EU, svet 2019.
U poslednjih nekoliko godina, simptomi vertiga, vrtoglavice, nesvestice, sve češće napadaju i same centre, dakle ne više samo Crnu Goru, Balkan i ostalu periferiju svetskog kapitalističkog sistema. Trampizam u SAD i breksitizam u UK 2016-2019., najbolji su dokaz za to. Suprotno preovlađujućem mišljenju, međutim, na izborima za Evropski parlament, krajem maja 2019., ovaj trend, u EU, nijetrajno zaustavljen, nego samo privremeno odložen.
A opet, čak ni samo ovoprivremeno odlaganje, nije bilo rezultat bilo kakvih progresivnih napora vladajućih snaga, jer takvih nije ni bilo, nego je bilo izraz spontanog angažmana političkog naroda, sličnog onom spontanom angažmanu pobunjenog političkog naroda u Crnoj Gori i na Balkanu, koji se odvijao i odvija u isto vreme.Najkraće, uspon ultradesnice u EU je amortizovan, pre svega zbog toga što je zasluženo slabljenje vladajućih narodnjaka i socijaldemokrata, kompenzirano istovremenimjačanjem i usponom zelenih i liberala, koji su najadekvatnije izrazili rečeni spontani angažman političkog naroda.
Privremeno odlaganje o kojem je reč, samo je kupovina vremena. I to, kako trenutno stvari stoje, loša, čak veoma loša, opasna i, moguće, fatalna kupovina vremena. Paradoksalno, da je majski udar ultradesnice bio jači, taj udar bi, kao šok, nešto u mejnstrimu, možda i pokrenuo. Ovako, EU mejnstrim nastavlja da mesečari, da upotrebim ovde i jednu više nego slikovitu metaforu Noama Čomskog. Sve do dana današnjeg, ni evropski narodnjaci, ni evropski socijaldemokrate, ti višedecenijski EU mejnstrimeri, dubinske, strukturne, pa i sistemske reforme, koje bi jedine mogle da zaustave konačni uspon ultradesnice, nisu čak ni započeli.
A to nisu učinili, zbog toga što su, po svoj prilici, postali trajni zatočenici, tamne tvari realkapitalizma, one iste iz koje zakonito emaniraju novi fašisti. Pa se time potvrđuje, da ni ona naša metafora, o lažnom centru, desnom, narodnjačkom, i levom, socijaldemokratskom, kao o „zmijskom jajetu“, u kojem se leže, i iz kojeg će se na kraju izleći novi crnokošuljaši, nije bila ni malo preterana. Izgledi da zeleni i liberali, u predstojećim pregovorima sa mejnstrimerima, nešto u tom pogledu promene, na žalost, nisu veliki. A u ovakvom razvoju stvari, sledeći odnosno konačni uspon ultradesnice, samo je pitanje dana odnosno godine.
I u slučaju EU, opisani vertigo, posebno opisana nesvestica, ne-svest, mesečarenje, samo je vanjski simptom, dubljih, unutrašnjih stanja,poremećaja i patologija. Ilja Prigožin, dobitnik Nobelove nagrade za hemiju 1977., ova stanja označio je kao stanja koja su daleko od ravnoteže, te u kojima upravo zbog toga prestaju da važe zakoni njutnovske a počinju da važe zakoni postnjutnovske fizike. Ostala je upamćena i njegova sjajna metafora, po kojoj, u ovakvim stanjima, čak i samo pokret leptirovih krila u Pekingu, može da izazove zemljotres u Los Anđelosu.
Novu, postnjutnovsku fiziku Ilje Prigožina, američki sociolog, Imanuel Volerstin, primenio je na društvene nauke. U okviru ove primene, jedna od ključnih idejaje i ona o strukturnoj krizi kapitalizma kao istorijskog sistema 1914-2050. Koju odlikuje par kontradiktornih i zbog toga za mnoge neuhvatljivih karakteristika. Prva je apsolutna izvesnost, druga krajnja neizvesnost. Izvesnost se odnosi nasmenu kapitalizma kao istorijskog sistema, nekim boljim ali moguće i lošijim istorijskim sistemom sredinom dvadesetprvog veka, uključiv i mogućnost odnosno opasnost od sveopšte nuklearno-ekološke apokalipse, neizvesnost se odnosi na konačni ishod.
U ovakvoj situaciji, jedan od najboljih načina, da se poveća verovatnoća odnosno izvesnost boljih, pa i anti-apokaliptičkih opcija, a smanji opasnost od onih drugih, jeste povećavanje, podizanje i širenje svesti o svemu ovome. Suočavanje sa vertigom, u EU i velikom svetu, a ne samo u našoj maloj i voljenoj Crnoj Gori, na ovom putu, samo je prvi, ali svakako neophodni, a možda i najznačajniji korak.
Milan POPOVIĆ