Iako se vjeruje da su razmjere šverca ukradenih automobila trenutno manje nego što je to bio slučaj u prethodnim decenijama, ovaj biznis na Balkanu i dalje cvjeta i vrlo je aktuelan. Policijski podaci govore da su se balkanski kriminalci specijalizovali za krađu automobila u zapadnoj Evropi, odakle skupocjena vozila dopremaju do država bivše Jugoslavije i Albanije.
Vremenom su, kaže Monitorov dobro obaviješteni izvor, usavršeni i metodi obijanja brava, pa su takozvane češljeve i leptire zamijenili kompjutersko dekodiranje brave i neutralisanje alarma.
Prema nekim podacima, kriminalne grupe na Balkanu krađom automobila godišnje inkasiraju nevjerovatnih osam milijardi eura.
,,Regionalna automafija veliki je problem na teritoriji Balkana, a jedan od kraka te organizacije zahvata i glavni grad Crne Gore. Sudeći po zahtjevima evropskih osiguravajućih kuća, na Balkanu se potražuje čak 130.000 ukradenih vozila”, informacije su do kojih je došla bosanska agencija Anadolija.
Skupi automobili kradu se i na ulicama balkanskih gradova. Agencija Anadolija piše da se u Bosni i Hercegovini dnevno ukradu najmanje tri četvorotočkaša, koja se kasnije pronalaze u Crnoj Gori, Albaniji, Rusiji, Srbiji ili na Kosovu.
Automobili se masovno kradu i u Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Kosovu. Prema podacima Interpola i Europola, pored Sarajeva, centri automafije na Balkanu su Banja Luka, Bijeljina, Podgorica, Priština, Sofija, Skoplje, Beograd, Novi Sad, Šabac, Split i Zagreb.
Policija navodi da je riječ o regionalnoj automafiji koja na meti najčešće ima luksuzne automobile novijeg datuma proizvodnje. Često, kako se tvrdi, kriminalci iz Bosne i Hercegovine ,,rade” po narudžbi kriminalnih krugova iz drugih balkanskih država, među kojima je i Crna Gora.
,,Godišnje se pronađe 100 do 120 vozila ukradenih u BiH, i to najviše u Crnoj Gori, Albaniji, Srbiji i na Kosovu”, saopšteno je ranije iz Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH.
Ti podaci se poklapaju s podacima Interpola i Europola prema kojima se od sto trideset hiljada ukradenih automobila, skoro polovina, ili preciznije oko 60 000 nalazi na prostoru Crne Gore, 30 hiljada u Bosni i Hercegovini i 25 hiljada na Kosovu, dok je 15 hiljada ukradenih automobila nove vlasnike našlo u Hrvatskoj, Makedoniji i u Srbiji.
Monitorov izvor tvrdi da je Bosna centar automafije na Balkanu, i da u toj državi djeluje naviše kriminalnih grupa. On kaže da je najjača grupa koju predvodi izvjesni Ivan Franić iz Viteza.
,,Članovi ove grupe su okupljeni iz raznih bosanskih gradova, ali djeluju zajednički u krađama, prekucavanjima brojeva šasija, farbanju, pa i rastavljanju i prodavanju u djelovima”, objašnjava naš izvor.
Prema njegovim riječima, u Bosni i Hercegovini takođe je jaka kriminalna grupa koja djeluje s područja Prnjavora i koju predvodi Slaviša Gatarić, koji je kao paravan koristio autootpad u Donjim Štrpcima. Ranije je razbijena vrlo moćna i možda najjača kriminalna grupa koja se bavila ovim poslom u Sarajevu, na čijem čelu je bio izvjesni Sanel Kreho.
Mediji prenose da se automafija u Bosni osjeća toliko moćno da, prema riječima policijskih službenika, očajni vlasnici ukradenih vozila sami posjećuju ugostiteljske objekte u Istočnom Sarajevu gdje se okupljaju kriminalci. Svjesni da im državni organi neće pomoći, oni tamo u kovertama ostavljaju ceduljice s markom vozila i brojem telefona. Potom ih automafijaši kontaktiraju i vrate im automobil, ali tek kada za njega daju dodatni novac.
,,U Srbiji se najčešće kradu vozila iz programa folksvagena i zastave. Skoro svaki drugi automobil spada u jednu od ove dvije grupe. Na meti kradljivaca najčešće su golfovi i pasati, kao i jugići i kečevi”, prenose mediji.
Monitorov izvor podsjeća da je u Srbiji dugo bila najjača takozvana surčinska grupa, s Ljubišom Buhom Čumetom na čelu. U toj grupi bili su i Milan Narandžić zvani Limun, Ljubomir Jovanović Stakleni. Članovi grupe su takođe bili pokojni Zoran Šijan i Zvonko Plečić. Oni su se specijalizovali za krađu i preprodaju automobila na području Beograda i Srbije. Kraci ove automafijaške grupe stizali su i do Grčke, gdje su imali centar za prekucavanje šasija.
,,Kriminalnu grupu iz Čačka, predvodio je Milan Ostojić, zvani Sandokan. Ova grupa prebacivala je ukradene automobile iz Bosne u Srbiju i na Kosovo. To je pored njih radio i takozvani loznički klan. U Čačku je šef kriminalne grupacije koja prodaje ukradene automobile Matonja Matijević, dok je šef kosovske automafije Fadilj Tači”, kaže naš izvor iz policije.
Ovaj izvor podsjeća i da su se prodajom ukradenih automobile s Kosova i njihovim prebacivanjem u Srbiju i veoma često u Crnu Goru bavila braća Veselinovići iz Kosovske Mitrovice.
,,Organizovane kriminalne grupe na Balkanu u ovom poslu tijesno sarađuju, tako da i vozila ukradena u Srbiji završavaju na Kosovu”, kaže naš izvor
,,Na meti lopova u Crnoj Gori najčešće su audiji i mercedesi. Ovi modeli se kradu i u drugim državama, i svaki sedmi ukradeni automobil jedan je od ova dva modela”, kaže Monitorov izvor.
U Crnoj Gori raširena je i prodaja djelova, skinutih s automobila ukradenih po zapadnoj Evropi, jer je tome teže ući u trag nego samom automobilu. U Crnoj Gori takođe je zastupljena i preprodaja polovnih djelova koji se naveliko kupuju. O tome svjedoči i podatak da je italijanska finansijska policija zaustavila kamion sa četrnaest tona auto-otpada koji je bio upućen u Crnu Goru.
Vijestima je tada iz lokalne uprave finansijske policije u Ankoni potvrđeno, da je vozač kamiona graničnim vlastima pokazao lažnu dokumentaciju na kojoj je bilo navedeno da je otpad ,,bonifikovan”, odnosno da ne sadrži štetne materije, kao i da proizilazi iz dvije kompanije sa sjedištem u regiji Pulja na jugu Italije, specijalizovane za demoliranje vozila. Kao formalna destinacija navedena je kompanija u Crnoj Gori, koja je trebalo da koristi ove djelove.
Balkansko kriminalno bratstvo ne prekida se u Crnoj Gori ni kada je u pitanju šverc ukradenih automobila. Istina je da je s pristupnim pregovorima EU obim ovog šverca u našoj državi počeo da se smanjuje. Kriminalci, ipak, ne ispuštaju tako lako iz ruku nijedan unosni biznis, pa on i dalje cvjeta.
Tufik SOFTIĆ