Uoči tradicionalnog Montenegro Prajda, Mitropolija crnogorsko-primorska i Eparhija budimljansko-nikšićka najavile su moleban za očuvanje porodice
Gotovo tri godine je prošlo otkad je u podgoričkom Hramu Hristovog vaskresenja krštena prva transrodna osoba, uz blagoslov bivšeg mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija Radovića. Dio crnogorske LGBT zajednice to je doživio kao praznik, dok je drugi dio bio sumnjičav s obzirom na prethodne izjave pokojnog poglavara mitropolije. Bilo je u jeku protestnih litija povodom spornog zakona o slobodi vjeroispovijesti.
U tom trogodišnjem perodu su, gotovo sve protestne šetnje LGBT populacije u Podgorici, pod nazivom „Monenegro Prajd“, završene bez uvrjedljivih i oštrih tonova iz crkve. Činilo se da su svi navikli makar na podgorički Prajd jednom godišnje.
Dio LGBT zajednice dale su snažnu podršku eparhijama Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Crnoj Gori kada su se borile za svoja imovinska prava, ugrožena tadašnjim Zakonom o slobodi vjeroispovijesti. Mnogi od njih su javno šetali na protestnim litijama, koje je organizovalo sveštenstvo, sve dok nijesu uspjeli u svojoj borbi. I srpski patrijarh Porfirije Perić prošle godine je najavio pomak, kada je povodom usvajanja zakona o istopolnim zajednicama rekao da LGBT zajednica „ima bezbroj administrativnih problema i da zato ima potrebu da reguliše svoj status“.
Međutim, prošlog mjeseca Srpska pravoslavna crkva u Beogradu iskoristila je litije kao protest protiv Evroprajda u Beogradu, održanog polovinom septembra. Riječ je o manifestaciji u čijoj organizaciji učestvuju svi LGBT pokreti u Evropi, a finansira se iz sredstava Evropske unije. Na tim litijama sveštena lica pozivala su da se od Evroprajda brani i oružjem, dok je srpski patrijarh promijenio ploču i LGBT populaciju nazvao „zlom“.
Čini se da je stopama kolega u Srbiji krenulo i sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Pred deseti Montenegro Prajd u Podgorici, zakazan za subotu. Mitropolija crnogorsko-primorska i Eparhija budimljansko-nikšićka su za petak najavili „Moleban za svetinju braka i očuvanje porodice“ ispred Hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici – na istom mjestu gdje je 2019. godine krštena transrodna osoba.
Iz Mitropolije crnogorsko-primorske, pak, tvrde da najavljeni moleban nema veze sa događajima u Beogradu, čak insinuiraju da su oni uzor Beogradu. Podsjetili su da su „slične molebane“ i litije organizovali više puta „pod nazivima“ Petkovdanska litija. Kažu da je i Amfilohije više puta javno reagovao sličnim povodima, a tvrde da je bio i jedan od rijetkih koji je reagovao i povodom sličnih pitanja u našem okruženju.
„Protekle dvije-tri godine ova tema nije bila toliko aktuelna zbog korona krize, a Crkva je svakako bila zauzeta odbranom od brutalnog državnog intervencionizma u njena unutrašnja pitanja. Sve u svemu, postoji jasan kontinuitet u odnosu Mitropolije prema ovom pitanju i on zaista nema nikakve veze sa događajima koji su se dešavali u Srbiji uoči takozvanog Evroprajda. Mogli bi reći da je upravo obrnuto“, saopštili su Monitoru iz Mitropolije.
Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 7. oktobra ili na www.novinarnica.net