Povežite se sa nama

Izdvojeno

UNIŠTAVANJE MORAČE U PRODUŽENOM TRAJANU: Parking umjesto betonjerke

Objavljeno prije

na

Kompanije koje su godinama vadile šljunak iz Morače, sada državne parcele koriste za parking na kome održavaju tešku mehanizaciju. Zaštitnik imovinsko-pravnih odnosa traži od Osnovnog suda da im se zabrani i ta mogućnost jer i dalje prave ekološku štetu na prostoru koji su nelegalnom eksploatacijom šljunka uništili

 

Državne parcele u Mahali na kojima se nelegalno krao šljunak i dalje nesmetano služe eksploatatorima kao parkinzi i platoi gdje održavaju mehanizaciju. Time se dodatno uništava ionako urnisani prostor uz rijeku Moraču, koji bi kao zone sanitarne zaštite trebalo da ima poseban režim zaštite.

Sve to se navodi u prvoj tužbi za ekološku štetu koju je prošle sedmice podnio Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa Crne Gore. Tužba je pred Osnovnim sudom podnesena protiv eksplatoatora šljunka Beton Montenegro, izvršni direktor Predrag Kračković, Trans Petrol, izvršni direktor Slavko Kračković, i Montenegro Petrol, izvršni direktor Andreja Šuškavčević.

U tužbi se navodi da država ima pravo svojine na katastarskim parcelama KO Mahala koje su tri kompanije uzele u zakup 2004. i od tada ih degradiraju.

Podsjeća se na ugovor koji je 2014. zaključen sa Upravom za vode koji se odnosio na navodnu regulaciju toka rijeke Morače. „Tuženi su ugovor o regulaciji toka rijeke i ugovor o zakupu koristili suprotno cilju zbog kojeg su zaključeni, čime je nanijeta šteta životnoj sredini”.

U tužbi se portencira da niko od tuženih nije imao dozvolu za eksploataciju šljunka sa državnih parcela, niti dozvolu za rad postrojenja za preradu šljunka i proizvodnju betona.

Kako je sve bilo mimo pravila i koliko institucije nijesu radile svoj posao, govori i podatak iz tužbe da tamošnja postrojenja nikada nijesu imala građevinsku i upotrebnu dozvolu, kao ni dozvole od drugih nadležnih organa.  ,,Jedino što su posjedovali je Elaborat o procjeni iz 2014. godine, koji je uslovno važio dvije godine.”

,,Tuženi su radili svakodnevno, iako za to nijesu imali dozvole nadležnih organa, sa jedne strane nedozvoljeno koristili materijal, sa druge strane stvarali su ogromnu buku, prašinu i otpad radom postrojenja, zagađujući okolinu kršeći Zakon o zaštiti životne sredine, Zakon o odlaganju otpada, Zakon o vodama, Zakon o buci i dr, i sve to u zonama sanitarne zaštite, zbog čega su bile česte prijave mještana”, navodi se u tužbi.

Obrazlaže se i da je zemljište degradirano, kao i zagađeno ispuštanjem goriva i maziva u zemlju, površinske podzemne vode, kao i da se otpad iz Betonjerke slivao u rijeku, te da je cemant kao glavni sastojak betona veoma štetan za zemljište, vodu i vazduh.

Zaštitnik u tužbi navodi da je nesporno da je došlo do degradacije zemljišta na državnim katastarskim parcelama u Mahali, a da zagađenje zemljišta povlači i zagađenje podzemnih voda, usljed rada nelegalnog postrojenja za preradu i proizvodnju šljunka, eksplataciju pijeska i šljunka u dugom periodu.

Naglašava se da se parcele koje su u zoni sanitarne zaštite i dalje koriste za prolaz, parkiranje i održavanje mehanizacije. Zbog svega Zaštitnik traži određivanje privremene mjere radi sprečavanja nastanka daljih šteta.

Precizira se da prilikom održavanja mehanizacije nastaje otpad od tečnosti, potrošnih djelova i drugog, te da otpadne vode nastaju pranjem mehanizacije na tim parcelama i da njihovo izlivanje predstavlja dalju opasnost za prirodne procese. ,,Nema nimalo dvojbe o tome da tuženi i dalje degradira zemljište mehanizacijom, pa postoji opasnost od daljeg nastanka štete parkiranjem i održavanjem iste jer dolazi do oslobađanja štetnih materija i izduvnih gasova, i sabijanja tla”.

Zaštitnik je predložio sudu da donese rješenje kojim će zabraniti parkiranje, održavanje vozila i mehanizacije, kao i prolazak mehanizacije preko navedenih parcela.

,,Imajući u vidu da tuženi degradira državno zemljište, što je opštepoznata činjenica, da se i dalje degradira mehanizacijom i drugom opremom, radi o pravno čistoj situaciji i notornim činjenicama, te da svako odugovlačenje povećava ekološku štetu na strani države, predlažemo da sud što efikasnije sprovede postupak u ovoj stvari, da izvede predložene i druge dokaze i donese presudu kojom bi naložila tužene da sprovedu mjere vraćanja degradiranog zemljišta u prethodno (ekološko) stanje”, zaključuje se u tužbi koju potpisuje Marija Božović, zamjenica Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa.

 

Agencija utrdila štetu nakon godinu dana

U sporu Montenegro Petrola i države, osim Zaštitnika, ostale institucije su se pokazale dosta neažurne, iako se država tereti za milionske odštete od strane onih koji su na njenoj imovini napravili ekološku katastrofu i iz rijeka izvlačili stotine miliona eura.

Agencija za zaštitu životne sredine je dobila zahtjev Ekološke inspekcije da potvrde postupak utvrđivanja štete u životnoj sredini za Montenegro Petrol u decembru 2022.  Tek nakon godinu dana, protekle sedmice, Agencija donosi Privremeno rješenje kojim se utvrđuje šteta nastala na potezu od Botuna do Ponara koju je učinio Montenegro Petrol.

U rješenju se navodi da će se obrazovati stručni tim za utvrđivanja značaja pričinjene štete u životnoj sredini na parcelama u Mahali.

,,Operater je dužan (u slučaju potrebe u postupku utvrđivanja značaja štete, na zahtjev organa uprave) da o svom trošku sprovede sva potrebna mjerenja i ispitivanja i podatke dostavi Agenciji za zaštitu životne sredine”. Navodi se u Privremenom rješenju Agencije.

 

Montenegro Petrol i država

Uz veliku medijsku pažnju i uz prisustvo najviših državnih zvaničnika 13. februara su srušeni nelegalni objekti za proizvodnju šljunka Montenegro petrola. Javno vidljivi početak borbe protiv građevinske mafije, ocijenio  je tada premijer Dritan Abazović i ocijenio da je  država konačno rješila da stane na put višedecenijskoj krađi šljunka iz uništenog korita Morače.

Ovo je bila prva ozbiljnija akcija suzbijanja nelegalne eksploatacije šljunka koja je uslijedila nakon što je Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa države podnio krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu. Najavljeno je da tužioci istražuju i da li postoji krivična odgovornost u institucionalnom lancu komande za počinjenu ekološku katastrofu.

Montenegro Petrol, koga zastupa advokat Nikola Martinović, podnio je početkom maja Privrednom sudu tužbu protiv države Crne Gore, kojom traži naknadu štete u visini od četiri miliona eura. U tužbi Montenegropetrola tvrdi se da  za uništenje i rušenje njihovih postrojenja, država nije imala bilo kakav zakonit akt, te da o samom činu rušenja nijesu bili obavješteni.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo