Od uvođenja višestranačkog sistema u Ulcinju nije bilo šire strukture u vlasti. Čak 27 od ukupno 33 odbornika u opštinskoj Skupštini čini vladajuću koaliciju. Neupućeni posmatrač bi pomislio da sve puca od snage, kada to dekretom uredi zvanična Podgorica, kao što je to urađeno početkom marta ove godine.
Na terenu, gotovo ništa od zamišljenog plana. Sastanaka lidera sklepane vladajuće koalicije nema mjesecima, pa se na rijetkim sjednicama lokalnog parlamenta dešava da nema ni kvoruma za odlučivanje.
Stanje apatije u izvršnoj vlasti još je izraženije nakon nedavno održanih parlamentarnih izbora. Čak ni upozorenje iz Javnog preduzeća Vodakom da se neaktivnošću i neodgovornošću u Ulcinju dovodi u pitanje izgradnja vodovodnog i kanalizacionog sistema u opštini, ne može da poremeti „dinamiku ništavila” u ulcinjskoj lokalnoj upravi.
Iz ovog preduzeća, čije je sjedište u Tivtu, uputili su informaciju gradonačelniku Nazifu Cunguu u kojoj se ističe da se realizacija projekta institucionalne podrške, koji treba da dovede do početka investicije od čak 20 miliona eura, ne odvija „na potreban i zadovoljavajući način”.
„Nepostizanje preduslova, odnosno projektnih ciljeva koje je Njemačka razvojna banka KfW postavila i koji su do sada u većoj mjeri odlagani u potpunosti može blokirati realizaciju investicije u jednom trenutku, najvjerovatnije na proljeće naredne godine, prije objave tendera za izgradnju”, navodi se u dokumentu u koji je novinar Monitora imao uvid.
Tim projektom, koji su izradili njemački stručnjaci, koji finansira KfW banka, a za koji je garancije dala Vlada Crne Gore, predviđa se i izgradnja 65,3 kilometara vodovodne mreže, potom rehabilitacija izvorišta i pumpnih stanica, rekonstrukcija postojećeg rezervoara kapaciteta 1600 kubnih metara, te izgradnja dva nova rezervoara kapaciteta 6000 i 300 kubnih metara. Planirane mjere obuhvataju i rekonstrukciju kanalizacione mreže u užem gradskom jezgru u dužini od 1,6 kilometra i rehabilitaciju podmorskog ispusta Đerane u dužini od 1,1 kilometra.
Na taj način omogućava se rješavanje pitanja od neprocjenjivog značaja za turizam, životnu sredinu i ukupni život građana Ulcinja, odnosno realizacijom ove investicije obezbjedio bi se početak velikih projekata u hotelskoj industriji na Velikoj plaži i Adi, čišćenje kanala Port Milena, koji je trenutno „ekološka bomba”, te značajno smanjilo zagađenje mora u ulcinjskom priobalju.
„Samo od početka realizacije ovog projekta zavisi brzina investicija u nove hotele na početku Velike plaže”, kazao je prije godinu dana ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović, apelujući na lokalne vlasti u Ulcinju da što prije stvore sve pretpostavke za taj posao.
Pored apela i zahtjeva Vlade, pomaka nema dovoljno. Primjetno je da opštinski zvaničnici žele prebaciti odgovornost na rukovodstvo ulcinjskog Javnog preduzeća Vodovod i kanalizacija (ViK), a iz te firme tvrde da su sami nemoćni da ispune uslove koji se od njih traže, te odgovaraju da osnivač ViK-a, a to je Opština Ulcinj, mora da obavi svoj dio posla.
Uslovi su jasni: smanjenje broja radnika u ViK, kvalitetna kadrovska struktura i posvećenost tog preduzeća ispunjenju ciljeva, poboljšanje stope fakturisanja i stope naplate, usvajanje dokumenata izrađenih od strane konsultanta na projektu i zaključivanje ugovora s potrošačima. Traži se da se Opština hitno uključi u realizaciju projekta i da obavi posao monitoringa, što je do sada izostalo.
„Već dvije godine pričamo o tome. Krajnje je neodgovoran odnos lokalne vlasti prema najkrupnijem infrastrukturnom problemu opštine, bez čijeg rješavanja nema govora o visokom turizmu u Ulcinju”, kaže za Monitor predsjednik Kluba odbornika Socijaldemokratske partije u lokalnom parlamentu Skender Elezagić.
On ističe da se sve radi netransparentno, da Skupština opštine nema nikakvih informacija o dinamici utroška sredstava iz kredita za koji je upravo ona donijela odluku. „Čak smo tim povodom formirali i Komisiju koja treba da prati realizaciju kredita”, kaže Elezović. On postavlja pitanje – da li je došlo do povlačenja sredstava iz granta od milion eura, da li se zbog kašnjenja u povlačenju sredstava već obračunavaju kamate na obezbijeđena a nepovučena sredstva i ko je odgovoran za kašnjenje u realizaciji ovako značajnog projekta?
Navodeći da su svi rokovi odavno prekršeni i da se ulazi u veoma rizičnu fazu, iz Opštinskog odbora Građanskog pokreta URA zatražili su da se o ovom pitanju održi hitna sjednica Skupštine opštine Ulcinj. „Nemamo pravo da se pretvaramo da ne znamo da se ovaj sudbinski značajan projekat za našu opštinu dovodi u pitanje zbog nekoliko neodgovornih osoba”, dodaju iz URE.
U toj političkoj grupaciji podsjećaju da je zbog nepostojanja volje u Vladi Crne Gore da se Solana upiše na Ramsarsku listu zaštićenih močvarnih područja propuštena prilika da se od te iste KfW banke dobije 3,5 miliona eura granta. Tim sredstvima se, kako je govorila bivša njemačka ambasadorka u Crnoj Gori Gudrun Elizabet Štajnaker, trebao urediti devastirani prostor Solane i sanirati njena infrastruktura.
Dok se očekuje da Štajnaker bude proglašena za počasnu građanku Ulcinja, građani ove opštine čekaju takođe obnovu nekadašnjih hotela, iako su za to uredno potpisani privatizacioni ugovori i potom aneksi tih istih ugovora, izgradnju bulevara koji bi povezao centar grada sa Velikom plažom, kao i akva parka u Štoju. Već godinama se čeka početak izgradnje 13,5 kilometara magistralnog puta od Ulcinja prema graničnom prijelazu Sukobin, koji je, inače, najfrekventniji prijelaz u državi.
Čak se čeka i postavljanje rasvjete na zidinama Starog grada iako su odavno obavljene sve tenderske procedure, a projekat napravio italijanski majstor Franko Ferari.
Da dok je čitav grad na čekanju, bar nešto zasvijetli.
Mustafa CANKA