O nezaboravnnim rediteljskim iskustvima sa velikanima jugoslovenskog glumišta Nedom Arnerić i Enverom Petrovcijem
Dugo sam, osobito u svojoj redateljskoj i dramaturškoj mladosti, zavidio Miroslavu Beloviću, Dejanu Mijaču, Egonu Savinu, Dini Radojeviću, Georgiju Paru što su u svom umjetničkom vijeku radili sa okosnicama jugoslavenskog teatra, glumicama i glumcima čija je tvoračka moć bila gigantska i koji su bukvalno na pozornici pravili čuda…
Vezan dugo vremena za pozorničke prostore Bosne i Hercegovine nisam u redateljskoj karijeri mogao računati da ću surađivati sa Milkom Podrug, Radetom Šerbedžijom, Milenom Zupančič….
U poznijim redateljskim godinama situacija se u tom pogledu poboljšala, zato pišem u ovom Periskopu o dva iskustva koja su pozorničko strastvovanje učinila i u procesu rada, ali i u krajnjim pozorničkim postignućima, itekako plodonosnim i pričinila mi nemalu radost.
Najprije mi je tadašnji direktor zeničkog teatarskog hrama omogućio da za predstavu Braća Karamazovi, za ulogu Grušenjke dovedem u glumački personaž Nedu Arnerić.
To je bilo neočekivano, ali iznimno pozitivno iskustvo. Jer, iako sam veliki dio radnog procesa procjenjivao da li sam pogriješio, obzirom da je Neda Arnerić svojim glumačkim habitom bila više prisutna u sineastičkim nego teatarskim ostvarenjima, moje strepnje raspršio je završni dio priprema projekta Dostojevskog u Zenici.
Arnerićeva je ulozi Grušenjke prišla iznimno studiozno, najprije iščitavajući tomove Dostojevskog, ali i kritičke literature o djelima grandioznog romanopisca, pa onda kritičke prikaze ranijih izvedbi dramatizacije veličanstvene proze. Obavila je i obimne konsultacije sa nekoliko psihologa, autoriteta u toj oblasti. Zato je moj rad na mizansceniranju i krajnjem oblikovanju ove fatalne žene romaneskne proze bio itekako olakšan. Dapače, bio sam osupnut serioznošću pristupa glumice dramaturškoj partituri čehoslovačkog redatelja i dramaturga Evalda Shorma.
Svaku probu počinjali smo analizom prizora koje treba oživjeti pozornički, pri čemu je Arnerićeva pokazala zavidan tragalački nerv, što je sve donijelo, u krajnjem ishodu, nagrade na teatarskom festivalu Pozorišne igre BiH u Jajcu i Nedi i mojoj malenkosti.
Decenijama kasnije doživio sam drugo prijatno redateljsko iskustvo. Ovoga puta opet sa velikanom glumišta, Enverom Petrovcijem pri realizaciji teksta iznimno talentiranog crnogorskog dramatičara Željka Vušurovića Deportacija u kulturnom centru u Novom Pazaru. Iako sam poznavao Petrovcija iz vremena njegovog igranja u ansamblu sarajevskog Kamernog teatra 55, bio sam ipak fasciniran pristupom ovog istinskog velikana glume radu na predstavi.
Rad i proces gradnje uloge sa Enverom Petrovcijem bio je toliko prožet obostranim razumijevanjem da bih sa tim velikanom glumišta volio praviti nove predstave, jer njegov vrhunski profesionalizam i kreativnost nisu uobičajeni na južnoslavenskom teatarskom prostoru…
Ta dva iskustva sa velikanima jugoslavenskog teatra Nedom Arnerić i Enverom Petrovcijem nezaboravni su.
Često sam razmišljao šta sam sve kao redatelj propustio što nisam ranije sa njima surađivao na nekim predstavama…
Čudesna je glumačka umjetnost velikana!
Gradimir GOJER