Povežite se sa nama

OKO NAS

VATERPOLO REPREZENTACIJA TREĆI PUT ČETVRTA NA OI: Vanserijski uspjeh

Objavljeno prije

na

Nakon poraza u borbi za medalju u Riju, u javnosti su se proteklih dana često mogli čuti osuđujući komentari na račun našeg nacionalnog vaterpolo tima. Šest je puta, kažu, naš tim ispustio medalju na Olimpijskim igrama: četvrto mjesto u Pekingu (2008), Londonu (2012) i Riju (2016).

Nacionalna selekcija je 2007. počela da igra zvanične utakmice, i veličanstvenim pobjedama, za samo par mjeseci od dna „B” divizije izborila plasman u „A” diviziju. Iste godine trijumfovali su i na Univerzijadi, i osvojili prvo mjesto na kvalifikacionom turniru za odlazak na OI u Pekingu. Već sljedeće godine, na Evropskom prvenstvu u Malagi, crnogorska reprezentacija je osvojila zlatnu medalju. Kako smo ih samo tada voljeli.

Od zlata u Malagi do danas, naša vaterpolo selekcija je na međunarodnim takmičenjima osvojila još sedam medalja – srebro na Svjetskom prvenstvu (2013), još dva na Evropskim prvenstvima (2012. i 2016.) i četiri medalje u Svjetskoj ligi (zlato 2009, srebro 2010, i dva treća mjesta – 2013. i 2014). U periodu od 2006. do 2016. godine, Crna Gora je protiv 31 reprezentacije odigrala 196 zvaničnih utakmica, od čega je 140 pobjeda (preko 70 odsto) i osam remija. U tim utakmicama dali su gotovo 800 golova više nego što su primili.

Iako su vaterpolisti najbolji crnogorski tim, uspjesi se brzo zaboravljaju.

Ono što je istina, međutim, je da je našu reprezentaciju stiglo vrijeme. Mnogi igrači su u nacionalnoj selekciji od njenog nastanka, jer mlađih momaka koji bi mogli da postanu ajkule – nema. ,,Da su imali kvalitet – bili bi tu. Imali smo jednog, koji je otpao posljednjeg dana, a ostali nisu bili ni konkurencija ovima, koji su bili u Riju”, kazao je selektor Vladimir Gojković.

Zbog toga što na klupi ne postoje igrači koji bi omogućili rotaciju, pojedini crnogorski vaterpolisti su igrali i po čitave utakmice bez pauze. Još veću nevolju predstavlja i to što nasljednika za odlazeće igrače nema. ,,Prvo moramo da ohladimo glave, ali jasno je da u ovom timu ima igrača koji su razmišljali da završe karijere u nacionalnom timu, ili da ostanu još jedan, ali ne dug period. Nema dileme da je neophodno da se stvori nova generacija, ali ne da bi ostvarila rezultat za dvije-tri godine, već da nosi crnogorski vaterpolo narednu deceniju. Svakako da bi momcima koji dolaze bilo lakše, i bilo bi bolje za nas, da oni uče od velikih igrača, kakve imamo sada, jer samo uz njih mogu i oni postati veliki”, istakao je Gojković.

Nakon poraza od Italije u borbi za bronzu, igrači naše selekcije imali su gotovo iste izjave. ,,Žao nam je do neba. Izgleda da smo se dosta potrošili u prethodnim utakmicama. Nismo bili dominantni na nekim pozicijama, u napadu smo morali da pravimo razne kombinacije i mnogo smo se istrošili. Primili smo neke golove sa igračem manje, koje do sada nismo primali. Pokušavali smo, stizali, ali oni su uvijek imali odgovor”,rekao je naš reprezentativac Vjekoslav Pasković.

Nepostojanje kvalitetnih mladih vaterpolista proizvod je loše infrastrukture. Vaterpolo reprezentacija Crne Gore sastavljena je isključivo od igrača iz Bokokotorskog zaliva i Budve. Na tom prostoru nalaze se svih pet klubova (Jadran, Primorac, Cataro, Bijela i Budva) i svi zatvoreni bazeni u Crnoj Gori u kojima se može odigrati vaterpolo utakmica (ako izuzmemo novootvoreni u Nikšiću).

U Budvi, Kotoru i Herceg Novom, zajedno sa primorskim gradovima koji se nalaze u blizini, živi oko 100 hiljada stanovnika (prema trenutno važećim popisima stanovništva). Dakle, u startu se ne može računati na potencijalno talentovanu omladinu koja se nalazi u ostalih 85 odsto populacije.

Podsjetimo, nakon što su nam ajkule samo dvije godine nakon državnog osamostaljenja donijele zlatnu medalju sa Evropskog prvenstva u Malagi, tadašnji gradonačelnik Miomir Mugoša je obećao da će izgraditi pet bazena u Podgorici. Čak je i otkrio gdje će se bazeni nalaziti. ,,Bazene radimo u dvorištu OŠ „Vlado Milić” u Donjoj Gorici, u Tološkoj i Zlatičkoj šumi, na brdu Gorica, na Starom aerodromu. Nećemo improvizovati, bazeni će biti napravljeni prema najsavremenijim standardima”, obećavao je gradonačelnik Mugoša. Ništa od toga, naravno, nije ispunjeno. Zbog toga je i iznenađujuće da smo postigli ovako zavidne rezultate.

Naša nacionalna selekcija jedini negativan skor ima protiv Srbije i Hrvatske. U jadnim uslovima u kakvima bitiše naš vaterpolo, mi smo bolji od jedne Mađarske. Primjera radi, Budimpešta ima više bazena (105) nego što u Crnoj Gori ima profesionalnih igrača našeg najtrofejnijeg kolektivnog sporta (u muškoj konkurenciji).

Na nevolje u kojima se crnogorski vaterpolo nalazi, u studiju RTCG-a je ukazao dugogodišnji komentator Milorad Đurković, odmah nakon poraza od Italije.Upozorio je na loše finansijsko stanje u klubovima, nepostojanje strategije za razvijanje tog sporta, kao i nedostatak zatvorenih bazena u našoj državi. Sa ovim se složio i bivši vaterpolista Mlađan Janović. Ovoliko iskrenosti je bilo neuobičajeno slušati na javnom servisu.

Naš reprezentativac Draško Brguljan, koji je isto bolno iskustvo prošao i u Pekingu i Londonu, vjerovao je da neće isto preživjeti i u Riju. Nakon poraza, upoznao je javnost sa očekivanim – za ovaj tim vremena više nema. ,,Teško mi je zbog toga. Vidjećemo ko će ostati, a ko ne. Ja sam tu uvijek za Crnu Goru, dok god budem potreban, dok god me selektor bude zvao”, zaključio je Brguljan.

Prvu utakmicu je vaterpolo reprezentacija Crne Gore odigrala protiv Italije u Trstu, decembra 2006. godine. A posljednju je ova generacija odigrala prošle subote, nakon deset godina, takođe protiv Italije. Tu prvu utakmicu protiv Italije je dobila. Simbolično, krug je zatvoren, pred našim vaterpolom je još jedan početak. I samo možemo da priželjkujemo da bude uspješan kao ovaj koji je okončan na OI.

Filip Đ. KOVAČEVIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo