Predsjednik države i DPS-a oštro se suprotstavio ukidanju jeftinog goriva za bogate vlasnike jahti. Građanima je odavno poručio da je za njih gorivo luksuz
Od subote vlasnicima privatnih brodova koji uplovljavaju u Crnu Goru ukinuto je pravo na jeftinije gorivo. Bogati vlasnici jahti su do subote plaćali 44 centa jeftinije gorivo u odnosu na uglavnom siromašne građane Crne Gore.
U Ministarstvu finansija su izračunali da je od 2018. zaključno sa majem ove godine 103,9 miliona litara goriva prodato za jahte, brodove i ostala plovila u lukama i marinama. Vrijednost goriva, bez ostalih dažbina, je bila 47,7 miliona, dok su nenaplaćene dažbine za akcize bile 40,97 miliona eura, a za PDV 18,6 miliona.
Prema računici, državni budžet za skoro četiri i po godine uskraćen je za ukupno 59 miliona po osnovu nenaplaćenih akciza i PDV na promet goriva za jahte i brodove, bez obzira da li obavljaju komercijalnu djelatnost ili se koriste za rekreaciju. Od ove ukupne sume, po procjeni, oko 40 miliona odnosi se samo na jahte za rekreaciju.
Obrazlažući odluku zašto Crna Gora ne može u uslovima krize da čašćava rekreativce milionima, ministar finansija Aleksandar Damjanović objasnio je da je ovu povoljnost za bogate, u januaru, ukinula i Albanija, te da Crna Gora, nakon više opomena, ovo pitanje konačno usklađuje sa propisima EU.
Napomenuto je i da su jahtašima ostale na usluzi druge pogodnosti koje je država dala za razvoj jahting industrije – sedam odsto PDV-a na vezove u marinama i oslobađanje od PDV-a za usluge hrane i pića za potrebe jahti.
Nedovoljno. Po riječima ministra Damjanovića, ova odluka je unervozila bogatu elitu: „Pokušavamo da napravimo jednu balansiranu politiku koja je izazvala u jednom dijelu biznis javnosti nervozu. Ipak, naše je nastojanje da izađemo u susret privredi i onima kojima zaista treba, građanima, tako da očekujemo solidarnost i empatiju i od strane bogatijih“.
Da se od bogatih ne očekuje ništa, a posebno ne empatija, ubrzo je podsjetio njihov zaštitnik. Predsjednik države Milo Đukanović pozvao je Vladu da preispita rješenje o naplati akciza na gorivo za jahte. Objasnio je da je ova povoljnost bila mamac za jahtaše u odnosu na „neprikosnovenu konkurenciju na Mediteranu“. Navodi i odlične rezultate u prethodnih 15 godina u pozicioniranju Crne Gore kao prestižne destinacije nautičkog turizma. I baš sada kada se zaokružuje kompletna ponuda – „najnovijom uslugom koju Crna Gora upravo priprema, remonta jahti na lokaciji nekadašnjeg brodogradilišta u Bijeloj“, dešava se ukidanje povlastica.
Predsjednik je zato uputio, kako je naveo, urgentno upozorenje: „Preispitajte rješenje o naplati akciza na gorivo za jahte. Kako bi naš narod rekao: biće veća dara nego mjera”.
Đukanovićevu mjeru dobro znamo – njegova vlada je uvela neustavnu akcizu na gorivo, pa je gorivo za građane preko godinu dana bilo sedam centi skuplje, milioneri su gorivo plaćali tada i sve doskora 44 centa jeftinije. Iz tog prerioda je i njegova tvrdnja da je gorivo luksuz. Podrazumjeva se za „obične građane“, a onima koji imaju treba izaći u susret da imaju još više.
Đukanovićeva izjava izazvala je oštre reakcije na društvenim mrežama i podsjetila nas na 30-godišnji način DPS vladanja. „Vlasnike jahti građani Crne Gore častili su 40 miliona eura u prethodne četiri godine tako što ih je prethodna vlast oslobodila akciza i PDV-a na gorivo. Prije par godina, kada se povela debata o smanjenju akciza za građane, Đukanović je rekao da je gorivo luksuz. Sjetite se ovog podatka kada budemo skupljali nekome novac za bubreg ili slali sms za liječenje djece. U Crnoj Gori nije izgrađena nova bolnica skoro 40 godina”, sažeo je kritike građanski i ekološki aktivista Aleksandar Dragićević u objavi na Fejsbuku.
I Đukanovićeva partija se oštro pobunila protiv odluke Vlade koju u parlamentu podržava. Član Glavnog odbora i potpredsjednik Savjeta mladih DPS Crne Gore Andrija Klikovac saopštio je da je se ova odluka donosi u vrijeme zamaha nautičkog turizma u Crnoj Gori, koji traje već osam godina. Ipak, vjeruje, da će i ova odluka „doživjeti istu sudbinu kao i program ekonomskog državljanstva, odnosno da dojučerašnji protivnici programa postanu najveći zagovornici jer su shvatili pojam održivog razvoja i potrebe privlačenja stranih investicija“.
Zanimljivo da su obje odluke godinama kritikovane od strane Evropske komisije uz logično objašnjenje da donose privilegije bogatima, uz veliki prostor za korupciju, a sa malo benefita za građane.
Iz DPS-a sada upozoravaju da su sve ovo rezultati neodgovorne politike, ali ne njihove. „Bez analize, efekati u srednjem i dugom roku su sljedeći – rast stope nezaposlenosti, pad izvoza, rast javnog duga, preko 50 miliona eura duga Fonda zdravlja, preko 40 miliona eura nedostaje za socijalne usluge i servise“, nabrojao je Klikovac.
I sam ministar Damjanović je ove nedjelje kazao da fali novca za povećanje penzija, isplatu naknada za majke i dječjih dodataka. Ipak, tvrdi da će Vlada te socijalne mjere koje je usvojila bivša vlast primijeniti.
Već se izračunalo da je nova vlada u prvom mjesecu mandata na gorivo i ugovore o djelu izdvojila skoro milion eura. S druge strane, izdvajanja za socijalno ugrožene, prema podacima NVO, su bila simbolična oko 12.000 eura.
I dok državni vrh „plače“ nad ukidanjem benificija onima koji ionako imaju previše, građani još uvijek čekaju podzakonska akta koja će ograničiti cijene osnovnih životnih namirnica. A do tada – poskupilo je ulje, šećer, brašno…
Iz vlasti javnost zatrpavaju podacima koliko im novca nedostaje – 40 miliona za socijalna davanja, desetine miliona za penzije, izgradnju škola, bolnica, sportskih dvorana, za lijekove, dječje i porodiljske dodatke… Za sve ono što državu čini servisom građana. Čudo, kako nikad, ni par hiljada, ne nedostaje za službene automobile, gorivo, reprezentacije, putovanja…
Izgleda da je predsjednik DPS-a bio u pravu – gorivo je za građane bilo i ostalo luksuz. Isto tako, strategija privlačenja bogatih da bi građanima bilo bolje pokazala se kao – veća dara nego mjera.
UDRUŽENJE POMORSKIH AGENATA:
Gubitak konukrentnosti
iz Udruženja pomorskih agenata Crne Gore (UPACG) ukazuju da bi ukidanje povoljnosti za gorivo moglo imati izrazito negativan uticaj na nautički turizam i pomorsku privredu. Tajming za ovakvu odluku ocjenjuju nepogodnim, s obzirom na to da je ljetnja sezona već počela te da su mnogi planovi putovanja unaprijed dogovoreni.
U dopisu koji su uputili Damjanoviću, premijeru Dritanu Abazoviću te ministrima ekonomije i kapitalnih investiticija Goranu Đuroviću i Ervinu Ibrahimoviću traže da se takva odluka preispita upozoravajući da onemogućavanjem snabdijevanja bescarinskim gorivom Crna Gora gubi jednu od glavnih konkurentskih prednosti na tržištu Mediterana.
Iz UPACG ukazuju da se na ovaj način Crna Gora izuzima sa liste atraktivnih destinacija, što dovodi do velikih ekonomskih gubitaka za činioce nautičkog turizma, pomorske privrede i brojnih povezanih djelatnosti, kao i do gubitka radnih mjesta, a osim toga ima i negativan uticaj na oporavak ekonomije nakon dvogodišnje pandemije.
Predrag NIKOLIĆ