Miloš Medenica, sin bivše predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medenice, jedini je optuženi iz dvocifrene kriminalne grupe koji se za više počinjenih krivičnih djela brani iz spuškog zatvora i u čijem slučaju jemstvo nije čarobna riječ koja otvara kapiju Uprave za izvršenje krivičnih sankcija
Ustavni sud usvojio je žalbu branioca Miloša Medenice, advokata Stefana Jovanovića, da se njegov branjenik neosnovano nalazi u pritvoru, objavili su mediji ove sedmice .
U odluci Ustavnog suda navodi se da mjera obezbjeđenja nije neophodna.
Miloš Medenica, sin bivše predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medenice, jedini je optuženi iz dvocifrene kriminalne grupe koji se za više počinjenih krivičnih djela brani iz spuškog zatvora i u čijem slučaju jemstvo nije čarobna riječ koja otvara kapiju Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.
Razlog tome,smatra njegova odbrana, nije težina krivičnih djela za koja se tereti, niti mala suma koja se nudi za njegovovu slobodu, već to što je sin bivše predsjednice Vrhovnog suda. Upravo to je u jednoj od mnoštva žalbi naveo njegov advokat .
„Ovoliko dugo neopravdano trajanje pritvora meni govori upravo u tom pravcu, i to je nešto što sam potencirao u žalbama, pogotovo u poslednjoj žalbi, jer ne postoji apsolutno nijedan zakonom ili Ustavom propisan ili utemeljen razlog za dalje trajanje pritvora. To je lični stav branioca, iznijet je u žalbi. Da li je cijenjen od strane Apelacionog suda kada je odlučivao o žalbi i da li je cijenjen od strane Ustavnog suda kada je on odlučivao o ustavnoj žalbi, ja tu informaciju nemam ali to je svakako moj lični stav i ja se držim njega, kaže Jovanović za Monitor.
Kako saznaje Monitor o tome se govorilo i na nedavno održanoj sjednici Ustavnog suda, gdje je jedan od sudija kolegama saopštio da se ovom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom, jer su neki od njih , kako je kazao, bez valjanih i zakonom utemeljenih stavova smatrali da Medenica ne treba da napusti zatvor.
Od sedam sudija koliko ih je na plenumu odlučivalo o žalbi advokata Miloša Medenice, dvoje je ostalo pri mišljenju da ovaj optuženi i dalje treba da bude u pritvoru. Većina je ipak bila drugačijeg stava i ne samo da je prihvatila još jednu u nizu, žalbu koju je napisao advokat Jovanović, već su donijeli odluku da se ukine odluka Apelacionog suda kojom se njegovom klijentu potvrđuje pritvor.
Sa novom odlukom Jovanović nije upoznat, ali ako je zaista takva, dodaje on, onda je očigledno Ustavni sud na istom fonu kao i odbrana.
„Odnosno da u konkretnom slučaju dalje trajanje pritvora nije neophodno, da je zapravo dalje trajanje pritvora i neosnovano, odnosno da treba primijeniti neku drugu mjeru za obezbjeđenje prisustva okrivljenog, u prvom redu jemstvo, što i odbrana čini budući da smo predali predlog za određivanje jemstva i da u tom pravcu očekujemo u skorije vrijeme odluku nadležnog suda”, kaže Jovanović. On pretpostavlja da je Ustavni sud u saznanju da je i predlagano jemstvo već jednom. “Odbrana je izjavila žalbu samo na pritvor . Pritvor kao mjeru koja je izrečena i koja, opet kažem, neopravdano dugo traje jer se radi o vremenskom periodu od dvije godine u istom predmetu gdje su svi ostali optuženi pušteni da se brane sa slobode samo uz mjere nadzora, a pogotovo jedan od okrivljenih koji je postao dostupan nadležnim organima mjesec i po dana nakon mog branjenika.”
Dok se čekala odluka Ustavnog suda, sudije Apelacionog su krajem prošle nedjelje uvažile još jednu žalbu advokata Jovanovića i ukinule rešenje Višeg suda u Podgorici kojim je odbijen zahtev da uz priloženo jemstvo ukine pritvor uz priloženo jemstvo od 1.450.000 eura u nekretninama. Predmet je potom vraćen prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje.
“Odlučujući o žalbama ovaj sud je utvrdio da je prvostepeno rješenje donijeto uz bitnu povredu odredaba krivičnog postupka, jer ne sadrži jasne i potpune razloge o odlučnim činjenicama za donošenje odluke. Naime, prvostepeni sud nije ispitivao ni cijenio da li ponuđeno jemstvo sa mjerama nadzora predstavlja dovoljnu garanciju za obezbjeđenje prisustva okrivljenog, na šta upućuje Ustavni sud Crne Gore, donijetoj po ustavnoj žalbi okrivljenog, iz kojih razloga se zaključci prvostepenog suda o neosnovanosti predloga za ukidanje pritvora uz određivanje jemstva za sada ne mogu prihvatiti”, navodi se u saopštenju Apelacionog suda.
Slučajno ili ne, Apelacioni sud je propustio u saopštenju da navede da su i oni bili upoznati sa odlukom Ustavnog suda.
„Prva ustavna žalba koja je izjavljena takođe je bila prihvaćena od strane Ustavnog suda. Međutim, u odnosu na nju Apelacioni sud je zauzeo stav da je cijeni ali da je dalje trajanje pritvora neophodno u tom trenutku bilo, a to je neki vremenski period od prije možda pet, šest mjeseci. U svakom slučaju pozitivno je što su nakon ovoliko vremena cijenjeni argumenti koji su isticani od prvog dana. Da li je trebalo da prođe određeno vrijeme ili da li je trebala da se ponudi neka druga mjera, kao npr jemstvo, da bi se ti argumenti konačno cijenili, ja kažem – nijesam siguran. Ali mi je drago da konačno su dobili svoju pravu ocjenu i pravu mjeru od strane kako sudija Apelacionog i Ustavnog suda. Zašto to ranije nije bio slučaj, ja nemam odgovor na to pitanje”, kazao je advokat Jovanović.
Zaključuje da sudije nižih sudova moraju poštovati svaku odluku Ustavnog suda, što već godinama nije slučaj.
„Ustavni sud je posljednja stepenica u sudskom sistemu Crne Gore. Smatram da svaku odluku Ustavnog suda treba cijeniti i uvažavati. U zemljama okruženja čak postoji zakonska obaveza da se odluke Ustavnog suda dosljedno sprovode. U konkretnom slučaju kod nas, u našem pravnom sistemu, imamo različitu sudsku praksu u smislu da se neke odluke Ustavnog suda cijene na način što pronalaze primjenu u praksi, dok se neke odluke Ustavnog suda se ne cijene na taj način, dodaje Jovanović.
Miloš Medenica uhapšen je 25. maja 2022. godine, na podgoričkom aerodromu, nakon što je u Crnu Goru ušao iz Srbije.
Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv Miloša i njegove majke Vesne Medenice, Darka Lalovića, Vasilija Petrovića, Bojana i Marka Popovića, Milice Vlahović Milosavljević, Marka Vučinića, Milorada Medenice, Luke Bakoča, Petra Milutinovića, Ivane Kovačević, Radomira Raičevića, Marjana Bevenje, Steva Karanikića, Gorana Jovanovića i “Kopad Company” iz Nikšića…
Svetlana ĐOKIĆ