Nema mjesta na Planeti koje, manje ili više, nije pogodno za stvaranje satire. Ni mi nijesmo izuzetak. Ljudska glupost je, inače, najveći obnovljivi izvor energije i inspiracije za stvaranje satire i samo treba koristiti obnovljive izvore. Valjda zato Crna Gora ima ovako široku lepezu satiričnog stvaralaštva
Velizar Radonjić piše članke, blogove i kolumne, kratke priče, eseje i drame, aforizme, satirične priče i humoreske. Dobitnik je više prestižnih nagrada za satirične priče i aforizme. Radni vijek je proveo u građevinarstvu, ali ističe da „iako je skoro pola vijeka gradio, živi od penzije jer se nije ugradio“.
MONITOR: Nedavno Vam je dodijeljena nagrada za najbolju satiričnu priču u okviru manifestacije Dani humora i satire Vuko Bezarević. Nagrađena priča nosi naziv Ko na Lovćen ak imalo sjedi. Recite nam nešto o priči i o nagradi koju osvajate već drugi put?
RADONJIĆ: Nagrada koja nosi ime Vuka Bezarevića, jednog od utemeljivača savremene satire u Crnoj Gori – ne samo u Pljevljima, jedna je od najprestižnijih nagrada za neobjavljenu satiričnu priču na prostoru bivše Jugoslavije. To je nagrada koju sanjaju i priželjkuju svi koji se bave satirom. Ja sam jedan od rijetkih koji je taj san dosanjao i jedini koji je ovu nagradu osvojio dva puta.
Nagrađena priča Ko na Lovćen ak’ i malo sjedi je jedna slojevita priča o Crnoj Gori, bolje reći slika savremene Crne Gore, onakve kakvu je onaj koji umije da gleda vidi sa vrh Lovćena. „Ko na Lovćen ak’ i malo sjedi više vidi no onaj iz Podgorice. Iz Podgorice ne mogu da dobače ni do Bioča, a kamoli pedeset ili sto pedeset godina unaprijed.“
Ovo je jedna drugačija i nesvakidašnja, lucidno ispričana priča o Crnoj Gori. Satirična u svim njenim slojevima, priča je, po ocjeni žirija „…oštrim i aforističarskim rečenicama ozidana jedna kamenita i vrletna slika Crne Gore, njenog savremenog trenutka ali i onog istorijskog, vječnog zapravo.”
MONITOR: U Vašoj ranije nagrađenoj priči Pismo, glavni junak se obraća Titu pišući mu o stanju u bivšoj Jugoslaviji. Kome bi glavni junak sada pisao i kako bi opisao stanje?
RADONJIĆ: Priča Pismo je prošle godine dobila nagradu Vuko Bezarević. U priči se njen glavni junak Bezmetković ispovijeda svom Vrhovnom komandantu Drugu Starom. U svojevrsnom ljetopisu, obavještava Druga Starog da je ovdje odlično, ali o tome ne smije da se priča. Poručuje mu da ne brine za nas, jer naš narod ima devet života, po jedan za svaki krug demokratije…
Svi mi imamo potrebu da se, s vremena na vrijeme, nekome ispovijedimo. Tako i Bezmetković. Svjestan je da se danas najrevnosnije krste oni koji su se do juče najviše petokračili. Zato bi se, ponovo, ispovijedio Drugu Starom. Kome bi drugom? A imao bi o čemu da mu piše. Obavijestio bi ga kako smo donijeli Zakon o slobodi vjeroispovijesti koji je najviše uticao na krvnu sliku građana – izazvao je uvećanje crkvenih krvnih zrnaca. Pisao bi mu i o tome kako smo promijenili vlast a da nam za to nijesu trebali ni Crna ruka ni Apis – dovoljne su bile čiste ruke i lapis… utješio bi ga da ne brine. Mi smo blagorodan narod: kao i vjekovima unazad i dan-danas najviše volimo da se mrzimo…
MONITOR: Izjavili ste jednom da je humor za vas terapija. Kada ste počeli da se bavite satirom?
RADONJIĆ: Satira je lijek, kako za čovjeka, tako i za društvo. Ja se stvaranjem satire bavim svega 4-5 godina. Prvu satiričnu priču Štakor i kralj sam napisao 2016. godine. Za mene je stvaranje satire svojevrsna terapija koju primjenjujem u borbi protiv Parkinsonove bolesti. Za sada dosta uspješno, možda i zbog toga što satiru, kao i bilo koji melem, spravljam od gorkih trava. Zato je moja satira dosta opora, ali djeluje.
MONITOR: Koliko je ovdašnji mentalitet pogodan za satiru,
postoji li neka osobenost ovdašnjeg humora, znamo li se nasmijati na svoj račun?
VELIZAR: Nema mjesta na Planeti koje, manje ili više, nije pogodno za stvaranje satire. Ni mi nijesmo izuzetak. Ljudska glupost je, inače, najveći obnovljivi izvor energije i inspiracije za stvaranje satire i samo treba koristiti obnovljive izvore. Valjda zato Crna Gora ima ovako široku lepezu satiričnog stvaralaštva, bilo da je riječ o filmskoj ili pozorišnoj satiri, karikaturi, aforizmu, satiričnoj priči ili nekom drugom obliku stvaralaštva. Kao što sam već rekao, ja se satirom bavim svega 4-5 godina, a to je veoma kratak period da bih dao mjerodavan sud o crnogorskoj satiri i njenim osobenostima. Usudiću se jedino da kažem kako se slađe i glasnije nasmijemo na tuđ nego što to činimo na svoj račun.
MONITOR. Brojni aforističari, karikaturisti bore se i satirom protiv pandemije. I vi ste tu aktivni. Možete li nam kazati nekoliko vaših aforizama o epidemiji?
RADONJIĆ: Kao i svaka velika pošast tako i korona predstavlja izazov kojemu je teško odoljeti. Učestvujući u planetarnoj pobuni protiv pandemije, poručio sam Planeti da: „Nije svako sranje vanredno stanje, ali je vanredno stanje uvijek sranje.” Ovaj aforizam je u konkurenciji 130 autora sa oko 950 aforizama na Festivalu humora i satire u Mrkonjić Gradu, proglašen „zlatnim aforizmom”. Čitaoci bi bili uskraćeni ako izostavim neke druge aforizme: „Blagodareći koroni imali smo rekordnu berbu – obrali smo bostan”, „Od kad je uvedena obaveza nošenja maski, lopovi su se maskirali u poštene građane”, „Kad virus mutira – nastaje novi soj. Kad mutira čovjek – postaje nesoj”, „Za imunitet krda fali nam samo imunitet…“
Priče o graditeljstvu
MONITOR: Vaše tekstove o graditeljstvu objavljuje časopis Inženjerske komore Crne Gore. O čemu pišete u njima?
RADONJIĆ: Članci koje objavljujem u časopisu Pogled svojevrsna su hronika graditeljstva u Crnoj Gori, koju ispisujem punih osam godina. To je priča o graditeljstvu i graditeljima. To je istovremeno jedan manji dio građe koju prikupljam i obrađujem u knjizi Hronika graditeljstva u Crnoj Gori. Biće to jedinstvena i sveobuhvatna knjiga. Prvi njen dio je hronološki presjek kroz crnogorsko graditeljstvo. Priča počinje hronološkim presjekom nastanka Crne Gore. Slijedi nastanak gradova, izgradnja putne infrastrukture, izgradnja željezničke i elektroenergetske infrastrukture, izgradnja sakralnih objekata, spomenika, javnih građevina, uspostavljanje institucionalnog i pravnog okvira u crnogorskom građevinarstvu…
Drugi dio je priča o graditeljima, počev od Fra Vita Kotoranina iz XIV vijeka, koji je zidao Visoke Dečane. Slijede Rade Neimar iz narodne pjesme, graditelj manastira Ljubostinja, Mimar Hajrudin graditelj Husein pašine džamije u Pljevljima… I tako redom, priča se nastavlja o pionirima graditeljstva u Crnoj Gori: Josipu Sladeu, Vojvodi Mašu Vrbici, Marku Đukanoviću, prvom crnogorskom građevinskom inženjeru, Radoju Gardaševiću, prvom elektroinženjeru. Ova Hronika podsjeća da je u periodu od 1846. do 1916. godine više od 80 mladih ljudi iz Crne Gore studiralo tehničke nauke na evropskim uiniverzitetima.
U ovoj Hronici će biti objavljena imena svih inženjera i arhitekata iz Crne Gore koji su između dva svjetska rata diplomirali na Tehničkom fakultetu u Beogradu, počev od Gavra Cemovića… pa sve do arhitekata i inženjera koji su se školovali na Univerzitetu Crne Gore. Nijesu zaboravljeni ni prvi tehničari koji su bili ključni nosioci poratne obnove i izgradnje Crne Gore… Sve to sa ciljem da se na jednom mjestu, koliko to bude moguće, sakupe i objave imena graditelja u Crnoj Gori i njihova imena sačuvaju od zaborava…
Predrag NIKOLIĆ