Povežite se sa nama

Izdvojeno

VENECIJANSKA KOMISIJA I MI: Svi se pozivaju na Venecijance, svi tumače po svom

Objavljeno prije

na

Venecijanska komisija (VK) treba da na dan kad ovaj broj Monitora izađe na kioske, usvoji finalno mišljenje o Nacrtu Zakona o predsjedniku i Zakona o Sudskom savjetu i sudijama. Venecijanci su  9. decembra iznijeli „hitno mišljenje“, koje se ovdje različito tumači. U međuvremenu je Zakon usvojen

 

Na dan kada ovaj broj izlazi u štampu Venecijanska komisija (VK) kao ekpertsko savjetodavno tijelo Savjeta Evrope (SE) treba da usvoji i finalno mišljenje o Nacrtu Zakona o predsjedniku i Zakona o Sudskom savjetu i sudijama na plenarnoj sjednici 16. i 17. decembra. RTCG je već najavila da će sjednici VK prisustvovati i crnogorski ministar pravde Marko Kovač koji je 11. zatražio mišljenje o Nacrtima izmjena i dopuna Zakona o Sudskom savjetu i sudijama. Predsjednik Crne Gore je 9. novembra zatražio hitno mišljenje o izmjenama Zakona o predsjedniku. Isto je urgirala i Vlada Crne Gore. Venecijanci su odgovorili nakon mjesec dana i 9. decembra su iznijeli „hitno mišljenje“ na osnovu komentara trojice izvjestilaca, od kojih su dvoje članovi Komisije – Nikos Alivizatos iz Grčke i Filip Dimitrov iz Bugarske, i jedan je bivši član – Karlo Tuori iz Finske.

Mišljenju je prethodio javni poziv predsjednika Venecijanske komisije 23. novembra da Skupština bez odlaganja izabere nedostajućih četvoro sudija Ustavnog suda. Nakon toga je slijedila 29. novembra online konferencija sa stranama u sporu (predsjednikom države Milom Đukanovićem i predstavnicima parlamentarne većine), predstavnicima Delegacije EU i nevladinim sektorom. U razgovorima pored izvjestilaca prisustvovala i sekretarka Komisije Simona Granata-Mengini i u izvještaju se navodi da su svi sagovornici izrazili „interesovanje da što prije dobiju mišljenje VK“.

Kad je mišljenje izašlo, Venecijanci su se prvo ogradili rekavši da „o pitanjima ustavnosti odlučuju ustavni sudovi, a VK ne želi, niti ima mandat da se miješa u ulogu ovih sudova“.

Ustavni sud Crne Gore „trenutno ne može da funkcioniše zbog nedostatka kvoruma“, a predstoji ponovno preispitivanje zakona od strane parlamenta pošto je predsjednik Đukanović iskoristio ustavno pravo i zakon vratio na ponovno odlučivanje. U tom kontekstu, „VK je iznimno prihvatila dati svoje mišljenje o ustavnosti Zakona“. VK je uočila da su prije svega „ustavne odredbe o formiranju vlade, zaista vrlo škrte“. Važno je podsjetiti se da kada je pisan Ustav države 2007. godine Venecijanci su tada predložili da se bolje razradi mehanizam davanja mandata i formiranja Vlade što je DPS na čelu sa tada svemoćnim Đukanovićem ignorisao. Venicijanci su takođe velikim dijelom ignorisani prilikom donošenja Zakona o slobodi vjeroispovijesti koji je doveo zemlju u paralizu. Kasnije je prilikom donošenja zakano o Tužilačkom savjetu nova vladajuća većina odlučila ignorisati dio preporuka VK dok je dio usvojen.

U sadašnjem mišljenju, VK je  „utvrdila da izmjene i dopune Zakona o predsjedniku ne samo da razjašnjavaju ove odredbe, već ih dopunjuju, pa čak i protivrječe njima“. VK je ukazala na član 156(3) Ustava Crne Gore koji predviđa kvalificiranu većinu za izmjene i dopune istog, pa „promjena odredbi o formiranju vlasti kroz Zakon o izmenama i dopunama Zakona o predsedniku, koji je običan zakon, bi značila, po tome, izmjenu Ustava manjom većinom od one koju Ustav zahteva (41 glas umesto 54)“.

Venecijanci zaključuju  da bi Ustav „imao koristi od dodatne regulative o formiranju vlade, posebno kako bi se spriječile zastoje“, i „razumije da zakon koji se razmatra predstavlja pragmatičan pokušaj rješavanja institucionalnog ćorsokaka“. Međutim, izvjestioci naglašavaju  da sve „komplementarne odredbe koje utiču na sistem provjere i ravnoteže predviđen Ustavom treba dodati putem ustavne revizije“ u skladu sa čl. 156 za koji je potrebna super većina.

Sve u svemu, i pored zamjerki i jednoj i drugoj strani zbog propusta, Venecijanci su jasno poručili da se izmjene o ovlašćenjima predsjednika „ne usvajaju putem redovnog zakona, te da se stoga ne usvaja Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o predsjedniku dok Ustavni sud ne postane u potpunosti operativan“.

Komisija je i u zaključku mišljenja naglasila da „žali zbog paralize Ustavnog suda, koja je rezultat nespremnosti političkih partija Crne Gore da pronađu konstruktivne kompromise“ jer bi „Ustavni sud mogao dati suštinske smjernice o tumačenju ustavnih dužnosti predsjednika i parlamenta“. Svi politički akteri i institucije su pozvani na konstruktivnost „u rješavanju trenutnog ćorsokaka“ i da se nađu kompromisi za donošenje ovakvih odluka.

Da je kompromis pod sadašnjim okolnostima i konstalacijom nemoguć pokazao je i ovonedjeljni fijasko u izboru nedostajućih ustavnih sudija i igra gluvih telefona između parlamentarne većine i DPS-a i njegovih satelita. O samim kandidatima sudija Ustavnog suda gotovo da i nije ni izrečena ni jedna kritika osim što je primijećeno da među njima nema nijednog pripadnika manjinskih naroda. Jedan od kandidata za sudije – Ilija Vukčević, je široko priznati stručnjak za poresko pravo i bivši v.d. direktor Uprave igara na sreću koji se za vrijeme kratkog mandata zamjerio mnogim silnicima iz DPS-a i podzemlja kojima nije odgovaralo uvođenje reda i regulacije u tu inače osjetljivu oblast. Stoga je malo ko mogao očekivati da bi Đukanovićeva partija mogla glasati takvog kandidata. DPS-ovi poslanici su izbor samo jednog sudije uslovili ispunjavanjem njihove politčke agende. Sa druge strane, neizbor sudija kao da je doveo do inaćenja većine tako što su opet glasali za sporni zakon o predsjedničkim ovlašćenjima.

Mišljenje Venecijanaca nije obavezujuće per se i kao što je navedeno, ranije je nekoliko puta ignorisano od strane političkih aktera u Crnoj Gori. Komisija je formirana 1990. godina nakon pada Berlinskog zida kako bi pravno pomagala tranzicionim zemljama centralne i istočne Evrope. Međutim, u ovoj situaciji mišljenje VK nosi veliku težinu pogotovo zbog stava Evropske komisije i ambasadora EU da mišljenje VK treba uvažiti u ovakvoj situaciji radi nastavka zastalih evropskih integracija države. Francuski ambasador Kristijan Timonije je u intervjuu Vijestima upozorio da bi izbor Vlade pod novim zakonom učinio njen legitimitet spornim. Specijalni britanski i njemački izaslanici za Zapadni Balkan Lord Stjuart Pič i Manuel Sarazin su poručili da su odluke Skupštine od 12. decembra dodatno pogoršale krizu. Naglasili su da je to „veoma zabrinjavajuće i štetno za Crnu Goru i njene građane“ i da se razmisli „kakva bi se poruka poslala ako se premijer i Vlada izaberu na osnovu sumnjivog zakona“.

DPS i mediji pod njegovom kontrolom  su slavodobitno dočekali hitno mišljenje Venecijanaca ali su i neki predstavnici Vlade i parlamentarne većine takođe dočekali mišljenje VK kao njihovu pobjedu i potvrdu stavova. Premijer Dritan Abazović je izjavio da se „jako cijeni mišljenje Venecijanske komisije“ ali da je „u tom mišljenju Venecijanske komisije prva i osnovna stavka deblokada Ustavnog suda. Ako bismo deblokirali Ustavni sud oni uopšte ne bi ni slali mišljenje“.

Venecijanci smatraju da se aktuelna politička kriza mogla izbjeći i riješiti da su se vlasti Crne Gore rukovodile principom lojalne saradnje između državnih organa. Kako stvari sada stoje, vrlo je moguće da će na kraju doći do međunarodne medijacije kako bi se razriješila duboka politička i institucionalna kriza u zemlji koja nije u stanju sama rješavati svoje probleme.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

FOKUS

VLAST, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo