Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je presudu Darku Šariću po kojoj je u julu prošle godine bio osuđen na 20 godina zatvora zbog organizovanja šverca kokaina. Naloženo je novo suđenje.
U objavi da je ukinuo presudu, Apelacioni sud nije pojasnio zbog čega je tako odlučio. U saopštenju suda, kako navodi KRIK Srbija, stoji samo da će Šarić ostati u pritvoru do odluke Višeg suda pred kojim će mu se suditi ponovo.
,,Za sada se samo zna da je presuda pala iz proceduralnih razloga”, kaže za Monitor Stevan Dojčinović, urednik KRIK-a i autor knjige o Šariću. Dojčinović nije iznenađen odlukom beogradskog Apelacionog suda. ,,Ukidanje presude Šariću nije iznenađujuće jer su posljednjih godina većina suđenja članovima kriminalnih grupa završena ili oslobađajućim presudama ili zastarenjem. U svakom slučaju, kontroverzni biznismeni i kriminalci su završili na slobodi”, kaže on.
Dojčinović podsjeća da je Šarić kada se predao u martu 2014. godine, kazao da je to učinio jer je ,,u Srbiji sada dobra politička klima”. Ta mu klima izgleda baš godi. Prvo je krajem prošle godine osuđen blagom kaznom od 20 godina zatvora, a ta je presuda sada i ukinuta. Kada je osuđen, mediji u Srbiji su ukazivali da je kazna od 20 godina minimalna jer je Šarić za djelo koje mu se sudilo mogao biti kažnjen i duplo više, sa 40 godina zatvora. Šarić je osuđen zbog krijumčarenja 5,7 tona kokaina vrijednog više od 170 miliona eura. Kristijan Golubović dobio je 14 godina zatvora zbog 25 grama heriona, Hikmet Hajrović 15 godina zbog 14 kilograma heriona, podsjetli su.
Do danas javnost nije upoznata sa detaljima pregovora vlasti i Šarića da se preda. Šarić je predaju ispregovarao sa srpskim političarima, odnosno Ministarstvom pravde, nakon čega se u martu 2014. godine pojavio u Srbiji, podsjetio je KRIK.
Šarić je u sudnici kazao da je bilo više pokušaja da se s njim ispregovara predaja. Kazao je da mu je nuđeno deset godina, ali da mu „nije palo na pamet da prihvati”. Da li mu je obećano manje od deset godina koje prvo nije htio prihvatiti?
Šarić je poznat po vezama sa visokom politikom koje nikada do kraja nijesu rasvijetljene. U sudnici je tvrdio da je žrtva prethodne srpske vlasti na čelu sa Demorkatama i Borisom Tadićem, te njihovim navodnim obračunom sa režimom crnogorskog premijera Mila Đukanovića. Iako su njegovo hapšenje realizovale Vlada Aleksandra Vučića u Srbiji i Đukanovića u Crnoj Gori, Šarić u sudnici nije imao nikakve primjedbe na dvojicu premijera, dok je mnogim drugim političarima i ljudima iz pravosuđa i srbijanske policije crtao mete.
Brojne veze osumnjičenog narkobosa sa crnogorskim vlastima, te Prvom bankom braće Đukanović, objelodanjene u javnosti, nijesu imale nikave posljedice za ovdašnju vlast. Kada je Šariću izrečena kazna, Dejan Milovac iz NVO MANS je pozvao po ko zna koji put crnogorsko tužilaštvo da se pozabav tim vezama. Ništa.
,,Ukidanje presude ne znači nužno da će u ponovljenom procesu Šarić biti oslobođen. Ali ono što već sada zabrinjava je ponašanje medija u Srbiji koji su uglavnom svi prećutali ukidanje presude, a zatim počeli da objavljuju tekstove koji govore o tome da je sam slučaj slab i loš”, kaže Stevan Dojčinović.
Šarić je i tokom suđenja u Beogradu imao podršku pojedinih medija nakačenih na režim, a dokumenta srpske obavještajne službe (BIA) poslužila su u jednom trenutku Šarićevoj odbrani, ali i diskreditaciji tamošnjeg tužilaštva. Tijesna saradnja BIE i srpskog tužilaštva prekinuta je kada je na čelo BIA došao, po predlogu Aleksandra Vučića, Aleksandar Đorđević.
Nakon što je Šarić uhapšen, pojedinci koji su godinama radili na tom slučaju smijenjeni su ili prebačeni na druga radna mjesta. KRIK podsjeća da je Ivica Petrović, bivši šef operative BIA, koji je vodio istragu narkokartela neposredno pred hapšenje Šarića, degradiran na mesto operativca BIA u Obrenovcu. Istražni sudija Dragan Lazarević, koji je potpisivao odobrenja za prisluškivanja i mjere nadzora, premješten je 2014. godine na drugu funkciju.
Vučić je smijenio nekadašnjeg načelnika Uprave kriminalističke policije Srbije Rodoljuba Milovića, kog je Šarić u sudnici optužio da je ,,korumpirani general Papaja” koji mu je navodno smjestio dokaze. Kada ga je smijenio Vučić je kazao da je Milović pošteni policajac. Od tada Milović je bio bez ikakvog zaduženja u MUP-u. „Imao je svoju kancelariju, dolazio na posao, ali je bio bez realne funkcije”, piše Blic ovih dana, nakon što je Milović konačno i penzionisan.
Šarić je u sudnici tvrdio da mu je sve smješteno i zbog bliskih veza sa jednim srpskim biznismenom koji je zbog navodnog političkog progona morao da se krije u inostranstvu. Vjerovalo se da se radi o Stanku Subotiću Canetu, kog je srpsko tužilašvo teretilo za šverc cigareta. Istraga u slučaju Šarić vjerovala je da se Šarićev narkoklan u kokainskom poslu koristio već razrađenim kanalima za šverc cigareta. Subotić je, uz crnogorskog premijera, bio i na italijanskoj optužnici za šverc cigareta, ali je oslobođen optužbi. Novinari OCCRP otkrili su veze Šarića, Subotića i Đukanovićeve Prve banke. Radi se o zajedničkim transakcijama u toj banci. Šarića i Subotića povezivao je i posao u distribuciji štampe.
Presuda protiv Subotića koji je u Srbiji bio osuđen za šverc cigareta takođe je pala pred beogradskim Apelacionim sudom nakon dolaska Vučića na vlast. Apelacioni sud je prvo preinačio presudu, da bi u ponovljenom postupku Subotić bio oslobođen optužbi. Sud je tvrdio da ne postoji dovoljno dokaza kojima bi se potvrdile tvrdnje dijela optužnice, dok je drugi dio optužnice odbijen zbog zastarjelosti.
Šarićev poslovni partner Nebojša Jestrović tvrdio je da je Subotić u kokainskoj piramidi bio zadužen za pranje novca, i da je Šarić kada su krenula hapšenja njegovog klana avionom odletio u Ženevu, na sastanak sa Subotićem.
Još je jedan sastanak sa Subotićem bio u žiži javnosti. Vučićevi bivši politički saborci iz SRS optužili su ga da je oslobađajućom presudom ,,ispunio Subotiću obećanja iz Rica”. Vučić se navodno još 2007. sastajao sa Subotićem i Đukanovićem u hotelu Ric u Parizu. SRS je tvrdio da je na tom sastanku, Subotić postao finasijer Vučićeve partije a da mu je zauzvrat dato obećanje da će biti oslobođen optužbi u Srbiji.
Vučić je tvrdio da je u Ricu samo ,,popio kiselu vodu”. Priznao je da je bio u tom hotelu sa Tomislavom Nikolićem. Nikolić je kazao da je crnogorski premijer bio sa njima u društvu.
Nova klima u Srbiji očito godi i Subotiću.
Darko Šartić je u sudnici, kada je osuđen, saopštio da je ta presuda ,,tek prva runda”. U drugoj rundi je pobijedio. Ko dobija meč, pitanje je sad.
BRAĆA ŠARIĆ I PROCES U CRNOJ GORI
Presude padaju i ovdje
Presude pripadnicima narkoklana Šarić ukinute su više puta i u Crnoj Gori. Apelacioni sud Crne Gore je krajem prošle godine treći put ukinuo presudu bratu Darka Šarića, Dušku i njegovom poslovnom partneru Jovici Lončaru, koji su se ovdje teretili za pranje para stečenih prodajom kokaina. Novac se, tvrdila je istraga, prao uglavnom preko dvije ovdašnje banke – Hipo Alpe Adria i Prve banke braće Đukanović. Šarić i Lončar osuđeni su 27. februara prošle godine u Višem sudu u Bijelom Polju na po pet i po godina zatvora jer su, prema ocjeni suda, preko kompanije Mat company, od decembra 2007. do kraja 2009. godine, bankarskim i finansijskim poslovanjem oprali više od 19,3 milona eura stečenih prodajom droge. U presudi je bilo navedeno da su prikrili način pribavljanja novca za koji su znali da je stečen krivičnim djelom, prodajom narkotika i uveli ga u legalne novčane tokove u Crnoj Gori. ,,Presuda je donešena na osnovu nalaza i mišljenja vještaka finansijske struke, zatim bankarske dokumentacije Prve banke i Hipo Alpe Adria banke – kazao je tada sudija Šefkija Đešević. Šarić i Lončar u pritvoru su proveli tri i po godine, nakon čega su, u aprilu prošle godine, pušteni da se brane sa slobode. Šarić je uhapšen 15. novembra 2010, a Lončar u maju 2011. Oni su negirali krivicu i tvrdili da se radi o namještenom postupku, odnosno da su žrtve sudskih procesa koji se protiv Darka Šarića vode u Beogradu. Predstavnici briselske administracije, te strane diplomate više puta su izrazili nezadovoljstvo zbog toga što je ta, kao i presuda u procesu Zavala ukinuta od strane Apelacionog suda. To se pominjalo i u izvještajima EK o napretku Crne Gore. ,,Takav rezultat za nas je razočaravajući, jer su upravo te dvije presude, odnosno slučaja, bili za nas dokaz da je Crna Gora spremna da se bori protiv ovog zla”, ocijenio je svojevremeno bivši ambasador Njemačke Pius Fišer.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ