Ovu će sezonu u Ulcinju obilježiti događaj koji je prije nekoliko večeri održan u Starom gradu. U kompleksu ,,Palate Venecija”, na Servantesovom trgu, domaćini i njihovi brojni gosti uživali su u bamijama, predivnom jelu, jedinstvenom spoju ulcinjskog autohtonog kulinarstva, tradicije i istorije.
,,Ako želite da me počastite, neka to bude bamija”, citirao je riječi nekadašnjeg američkog predsjednika Bila Klintona poznati ulcinjski majstor kuhinje Nijazi Resulbegović.
,,Bamija je jedna od najzdravijih namirnica, čudotvorna biljka jedinstvenog ukusa, koja se vjekovima koristi ne samo u ljekovite svrhe, već je to i specijalitet naših baka, supruga i sestara. Ako hoćete i pravi afrodizijak”, rekao je predsjednik Opštine Ljoro Nrekić.
Svima je jasno da kulinarstvo mora biti značajan segment ulcinjske turističke privrede. Samo, to treba znati objediniti i ponuditi. Čitavih 2,5 milenijuma trajanja ovoga grada, plodotvorno prožimanje devet velikih kulturnih slojeva, splet civilizacija, naroda, religija i običaja pomoraca, gusara i trgovaca po svim zemljama Mediterana, razmjena sa zaleđem uz plodnu ravnicu i povoljnu klimu, učinila je da Ulcinj ima jedinstvenu kuhinju koja je zdrava, laka, lepršava. Radost za sva čula.
Uz bamije, tu su, pored ostalih, i japrak, riba kapama (u saftu), pita sa mesom od domaćeg pijetla ili divljači, ćufte u kisjelom mlijeku, dolme, razni prilozi i salate, sve do slastica.
,,Hrana je uglavnom lagana i sadrži obilje zdravih namirnica. Možda je najsličnija libanskoj kuhinji”, kaže Adaleta Bibezić koja je sa svojom sestrom Dženanom nedavno objavila kuvar sa preko 130 ulcinjskih specijaliteta.
Resulbegović kaže da je za spremanje te hrane potrebno i mnogo ljubavi.U Aziji, i na Mediteranu, hrana je bitan dio mita i identiteta.
Ankete pokazuju da čak petina gostiju „želi steći nova kulturna iskustva i doživljaje, ali da im trenutna ponuda to ne omogućava”. Činjenica je takođe da je oko 37 odsto svih međunarodnih putovanja podstaknuto kulturnim elementima. Predviđa se da će gastroturizam rasti po stopi od oko 10 odsto na godišnjem nivou. On je već postao jedan od najdinamičnijih segmenata turizma.
Ulcinjski Stari grad vrvi od turista, ali je tradicionalnih jela u restoranima veoma malo.
,,Gosti nam sve češće zamjeraju nemaštovitost i industrijsku ponudu u našim lokalima. I imaju pravo. Naš cilj mora biti da turistima ponudimo autentična ulcinjska jela uz koja mora ići priča o tome koliko se stoljećima spravljaju na takav način. Savremeni gost traži izvornost i za stolom, priču koju će spominjati kada se vrati kući”, kaže predsjednik Društva prijatelja i poštovalaca Starog grada “Kaljaja”, poznati turistički vodič Ismet Karamanaga.
Prema podacima Svjetske turističke organizacije (WTO), kad su u pitanju gastronomski turistički proizvodi, čak 79 odsto ispitanih smatra da su gastromanifestacije i sajmovi važni, 62 odsto istaklo je gastrorute i kulinarske radionice kao ključan dio ponude, a 59 odsto anketiranih ističe važnost sajmova i događanja koji uključuju ponudu lokalnih gastroproizvoda.
IzvještajWTO-a pokazuje da sve veći broj turista želi da isproba novitete, i da tom nastojanju gastronomski doživljaj igra ključnu ulogu. Gastronomija utjelovljuje tradicionalne vrijednosti povezane s novim trendovima u turizmu: poštovanje kulture i tradicije, zdrav način života, autentičnost, održivost, iskustvo.
Kuvari u svijetu i u Crnoj Gori sada su na velikoj cijeni. Potražnja za njima je ogromna, malo ih ima, pa su ubjedljivo najbolje plaćeni radnici u sektoru turizma i ugostiteljstva. Nakon nekoliko decenija u ulcinjskoj srednjoj školi od septembra će biti posebno odjeljenje kuvara.
„Turizam ne može opstati bez autentične kulture. Naš gastronomski identitet mora biti dio naše turističke prepoznatljivosti”, tvrdi direktor Turističke organizacije (TO) u Ulcinju Fatmir Đeka.
On naglašava da gosti sve više traže različitost, posebnost i izvornost. ,,Potrebno je poboljšati saradnju poljoprivrede i turizma kako bi se osiguralo tržište za plasman poljoprivrednih proizvoda a istovremeno poboljšali kvalitet i konkurentnost turizma. Gostu moramo na najljepši način predstaviti ono što mi jesmo: našu tradiciju, kulturu i domaći proizvod”, kaže Đeka. ,,TO intenzivno radi na pozicioniranju Ulcinja na gastrokarti regiona i Evrope, kao što je to sada slučaj, na primjer, sa kajtsurfingom”.
Izvještaj WTO o gastroturizmu pokazao je da čak 88,2 odsto turističkih destinacija uzima u obzir gastronomiju kao strateški element u definisanju svog imidža.
Iz TO je najavljeno da će naredne godine organizovati manifestaciju ,,Ukusi Ulcinja”. ,,Kao krajnji rezultat želimo dobiti specijalizovane restorane koji će stalno nuditi više lokalnih jela, a gostima pružati i mogućnosti aktivnog učestvovanja u njihovoj pripremi. To bi za turiste mogao biti vrhunski doživljaj”, zaključuju iz te institucije. Vidjećemo dogodine.
Mustafa CANKA