Povežite se sa nama

Izdvojeno

UKIDANJE KONCESIJA ZA ŠUME I OPŠTINSKI PRIHODI: Malo, koje znači mnogo   

Objavljeno prije

na

Najava  ukidanja   koncesionog načina gazdovanja šumama , ukoliko bude relizovana,  ostavila bi mnoge lokalne budžete  bez značjanog dijela  prihoda. U opštinama na sjeveru, za sada,  ne znaju kako bi to nadomjesili. Uzdaju se u  “senziblitet nadležnih i sistemska  rješenja za nadoknađivanje gubitaka”

 

Postepeno će se ukidati koncesije i preći na formiranje javnog preduzeća za ekspolataciju šume. Država će eksploatisati i obavljati  uzgoj šume, a privatnici će moći da kupuju tu robu kao berzansku robu. Ta najava  iz  Ministarstva poljoprivrede, otvorila je prostor za zebnju za prihodovnu stranu lokalnih budžeta,  uglavnom, osiromašenih opština na sjeveru.  Podsjećaju da su lokani budžeti pred novim izazovom, s obzirom i da moraju prmijenjivati novi Granski kolektivni ugovor, prema kojem će se zarade  u opštinskoj adminstraciji povećati i do 30 odsto. Mogućnost novog načina gazdovanja šumama, kojim bi opštine ostale čak i bez sadašnje slabašne  koristi  od šumskog bogastva na svojoj teritoriji  zabrinula je i Zajednicu opština. Ocjenjuju da lokalnim upravama “treba obezbjediti druge prihode kojim će nadomjestiti najavljeno ukidanje koncesionih naknada za šume”.

„Jedan od izvora prihoda opština su i koncesione naknade. U 2020. godini su po tom osnovu opštine prihodovale oko 10 miliona eura, a 2022. godini 8,5 miliona prihoda. Najavljenim ukidanjem koncesionih naknada u Zakonu o šumama dodatno se dovodi u pitanje održivost lokalnih budžeta opština, naročito onih koje su korisnice Egalizacionog fonda. Predlažemo da se pri izradi novog Zakona o šumama pokaže senzibilitet, budući da su prihodi opština regulisani Zakonom o finansiranju  lokalnih samouprava, odnosno,  da se pronađe alternativni izvor prihoda kojim će se riješiti taj  problem“, saopštili su iz Zajednice opština.

Od korišćenja  svim državnih šuma ove godine planirani su prihodi od 12,29 miliona eura, dok će za realizaciju Programa gazdovanja šumama iz budžeta biti izdvojeno 5,99 miliona. To znači da je  planirani profit preko  od šest miliona, što je značajno više nego ranijih godina. To su podaci iz Programa gazdovanja, kojeg je pripremila Uprava za gazdovanje šumama i lovištima, a koji je početkom godine usvojila Vlada.

U skladu sa  Zakonu o finansiranju lokalnih uprava,  70 odsto od naknada za korišćenje šuma sada  pripada opštinama na čijoj teritoriji se šume koriste. To, kako su ocijenili u program,  zapravo u državni budžet vraća manje novca nego što se od njega uzima za te  namjene. Iz Uprave podsjećaju i da opštine nemaju zakonsku obavezu da novac koji dobiju po tom osnovu vrate kako bi finansirali neku aktivnost na gazdovanju šumama.

Uprava iz toga izvlači zaključak da je “finansiranje sektora šumarstva neodrživo iz razloga što su primici budžeta države manji od rashoda”. S druge strane, kako tvrde, nedostaju mjere koje se moraju preduzeti da bi mogli izvesti zaključak da se održivo gazduje šumama.  Crna Gora je trenutno  jedina država u regionu koja prodaje drvo u dubećem stanju, dok ostale države imaju nacionalno preduzeće koje se bavi eksploatacijom drveta.  Ukoliko bi naša država pratila te primjere, objasnili su iz resornog ministarstva “prihodi od šuma  onda mogli  bi biti veći i do pet puta”. Koncesiono upravljanje šumama, prema računici jedne NVO iz Plava, državu je, do sada , koštalo oko 20 milijardi eura.

Više puta, tokom minulih godina,  iz mnogih sjevernih opština  isticali  su kako od šumskog bogastva dobijaju mrvice, u odnosu na korist koju imaju koncesionari. Međutim, s obzirom ana situaciju u opštinskim kasama,  objašnjavaju, da i te “mrvice” mnogo znače.

Na primjer, prvobitnim planom budžeta, Opština Berane je za prošlu godinu zacrtala da se od naknada za šume  prihoduje 600.000 eura. Rebalansom budžeta ta cifra je smanjena na 500.000 eura, a ostvarena naplata po pitanju koncesionih naknada iznosila je na kraju oko 450.000 eura. U lokalnoj upravi smatraju da se radi o malim prihodima, ako se uzme u obzir sadašnja tržišna vrijednost drveta. Takođe i na činjenicu da, objašnjavaju “šume na području opštine Berane imaju  oko pet miliona kubnih metara drvnih sortimenata”.

I dosadašnje stanje, prema kojem opštine nijesu imale nikavu nadležnost nad svojim šumama bilo je nezadovoljavajuće, kažu u toj lokalnoj upravi. Beranske lokalne vlasti više puta su upozoravale “da bi opštinski prihodi po osnovu koncesionih naknada morali bi biti znatno veći”.

Kolašinski budžet lani je prihodovao oko 175.000 eura po osnovu naknde za šume. Godinu ranije,  taj iznos je bio nešto visočiji.  U Opštini ocjenjuju da će , eventualno, ukidanje te vrste prihoda negativno uticati na likvidnost budžeta.

“Ukidanje naknade za šume smanjenjem prihoda negativno utiče na likvidnost budžeta. Rešenje moramo tražiti na prihodnoj strani tekućeg budžeta, pa ćemo, u saradnji sa Zajednicom opština ,koncipirati set mjera koje će biti predložene Vladi i Skupštini kako bi se taj problem sistemski riješio”, kazao je vd sekretara za finansije Vuk Vuković.

Opština Plav je, kako je prvobitno bilo predviđeno, trebalo lani da prihoduje po osnovu naknada za šume 81.000 eura, ali  plan je ipak premašen i ostvarili su 131.000. Niske prihode objašnjavaju čnjenicom da je 70 odsto plavskih šuma na teritoriji koju zahvata Nacionalni park (NP) Prokletije. Ipak, kažu, da mogućnost da izgube i to malo bila bi jedna od opasnosti koje bi uticale za nestabilnost lokalnih finansija.

Iako više od polovine teritorije opštine Andrijevica pokrivaju šume, lani su po osnovu naknade za koncesiono korišćenje tog prirodnog bogastva naplatili  samo 123.000 eura, što je polovina planiranog iznosa. Planirane prihode po osnovu  koncesionih naknada u prošloj godini nije naplatila ni Opština Petnjica. U opštinsku kasu se po tom  osnovu slilo  105.000 eura, a prema  planu  trebalo je  150.000. U toj loklanoj upravi upozoravaju da nije dobar put “ dalja pretjerana  centralizacija” .

No, neposredno nakon  najava  o promjeni načina gazdovanja   šumama i  i formiranja državnog preduzeća,  Uprava za šume, početkom marta raspisala je javni poziv  za  davanje šuma na korišćenje prodajom drveta u dubećem stanju. Zbog toga, izgleda da se način gazodavanja neće skoro mijenjati.  Poziv se odnosi na šume u  Petnjici, Šavniku, Plavu, Nikšiću, Danilovgradu, Podgorici, Andrijevici, Bijelom Polju, Plužinama, Kolašinu, Žabljaku, Beranama, Rožajama i Pljevljima . To, prema ocjeni pojedinih udruženja drvoprerađivača sa sjevera, znači da Vlada “uvodi privilegovane koncesionare na velika vrata”. Iz Plava su poručili da su uvjreni da “od formiranja državnog preduzeća neće biti ništa”.

Prema Programu gazdovanje za ovu godinu, ukupna drvna zapremina koja može ove godine može biti korišćena je  675.994 m³, od čega su dvije trećine u državnim šumama.

                                                                             Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

VLAST, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo