Zapis u povodu zemnog nestanka Abdulaha Šarčevića, najumnijeg Bosanca i Hercegovca
Zemlja (daleko manje država!!!) Bosna i Hercegovina, od vremena kralja Tvrtka i kraljice Katarine Kosače nije bila u jadnijem stanju. Ekonomski oronula, kulturno devastirana, sa dezorijentiranim građanima, koji uporno biraju nacionalne vračeve umjesto zastupnika građana, vratila se po svim relevantnim pokazateljima u devedesete godine prošlog stoljeća…
Stalno rastuća ignorancija državnog vrha i najmoćnijih stranaka prema najsposobnijim dijelovima bh inteligencije, svjesno tjeranje mladih stručnjaka da uslijed domaćeg nerazumjevanja krenu preko granice trbuhom za kruhom, tamo gdje njihova znanja i vještine netko hoće, a ne kao u BiH gdje ta znanja i vještine smetaju osionim i krajnje neprosvijećenim vlastodršcima, sve je to rezultiralo da primitivizam i neznanje kreiraju životni ambijent današnjih Bosanaca i Hercegovaca. Ona šačica građanski orijentiranog puka sve teže i bolnije osjeća taj spoj narastajućeg primitivizma i raspomamljenih suvremenih feudalaca u likovima nacionalno-političkih vođa, kriminogenih političkih struktura i nacionalističkih kulturtregera. To je na svim stranama u ozbiljnim analitičkim procjenama viđeno kao stanje najozbiljnije krize od Dejtona do danas.
Ono prema čemu otvaram dveri današnjeg Periskopa je jedan cvijet koji se razvijao usred te sveopće truleži i beznađa bosanskohercegovačkog.
Unatoč antikulturnoj i anticivilizacijskoj politici vrhova političkih stranaka iz pozicije i oporbe, podjednako, taj cvijet razvijao se i nudio kozmopolitske mirise.
Bilo je to bacanje bisera pred svinje, što bi rekli stari Latini.
Cvijet usred opće truleži i nazatka zemlje Bosne i Hercegovine u tišini i tvoračkom samozataju opirao se besperspektivnosti suprotstavljajući suroj zbilji pitanja dohitala iz onostranosti.
Bio je cvijet koji neće u vremenu uvenuti, jer impozantan skor njegovih knjiga i znanstvenih studija još će dugo biti stvarna intelektualna komparativna prednost Bosne prema velikom svijetu.
Baš kao i alem kamen bh duhovnosti, Šarčevićeva genijalna knjiga Sfinga zapada, cvijet kojem trulež okoliša nije jednostavno mogla ništa!!!
Taj cvijet bio je filozof i književnik, akademik Abdulah Šarčević.
Samo osioni totalitaristi, kakvi su danas na vlasti u Bosni i Hercegovini, nisu zapažali djelovanje grandiozne intelektualne pojave kakvom je svoju rodnu BiH godinama darivao ovaj negdanji profesor skopske, a većim dijelom života sarajevske univerze.
Njegove filozofske lucidije i poetsko snatrenje nad grubom stvarnošću posljednjih decenija u BiH, bilo je okrenuto više onostrano, postavljanju pitanja, jer za odgovore krležijanske težine Šarčević za života nije nalazio prave i ozbiljne sugovornike.
Bio je usamljenik u svijetu koji je preferirao materijalno nad duhovnim.
U blatu i truleži ovaj Krajišnik, potekao iz Starog Majdana, interpretirao je i osvješćivao sve nas, posvećujući se metafizici, do poetskih realija u širokom luku svoje ostrašćenosti i Borhesom i Beketom, ali i grafikama i slikarskim čarolijama, bliskijim renesansi nego vremenu našem, drugog velikog Krajišnika Mersada Berbera.
Šarčević i kao viziting profesor u Arizoni (USA) bio je omiljeni pedagog, tragalac po metafizičkim dubinama, a nije zanemarivao ni osobno spisateljstvo, ostavivši budućim generacijama Bosanaca i Hercegovaca zamaman intelektualni dar, kao svojevrsnu civilizacijsku iskaznicu države koja ga nikada do kraja nije ni razumjela.
Gotovo nestvaran je doprinos Abdulaha Šačevića filozofskoj znanosti.
Ponosio sam se što je akademik pisao o mojim knjigama.
Taj cvijet svih boja i tonova krležijanski dimenzionirane intelektualne nadmoći privatno je bio tankoćutan lirski sugovornik, koji je imponirao svojom etičnošću i temeljnom ljudskom dobrotom.
Gradimir GOJER