Aktivisti beranske Mjesne zajednice Beranselo i aktivisti nevladinog sektora iz oblasti zaštite životne sredine složni su u ocjeni da je kašnjenje i odugovlačenje sanacije najvećeg divljeg smetlišta na sjeveru Crne Gore, deponije Vasove vode, nedopustivo i kranje neozbiljno. O štetnim uticajima kojima su i nakon toliko godina izloženi stanovnici naselja koja gravitiraju ovoj nesrećnoj lokaciji, suvišno je govoriti.
Predsjednik ove mjesne zajednice Slobo Lončar smatra da se projekat koji predviđa kompletno uređenje Vasovih voda realizuje nedopustivo sporo zbog čega stanovnici trpe negativne posljedice. On kaže da je zbog postojanja smetlišta na Vasovim vodama po-sljednjih godina u Beranselu evidentiran porast broja oboljelih od plućnih i drugih opasnih bolesti.
Lončar dodaje da su podaci o tome više nego zabrinjavajući i da su mještani, i pored toga što se na Vasovim vodama više ne odla-že smeće, izloženi teško sagledivim štetnim posljedicama.
,,Ukoliko od Vlade Crne Gore ne dobijemo čvrste garancije da će uskoro početi detaljna sanacija smetlišta na Vasovim vodama blo-kiraćemo magistralni put Berane – Bijelo Polje”, upozorava Lončar.
On dodaje da po ko zna koji put mještani Beransela traže i zahtijevaju od Vlade i resornog ministarstva da ubrzaju radove koji se tiču sanacije smetlišta na Vasovim vodama, jer je to najveća planina smeća u Crnoj Gori.
,,Ukoliko to ne urade, odnosno ne ubrzaju, Beranselo ponovo usta-je na noge. Mi više nemamo vremena za čekanje”, poručuju mještani ovog naselja.
Oni zato traže da se aktivnije krene s uređenjem Vasovih voda, jer nezadovoljstvo naroda raste iz dana u dan.
Marta 2014. godine iz državnog vrha plasirana je vijest da se na Vasovim vodama nikada više neće istovariti nijedan kilogram sme-ća. Takva odluka je i ispoštovana.
Ubrzo nakon toga iz Vlade je saopšteno da je obezbijeđeno oko milion eura za sanaciju smetlišta i da radovi treba ubrzo da počnu. Od svega obećanog, objašnjavaju mještani, do sada su izvedeni samo određeni poslovi na kanalisanju takozvanog Lučkog potoka.
Te radove su, prema njihovim riječima, takođe nakon dužeg čekanja, 1. juna 2016. godine ozvaničili tadašnji državni sekretar Ministarstva održivog razvoja i turizma Daliborka Pejović i pred-sjednik opštine Berane Dragoslav Šćekić. Tada je najavljeno da će se realizacija projekta odvijati u dvije faze.
Pejovićeva je pred kamerama istakla da prva faza radova predsta-vlja ,,hitne intrevencije radi sprječavanja raznošenja otpada s po-stojećeg odlagališta duž Lučkog potoka i odnošenje otpada u rije-ku Lim, dok druga faza obuhvata izradu glavnog projekta sanacije neuređenog odlagališta i samu sanaciju”. Ona je navela i da će, prema planu, radovi obuhvaćeni prvom fazom trajati svega četrdeset dana te da je u toku revizija glavnog projekta kompletne sanacije smetlišta na Vasovim vodama.
Prema njenim tadašnjim najavama, bilo je za očekivati da se još krajem prošle godine izabere izvođač radova koji će, zahvaljujući sredstvima izdvojenim iz državnog kapitalnog budžeta, raditi trajnu sanaciju deponije na Vasovim vodama.
,,Sva neophodna sredstva za sanaciju neuređenog odlagališta na Vasovim vodama obezbijeđena su iz kapitalnog budžeta Crne Go-re. Vrijednost prve faze projekta je nešto oko stotinu deset hiljada eura, dok je procijenjena investiciona vrijednost radova druge faze oko milion i po eura”, izjavila je Pejović u junu 2016. godine.
Mještani Beransela danas tvrde da je od obećanog malo toga ura-đeno i da predviđena sredstva za sanaciju smetlišta još nijesu sta-vljena u odgovarajuću funkciju. Imaju primjedbe i na način na koji je kanalisan takozvani Lučki potok.
,,Da stvar bude još gora prvi porast vodostaja Lučkog potoka, na isteku protekle zime, pokazao je da izvođač radova, podgoričko preduzeće Tehnoput, nije uradilo odgovarajući betonski ulaz za pri-hvatanje vode koja treba da se sprovede u postavljene cijevi, što je izazvalo ozbiljne probleme. Tako voda umjesto u cijevi i dalje teče rubom deponije odnoseći znatne količine smeća pravo u Lim. Buji-ca je ujedno oštetila i potkopala postavljene cijevi, tako da postoji opravdana bojazan da ih u nekom novom poplavnom talasu išču-pa iz postojećeg ležišta, što bi značilo da su znatna materijalna sredstva uludo potrošena”, objašnjava predsjednik Mjesne zajednice Beranselo.
Direktor Ekološkog pokreta Ozon Aleksandar Perović, koji je od početka zastupao interese mještana Beransela i pomagao im u tumačenju zakona, posebno onih iz oblasti zaštite životne sredine, ističe kako je kao dobar poznavalac problematike očekivao poteškoće oko početka sanacije ekološke katastrofe na Vasovim vodama i različite vidove opstrukcije, zbog proste činjenice da su još otvorene sve opcije kada je nacionalna politika upravljanja otpadom u pitanju.
On primjećuje da ,,nadležne insitucije pokazuju nevjerovatnu neefikasnost, bez obzira na sve izgovore kojima se pravdaju”.
,,Propali tenderski i postupci javnih nabavki svakako otežavaju planiranu dinamiku aktivnosti i čini mi se postaju sve češći problem, što bi trebao biti signal za Vladu da analizira kvalitet procedure i zakonski okvir u toj oblasti. Ipak, ono što je očigledno i što je potrebno istaći u prvi plan jeste nesposobnost donosilaca odluka na svim nivoima vlasti da pronađu najbolje rješenje za uspostavljanje pravilnog ekološki i ekonomski održivog sistema upravljanja otpadom u Crnooj Gori i da stanu iza te odluke i instutucionalno i na svaki način koji će garantovati da javni interes bude zaštićen”, objašnjava Perović.
On ipak kaže kako je možda bolje što se nije otvorio prostor da se nekim interesnim grupama, ,,a javnost zna kome se najčešće dodjeljuju svi važni infrastrukturni projekti, omogući sticanje privatnog profita, a da na terenu nemamo očekivane benefite, što bi uzrokovalo nova ulaganja i zaduživanje građana”.
Perović dodaje da su građani Mjesne zajednice Beranselo najzaslužniji što je ta ekološka katastrofa na Vasovim vodama, došla u obzir za sanaciju, ali podsjeća da je potrebno da opasnost i posljedice shvate i njihovi sugrađani ali i svi građani naselja i opština koje gravitiraju Limu, i da izvrše pritisak na nadležne institucije da im omoguće pravo na zdravu životnu sredinu.
,,Nadam se da neće proći mnogo vremena dok se ne počnu sanirati Vasove vode i da će to raditi neko čije će stučne i poslovne reference garantovati kvalitet, a da će lokalna uprava Opštine Berane imati mnogo kvalitetniji plan upravljanja otpadom koji će biti zasnovan na inovativnom pristupu, čime će se animirati građanstvo da odgovorno postupa s napravljenim otpadom”, kaže izvršni direktor Ozona.
Priča o Vasovim vodama crnogorskoj javnosti je dobro poznata. Vešegodišnja borba mještana Beransela protiv institucija i namjere da se na ovom mjestu gradi regionalna deponija, najbolji je primjer građanskog aktivizma u državi. Aktivizma koji je dao rezultat i odnio pobjedu.
Javnost samo treba da zna da ta priča još nije do kraja dopričana. Kako u pogledu sanacije najveće planine smeća, tako i odgovornosti institucija i pojedinaca što je taj ekocid napravljen.
Tufik SOFTIĆ