Urbanistička histerija koja je poslednju deceniju zahvatila područje budvanske rivijere nikako ne posustaje. Nakon donošenja kontroverznog DUP-a Budva-centar, kojim je dio Budve na potezu između magistralnog puta i mora okovan kulama i soliterima, predviđenim na svakoj urbanističkoj parceli, na red su došle plaže, obalni pojas kojim upravlja Javno preduzeće Morsko dobro.
Nedavno je u prostorijama Ministarstva održivog razvoja i turizma održana prezentacija jednog od predloga uređenja područja Slovenske plaže čiji je autor profesor beogradskog Arhitektonskog fakulteta, Miodrag Ralević.
Najnovija verzija urbanizacije Slovenske plaže ostavlja bez daha. Na pješčanom žalu jedne od najljepših budvanskih plaža obrađivač je predvidio izgradnju kula i solitera, čitavog niza novih građevina, akva parkova, bazena, velnes i spa kapaciteta, kongresnih i šoping centara, bungalova, raznih platoa za kupanje, vidikovaca… Ipak, vrhunsku perverziju predstavlja predlog izgradnje vještačkih ostrva u moru budvanskog akvatorijuma, na kojima bi se gradile ekskluzivne vile, apartmani i hoteli koji na kopnu baš nedostaju.
Prezentovana je ranije proklamovana vizija vlasti – Budva kao Dubai, u kojoj se u moru ogledaju staklene kule i zgrade futurističkih oblika, sa mnogobrojnim pasarelama i mostovima do novih ostrva, nanizanih u vidu maslinove grane, između Zavale i Havaja. Budvanima je očigledno ponestalo kopna, pa se krenulo u proizvodnju novih teritorija na pučini mora.
Studija je podržala zahtjeve vlasnika privremnih objekata na plaži, čije su čudovišne ideje našle put do profesora Ralevića. Nekadašnji zakupci koji su u međuvremenu postali vlasnici plažnih objekata, pojavljuju se kao veliki investitori, čiji restorani i kafići postaju soliteri.
Područje Slovenske plaže u zahvatu je Državne studije lokacije za sektore 43 i 45, površine oko 12 hektara. Vlada je još 2009. godine donijela odluku o izradi DSL, sa rokom od šest mjeseci. Namjena plana je uređenje kupališta Slovenske plaže, njenog funkcionalnog zaleđa, hotelskog kompleksa Park i pratećih sadržaja u funkciji Turističkog naselja Zavala.
Posao je dobio BarProjekt, arhitekte Jovice Zenovića, nekadašnjeg funkcionera SDP i potpredsjednika Opštine Budva. On je izradu plana povjerio nezaobilaznom profesoru Raleviću, čija je stručnost i kooperativnost sa investitorima, dokazana na detaljnim planovima Budve, Bečića i Petrovca.
Prošlo je od tada gotovo pet godina, studija još nije dospjela do faze javnog izlaganja na uvid zainteresovanih građana. Dostavljano je više predloga iz Beograda, koji su na zahtjev Ministarstva, vraćani na doradu. Verzija o kojoj je riječ u ovom tekstu, samo je još jedna „moguća alternativa uređenja prostora Slovenske plaže”, kažu sagovornici Monitora. Pa ako prođe, prođe.
U pitanju je bukvalno kopiranje, prenošenje onoga što se radi u Dubaiu i bogatim zemljama svijeta, u prostor budvanskog zaliva. Da crnogorska vlast vidi, šta se i kako, radi po svijetu.
Poznato je da je Budva uređena po modelu gradova Vancuver i Palm Bič, pa se praksa kopiranja svjetskih centara izvan mediteranskog kruga, koji osim mora, nemaju ničeg zajedničkog sa Budvom, pokušava nastaviti i na Slovenskoj plaži.
Ralević je za Slovensku ponudio dva koncepta. Jedan po ugledu na Kopenhagen i Pert (Australija) i drugi po modelu španskog ljetovališta Benidorm.
Slovenska plaža se proteže od gradske marine do hotela Park, u dužini od 1.600 metara. Zauzima površinu od 41.500 kvadratnih metara.
Na lokacijama nekolicine Budvana i poznatih biznismena, ubačeni su objekti čija visina ide do desetak spratova. Kula je planirana na lokaciji Vile Manojlović, čiji je vlasnik Veselin Barović. Kao i na lokaciji restorana Plava školjka, koji je HG Budvanska rivijera nedavno prodala sinu hotelijera Dragana Perovića, vlasnika hotelskog lanca Astorija.
Jedan od većih objekata planiran je na mjestu restorana Obala, vlasnika Anta Petkovića, odbornika Liberalne partije u Budvi.
Višespratnice su uglavljene na najmanje još četiri lokacije duž obale.
Enormno povećanje kapaciteta svih kategorija u zaleđu plaže prati plan njenog proširenja i uzvišenja. Predlaže se nasipanje mora i stvaranje nove Slovenske plaže. Veće, ljepše i starije od ove, koja je dobila ime po češkim turistima iz regije Bohemia, koji su u Budvi ljetovali 1935. godine. Otimanjem od mora, nova Slovenska plaža bi duplirala svoju sadašnju površinu na oko 83.700 kvadrata.
Urbanizovani pojas plaže na kome su planirane navedene građevine podiže se za tri metra u odnosu na ostatak. Silazak na plažu biće omogućen preko par pješačkih rampi. Po principu, što teže i komplikovanije do mora, to bolje.
U Programskom zadatku za izradu DSL koji je donijela Vlada, navedena je potreba projektovanja i izgradnje novih plaža, uz uslov, da se nasipanje vrši „autohtonim pijeskom ili šljunkom”. Sto bi u praksi značilo da se pijesak vadi iz morskih dubina ili sa neke druge plaže, kako bi se nabacio na Slovensku.
Govori se o modeliranju postojećeg stijenja i kamenite obale i njihovog pretvaranja u kupališta. Kako investitori, po navici, ne bi pretjerali u betoniranju, dato je sledeće upozorenje:
„Na dijelu stjenovite obale otvorenog mora poželjno je ostaviti dijelove bez intervencija kako se ne bi u potpunosti poremetio prirodni i autentičan izgled”. Poželjno je, ali ne mora.
Ralevićev predlog DSL Slovenska plaža čudovišan je pokušaj investitora iz sjenke i nekolicine uticajnih vlasnika plažnih objekata i planera, da zarad svojih ličnih interesa zabetoniraju Slovensku plažu i unište prostor akvatorijuma Budve. U pitanju je brutalna agresija na plažu i more, na zonu javnog dobra, za koju je odgovorno Morsko dobro i bez čijeg učešća ovaj posao ne bi mogao da se radi.
Planira se promjena geografskih i pomorskih koordinata budvanske obale. Otvara se pitanje ko bi finansirao nasipanje mora i postao vlasnik građevinskih parcela na vodi. Ko i u čije ime planira betoniranje budvanskog mora. I to sve uprkos činjenici da je Crna Gora potpisnik Barselonske konvencije o zabrani gradnje u zoni od sto metara od obale.
Planovi ovakvih, tektonskih poremećaja u prostoru budvanske rivijere, prave se zavjerenički, daleko od očiju javnosti, bez šireg učešća struke u Crnoj Gori i konsenzusa o tome šta je Budvi i turističkoj privredi zaista potrebno. Suprotno odrednicama starteških planova, posebno Plana posebne namjene za morsko dobro. Posebno je pitanje usklađenosti studije sa Prostornim planom obalnog područja za šest primorskih opština, čija se izrada privodi kraju.
Javnim preduzećem Morsko dobro upravljaju kadrovi Socijaldemokratske partije čiji se lider deklariše kao borac za očuvanje priodnih resursa na primorju. Može se očekivati da Morsko dobro uskrati podršku urbanističkom divljanju u zoni kojom gazduje.
Ukoliko bi Ministarstvo održivog razvoja prihvatilo predložena rješenja, u nezavidnoj situaciji našlo bi se i Turističko naselje Slovenska plaža ispred koga bi se ispriječili soliteri povlašćenih budvanskih biznismena. Kao i cijela Budva koja bi ovakvom DSL bila zauvijek blokirana.
Branka PLAMENAC