Povežite se sa nama

Izdvojeno

VLADA U ČEKAONICI: Đukanovićevi taoci

Objavljeno prije

na

Dok se čeka da li će SNP prihvatiti da SDP ili SD uđu u manjinsku vladu, a lider SDP-a optužuje mandatara Abazovića da je talac te partije, problem je u stvari  u tome što je  cijeli koncept manjinske vlade –  talac predsjednika Đukanovića i njegovog DPS-a. On će određivati pravac i postavljati pravila.  Put već demonstrira u postizbornom Ulcinju

 

 

Prije 34 dana lider URA-e Dritan Abazović dobio je mandat od predsjednika države Mila Đukanovića da formira novu, manjinsku vladu. Zakonski, taj rok ističe nakon 60 dana. Ostalo je, dakle, manje od mjesec. Svake sedmice, Abazović ili neko iz njegove partije saopšti da će manjinska vlada biti formirana – naredne sedmice.

Tako i ove. Abazović je saopštio da će manjinska vlada biti sastavljena do sredine mjeseca, a njegov partijski kolega Miloš Konatar da bi se to moglo desiti i do početka naredne sedmice. Isto je najavila i Božena Jelušić,  poslanica Pokreta URA.

Ukoliko se posljednja obećanja konačno i ispune, mala je vjerovatnoća da manjinska vlada može biti formirana  u onom obimu u kom ju je Abazović na početku planirao. Lider URA-e u priču o ovom modelu vlade ušao je sa obećanjem da bi manjinska vlada omogućila većinu od 49 poslanika u parlamentu, čime bi bilo moguće odblokirati pravosuđe i institucije, te pomjeriti evrointegracijski proces sa mrtve tačke. Stagnacija na evropskom putu bila je jedna od glavnih kritika Abazovića na račun Vlade Zdravka Krivokapića, kojoj je nepovjerenje u parlamentu izglasano prije ravno dva mjeseca, glasovima opozicije i koalicije Crno na bijelo koju predvodi Abazović.

Partije potpisnice Memoranduma o saradnji, koji je poslužio kao osnov za formiranje manjinske vlade, imaju ukupno 14 mandata od 81 u crnogorskoj Skupštini. Za većinu od 49,  osim podrške Demokratske partije socijalista koja ima 30 poslanika sa Liberalnom partijom, potrebna je podrška i dvije partije opozicije SDP-a i SD-a, koje imaju ukupno  pet poslanika.  Pregovori, međutim, idu u tom smjeru da SNP ne želi sa SDP-om i SD-om u vladu. Ukoliko te partije ne uđu u manjinsku vladu, ona bi imala podršku 44 poslanika, kao i u slučaju da u njoj ne bude SNP. Ako uđe jedna od tih partija, SDP ili SD –  46, ili 47 mandata.

Lider SNP-a Vladimir Joković, prošle sedmice saopštio je da je odluka Glavnog odbora (GO) te stranke da ne bude u vladi u kojoj bi bile partije Damira Šehovića (SD) i Raška Konjevića (SDP). Nešto kasnije poslanik SNP-a Dragan Ivanović odškrinuo je, ipak,  vrata dogovora. On je saopštio da je SNP spremna za određene ustupke i da je ostavljena mogućnost da se razgovara o ulasku SD-a i SDP-a u vladu.

,,Da, ako ne i jedna i druga, barem jedna partija – posebno SDP – bude sastavni dio vlade. O toj mogućnosti dali smo svoje mišljenje. Ostajemo pri tome, s tim što smo otvoreni za razgovor i nalaženje nekih mogućnosti”, istakao je on.

DPS-u  nijesu prihvatljiva uslovljavanja SNP-a da SD i SDP ne mogu biti dio manjinske vlade, saopštio je ove sedmice i šef poslaničkog kluba DPS-a Danijel Živković.

Prema pisanju Vijesti koje se pozivaju na izvore u pokretu URA, SDP bi navodno ipak trebalo da uđe u vladu. No,  sudeći po ovonedjeljnoj izjavi Konjevića ulazak SDP-a  nije tako izvjestan. Konjević je kazao da je Abazović pretvorio proces formiranja vlade u cirkus, te da je talac SNP jer insistira da ta partija bude u vladi. On je pozvao Abazovića da vrati mandat ukoliko ne može da sastavi vladu. Sličnu izjavu dao je  i lider SD-a Damir Šehović. Sve su prilike da se na Abazovića pravi pritisak da vladu formira  bez SNP-a.

Problem je, međutim, u tome što je  cijeli koncept manjinske vlade u stvari talac predsjednika Đukanovića i njegovog DPS-a. Navodno je i zahtjev Đukanovića da u Abazovićevom kabinetu bude makar jedan od predstavnika njegovih bivših koalicionih partnera (SDP, SD). Čudan zahtjev imajući u vidu to da su svi koji učestvuju u procesu formiranja manjinske vlade, izuzev URA-e, bivši koalicioni partneri DPS-a. SNP je nekada bio dio jedinstvenog DPS-a.

To je u stvari suštinski  problem koncepta manjinske vlade. Ona ne samo da najvjerovatnije neće imati potrebnu većinu u parlamentu za odblokiranje institucija, nego će je dominatno, uz podršku u parlamentu od strane DPS-a, činiti oni koji su predano radili da zarobe pravosuđe i ostale institucije.

,,Lopta je u dvorištu predsjednika Demokratske partije socijalista (DPS) Mila Đukanovića. Sve što se dešava sa manjinskom vladom je posljedica onih diktata koji dolaze od njega”, ocijenila je Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu.

,,Vidim da se pominje potencijalni ulazak SDP-a, do juče se pominjao ulazak predstavnika SD-a. Dakle svih onih partija koje su godinama bile jak saveznik DPS-a, to je drugim riječima ulazak DPS-a u vladu. Treba otvoreno reći stvari”,  zakjučila je ona.

Miodrag Lekić, lider DEMOS-a, u intervjuu za RTV Nikšić, kazao je da koncept manjinske vlade koji se zagovora, a koji je u sjenci optužbi i uslovljavanja, destabilizuje Crnu Goru i odraz je neozbiljnosti političkih partija. Tehnička vlada bi je, smatra Lekić, mogla pomiriti.

Nesumnjivo je, po njegovoj ocjeni, da se manjinskom vladom DPS vraća na vlast. ,,Tu nema dileme, apsolutno i dominantno se vraća. Ako se ostvari taj koncept, ta partija će imati veću vlast nego URA ili SNP, ili neka druga partija koja će biti u vladi. DPS će da odlučuje, pa im je možda i zgodnije što neće biti u vladi da se bore sa problemima – biće lišeni te odgovornosti ali će biti upravljači u parlamentu”, ocijenio je lider DEMOS-a.

U međuvremenu, Đukanović u Ulcinju demonstrira snagu, i pokazuje put.  Nakon izbora u tom gradu objavljen je snimak navodne krađe glasova.  Na snimku se navodno čuju lider GP URA Dritan Abazović, čelnik ulcinjskog odbora tog pokreta i nosilac liste Za novi početak Omer Bajraktari, predsjednik Demokratske partije i poslanik Albanske koalicije Jednoglasno Fatmir Đeka, komunalni inspektor u Ulcinju Amir Mehmeti i nepoznata osoba.

U razgovoru, Đeka na pitanje nepoznatog lica: ,,Koliko vi dajete za glas?”, navodno odgovara: ,,Onoliko koliko ti niko nije dao. Jesi li razumio? Neće ti ništa faliti. Ako ti neko dođe i nudi nešto, ti dođi kod nas”.

Snimak je dio istrage ulcinjskog i državnog tužilaštva koje sada pokušava da utvrdi njegovu autentičnost.

Navodni akteri snimka tvrde da on nije autentičan, i da je montiran. Za to optužuju političku konkurenciju u tom gradu – DPS, DUA i FORCA. Te partije Abazovića i njegove partnere u Ulcinju svakodnevno optužuju za krađu izbora i glasova.

O izbornoj krađi DPS-a ispisani su tomovi novinskih stranica i međunarodnih izvještaja.  Nakon godinu i po od gubitka vlasti, DPS danas ne samo da u šaci drži koncept buduće manjinske vlade, a tako i budućnost Crne Gore, nego joj se opet prodaje kao jedini evropski pravac.

Odgovornost snose  avgustovski pobjednici.

Milena PEROVIĆ

Komentari

FOKUS

BLOKADA PARLAMENTA I USTAVNI SUD: Čega se to plaši Đukanović?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema podacima dobro upućenih izvora Monitora, nije tačno da je vlast na čelu sa Mandićem,  kako tvrdi DPS,  preuzela kontrolu nad Ustavnim sudom, iako je on i dalje nesumnjivo partijski.  Penzionisanjem Dragane Đuranović došlo je do promjene odnosa snaga : DPS-2,  URA-1, DF-1,  Demokrate – 1. Matematika kaže:  opozicija – 3, vlast –  2.  No,  izgleda da sudija  Faruk Resulbegović,  koji slovi za kandidata URA, iako je ta partija sada u opoziciji, za DPS  predstavlja veliki rizik

 

 

Demokratska partija socijalista uz dio opozicije blokirala je opet početkom sedmice sjednicu parlamenta, na kojoj je trebalo glasati o budžetu.  Insistiraju da „parlamentarna većina ruši državu“, te da je razlog njihove blokade Skupštine – odbrana Ustava.

„Dok god se ne poništi odluka Ustavnog odbora, neće biti sjednica. To je jedinstven zahtjev opozicije“, poručio je lider DPS Danijel Živković.

Dodatno je proširio spisak zahtjeva: „Za povratak redovnog rada Skupštine Crne Gore neophodno je poništenje neustavne odluke o penzionisanju sutkinje Dragane Ðuranović, kao i potpisivanje sporazuma između opozicije i vlasti u kojem će se jasno precizirati da nema izmjena Ustava u dijelu identitetskih pitanja, kao ni izmjena Zakona o crnogorskom državljanstvu. Finalno, premijera Spajića sam upozorio da ukoliko parlamentarna većina sa državnog nivoa spriječi formiranje vlasti u Budvi i time još jednom sruši ustavni poredak, da će odgovor opozicije biti blokada svih lokalnih skupština i potpuna paraliza društveno-političkog života”.

DPS-a i stranke opozicije tvrde da  je penzionisanjem sutkinje Đuranović  izvršen “ustavni puč”, te da je  parlamentarna većina na čelu sa Andrijom Mandićem  preuzela kontrolu nad Ustavnim sudom kako bi “srušila državu” i  između ostalog progurala zakon o dvojnom državljanstvu. Problem sa tim DPS- ovim narativom ima više nivoa. Za početak, neobično je da se protiv političke kontrole Ustavnog suda bori partija koja ga je pretvorila u partijski i uništila njegov integritet. Prema podacima dobro upućenih izvora Monitora, nije tačno da je vlast na čelu sa Mandićem,  kako tvrdi DPS,  preuzela kontrolu nad Ustavnim sudom, iako je on i dalje nesumnjivo partijski.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DRŽAVNA KASA I POLITIČKE IGRE: Budžet za potkusurivanje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Za razliku od nekih drugih zemalja, Crna Gora nema propis koji predviđa pad vlade ukoliko budžet ne bude usvojen u nekom propisanom roku. Isto važi i za parlament. Bez zakona o vladi i Skupštini, političarima je sve dato na volju. Građanima preostaje da se uzdaju u njihov zdrav razum i strah od budućih izbora

 

Propao je još jedan pokušaj skupštinske većine da usvoji predloženi Zakon o budžetu za 2025. godinu. Opozicione  snage predvođenje DPS-om onemogućile su održavanje zasijedanja. Utisak je da se vladajuće partije  nijesu zbog toga baš potresle. Politika, izgleda, ima primat nad ekonomijom, posebno pred lokalne izbore u Nikšiću i Herceg Novom koji će se održati 13. aprila. Neki skeptici sumnjaju da neusvajanje budžeta može vlastima  poslužiti kao pokriće za dolazeće probleme u crnogorskoj ekonomiji.

Uglavnom,  u Vladi je usvojena Odluka o privremenom finansiranju. I njena primjena je započela, uz već poslovično kašnjenje od nekoliko dana. Zbog toga  su kasnile isplate takozvanih socijalnih davanja (penzije to nijesu).

Ministar finansija Novica Vuković poručuje kako njih u Ministarstvu “vrlo uznemirava” iščekivanje da predloženi budžet bude usvojen. I naglašava kako su oni dali sve od sebe da budžet bude usvojen u redovnoj proceduri, krajem prošle godine.

To i nije sasvim tačno.  Zakon o budžetu i fiskalnoj odgovornosti  (član 33) propisuje da “predlog zakona o budžetu države utvrđuje Vlada i do 15. novembra ga dostavlja Skupštini”, Vlada Milojka Spajića nije obavezu obavila u propisanom roku. Zakasnili su tri dana i nijesu se, ni riječju, potrudili da to kašnjanje obrazlože. Da je Vlada svoj posao završila na vrijeme  postojala je mogućnost da ovogodišnji budžet bude usvojen prije decembarskog sukoba vlasti i opozicije. I blokade parlamenta.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PROSTORNI PLAN: Podgorica dobija 18 novih vjerskih objekata

Objavljeno prije

na

Objavio:

Planirano je pet novih crkava, četiri parohijska doma, manastir, katolička i evangelistička crkva. Ukupno 12 objekata za pripadnike hrišćanske konfesije i dva za pripadnike islamske religije. Četiri vjerska objekta nijesu definisana PUP-om. Jedan od njih će biti i u planiranom novom gradu koji je ucrtan na Veljem brdu

 

 

Spornim izmjenama i dopunama prostornog urbanističkog plana (PUP) Podgorice na teritoriji glavnog grada planirano je 18 novih vjerskih objekata.

Iako se u samom Planu navodi da se preko pola, od 104 kulturna dobra, na teritoriji glavnog grada odnosi na crkve, planirano je pet novih crkava, četiri parohijska doma, manastir, katolička i evangelistička crkva. Ukupno 12 objekata za pripadnike hrišćanske konfesije i dva za pripadnike islamske religije. Četiri vjerska objekta nijesu definisana PUP-om. Jedan od njih će biti i u planiranom novom gradu koji je ucrtan na Veljem brdu.

Uoči lokalnih izbora 2022. godine Jelena Borovinić-Bojović, kao nosilac liste Demokratskog fronta je u jednom od predizbornih spotova najavila izgradnju manastira u centru Podgorice, na ušću Morače i Ribnice.

Mitropolija crnogorsko primorska (MCP) Sprske pravoslavne crkve je u aprilu prošle godine dostavila svoje primjedbe na Nacrt PUP-a Podgorice i u njima navela 10 lokacija koje su im interesantne.

U primjedbama MCP navodi da na Koniku planira i izgradnju vjerskog objekta – crkve Svetog Vasilija Ostroškog.

Planirana je i gradnja u Donjoj Gorici parohijskog doma, spratnog objekta od 200 kvadrata u osnovi.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo