti u troškovniku crnogorskih domaćinstava.

Ipak, premijer Milojko Spajić ne da se lošim vijestima. “Zbog Evrope sad 2 neće biti nikakvih povećanja nigdje”, obećao je prošle nedjelje prkoseći činjenicama. “Neće biti povećanja cijena struje od januara 2025. godine”, pridodao je predsjednik Vlade, naglasivši kako pokret Evropa sad (PES), u opštinama gdje je dio lokalnih vlasti, “neće dozvoliti povećanje cijena vode”.

Prvi dio iznijetih tvrdnji, koji se tiče cijena električne energije, pojasnio je, već sjutradan, ministar energetike Saša Mujović. Manje naklonjeni premijeru Spajiću rekli bi kako ga je ministar Mujović – demantovao.

Odgovarajući na poslanička pitanja u Skupštini CG, Mujović je saopštio kako 1. januara neće doći do povećanja cijene aktivne električne energije (to je cijena po kojoj nam EPCG prodaje svoje kilovate, bez dodatnih troškova), ali bi moglo doći do uvećanja računa za struju. Otprilike, izračunao je ministar, jedan euro na prosječni mjesečni račun od 30 eura. “Postoji jedna stavka na računima nad kojom ni ministarstvo ni premijer nemaju ingerencije”, edukovao je ministar poslanike i ovdašnju javnost. “Zove se troškovi korišćenja prenosnog i distibutivnog sistema tzv. regulatorno dozvoljeni prihod koji reguliše Regulatorna agencija. Ako se desi, a sjednica će biti 18. novembra, da Agencija odobri veći prihod za CEDIS i CGES, neminovno je da od 1. januara, računi budu uvećani za tu stavku.“

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo