Direktor Turističke organizacije Ulcinj Fatmir Đeka kaže da je ovaj septembar, po broju gostiju, bio ubjedljivo najposjećeniji u posljednjoj deceniji. ,,Ako pravimo poređenje sa prošlom godinom, onda imamo čak 50 odsto više turista. Bolja je i naplata boravišne takse za oko 15 odsto. To je svakako posljedica izuzetno povoljnih vremenskih uslova, dobre ponude i pristupačnih cijena”, tvrdi on.
Prema Đekinim riječima, za Ulcinj je najvažnije da su ove godine ostvarena dva ključna cilja, kojima se već decenijama teži: promjena strukture gostiju i produženje sezone.
To su, prije svega, omogućili oni koji su ulagali u nove sadržaje i podizanje kvaliteta. Stoga su njihovi finansijski rezultati bili izuzetno dobri. Naravno, i znatno veća zastupljenost smještajnih kapaciteta na internetu. Samo je na platformi Booking.com bilo ove sezone preko 700 objekata iz Ulcinja, odnosno tri puta više nego godinu ranije.
Tako je, na primjer, kompanija Karisma, koja je u 30-ogodišnji najam uzela objekte Hotelsko-turističkog preduzeća Ulcinjska rivijera, renovirala najprije hotel Belvi (sada Holiday Villages Montenegro), pa potom, u sred sezone (!?) i hotel Olimpik (sada The Long Beach Hotel Montenegro). A ti objekti su bili izgrađeni prije punih 50, odnosno 47 godina. Nakon rekonstrukcije dovedeni su na nivo od četiri zvjezdice, odnosno prihvatljive za goste iz Zapadne Evrope.
Direktor ulcinjske kompanije Dely tours Petar Delić ocijenio je da su finansijski efekti ovogodišnje sezone u odnosu na prošlogodišnju slabiji za 25 odsto, jer je platežna moć turista bila slabija i manje se trošilo, posebno u vanpansionu. „Imali smo takođe problema sa napajanjem električnom energijom, gužvama u saobraćaju, čistoćom – posebno u zaleđu plaža i to su problemi na kojima se hitno mora raditi”, dodao je on.
Takođe, na jednom od najatraktivnijih dijelova grada, na Pristanu, je i ovog ljeta cvjetao vašarišni turizam, uz previše buke i ogromne gužve na popularnoj Maloj plaži. Dozvolama za prekomjerno postavljanje privremenih objekata i zauzimanjem opštinskog zemljišta vlast je sama unizila kvalitet najvažnije privredne grane i čitave destinacije.
Ova sezona je potvrdila da Ulcinj može dostići staru slavu jedino ako se u veoma kratkom roku riješe ogromni problemi u komunalnoj i saobraćajnoj infrastrukturi, jer su oni postali nepremostiva kočnica za dalji rast.
više nikome ne treba govoriti da su uska grla koja spriječavaju razvoj ove destinacije, ali i ukupni život građana Ulcinja, nedovoljni cestovni kapaciteti, premalo mjesta za parking, otpad, buka, preopterećenost elektro-mreže, neprijavljivanje gostiju…
Zato je Ulcinj no na prekretnici. Čini se da lokalna vlast konstituisana u maju to razumije. U gradu u kojem se godinama dosljedno sprovodila politika opstrukcije, uklonjene su prepreke da se nastavij samorazarajući trend. Početkom septembra otvoren je međunarodni tender za izgradnju kanalizacionog sistema za četiri prigradska naselja čija je vrijednost oko pet miliona eura, a kojim će se riješiti brojni problemi u opštini, naročito ekološki.
,,Ovo je izuzetno značajan projekat kojim ćemo poboljšati kanalizacioni sistem i sistem za atmosferske vode. Osim toga, njime ćemo za 70 odsto poboljšati stanje na kanalu Port Milena koji već 30 godina predstavlja pravu ekološku bombu u neposrednom zaleđu Velike plaže”, kaže predsjednik Opštine Ulcinj Ljoro Nrekić.
On napominje da se očekuje da će krajem ove ili početkom naredne godine konačno krenuti i realizacija projekta rekonstrukcije vodovodne i kanalizacione mreže, sredstvima koja je obezbjedila njemačka KfW banka. Taj projekat, vrijedan samo u prvoj fazi oko 20 miliona eura, već godinama je na čekanju.
Isti je bio slučaj sa formiranjem Parking servisa, opštinske firme koja bi trebalo da se pozabavi tim gorućim problemom, a koja će biti registrovana kao privredno društvo narednog mjeseca.
Sredinom septembra nastavljeni su radovi na rekonstrukciji treće dionice puta prema prvom zajedničkom graničnom prijelazu u jugoistočnoj Evropi, Sukobin-Murićani. Tim putem u Ulcinj stiže najveći broj turista, a njegovom rekonstrukcijom stvaraju se uslovi da na tom prijelazu krene robni promet između dvije države.
,,Vremena, resursa i prostora za izgovore više nema! Vlast zna što joj je činiti. A sada ih ima toliko da lako mogu da donesu svaku odluku”, kaže odbornik URA u lokalnom parlamentu Ilir Harasani.
Doista: od ukupno 33 odbornika u Skupštini opštine čak 30 su predstavnici vladajuće većine. Tako široke vlasti nema u ni jednoj opštini u Crnoj Gori. Politički posmatrano, prava idila.
Sudeći po ogromnom potencijalu, trebao bi da uslijedi razvoj, i da se ovaj grad konačno pomakne s pozicije najnerazvijenije opštine na Primorju.
,,Ulcinj ima odlične preduslove za ubrzan razvoj, ali u praksi imamo sistematsko uništavanje privrede, iseljavanje stanovništva, te stagnaciju u gotovo svim segmentima društva. Neophodno je napraviti veliki sistemski zaokret, radikalne reforme i promjene u radu i funkcionisanju lokalne administracije, te maksimalno iskoristiti potencijale, sredstva i brojne resurse za rješavanje problema velike nezapošljenosti”, navodi Nrekić.
U Opštini i u Turističkoj organizaciji smatraju da je to mnogo lakše učiniti putem kulture, pa ove godine nijesu štedjeli sredstva da podrže manifestacije koje su se uglavnom odvijale u Starom gradu. Kako navode, ankete su pokazale da turisti žele događaje, doživljaje, nešto autentično.
“Mislim da smo svi kao građani i ljudi koji žive od turizma naučili lekciju: moramo insistirati na posebnosti, udobnosti, ekskluzivnosti, individualnosti, domaćoj gastronomiji i lokalnim vinima. Samo na taj način možemo ostati konkurentni u odnosu na druge destinacije i u državi i u okruženju. I već od sada raditi na pripremi naredne sezone”, kaže dugogodišnji turistički radnik Ismet Karamanaga.
U tom kontekstu je svakako dobra vijest da će The Long Beach Hotel Montenegro raditi i tokom Nove 2019. godine.
Mustafa CANKA