Slučaj od prošle sedmice, kada je otkriven kamion švercovanih cigareta na putu od Berana ka Rožajama, aktuelizovao je priče o tome da li je šverc duvana državni posao i da li policija pruža logistiku i pratnju kamionima do graničnih prelaza
Slučaj šverca cigareta koje su nedavno otkrivene u jednom kamionu kod Berana, na putu prema Rožajama, neodoljivo je podsjetio na onaj od prije šest godina kada je na istoj trasi, nekoliko kilometara dalje, otkriven kamion koji je kasnije pokušan da se u pratnji policije vrati vlasniku.
Tada su savjesni policajci i insajderi dojavili medijima, i šverceri su uhvaćeni na djelu. Smjena na čelnom mjestu u policiji u Beranama, i slučaj je skoro zaboravljen.
Da li je ovog puta bilo slično, još se ne zna. Prema više svjedočenja, kamion koji je otkriven kod Berana više nije u policijskom krugu u ovom gradu.
Rožajac Admir Kalač uhapšen je prošlog petka kada je beranska policija u vozilu kojim je upravljao pronašla cigarete bez akciznih markica vrijedne oko 220.000 eura. Policija je rezultate ove akcije zvanično saopštila sa dva dana zakašnjenja navodeći da je, prema sumnjama, Kalač cigarete htio da u Rožajama proda osobama sa Kosova.
Pripadnici kriminalističke policije Centra bezbjednosti Berane su u mjestu Dapsiće zaustavili teretno vozilo sa prikolicom podgoričkih registarskih oznaka. Nakon saslušanja državni tužilac je osumnjičenom odredio zadržavanje do 72 sata, a nakon toga i pritvor.
„A.K. je ovo djelo izvršio na način što je, kako se sumnja, 13. novembra pribavio veću količinu inostranih cigareta bez akciznih markica i to 370 paketa cigareta „cosmopolitan” s namjerom da tako pribavljenu robu neovlašćeno prodaje na području Kosova. Vrijednost ovih cigareta je 220.000 eura“ – saopšteno je iz policije.
Lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić tvrdio je da je policija pokušala da zataška čitav slučaj. On je na konferenciji za novinare pokazao snimak kamiona i policijske akcije, objašnjavajući da ga je dobio sa „nepotkupljivih adresa” i da su to poslali odgovorni ljudi koji se, na osnovu ranijih iskustava, plaše da će se to zataškati.
Iz Uprave policije je to demantovano i saopšteno da niko u policiji nije želio da zataška akciju „jer to nije u duhu rada policije nikada bilo, tako da navodno spektakularno obraćanje gubi smisao u argumentima i činjenicama”.
Na snimku, ko god da ga je napravio, čuje se kako policajci koji istovaraju cigarete govore: „Više od četiristo, pa obično ide trista, ali pojačali su sad ovo… koliko je tu?”
Očigledno da su policajci bilo dobro obaviješteni i da neki do njih znaju dosta o tovarima duvana koji krstare crnogorskim drumovima, prema Kosovu, Srbiji i drugim susjednim državama pod patronatom države.
Tužilaštvo u Beranama istragu nije pokrenulo jer je, kako su saopštili Vijestima, „snimak prikazan u Podgorici”.
Dnevnik Dan je podsjetio da su službenici Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, zajedno sa carinicima, prekinuli početkom avgusta lanac krijumčarenja cigareta i zaplijenili kamion sa 1.243 paketa inostranih cigareta bez akciznih markica, a da je vrijednost zaplijenjene robe procijenjena na više od milion eura.
„Na osnovu tadašnje fotografije Uprave policije jasno se vidi da su zaplijenjene cigarete mac koje se proizvode, kako su mediji pisali ranije, u Duvanskom kombinatu Podgorica, te da ih arapski vlasnik fabrike proizvodi i u državama širom svijeta gdje ima fabrike” – navodi Dan.
I u slučaju od prije nekoliko godina kada je kod Berana otkriven kamion sa cigaretama utovarenim u Luci Bar, koji je robu trebalo da preveze do Rožaja i Novog Pazara, javnost je obaviještena poslije skoro dvadeset dana, kada je policija iz ovog grada pokušala da ga u pratnji svojih službenih vozila, beranskih i rožajskih registarskih oznaka, sprovede do granice.
Slučaj od prošle sedmice aktuelizovao je priče priče o tome da je šverc duvana državni posao i da policija pruža logistiku i pratnju kamionima do graničnih prelaza.
O tome su, valja se prisjetiti, prvi progovorili policajci iz Rožaja, koji su kasnije pod pritiscima otišli u azil, iz kojeg se jedan od njih, Enver Dacić, nikada nije vratio.
Monitor je u seriji tekstova o prekograničnom švercu prema Kosovu prenio njihova svjedočenja.
Najprije je, zapravo, još u oktobru 2011. godine bivši načelnik policije iz ovog grada Šemso Dedeić u razgovoru za naš list progovorio o načinima organizovanja kriminalnih grupa i švercu duvana, za koji je rekao da nikada nije prestao.
On je pozvao državne organe koji se bore protiv korupcije i organizovanog kriminala da provjere to što on priča i u nekoliko navrata poslije toga ponovio da u potpunosti stoji iza toga što je rekao. Tadašnji i sadašnji direktor Uprave policije Veselin Veljović ga je, umjesto da pokrene istragu, javno prekorio što, navodno, o tome nije govorio dok je bio u službi, na šta je Dedeić odgovorio da je pričao i tada, „tamo gdje je trebalo“.
Bivši granični policajci iz Rožaja, revoltirani otpuštanjem s posla poslije desetak i više godina rada, počeli su nakon toga da iznose u javnost veliki broj podataka i malo poznatih informacija o prekograničnom švercu, posebno prema Kosovu.
Oni su „načeli“ priču o mojkovačkoj fabrici duvana, otkrili su da se šverc cigareta obavlja tri puta nedjeljno. Od njih smo saznali za postojanje mnogobrojnih tajnih magacina švercovane robe, čak i u nekim fabrikama u Rožajama, i oko grada. Neke od tih magacina, prema njihovim riječima, obezbjeđuju naoružani ljudi, koji nijesu iz Rožaja.
Otpušteni granični policajci su pričali o šleperima punim kafe i hiljadama paketa cigareta, o stočarskom naselju na potezu Giljevo Polje – Crni Vrh koje se koristi kao magacin. Da kao magacin služi i jedna vikendica odmah pored magistralnog puta Rožaje – Peć, preko Kule, na crnogorskoj teritoriji. Da im je bilo zabranjeno da patroliraju na Kuli i drugim mjestima gdje se odvijao glavni pretovar švercovane robe i kako su sklanjani da bi se šverc nesmetano odvijao.
Bivši policajci su ukazali i na načine prikrivanja i uništavanja podataka i upozorili da će početi da prozivaju imenima i švercere i policijske starješine koji pomažu prekogranični šverc.
Dobro obaviješteni i upućeni izvor iz policije Monitoru je ne samo potvrdio sve što su otpušteni policajci ispričali, već je rekao da informacije o tome imaju i strane obavještajne agencije.
Monitor je nakon toga u serijalu tekstova o prekograničnom švercu objelodanio mnoga imena kriminalaca sa kosovske strane, jasno nagovještavajući da crnogorski kriminalci koji sa njima sarađuju, u lancu opasnih veza, moraju imati debelu zaštitu crnogorskih vlasti i moćnih pojedinaca.
Samoubistvo načelnika policije u Rožajama Ernada Kalača, nikada do kraja rasvijetljeno, ostavilo je mučan utisak da su u opasnosti svi u tom lancu koji pokušaju da izađu iz njega i o tome progovore.
Kada je u međuvremenu progovorio i snimcima dokumentovao sverc cigareta, lovac iz Rožaja Muharem Fejzić, takođe se našao u životnoj opasnosti, da bi na kraju morao da napusti Crnu Goru.
Dok tranzicija vlasti u Crnoj Gori još traje, šverceri očigledno ne stoje. Da li će to u novim političkim okolnostima biti prekinuto, ostaje da se vidi. Švrecerske staze i putevi su dobro utabani i trebaće vremena da iz njih trava zazeleni.
Tufik SOFTIĆ