Evropska komisija je krajem prošle sedmice u Briselu saopštila da je najviše švercovanih cigareta iz Kine, odnosno oko četrdeset procenata, a odmah za Kinom je Crna Gora.
,,Jasno je da nikako ne posustaju kriminalne aktivnosti, kojima se pokušava ilegalnim, falsifikovanim proizvodima poplaviti naše unutrašnje tržište”, kazao je nadležni u EU, komesar za privredu Pjer Moscovici.
Crnogorski mediji svako malo bilježe informacije o zapljeni ilegalnih cigareta na našim državnim granicama. Među posljednjim slučajevima je onaj kada je bjelopoljska policija zaplijenila oko 270 paketa, odnosno 2,7 tona cigareta.
Inspektori su u teretnjaku, kojim je upravljao Rožajac Zeno Medović, odnosno Murić, kako se prezivao dok nije promijenio prezime, pronašli 270 paketa cigareta marlboro, merilin, trokadero, FM, vrijednosti od oko 170 hiljada eura. Cigarete, koje nijesu imale akcizne markice, oduzete su, a Medović je, uz krivičnu prijavu, pušten da se brani sa slobode. Bile su namijenjene ilegalnoj prodaji.
Jedan drugi Rožajac, Muharem Fejzić, ponovo je u centru medijske pažnje, nakon što je objavio nove snimke šverca cigareta preko granice s Kosovom, na teritoriji rožajske opštine. Na njima se vidi terensko vozilo iz Crne Gore iz koga se pretovaraju paketi na šumskom putu i prenose na Kosovo.
„Vozilo koje vidite na snimku dolazi iz Crne Gore i dovozi cigarete. Mjesto je isto kao i ranije kada sam pravio snimke. Tamo čekaju albanski, odnosno kosovski krijumčari s konjima. Preuzimaju pakete cigareta i tako ih prenose na Kosovo”, ispričao je Fejzić.
Fejzić je jedan od nezgodnih svjedoka prekograničnog šverca cigareta. Nakon povratka iz polugodišnjeg izbjeglištva u Njemačkoj, tvrdi da mu kriminalci ponovo prijete ubistvom. Šverc cigareta iz Cvrne Gore prema Kosovu, kako kaže, ne prestaje. On je o tome progovorio još prije tri godine.
Bjelopoljski Viši sud kasnije ga je kaznio sa 14 hiljada eura, jer je naveo krijumčarski lanac kojem je, kako je tvrdio, zaštitu pružao jedan pripadnik Agencije za nacionalnu bezbjednost.
Posljednji događaji potvrđuju ono što je Monitor započeo da istražuje prije više godina, kada je penzionisani šef rošajske policije Šemso Dedeić izjavio za naš nedjeljnik da šverc duvana preko Crne Gore nikada nije prestao.
Bivši iskusni policajac kasnije je samo dodao da je iznenađen što niko nije provjerio njegove navode, i uputio poziv državnim organima koji su zaduženi za borbu protiv organizovanog kriminala da ispitaju otkuda toliko robe na tržištu bez akciznih markica, gdje su centri i odakle roba dolazi.
Dedeić je još tada izrazio uvjerenje da borba protiv duvanskog šverca ne treba da se vodi na periferiji, već bliže centrima. Ovom bivšem policijskom službeniku bilo je jasno da je to o čemu je tada pričao bilo teško dokazati, ali se zapitao koliko robe svakodnevno prolazi preko Kule i ilegalnih graničnih prelaza prema Kosovu, ako je samo u nekoliko akcija te godine zaplijenjeno cigareta u vrijednosti od nekoliko desetina hiljada eura.
On je ukazao na to da kriminal i šverc, osim graničnih prelaza, funkcionišu i duž porozne granice, na ilegalnim šumskim putevima.
Istražujući prekogranični šverc, Monitor je kasnije otkrio da na granici Crne Gore i Kosova postoji najmanje sedam ilegalnih puteva kojima mogu preći terenska vozila, a na nekima i šleperi.
Dobro obaviješteni policijski izvor ponudio je čak i precizne koordinate svih ilegalnih puteva, koji su često zamaskirani. Jedan od tih puteva je onaj koji izlazi na kosovsko selo Radavac, zatim oni preko Giljevog polja, Bogaja, sela Hadžovići, gdje Naser Keljmendi ima vikendicu, kao i preko Bjeluha i nekoliko puteva na planini Čakor.
Prema Monitorovom dobro obaviještenom izvoru, švercerski kanali duvana kroz Crnu Goru vrlo često se poklapaju sa narko kanalima, kao i da cigarete krijumčare slične kriminalne grupacije koje rade s drogom.
Da je čitavo Rožaje pretvoreno u magacinski prostor za skladištenje robe prije daljeg transporta prema Kosovu, svjedočili su svojevremeno policajci Enver Dacić, Mithat Nurković, Hamdo Murić, Rešad Kalač, kao i Nedžad Kuč. Oni su takođe pričali da šverc duvana kroz Crnu Goru nikada nije prekidan, pa čak ni poslije izbijanja afere s mojkovačkom fabrikom.
Rožajski policajci, koji su bili prisiljeni da napuste zemlju, da bi se potom, pod pritiskom zemalja EU vratili u Crnu Goru i bili ponovo zaposleni u policiji, tvrdili su da transport cigareta preko Rožaja ide tri puta nedjeljno, u količinama od petsto do hiljadu paketa u jednoj turi, kao i da nema pravila kojim danima se to radi, odnosno u zavisnosti od toga kada im je najbezbjedniji prolaz.
I oni su tada bili u posjedu video materijala, koji su zajedno s fotografijama i ostalim dokazima dostavili skupštinskom Odboru za bezbjednost. Na video snimcima moglo se vidjeti isto što i na posljednjim, kako se pretovara roba, odnosno kako je albanski šverceri preuzimaju i odlaze preko planinskih vrleti.
Na tim planinskim vrletima jedno čitavo stočarsko naselje, na prevoju Kula, na potezu Giljevo Polje – Crni vrh, služi upravo kao magacinski prostor za raznu akciznu robu, najčešće cigarete. Bivši policajac Kuč svjedočio je kako je jednom prilikom zaustavio kolonu od čak sto dvadeset konja natovarenih s oko hiljadu i četiristo paketa cigareta.
„Šta se desilo? Naređeno je ubrzo da se puste, jer je to ‘program’. Šta je to značilo nego da je za to neko znao i odobrio”, isrpičao je tada Kuč.
Naš nedjeljnik je pisao i kada je tragajući za motivima samoubistva svog supruga Ernada, bivšeg načelnika rošajske policije, Alma Kalač pronašla dokaze o državnom švercu duvana. Dva dana, naime, poslije tragičnog događaja ova žena je u Ernadovim službenim dokumentima otkrila desetine službenih zabilješki iz kojih se jasno vidi da je njenom mužu i njegovim kolegama nalagano da prekinu akcije sprječavanja šverca cigareta.
Monitor je detaljno istražio šverc duvana devedestih preko naše države, koji su vodile italijanske mafijaške organizacije Sakra korona unita, Kamora i Tarda koja je kasnije protjerana u unutarmafijaškim obračunima i borbi oko novca od cigareta.
Naš dobro obaviješteni izvor nam je otkrio da je preko Crne Gore prometovano cigareta u vrijednosti od oko jedanaest milijardi eura, od čega je tri milijarde pripalo italijanskoj mafiji.
Ovaj izvor je vrlo detaljno opisao kako je novac stečen od prodaje cigatreta iznošen diplomatskom poštom iz Crne Gore na Kipar i u Grčku, i kako se preko Engleske i Beliza prao i vraćao u Crnu Goru. Prema podacima njemačkih istražitelja, šverc duvana preko Crne Gore u tim razmjerama tekao je sve do 2001. godine.
O kakvom globalnom razmjeru šverca se radi, priča ovaj izvor, najbolje govori dokumentarni film koji je snimila britanska obavještajna služba MI 6, u kojem se govori o najvećim ilegalnim fabrikama duvana u Bugarskoj, Rumuniji, Ukrajini, Moldaviji. U tim fabrikama kontejner cigareta šverceri nabavljaju po cijeni od svega dvjesta hiljada eura, dok na tržištu Velike Britanije dostiže cijenu od dva miliona.
Naš dobro obaviješteni izvor tvrdi da većina balkanskih država svoje budžete u dobroj mjeri puni na taj način što učestvuje u organizovanju šverca cigareta i švercerskih puteva raznih drugih roba, što ukazuje na sprege kriminalnih organizacija i vladajućih struktura u državama na Balkanu.
Prema poslednjim informacijama iz sjedišta Evropske unije u Briselu, Crna Gora u tome prednjači.
Tufik SOFTIĆ