Kao s pendžera Jusufa Nikšića pogledano
U osnovnoj školi mostarskoj crtanje mi je predavao Jusuf Jusa Nikšić, danas doajen mostarske umjetničke scene. Nije Nikšić predavao temeljnosti likovnjaštva, on je nas na različite načine,zapravo,uvodio u naše buduće živote. Taj i takav slikar, formiran u čuvenoj novljanskoj slikarskoj školi, zasigurno jačoj od mnogih akademija na našim zemljopisnim i duhovnim paralelama, autor je impozantnog opusa, ostvarenog u različitim slikarskim tehnikama, a pohvaliti se valja, jedna se slika profesora moga šepuri i u dnevnom boravku mog sarajevskog radilišta, spisateljskog i rediteljskog. Ponosan sam na nju,ali ovo tek za uvod u ono što slijedi, a što moraopravdatinaslovovog Periskopa…
Nađoh, tragajući po knjigama zavičajnosti moje, divnu i bogato slikama opremljenu knjigu I to je Mostar Alije Cigića i Ante Miškovića. Dugo sam, godinama zapravo, tražio motiv koji je ova dva mostarska uglednika nagnao da naprave ovu kolažnu podsjetnicu na mostarske neprolaze i nezaborave!?Znao sam da je knjiga odraz ljubavi ovih strasnika mostarovanja, ali tek sam sad našao rješenje dileme šta me toliko veže za tu poveliku i podebelu lijepu knjigu.
Pored tekstova vezanih za čarobnjaštva koja isijavaju jedinstveni mostarski urbanitet, tu su otisnuta i likovna čudestva…E, jedno me to čudestvo posebno danaszarobilo.
Stojim pred slikom Jusufa Juse Nikšića Uvijek nešto drugačije, rađenom u tehnici tempere…
Slikana je sa poznatog Jusinog pendžera, odakle je moj profesor valerizirao čudo drevnosti i mladosti mostarskog Starog mosta…Nagledao sam se prizora Starog mosta i njegove okolice, ali ova Nikšićeva slika je draguljno posebna…
Upotpuno tamnoj gami nekihčudnih drap i sivih tonova Nikšićjesaprozora vidio u sumračje ili pred kišu i oluju i Stari most i dio Kujundžiluka,ali i brdo Hum, koje kao da se poput ptice grabljivice nadvilo nad sve ljeposti i krasote Starog… I kule dvije,onkraj mosta imaju neko čudno nevremensko bljedilo, nema onog sjaja kamenitosti na način tenelije,kamena koji, čini mi se, pristaje samo mostarskoj vali…Sve je sklad mostarski, ali u gami koja ne baštini svjetlost i onu prozračnost te svjetlosti mostarske,a interesantno je da su autori knjige postavili pored ove neveselosti mostarske,nanačin duše Juse Nikšića, tekst Mostarska nostalgija svjetlosti mostarskog recitatora sa zagrebačkom adresom Gorana Matovića,ispisnika mi…
Zagonetka do zagonetke…
Ali nalazim, izvlačim iz vlastitih iskustava sa slikarom Nikšićem i odgonetku. U naslovu je ona ove Nikšićeve tamne panoramnosti Staroga i pripadajućeg mu graditeljskog i prirodnog okoliša.
Slikar nije nimalo slučajno stavio naslov Uvijek nešto drugačije. Njegova duša nije uvijek u raspoloženju mostarske simfonije svjetlosti…
Nekad se u toj maketi raja, koju je dobri bog poslao na zemlju, pojavi i tmica u duši. Onda Jusa gradi ovakav most i okoliš u tmicama raspoloženja svoga, odnosno duše mu u njega.
Slika koju dugo odgonetam,a moraću se uputiti do rodnoga kraja da istražim da li je ovdje samo stvar u gami koju je Nikšić odabrao ili je bol i nostalgija iz duše slikareve prhnula poput ptice zloslutne i zamračila prizor, koji inače na svim drugim slikama na Arkadiju liči.
Zagonetka odgonetku traži…
Mostarsku, Nikšićevu…
Eto. Dakle rekao čovjek: uvijek, nešto drugačije…
A on, slikar, najbolje zna šta gaboli u duši…
E,moj Jusa,moj profesore…
Gradimir GOJER