Zapis o djetinjstvu
Zvali smo je Titova vila.
Nalazila se stotinjak metara od zgrade u kojoj je proteklo moje djetinjstvo, u mostarskoj ulici Hasana Zahirovića Lace, narodnog heroja iz Drugog svjetskog rata.
Nisam siguran da je Maršal ikada kročio u arhitektonski izuzetno skladno i lijepo izgrađene prostore za to doba. A da je u njoj boravio, oduševljavao bi se plahovitom i bistrom Neretvom, pa i čudesnim stijenjem nad kojim je niklo ovo zdanje. Nedaleko je bila još jedna vila… Ona koju je ugledni arhitekt Romeo Tiberio projektirao i izgradio da bi u njoj uživao…
U Periskop je Titova, ili kako smo mi djeca govorili Titina vila ušla, ipak radi njenoga daljeg života.
Socijalistička buržoazija, funkcionerska kamarila, pod izgovorom neophodnosti partijskog tajnog sastajanja, daleko od očiju običnog svijeta i mostarske raje počela je koristiti salone, a vjerojatno i sobe, zamišljajući sebe kao jedinog, eksluzivnog korisnika Maršalu namijenjenih prostora.
Kako se vila nalazila tik uz čuveni hotel „Neretva“ dobila je i ona zvanični naziv (!!!) po rijeci – simbolu Mostara.
Ali, autentični Mostarci i dalje su je zvali Titova vila! Zovu je tako i danas!
Prvi i do današnjeg dana jedini put u Titinu vilu ušao sam kad je u njoj jedno vrijeme bila smještena jedna od televizijskih stanica.
Trajanje intervjua koji je obavljan sa mnom bilo je i vrijeme mog boravka u prostorima koji su tad do kraja bili preuređeni za krajnje komercijalne svrhe.
Međutim, pri ulasku i izlasku iz Titine vile imao sam potpuno isti osjećaj uzbuđenja, potekao iz dana djetinjstva i mladosti, kada je vila bila mistična zgrada u kojoj smo vjerovali da boravi Maršal Tito, ali mi to samo ne znamo…
I tada, ali i prije i poslije tog moga kratkog boravka u vili moje osjećanje besperspektivnih futura grada na Neretvi pojačavalo se kada bih bacio pogled na ostatke ostataka nekada velebnog hotela „Neretva“, u kojem je noćivao i car Franjo Josif kada je na poziv čuvenog gradonačelnika Mostara Mujage Komadine, boravio u Mostaru i prisustvovao otvaranju danas Titovog mosta, sa čije dvije strane su mostarski hoteli „Neretva“ i „Bristol“.
Nekadašnji hotel „Neretva“ nikako da bude obnovljen. Novi vlasnici krhotina i ruševnosti negdanjeg ugostiteljskog gradskoga ponosa nikako da završe obnovu i ostaci ostataka jednog hotela legende bruka su i nemoć sadašnjosti moga rodnog grada.
Nije moja fascinacija građevinom izgrađenom na Pećinama iznad Neretve ni danas manja nego što je bila u djetinjstvu, kad je vila „Neretva“ pobuđivala gotovo mističke asocijacije.
Pogotovo u kontekstu nekih nakaradnih građevina, koje se ovih naših nesretnih godišta pokušavaju takmičiti sa sjajno projektiranom i izvedenom Titinom vilom…
A bojim se da će toga svetogrđa na obalama prelijepe Neretve biti sve više, jer para novih tajkuna ne zna plakati.
Malo je pisano i govoreno o toj Titinoj vili, ali ona, siguran sam, jeste i danas, nešto obnovljena, svojevrstan simbol sklada, kao uostalom i doba u kojem je nastala!
Načekaće se današnje Mostarke i Mostarci da opet na obalama Neretve nikne ovako skladno zdanje!
A dotle bar će moje uspomene biti sve jače i intenzivnije…
Gradimir GOJER